Výpravný válečný film mapuje osudy tankové posádky na nejtěžším úseku bojové cesty První československé samostatné brigády. Sledujeme i osud jejího velitele - četaře Juraje Klimku. V době krvavých bojů o Dukelský průsmyk se mu nevyhne láska a ukáže se, že za maskou suveréna je ve skutečnosti plachý a citlivý člověk. Ve válečných scénách účinkovali tři tisíce příslušníků Československé lidové armády. (oficiální text distributora)

vox_populi

zaujímavý a reálne (z hľadiska výpravy i zobrazenia politickej situácie) podaný film s tradične výborným Julom Pántikom v hlavnej úlohe. Tým kolegom, ktorí sú nespokojní s politickým obsahom pripomínam fakt, že na Jaltskej a Postupimskej konferencii nás naši západní "spojenci" zapredali Stalinovi (rovnako, ako predtým Hitlerovi), takže politický vývoj povojnového Česko-Slovenska bol jasne predurčený a stanovený. "Stará korouhvička" Beneš to pochopil a prášil do Moskvy, vzdať hold novému gosudarovi. Tri hviezdičky + za Pántika a komika Sováka (a samozrejme za výbornú výpravu) pridávam ešte jednu. ()

Pitryx

Písnička v Kežmaroku mne překvapila, neb my jsme jako vojáci sloužící u PTP na týž nápěv zpívali něco podobného. Technicky jistě špičkový film, který by nám mohli v USA závidět. Ale ten děj… Jednako jsem ho částečně nechápal, tedy vnitřní boj proti komančům, a jednako dost přeskakoval. Hlavně na konci opustil linii tankistů a skočil mezi civilisty. ()

infernet

Nemůžu jinak, ale za sebe dávám jen jednu hvězdu za válečné scény, protože kdyby těch nebylo, jednalo by se jenom o pravdu dost svérázně upravující žvást, ve kterém jsou hodní jen ti se stranickou legitimací. „Vpřed, soudruzi!” Humus! ()

spawnxp

Brutální agitka v podobě otřesně natočenýho jakoby "válečnýho filmu" - všechno je bolšoje (vypada, že tam hrála celá lidová armáda), vojáci nesmyslně pobíhají, kulomety pražej vlastním do zad, všichni Němci a všichni ze západu jsou zbabělci a chlastaj, všichni Rusové maj široký úsměvy a jsou vždycky připravený se s československými soudruhy podělit i o poslední tank, Pántikův slovenskej "Jánošík" je emocionální jak hvězda z gay klubu, Dítětová opravdu, ale opravdu, nepřipomíná sex symbol zlatých 50-tých a hlavní hrdina není Krejča (velitel tankový brigády), ale samozřejmě politruk - Bedřich Prokoš se svým lišáckým úsměvem. Gottwaldův košickej projev byl zřejmě zamýšlen jako vrchol filmu - v provedení Jiřího Dohnala velice bizarní záležitost... Nicméně bod za techniku (samozřejmě bojovou!, tanky a tak), která se už dneska nevidí. ()

Winster

Pěkný válečný film, sice je "padouch" a antikomunista vidět hned od prvního záběru, ale každá doba si žáda svoje a každý režim točí podle sebe.. ()

Salvator

Nejsem voják, ale už jsem půl roku ve straně, říká v jedné scéně Jiří Vala. To je jen malá ukázka komunistické propagandy, kterou je film doslova nasáklý. Důvod ke zhlédnutí tak dávají jen živočišné herectví Júlia Pántika a exteriéry z osvobozování Ostravy. ()

rozum i cit

Patetické, idealizované, slabé, tak nějak teatrální a nevěrohodné (a to dokonce občas i v případě úmrtí postavy). Místo filmu jen jakýsi pokus o dokument s absencí v podstatě jakýchkoli postav, s nimiž by mohl divák dýchat a cítit. Tato absence je ovšem vyvážena vskutku notnou dávkou propagandy. Většinu času se řeší, že vláda chce zrušit tankovou brigádu, aby zabránila bolševizaci armády. Jediný odpůrce komunistů v armádě padne potupnou smrtí jako zbabělec, ale Sověti nás nakonec nenechají ve štychu. Film začíná slovy o bratrském Sovětském svazu a končí slovy ,, Kupředu, soudruzi!". Snad jediné, co v tomto filmu opravdu stojí za to, jsou některé zdejší bitevní scény, které byly realizovány za nasazení velkého počtu lidí i značného množství bojové techniky, ať už v poli či v dobývaných městech. To už dnes takhle nikdo nenatočí. Muselo to tehdy stát obrovské peníze. Bohužel řada těchto scén navzdory tomu není tak působivá, jak by měla. V některých případech je to i vinou hudby, která je vůbec v celém filmu nevhodná, tj. veselá a plná nadšení, trochu něco mezi soudobými pohádkami a Andělem na horách, a shazuje tak mnohé scény. Těch 15 minut noční bitvy v Kachyňově Tenkrát o Vánocích tak má (ostatně jako celý film) nesrovnatelně větší efekt než všechny zdejší monumentální přesuny vojska a použití techniky. Škoda, v černobílé verzi a s jinou hudbou by alespoň bojové scény mohly člověka zasáhnout. K tomu Rusové i Němci mluví v tomto snímku bezvadnou češtinou, ale to už je detail. Film emočně zcela prázdný, ačkoli jeho cílem byl zjevně opak. Diváka se nemá absolutně čím dotknout a nezasáhl nikterak ani mě, což mne mrzí dvojnásob, protože můj vlastní táta i děda byli účastníky právě Ostravské operace, takže je to pro mě do jisté míry věc osobní. Hvězdičkami tentokrát snad raději ani hodnotit nebudu. ()

DarkSikorski

Plno válečných filmů z té doby se potýká s nešvarem nasycenosti politickou, přesněji komunistickou propagandou. U Sokolova nebo Němé Barikády to tak žhavé není a filmy se dají pěkně odkoukat. Ale tento snímek je onou propagandou vysloveně přesycen a tudíž má divák dvě možnosti. Buď poslouchat ty nudné řeči, nebo je přeskakovat, ale tím se film zredukuje z 93 minut na nějakých cca 40. ()

Horryx

Západ = zbabělci a propěcháři x Východ = hrdinové a idealisté. Škoda, že tak černobíle není vykreslen celý současný svět to by nám pak bylo všechno jasné. Tak jak v tomto filmu. ()