Dogville

• Dánsko Dogville (více)

Další z variací na téma lidské dobroty a zla od kontroverzního dánského režiséra Larse von Triera s Nicole Kidman v hlavní roli. Děj se odehrává v Dogville, bohem zapomenutém městečku někde v americkém Coloradu. Sem přichází Grace hledat úkryt před gangstery, kteří ji pronásledují a chtějí zabít. Místní intelektuál a spisovatel jí poskytne ochranu a přesvědčí obyvatele městečka, aby uprchlici přijali. Za jejich pomoc se jim má odvděčit domácími pracemi. Situace se však pro Grace komplikuje, když gangsteři zachytí její stopu až v Dogville. S rostoucím nebezpečím začínají obyvatelé městečka klást stále vyšší nároky na Gracein dík. To, co se zpočátku jevilo jako velkodušná pomoc, se postupně mění na využívání. Trier se při tvorbě filmu nechal inspirovat Trojgrošovou operou Bertolta Brechta, celý děj zasadil do ateliéru s minimem kulis, kde vytvořil stylizovaný fiktivní svět na psychologické přesvědčivosti charakterů a jejich hereckém ztvárnění. (oficiální text distributora)

zuzzzh

film tak natiahnuty, nudny a divaka rozculujuci, ze má uz na mysli len jedno.....a prave to jedno na konci dostane - a to ho velmi, velmi potesi :) ()

fraktal

S přehledem naprostý vítěz mého soukr. filmového žebříčku. Má vše, co od filmu čekám: hloubku (co je vlastně pomocí - ostatním či sobě, proč se vůbec "snažit"?), čistotu (forma a elegance) a výborné herce (škoda jen, že se nepodařilo zachovat N.Kidman i do Manderlayi (celou dobu se mi tam vtírala) a Wasingtonu (imho tento film nebude nikdy natočen právě pro její absenci). Jinak opakuji: DOGVILLE je pro mne skutečným vrcholem (nejen Trierovy) filmařiny. ()

dakarin

Ve společnosti lidí usilujících o poctivost a spravedlnost se někdy vyskytuje faleš, pokrytectví a tvrdost ve znepokojivé míře. Larse to štve, a tak natočil tento snímek. ()

NightPorter

Zde je alespoň Nicole Kidman, na kterou se vždycky dobře kouká, jinak je to ale podobně příšerné jako Tanec v temnotách. Dalším "filmům" tohoto šílence už se raději vyhýbám jako čert kříži. ()

Iriquindae

Nejhorší a nejlepší ze všeho jsou lidé, co to s etikou myslí vážně. Zajímavá (a přitom nerušivá) velmi originální minimalistická forma, ne zcela uvěřitelný střed a skvělý konec. Tenhle film mi z hlavy asi hned tak nezmizí. ()

Nail

Docela dlouhá stopáž a kvůli kulisám to připomíná divadelní hru. Spíše než jsem se díval jsem to poslouchal jako mluvené slovo a jen chvílema, když mě něco upoutalo, jsem se díval. Po půlce filmu, kdy na Grace začala být páchána nespravedlnost, jsem čekal kdy nastane odplata a dočkal jsem se. Kvůli konci filmu dám 4*. ()

Whetley

Bez rekvizit, bez scény, budovy namalované křídou na zem, filozofická otázka: je jednodušší všechny postřílet, nebo je napravit?..., špatní kamera — točeno z ruky, jakýmsi dokumentárním způsobem? Proč? ()

mi-ib

/Viděn téměř tří hodinový Director's cut/ Co je originální, nemusí být nutně převratné. Nelogičnost chování některých postav, nepravděpodobnost zápletky - že na jednom místě žijí jen zlí lidé. Kvalita obrazu na úrovni devadesátkového Života na zámku. Otravný střih, klidně i uprostřed dialogu. Jediné, co stojí dle mého za pozitivní hodnocení, je výkon Nicole Kidman, která je přesně taková, jaká má být, a za její výkon si ji mohu zase začít vážit trochu více. Já nechci sledovat takovéhle filmy a zajímalo by mě, zda všichni ti, co tu dávají vysoká hodnocení, by byli opravdu radši, kdyby vznikaly takovéto filmy s minimalistickým prostředím a tím vším jako mainstream místo těch, které odpálí dvěma nebo třemi hvězdičkami. ()

