Spiderhead

• USA Spiderhead (více)

Vězeň zavřený v supermoderní věznici začíná pátrat po tom, k čemu má vlastně sloužit droga na ovládání emocí, kterou testuje pro geniálního farmaceuta. (Netflix)

dr.horrible

“Vďaka” Netflixu sa stal gray man jednotkou povrchnosti, sterilnosti, odfláknutosti a stupidity. Vidieť vo vysokorozpočťáku s áčkovými hercami paškvil, kde máme  hrdinovu traumu z detstva spoznať, prežiť, aj prekonať pomocou jedinej scény, je skrátka dosť aj na béčko, nie na 200 miliónov. Kosinski je ale o niečo lepší režisér a tak sa nedostatočne vypracovanú drámu aspoň pokúsil odľahčiť. Ťažko posúdiť, či to pomohlo. Emocionálny dopad by bol slabý, takto je nulový. Ale zas aspoň to neni urážka. Záverečná polhodina to neustále zhadzovala, najblbší bol asi ten twist so súrodencami. Celkom možno fungovala chémia medzi Tellerom a tou holkou. 50%? ()

Kudly4

První polovina, byla fakt našlapaná - úvodní vtípky, skvělá hudba, sex pod vlivem drog, krásné prostředí, ve kterém se nacházelo zajímavé vězení a jedna dost solidní, napínavá scéna, která neskončí dobře. Pak to ale začalo být strašně ukecaný, zamilovaný a finále dost urychlený. Chris perfektní, celkově to nebylo úplně špatný, film mi dost rychle utekl, solidní jednohubka, ač každý asi čekal víc. (600. hodnocení) ()

silentname

Tak nejako sa nedá nesúhlasiť, že "Spiderhead" bolo Kosinskim asi trošku odfláknuté. Nemôžem povedať, že by som si sledovanie neužil. Po hereckej stránke každý dáva pohodovo funkčné výkony a mám pocit, že Chris Hemsworth si to miestami skutočne poriadne užíva. Vlastne... nielen on. Lenže filmu chýba niečo, čo by ho robilo nejako zaujímavejším než len námetom. Chýba mu nejaká väčšia dávka napätia, chýba mu nejaká reálna atmosféra, jednotlivé scénky dokopy len idú nejako za sebou a jediné čo to robí aspoň trošku výnimočné sú dôvody, pre ktoré sú niektorí naši hrdinovia reálne zavretí v tomto komplexe a fakt, že tam testujú nejaké zaujímavé druhy drog. Viete ale asi dokopy všetko odhadnúť. Že reálne tam bude niečo viac, čo konkrétne to bude, kam to dospeje a podobne. A hoci je pravda, že tie scénky samé o sebe fungujú a dobre sa mi díva na Chrisa Hemswortha, ako sa baví s Milesom Tellerom, tak film potreboval proste viac napätia a nejakého reálneho konfliktu. Robené to bolo podľa poviedky, takže asi tam chcelo niečo pridať. Mám pocit, že to bolo prázdnejšie, než by si to zaslúžilo. Hodnotenie: B- ()

Claw

Protagonisté nového netflixovského sci-fi nosí na zádech nenápadné krabičky, kterými jsou jim do těla vypravovány různé substance. S jejich pomocí jim může být navozena paralyzující deprese nebo naopak nálada tak veselá, že se budou chechtat i rwandské genocidě. Muži a ženy pohybující se rozlehlým komplexem jsou vězni a vězeňkyně. Dějištěm filmu, který se neumí rozhodnout, jestli bude raději sci-fi thrillerem nebo satirickou fraškou, je věznice nazvaná Spiderhead. Uzavřené vězeňské prostředí tvůrcům slouží především k navozování hypotetických situací a rozvíjení filozofických úvah nad svobodnou vůlí nebo přetechnizovanou konzumní společností. Ústřední premisa je dílem amerického esejisty George Saunderse. Spousta náznaků z kratičké předlohy byla při převodu do filmové podoby zbytečně dovysvětlena a závěr, kdy morální dilema střídají tvrdé rány, a příběh se zvrhává v grotesku, je mnohem hollywoodštější. Podnětné myšlenkové jádro ale bylo zachováno. „Spiderhead“ se však k satirickému portrétu naší současnosti propracovává dost dlouze. První polovina je jen dlouhá expozice bez žádného děje. Jakkoli je Kosinski nadaný režisér, což nedávno prokázal pokračováním Top Gunu, suverénně zvládá především akční a dojemné scény. S ironickou komedií, ke které má nadsazené vyprávění nejblíž, si moc neví rady a také během četných dialogových scén bude vaše pozornost ochabovat. Streamovacím platformám bývá vytýkána neschopnost vyprodukovat žánrový film, který by se kvalitativně mohl poměřovat s produkcí zavedených hollywoodských studií. Rytmicky nevyrovnaný film, v němž na sebe narážejí různé tóny, žánry i styly herectví, dává těmto hlasům za pravdu. /50%/ ()

Arsenal83

Nevyužitý potenciál, ktorý sľubovala premisa. Zo psycha sa stala skoro komédia až satira, čo nie je to, čo som očakával. Hektické finále bolo bez napätia, nič čo by u diváka spôsobilo nervozitu. Herecky je Hemsworth vo svojej role nepresvedčivý a Teller stavil na vizáž vyžitého robotníka, spuchnutého a unaveného. ()

Chrustyn

Nová pecka od tvůrce Top Gun: Maverick? Určitě ne. Další nevýrazná a nudná podivnost se známými tvářemi? To už ano. Pokus o inteligentní thriller o hrátkách s emocemi, ve kterých si pedofilně vypadají Thor, hraje s emocemi mladých lidí, kteří se účastní záhadného projektu. Nudné, bez nápadu s herci, kteří si pouze přišli pro svůj šek. A pokud čekáte, že se to v něco vyvrbí, dementní konec vás vyvede z omylu. ()

Marze

Slabe napsany thriller s nevyuzitym potencialem. Zachranuje to Hemsworthuv paranoidni sarm. S Tellerem tu maji hodne filmoveho casu. Je to castecne komedie, castecne thriller, castecne film s vzkazem o nasi praskove kulture. Cim dele film trva, tim vice ztraci paru. Jedinou hlubsi postavu ztvarnil Mark Paguio. ()

BMW12

Nápad to není špatný, je to i vcelku obstojně natočeno, ale chybí zde nějaký hlubší význam, nějaké informace navíc, které by ten příběh více osvěžily a divákovi vysvětlily. Chris Hemsworth a Miles Teller jsou skvělými herci, ale ani oni nevytáhnout tenhle příběh na více než 3*. ()

TheEvilTwin

Těžká nuda a Kosinskiho obrovský přešlap. Takhle zmrvit tak dokonalé téma řízení emocí pokusných králíků a zkoumání jejich reakcí po podání určité látky, to chce talent. S danou látkou by se dalo vyhrát k dokonalosti, ale místo toho jde o povrchní slátaninu, která působí jak nudné béčko. Nápad nevyužitý, nápady nulové, o napětí se nedá mluvit, vizuál nenadchne a ani 2 áčkové jména v hlavních rolích nemají co zachraňovat, jelikož hrají otřesně a kdyby zde byli obsazeni béčkoví no-names, výsledek by byl stejný. Finále jsem už slušně nezvlád a musel jsem popřeskakovat, protože tohle byla prostě katastrofa. ()

HellFire

Ve filmografii každého režiséra se najde alespoň jedno shnilé jablko a pro Kosinkiho je to právě Spiderhead, který určitě na papíře působil nadějně, jenže provedení dost pokulhává. Příběh se točí okolo vězňů, kteří namísto vězení dali přednost experimentálnímu testování v zařízení, které vede Hemsworth. Všechno samozřejmě není takové, jak se na první pohled zdá a nakonec se všechno dobré ve zlé obrátí. Bohužel film je po všech stránkách naprosto obyčejný, jako kdyby všichni zúčastnění od podavače tužek přes herce až po režiséra jeli na půl plynu. Netflix tak sice zlákal další hollywoodské hvězdy, ale naprostá tvůrčí svoboda byla v tomhle případě špatná volba. Tohle se mi vykouří z hlavy hned následující den. P.S. Co měl znamenat ten komediální konec na úrovni toho nejhoršího béčka? ()

ARI50

Slušní herci a zajímavé jakože pokusy ale proč když už film nakopne se nakonec celý posere. Škoda protože si myslím že to mohlo být mnohem lepší. ()

JASON_X

Myslíte, že když režie nasadí Hemsworthovi brejle, že bude věrohodně vypadat jako doktor? Ano, správná odpověď je samozřejmě že "ne, nebude". Ale manipulativního hajzlíka, který si pomocí drog rád hraje s lidskou psychikou i chováním, tak toho zvládnul dobře. A dobrý je překvapivě nejenom námět, ale i děj tohohle komorního psychologizujícího scífka. Pokud od něho nebudete bláhově očekávat nějakou velkou myšlenkovou nebo existenciální hloubku, mohli byste být relativně spokojeni. Filmařina dobrá, protože Netflix, zápletka dobrá, i když Netflix. ()

ScarPoul

3* ale zatracovať to nejdem. Ten film je zábavný a má skvelé tempo. Ak sa tu nachádza nejaká chyba, tak je výsostne scenáristická a herecká. Kosinski ako režisér prináša množstvo vizuálnych vnemov a ľúbivých obrazov. Stále sa tam niečo deje a má to aj zaujímavú zápletku. To, že od určitého momentu prestáva byť tá zápletka sofistikovanou a stáva sa moralizujúcou je síce škoda, ale nevybočuje do WTF momentov a za to som jej vďačný. Koniec je tak v niečom predvídateľný, ale zároveň má niekoľko ozvláštnení, ktorého robia zábavným. Finálny monológ nutné zlo. Inak pohodová vec od ktorej netreba čakať veľa a nebudete sklamaný. Najsmutnejšie je ďalšie z potvrdení, že Chris Hemsworth nie je žiadny herec aj napriek plejáde expresií, ktoré sa nám tu snaží ponúknuť. Teller ho značne vo všetkom prevyšuje a stáva sa najsilnejšou zložkou filmu. Pamätám si, že podobne zachraňoval aj obludnosť s názvom Fantastická štvorka. ()

Lacike

Zaujímavý nápad, ktorý nerozpracovali do pútavého príbehu a úplne to znova zabila sterilná Kosinskiho réžia. Mňa jeho filmy vôbec nebavia. 4/10. ()

BoPo

Chris Hemsworth nie je herec, ktorý by automaticky poskytoval záruku kvalitného zážitku. Ak nebudem rátať Thora, tak mi dokázal ponúknuť dobré zážitky v podobne filmov Chata v horách, Rivalové, Vyproštění a zároveň zbytočné/nevydarené filmy Hacker, Lovec: Zimní válka či Muži v černém: Globální hrozba. A teraz mi naservíroval "pecku" Spiderhead. Zápletka by nebola špatná, ale musela by brať samú seba vážne a oveľa viac tlačiť na drsnosť, a logiku. Hemsworth tu predstavuje geniálneho vedca. Nehnevajte sa, ale geniálny vedcovia nemajú muskulatúru Chrisa, pretože nemajú k*rva čas, dôvod na sebe takto makať. A všetko drama postavené na tom, že tenký plast a sklo nevydržia väčší náraz? To akože fakt? Strašne zbytočný film u ktorého vidieť, že 70% rozpočtu zožralo Thorove kladivo. Netflix v plnej paráde. Zobrať jednu hviezdu, prihodiť k nemu jedného zaujímavého herca, zbytok vyplniť nulami + nabrať scenáristov, čo majú za sebou úspešné projetky (Zombieland, Deadpool, Život) a voilà, máme tu niekoľko miliónový odpočet z daní. ()

PauloZ

Tak si říkám jestli ten Netflix nesabotují samotní tvůrci, kteří byli podplaceni komerčním Amazonem nebo Disney+. Jinak si to totiž snad ani nedokážu vysvětlit. Kosinski má na kontě samé pecky v čele s TopGunem a v kombinaci s Hemsworthem a Tellerem jsem fakt čekam kvalitní kinematografii. To co jsem viděl k tomu má ale hodně daleko. Námět je sice solidní, ale všechno ostatní kolem je taková podivná TV břečka jak z DVD co si koupíte v trafice za 20ku. A je to fakt ukrutně nudné :( ()

maddy

Film o ovládaní emócií bez akýchkoľvek emocií a skutočné hovno vo filmografii Kosinskeho, ktoré tam bude smrdieť ešte veľmi dlho. Netflix tie sračky musí točiť snáď naschvál, inak si nedokážem vysvetliť ako jeden a ten istý režisér dokáže v rovnakom roku priniesť jeden z najlepších filmov (Top Gun) a zároveň jeden z najhorších, kde ani nepoznať jeho rukopis. Kosinskeho tvorbu zbožňujem a aj tie slabšie kúsky vynikali aspoň prvotriednym vizuálom. Spiderhead však pôsobí akoby to natočil no-name nímand, ktorý teraz vyšiel filmovú školu a je rád, že si pre Netflix môže natočiť svoj prvý film. Tomu filmu však nechýba iba Kosinskeho perfektný vizuál, on nemá ani nič iné. S potenciálne zaujímavým nápadom pracuje zaujímavo tak prvých desať minút a s pribúdajúcimi minútami je čoraz hlúpejší a v samotnom závere až nechcene smiešny. Je bez akejkoľvek práce s tempom, bez jednotnej atmosféry a ešte aj s hercami, ktorým pravepodobne nikto nepovedal v akom filme hrajú. Chris Hemsworth sa tvári akoby hral v komédií, zatiaľ čo Miles Teller akoby hral v najnapínavejšom thrilleri tejto dekády. A režisér zase, že točí osudové dramatické sci-fíčko, pritom ani raz nedokáže vzbudiť v divákovi záujem o jedinú postavu v príbehu. Zaradenie do žánru "akčný" už radšej ani nekomentujem, pretože buď som tie akčné scény omylom prespal alebo ma ten film tak unudil, že som na ne v zápätí zabudol. Neskutočne zbytočné a nudné B-éčko tváriace sa dôležito ako prd vo vetre, ale ktoré nemať slávne mená v kolonke herci a režisér, tak hravo zameniteľné s ktorýmkoľvek sci-fi thrillerom, ktorý si kúpite na DVD v Tescu pri pokladni za dve éčka.  CELKOVO: 3/10 ()

PKD

Mňo, pokud jest povídka z 80% takováto, tak to fakt musel býti trhák. Autor literatury pro děti tento asi tak 300x provařený a vylouhovaný námět evidentně opsal z díla P. K. Dicka, kterému ovšem nesahá ani po koule. Prvních 40min. se absolutně neděje nic, takže jsem měl asi 10x chuť zmáčknouti STOP. K té 3. hvězdě tudíž došlo jen díky 1. z pouhých 2 vypjatých scén (ne, opravdu to nebyl asi 4x během děje, zopakovaný záběr na náraz auta do stromu) což je na 100min. stopáž, zatraceně málo a jen mi to zdůraznilo potřebu, aby z toho někdo udělal pořádný thriller, po kterém by jste ještě 14dní...nespali. Není to špatné a za 1 kouknutí to stojí, ale jak tu prakticky všichny či drtivá většina píše, absolutně prošustrovaný potenciál, páč ten tu byl (viz. potřeba 100% thrilleru) a o to to více zamrzí. Je jasné, že Tron 2 či Oblivion tento počin zadupává do země a není to tím, že v př. 2 jmenovaných jde o nekomorní rozmáchlé blockbustery. Pane Kosinsky, natočte přímo Dicka a vykašlete se na jeho nanicovaté kopie. Palce nahoru za slizouna Thora (Hemsworth si to evidentně užíval) a toho fest vazbiče Rogana z WWE. Aspoň, že Lynch na Netflixu zabodoval a to mnohem kratší záležitostí. Kosinsky to ale zcela určitě nebude. Pro oddané fandy rež. kteří musí viděti vše co natočí, samoz. povinnost. Na zadek vás to sice neposadí a za chvíli po shlédnutí se vám to s vysokou pravděpodobností vykouří z kedlubny, ale ani vám to nijak neublíží. Zkrátka, až moc velká pohodovka na to, jaký to má námět. Závěr netřeba obšírněji komentovati, neb to zde udělali mnozí. Já jen dodám, že to byla vskutku šaškárna, až jsem se proti své vůli musel smáti a to hl. díky odhalení totožnosti WC pisálka. Nechutné a k počůrání zábavné.:))) Film doporučuje Abnesti Pharmaceuticals. P. s. dík za ten úvodní song. Už je to dlouho, co jsem ho neslyšel. ()

AffectedFace

A do prdele, tady se něco nepovedlo podle očekávaní. První hodina funguje celkem dobře, no poté je to urychlené klišé jako prase. Nejlépe by to fungovalo spíše jako seriál, protože na délku stopáže filmu je téma hrozně vcuclé a ke konci působí až moc hloupě. S očekáváním, že odejdu s pocitem ukojení mé potřeby vidět něco kulervoucího s pokusy na lidech, které dojdou až do bodu šílenství, jsem odešel od Netflixu spíše s pocitem zrušení předplatného. Absolutně nevyužitý potencionál zahozený do hajzlu. Ta třetí hvězda je čistě za Chrise, kterej celej film drží aspoň v tom průměru, bez něho by to bylo určitě za dvě. Miles Teller je taky super, ale vím, že se svým hereckým nadáním má rozhodně navíc. Velká škoda... ()

Třetí Deadpool zůstane sprostý

Třetí Deadpool zůstane sprostý

05.06.2022

Hemsworth, Smollett a Teller v nové sci-fi

Hemsworth, Smollett a Teller v nové sci-fi

01.10.2020

Režisér Joseph Kosinski (Top Gun: Maverick, Nevědomí) si vyhlédl další projekt. Podle serveru Deadline filmař nyní chystá sci-fi Spiderhead pro streamovací službu Netflix. Děj filmu je přirovnáván ke… (více)