Blade 2

Blade II

Blade 2

Akční / Fantasy / Horor / Thriller

USA / Německo, 2002, 112 min

Aneb jak skvěle by Blade I vypadal s pořádným rozpočtem:) Pokud máte rádi Marka Vašuta, budete se první dvě minuty po titulcích skvěle bavit. Pokud ho nesnášíte, tak ostatně taky:) Karel Roden je naprosto neodolatelně slizký (další vzor pro moji budoucí kariéru), a třešničkou na dortu je Assad Dannyho John-Julese. Platí zde všechna pravidla druhých dílů - soubojů je více, jsou propracovanější a krvavější. Nepřátel je více a jsou nechutnější. A hlavní hrdinka je krásnější:) Příběh se žene vpřed jako zběsilý, závěr filmu je naprosto comicsový, nicméně do budoucna mnohé slibující. (Jenže trojka to zazdí se všemi nadějemi:P) A co se hudby týče, soudtrack je opět výborný, ale postrádám dva tracky - druhá část House Of Pain a Name Of The Game od Crystal Method.(22.1.2003)

V niektorých ohľadoch toto pokračovanie za svojim predchodcom trochu zaostáva, ale celkovo mám práve tento diel z celej série najradšej. Už z toho hlavne necítiť tie ambície a temnú atmosféru, ktoré tak skvelo fungovali prvú polovicu jednotky, tvorcovia skôr všetko vsadili na štýlovosť a Snipesa, ale vyšlo im to perfektne. Zápletka je v rámci žánru pomerne originálna a síce tu nemá moc čo prekvapiť, dej je už skôr štandard, no pre potreby filmu to bez najmenších problémov stačí. Len neviem, prečo si tvorcovia vybrali takéto lokácie, páčilo sa mi jedine upírske sídlo, inak sa film väčšinou odohráva v samých nudných prostrediach a toto je rozhodne hlavný zápor filmu. Wesley Snipes je tu ešte štýlovejší a uvoľnenejší, než minule, charizmu má neskutočnú a tentoraz dostal aj celý tím, ktorý ho v tom podporuje. Nielen starý známy Kris Kristofferson a jeho nový pomocník, ale hlavne perfektne zložený upírsky tím, kde vynikajú hlavne Ron Perlman, ktorý tu má s Bladeom skvelý vzťah, Matt Schulze, sympatická Leonor Varela, ale aj Donnie Yen, len škoda, že má tak málo priestoru a iba jeden nevýrazný súboj. A medzi menšími postavami sa objavia aj Karel Roden a Marek Vašut. Len Luke Goss mi neprišiel ako ideálny hlavný záporák, chcelo by to niekoho charizmatickejšieho, ale tiež má svoje klady. A teraz už k samotnej akcii, ktorá je asi hlavným kladom filmu. Je jej pomerne dosť a síce nie je až tak rozmanitá a aj lokácie mohli byť zvolené lepšie, ale je perfektne natočená, štýlová a hlavne Snipesovi umožňuje naplno sa predviesť. Len škoda, že občas je zbytočne digitálne upravovaná a práve tieto časti za tými reálnymi zaostávajú. Lepšie súboje v žiadnom filme nemal, choreografia a prevedenie sú vynikajúce a na jeho schopnosti sa je skutočne radosť pozerať. Najviac sa mi páči hromadný súboj s desiatkami policajtov, čo je Snipesom absolútny vrchol, ale aj celá úvodná fáza, hlavne jej druhá polovica, kedy majú opäť prednosť súboje, ale bavila ma aj akcia v klube. Nezaprie sa tu ani Guillermo del Toro, síce tu nemá až tak výrazný vizuál, ako som u neho zvyknutý, ale aj tak to celé pôsobí tak krvavejšie, brutálnejšie a celkovo až také slizkejšie. Takže určite by sa tu stále dalo niečo vylepšiť, ale aj tak je pre mňa toto pokračovanie, rovnako ako jednotka skvelá žánrová zábava so skvelým obsadením a akciou. 81%(5.4.2007)

Občas si před spaním zakousnu nějakého toho upíra a velkoryse nehledím na to, zda se jedná o upíra standard, upíra de luxe či dokonce upíra s geneticky vypilovanými krevními destičkami. Já zkrátka sním všechno a černý sympaťák s nerozbitnými brýlemi tohle všechno zase s chutí nakrájí. Já se přitom přiměřeně bavil, ale musím doporučit spíše tupou konzumaci než kreativní dumání nad viděným. Ono by totiž nemuselo dávat smysl, ale to už se comicsech může maximálně jednou za deset let přihodit.(10.5.2014)

Druhý Blade se obloukem vyhýbá vlně psychologizujících comicsových adaptací a vrhá svého hrdinu bez dlouhých řečí do efektních akcí. Bloudí se chodbami, střílí se a seká, a upíří se rozpadají v efektním ohňostroji jisker. Občas to sice působí troku prkenně, scénář je nesmyslný, dialogy občas působí komicky a vnitřní logika dostává zabrat skoro jako chudáci upíři, ale celé si mě to usmiřovalo upřímně přiznanou béčkovostí, která nechce nic víc než pobavit. A nakonec získalo motivem vztahu Bladea a Nyssy, zejména pak jeho závěrem.(22.7.2012)

Po akční a grafické stránce veliká spokojenost. Bohužel jsem musel přemýšlet nad třema věcma. To samé komando, které na konci vystřílelo asi milion kulek na mutanta, šlo na Bladea s obuškama, i přesto, že na upíra vystříleli asi 100 kulek za vteřinu neměl ani trochu děravý oblek a nakonec - žádná z kulek ho ani nezpomalila i když jich bylo fakt hodně a zaseknutý meč ho znehybnil snad na 10 sec. Normálně se snažím logické chyby nehledat a na podobné filmy vypínám většinu funkčí mozku a jen se bavím, ale toto fakt nešlo přehlídnout. 65%(16.4.2012)

• - Při scéně, kdy upírka Nissa společně s Bladem pitvá mutanta, jsou nad pitevním stolem závadné lampy, které si filmaři vypůjčili od jedné české nemocnice. Tyto lampy způsobovaly těžká poškození kůže a u některých členů štábu dokonce i přechodné oslepnutí. (EMMY)

• - Snowman má na svém brnění znak „xue“, což je čínský výraz pro sníh. (TomikZlesa)

• - Ve scéně, kdy Scud (Norman Reedus) hlídá v dodávce a všimne si nějakého hluku, drží v pravé ruce koblihu. V jednom z následujících záběrů má však v pravé ruce cigaretu. (Terva)