• Biopler

Budovateľský film ako remeň z hľadiska veľdiela priehrady. Čo už monumentálnejšie si súdruhovia mohli zvoliť? Film drží pokope len linka s rebelom gazdom Bujnom, ktorého veľmi fajn stvárnil Kautnik. Naopak, na nervy mi liezla linka s troma dobrodruhmi, ktorí ohľadom práce hádzali úsmevy ako topmodelky, hlavne Dibarbora. Jeho usmievavý ksicht všade kde sa zjavil bol až odpudzujúci.(13.11.2017)

• Martin741

Dalsi z budovatelskych filmov, akych sa po 25. 2. 1948 tocilo hodne. Filmu chyba dejova linia, scenar sa toci len okolo stavby priehrady /Oravskej/. Kopa nudnych budovatelskych kecov, jednorozmerne postavy, schematizmus konca 40. a zaciatku 50. rokov vladne na kazdom kroku, herecke vykony takmer ziadne. To su najdolezitejsie minusy filmu, plusom je snad len rezia talentovaneho Bielika. 30 %(26.11.2013)

Keď si odmyslíte politickú a budovateľskú agitku tých rokov, naivitu práce i niektorých hereckých výstupov, dostanete celkom pútuvú tragikomédiu aj o ľudských vztahoch či problémoch a radostiach. Samozrejme, uspievané a utancované pasáže a pátos budovania trochu znižujú dielo, ale ono je vskutku kvalitne natočené. Záplava vtedy mladých a začínajúcich hviezd určite poteší i pobaví. Za zmienku stojí výkon Gustáva Valacha v roli kulakovho syna, menšiu rolu paholka si zahral aj Martin Ťapák, budúci skvelý režisér. Hodnotenie: 60%(28.8.2013)

Budovateľská agitka 50. rokov. Stavba megapriehrady je presvetlená ľudovými tancami krojovaných robotníkov, spevmi a figliarstvami troch brigádnikov, ktorí opustili byrokratickú nudu kancelárie, aby vyzdraveli na čerstvom vzduchu pri kopaní hliny a širokými úsmevmi kolektívneho kladného hrdinu. Budovateľskú radosť mu kalia len dedinskí sedliaci, zblbnutí alkoholom a vodcom kulakov, ktorí sa nechcú vzdať pozemkov a hospodárstiev v prospech priehrady, čo im všetko zatopí a v prospech kvitnúcich a prosperujúcich roľníckych družstiev, kde každému patrí všetko a odmenený je každý len podľa toho, koľko vykoná. Schematické a jednorozmerné charaktery, kolektívny hrdina je nielen ten dobrý, ale aj zlý - sú ním všetci tí, čo sa nezapájajú do budovania a nesúhlasia s priehradou. Nakoľko schematizmus rokov 50. bol miestami trošinku narúšaný, film bol nakrútený s humorom a odznela tu moja obľúbená pesnička "Horehron, Horehron ja som Horehronka, poďte chlapci do nás budem Vám frajerka!" zvyšujem subjektívne hodnotenie smerom nahor.(19.9.2012)

• arcticsky

Hned jsem věděl, že to bude sranda. A byla...Mužně heroický výkon Júlia Pántika na traktoru, pozoruhodné taneční vystoupení Františka Rebarbory v kraťasech atd. V technicky zručně natočeném filmu se to nereálnými postavami jen hemží - v čele se sedlákem Bujnou a jeho synem. Prostě docela uhozená budovatelská agitka, jak tomu rok vzniku napovídá.(13.1.2016)

• - Iný variant názvu filmu bol Etapný cieľ. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)

• - Nakrúcanie snímky prebiehalo na Oravskej priehrade a trvalo od 13.8.1949 do 14.7.1950. (dyfur)

• - Andrej Lettrich bol asistentom pri nakrúcaní, a keď sa o toto miesto uchádzal, režisér sa ho najprv spýtal, či má dobré nohy, či vie utekať a dobre kričať, aby plnil Bielikove príkazy - kvôli nakrúcaniu s kontaktným zvukom behať po chotároch, aby utíšil rušivé zvuky. (Raccoon.city)