FOCKE_WULF

Děkuji Lars von Trierovi, režiséru v tričku s blikajícím nápisem SOCIOPATHIA, že mi byl vypravěčem a průvodcem a opět mě vzal do jednoho ze svých nemocných fantazijních světů. Univerza pokryteckých, agresivních, ustrašených, malicherných, vypočítavých, morálně hnusných, nahlouplých vesničanů. Ano, hnojákov Dogvill má problém s přijímáním darů a je třeba na toto téma uspořádat přednášku. "Ty jabka vozíš s čím dál větším nezájmem. Podívej, jak jsou potlučený." ()

Solly

Velmi zajímavý a temný příběh vyprávěný neotřelou formou. Dokonce jsem chvíli i měl pocit, že chápu čeho chtěl LVT doscílit. Ale třeba je to jen můj dojem ;) ()

Lord Fuck

Ano, i v 21. století se dají točit filmy bez zbytečných kulis a efektů. Lars von Trier je totiž člověk, co zná život a umí ho ukázat. Bravo! ()

svobodak82 odpad!

Tak tomuhle stylu jsem opravdu na chuť nepřišel.Vydržel jsem koukat 7 minut a to sem si mezi tím ještě odskočil na záchod.Ale nechci kritizovat,nemám na to po 7 minutách právo. ()

Perr

Skvělá "divadelní hra", kde se Lars von Trier vykašlal na formu a vše vsadil na druhou kartu, vítězství obsahu se téměř podařilo, celé to bylo dokonalé až na hroznou amatérskou kameru. Trierovi samozřejmě nešlo o to natočit film s profesionální kamerou, ale o přesný opak, ale zatímco na kulisy jsem si během chvíli zvykl, na kameru do konce filmu ne. ()

markotter

L v. T se nezapřel - vyznění filmu pro mě za 5, ale vzhledem k tomu, že pro mě bylo opravdu náročné se prokousat 1. půlkou filmu, dávám nakonec 4. ()

alanP

Je mi líto, ale u tohoto filmu jsem v kině usnul - ale fakt. Vzbudila mě až závěrečná píseň Young Americans od Davida Bowieho. ()

waska

Lars von Trier je skutečně mistr deprese. Originálně pojatý film mě potěšil. Ani ne tak svým dějem, ale hlavně originalitou, hereckými výkony a hlavně a především svým závěrem. Film je sice moc dlouhý a místy opravdu depresivní a v průběhu jsem se začal bát, že to skončí nějakým bláznivým koncem jak jsme zvyklí z americké produkce, ale spletl jsem a jsem opravdu rád. Závěr byl jedním slovem vynikající a za ty tři hodiny to stálo. ()

hloupej honza

Na začátku mě trochu odradila prázdná scéna s křídovými půdorysy. Po třetině filmu jsem si zvykl a přestal jsem to vnímat. Na konci snímku mi to přišlo jako geniální nápad a stále jsem koukal, co kde kdo dělá. Holt na vesnici nikdo žádné soukromí nemá a nic se tam neutají. Především za režii 9/10 ()

radeckator

Vysoká škola umění, herectví, režie, minimalismu a především krásy. Nejvíc fascinující ovšem pro mě byla stavba dialogů. I v ve scénách emocemi narvaných k prasknutí, kdy jindy by létalo vše kolem a bylo doprovázeno neustálým řevem a křikem, tady všichni aktéři používají tak kultivovanou a kulantní formu, že bych zabil :-). PS: Nutno vidět, ne o tom číst. ()

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall