Dogville

• Dánsko Dogville (více)

Další z variací na téma lidské dobroty a zla od kontroverzního dánského režiséra Larse von Triera s Nicole Kidman v hlavní roli. Děj se odehrává v Dogville, bohem zapomenutém městečku někde v americkém Coloradu. Sem přichází Grace hledat úkryt před gangstery, kteří ji pronásledují a chtějí zabít. Místní intelektuál a spisovatel jí poskytne ochranu a přesvědčí obyvatele městečka, aby uprchlici přijali. Za jejich pomoc se jim má odvděčit domácími pracemi. Situace se však pro Grace komplikuje, když gangsteři zachytí její stopu až v Dogville. S rostoucím nebezpečím začínají obyvatelé městečka klást stále vyšší nároky na Gracein dík. To, co se zpočátku jevilo jako velkodušná pomoc, se postupně mění na využívání. Trier se při tvorbě filmu nechal inspirovat Trojgrošovou operou Bertolta Brechta, celý děj zasadil do ateliéru s minimem kulis, kde vytvořil stylizovaný fiktivní svět na psychologické přesvědčivosti charakterů a jejich hereckém ztvárnění. (oficiální text distributora)

Venceslao90

Tohle skutečně není film, ale geniálně zfilmovaná divadelní hra s úžasnou Nicole Kidman a mrazivým závěrem. Na městečko Dogville a jeho obyvatele jen tak nezapomenu. ()

gezper

Filmový experiment, který od začátku vypadá jak kdyby někdo těsně před natáčením vytuneloval rozpočet, ale hala jediná zůstala zaplacená. Minimalistické divadelní netradiční pojetí scény - zdi budov jsou nakresleny křídou na zemi, sem tam stůl, postel či zavěšené torzo zvonice kostela, i zvuk neexistujících dveří je doplňěn v postprodukční fázi - dává naplno možnost soustředit se na to co se dějě, herecké výkony (Paul Bettany, Nicole Kidman, .. hlas vypravěče), ale třeba i možnost přehlédnout celé prostranství, kde se mimochodem pohybuje obvykle max. 16 herců, pár dětí, a i pes s boudou je nakreslen na zemi. Vlastní příběh, přehledně rozdělen do devíti kapitol + prologu, není hlavní devizou. Podstatné jsou vyšperkované dialogy dokreslující charaktery postav, jejich změnu v průběhu, a tedy psychologickou sondu do člověka (společnosti) a jeho pohnutek. To vše zachyceno jen tak mimoděk výbornou kamerou, která díky absenci zdí má celé městěčko jako na dlani. Trier musel projít v životě nějakým peklem, když takhle nahlíží na člověka a jeho temnou stránku a pak o nich dokáže točit takovéto skvosty. Jo lidi holt byli, jsou a budou svině. Ovšem lze se setkat i s jinými výklady poselství filmu. Viděno v téměř tří-hodinovém director's cut a formou je to více náročnější film, ale kdo vydrží, tak bude odměněn nevšedním zážitkem. [90%] ()

marrrrian

Minimalistické prevedenie, len pár predmetov a trocha nábytku medzi čiarami na podlahe, dokáže v tomto príbehu preniesť mnoho nepríjemných pocitov. Presne takých, aké sa herci snažili zahrať. Asi v tých čiarach a v tme, ktorá sa za nimi rozprestiera, v tej jednoduchosti a podivnosti obklopenej ničím, je to, čo diváka pevne chytí. Všetko postupne smeruje k záhube tak, ako nikto nechce, aby to smerovalo. Všetko postupne dostáva tvary tak, ako ich nikto nechce vidieť. Všetko sa skončí tak, ako musí... Otvoriť si k tomu sedmičku vodky a divadlo sa môže začať. ()

prezyvka

Skvelé! Divadelné kulisy tomu dodali veľmi zaujímavý efekt, ktorý sa mi páčil. Doteraz som nevidel nič na podobný spôsob. Výborne spracované, zahrané, a celý dej veľmi pekne zobrazil ľudskú pretvárku a niektoré charakterové vlastnosti. ()

elef

...při závěrečných titulkách mě napadlo, že Trier musí nenáveidět lidi...ale zároveň, jako by se jim vysmíval, jako by chtěl shodit nějaké pozlátko, za které se lidi schovávají, aby vypadali lepší.....jako kdyby dámě v kožichu naservíroval k večeři na talíři mrtvou rozkuchanou myš.... na začátku jsem čekala, co se stane, svým způsobem nepřicházelo nic šokujícího, všechno šlo pozvolna...byl na to čas...ale najednou člověka dostihl ten pocit hrůzy, co se děje (?)...šok, znechucení, opovržení...možná nejvíc ze všeho strach.... Je těžké se vcítít do uvažování obyvatel Dogville, je snadné je odsoudit. Zůstává pro mě nepochopena postava Toma. Trier dokázal, že netřeba ve filmu vypjaté hudby, aby diváka "dostal"...stačilo ticho... ()

oiuoiu

Výborný film. Zdá se, že je převážně chápán jako ilustrace tvrzení "lidi jsou svině". Naprosto jinak chápu - hlavní hrdinka je něco na způsob etického snoba (lze-li to tak říci?)... a možná hůř, možná je dokonce antropomorfní personifikací různých pseudospasitelných ideologií. Rozhodně jde o chytrý snímek - hlavní plus tkví ale samosebou v jeho poutavosti. ()

Johanita

Temné. Hluboké. Prosté. Super herecké výkony. SKvělé kulisy ve stylu divadelního představení. Černobílé jak v barvách, tak v přístupu k lidské psyché a člověku jako tvoru plnému stínů, které se až příliš jednoduše vyplaví na povrch. Psychologie stáda a svědectví o tom, že altruismus neexistuje. Manipulace v každodenní realitě života... Nicole Kidman jako nevinná duše...byla nebo nebyla? Mé první setkání s von Trierem a jeho depresivním a temným pohledem na svět. I když to není jeho nejbrutálnější výkon, pro mne nezapomenutelné. ()

lyzbeth

První bylo lehce obtížné překonat "formu". Velká plocha, čáry na zemi, neexistující keře a neviditelný pes. Přítel po předmluvě říká: "Tak a teď už to bude normální." A ono nebylo. Jej to odradilo, mně ještě víc zaujalo. Po chvíli si člověk zvykne a odpoutá se od představy "klasického pojetí" s efekty, pořádnými kulisami nebo skutečný exteriér. Příběh mne vtáhl a nepustil. Smutné. 4,5* ()

kokofek

Tak zase jednou 3 dny tak správně rozhozena.Neuvěřitelné jak lze bez velkolepých okázalých kulis vytvořit strhující dílo, které má nota bene bez pár minut tři hodiny.Klobouk dolů pane Triere. ()

BoKo_CzT

Opäť ďalší dôkaz toho, že forma by nemala prevyšovať obsah. Možno by sa takýmto príslovím mohli inšpirovať aj americký tvorcovia. Nájsť najprv dobrý príbeh a až ten následne povýšiť drahou formou. Častokrát však tzv. blockbustery konajú presne naopak. Nulový príbeh sa snažia povýšiť drahou formou a masívnou mediálnou kampaňou. Avšak späť k filmu. Minimalistický kabáť umožňuje sústrediť sa na charaktery a motivácie jednotlivých postáv, čo diváka úplne "vcucne" do deja. Samozrejme, že takýto film je iba pre divákov s určitým stupňom diváckej zrelosti. Pre -teen vek, či fanúšikom akcie ho moc neodporúčam. ()

StanaB

Je mi líto, že jsem tenhle film viděla až teď. Je parádní! Zezačátku jsem si musela zvyknout na kulisy, ale jak děj šel dál, tak mi naopak přišlo, že je lepší, že tam vlastně skoro nic není. Nicole byla jako vždy úžasná a Paul jí skvěle sekundoval. A ten závěr!!! Prostě dokonalost!!! Jen je možná trochu škoda té stopáže, přeci jenom téměř 3 hodiny jsou dost. ()

santosz

Všichni jsme falešné, prolhané, odporné, zavšivené zrůdy. Pravda. Jen nechápu proč nám to režisér servíruje tak nudnou a nezáživnou formou. Nejvíce jsem si užil a zároveň douvědomil celé depresivní sdělení filmu až při závěrečných titulkách. ()

WUTEN

Po prvních pár sekundách po spuštění filmu to vypadalo jako nějaký divadelní záznam. Opravdu velmi netradičně natočené, pro mě to ubralo trochu na hodnocení ale po těch třech hodinách jsem si pomalu začal zvykat. Samozřejmě od Larse jsem čekal něco opět netradičního, on také nezklamal propracovaným scénářem a výborným hereckým obsazením, hlavně Árijka Kidman byla úžasná. Kidman mě opravdu bylo líto, ukrýt se v tak zdegenerovaném hnojišti plný zoufalých, závistivých, arogantních, rádoby "dobrých" lidí a Kidman opravdu zazářila na konci, to bylo triumfální zakončení, pro mě za 4*. ()

lubostar

Film je velmi provokativny a nastoluje mnohe moralne a filozoficke otazky. Co je spravne a spravodlive? Je spravne ospravedlnovat ciny ineho cloveka tym, ze kona vo svojej prirodzenosti, tak ako bol nauceny a vychovany? Alebo je spravne cloveka potrestat za jeho slabost a umoznit mu poucenie vyplyvajuce z trestu? A co je spravodlivy trest? Je spravne uplatnovat kolektivnu vinu? A mnohe dalsie. Film nastavuje zrkadlo aj divakovi. Zaver filmu je podla mojho nazoru priam ukazkovy priklad nemoralneho zneuzitia moci, ale uzil som si ho do poslednej kvapky krvi. ()

buchannon odpad!

Nekonečnej odpad! na entou!!! Nabyl jsem přesvědčení, že Trier je k**** a k****** navždy zůstane. Může se snažit, jak chce, but navždy bude artovým gejem. Howgh a to je pravda. ()

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall