Tři marseilleští policajti už mají po krk chytání malých rybek a hodlají rozprášit rozsáhlou drogovou síť. Klíčová informátorka si ale za svoje služby řekne trochu moc. (Netflix)

C0r0ner

Už mě ta policejní francouzská akční dramata pomalu přestávají bavit, protože i když jsou to do jednoho kvalitní filmy, jsou všechny jeden jako druhý. Bac Nord ovšem pěkně ukazuje, jak si to Francouzi ve své zemi krásně zařídili. A jeden detail - všichni policajti jsou bílí a naprostá většina gangsterů ne. Náhoda? 70% ()

Cedr

Přijde mi, že (odvážná!) myšlenka ukázat jak vypadá současná (nejen) Francie přišla první a scénář byl tak nějak naroubován později aby to jakože vypadalo jako krimi-thriller. Působivé "svědectví" ale jako filmový zážitek to příliš koukatelné není. Naivita/jednoduchost scénáře je nepochopitelná. ()

SniperG1

Tohle je moje, tohle prostě miluju! Pro již už uvadající francouzskou kinematografii ( až na pár povedených komedií ) to je vzpruha jak hrom. Frantíci by se měli toho dle realistického tématu držet a do budoucna nabídnout další podobný kousek...90% ()

jedna_vrana

Možno bude moja recenzia mimo hodnotenia viacerých divákov. Prevážil pocit nudy, nesympatických postáv a veta: „Je to tady jako v Bagdádu“ presne vystihuje pocit, ktorý vo mne táto štvrť Marseille zanechala. Má to pravdepodobne historické opodstatnenie, že Marseille bol počas storočí prístav, kam sa dostalo množstvo otrokov z Afriky. Ale, ak si uvedomíte, že toto je Francúzsko, civilizovaná Európa... Štvrť, do ktorej bez obáv nemôže vojsť ani celá garda policajtov, máte zimomriavky. Príbeh má aj druhú líniu, ktorá bola pre mňa neuveriteľná. ()

Tosi

Síly zákona proti gangům z okraje města. Dynamika, hlučnost i zápletka je tak podobná nedávným Bídníkům, že to svádí na film koukat jako na jejich volné pokračování, ovšem slabší. Opět neviditelná hranice mezi dobrem a zlem a jelikož mně nesedí ten roztěkaný režijní styl, skončí to v průměru. ()

bizz_mjc

Marseilleský Bronx a policejní válka s těmi na okraji společnosti. Drsný, dramatický krimi thriller, v němž vás opět překvapí tlačení z vyšších pater na náklady, výsledky, co zlepšují statistiky, a nezabývání se skutečnými problémy sužující společnost, jež si vždy najde obětního beránka. ()

Skeksis

Chliev plný nadopovaných zvierat rôznych druhov, ktoré sa navzájom požierajú, a po ktorých nik neodpratáva hnoj. Keď to chce niekto ako-tak dať do poriadku, zavrú ich skorumpovaní statkári do iného chlieva. ()

JohnSmith

Výborná francouzská krimi, svižná, akční, herci moc fajn a krásný příklad hesla pro dobrotu na žebrotu. Ještě nedávno jsem si říkal, že bych se do Marseille podíval, ale už asi nechci. ()

Daddko

Žabožrúti sú zvláštni ľudia. Náboženské problémy vyriešili Bartolomejskou nocou, o prvé kolónie prišli za Francúzskej revolúcie, potom chvíľu bolo Bratstvo-rovnosť-sloboda (s gilotínami), ktorú Napoleon šíril kanónmi po celej Európe vrátane Španielska (kam sa Adolf nedostal). Vo WWI ich zachraňoval celý svet, v WW II bol Adolf cez nedobytnú Maginotovu líniu v Dunkirku za 17 dní. A zase ich zachraňoval celý svet. A nebolo toho dosť. Potupa vo Vietname, Alžíri, Maroku atď, koloniálne panstvo padlo ako domček z karát. A tak sa títo občania s Francúzskymi pasmi pobrali do druhej vlasti. Nasledovali ďalšie vlny migrácie a množenie. Ako to dopadlo ukazuje tento film. „Jenom na koních a ve dvou“ hovorí Igor Hnízdo v Obecní škole. Teraz tam platí „Jenom v obrnených vozidlách a ne míň ako jedna rota“. Žabožrút má typické charakterové  vlastnosti : je No. 1 šovinista v Európe, je arogantný a nikdy nepodrží ak je problém (či už pracovný, ľudský alebo napr. Mnichov). Keď mu dajú moc nasadí dvojrohý Napoleónsky klobúk a túži vládnuť železnou rukou. Divák si všimol aj nejaké tie facky pri výsluchu.  Ale má aj dobrú vlastnosť, pracuje len 35 hod/týždeň, je gurmán a preto má 2 hod obednú pestávku, problémy rieši slovom Merde. Čo už, aj  ich symbol Galský kohút aj keď je po kolená v lajnách  stále si spieva. Za cca 10-20 rokov vitajte v prvom Emiráte so šáriou v Európe. Ja sa vyhýbam už teraz - tam len pri núdzovom pristátí. Koniec Beaujolais a Champane, zostanú len syry. To ich dorazí úplne. ()

Maynard.

Jooo, Marsejl, tam sem taky nebyl. Tenhle film by mohl největší českej vlastenec Okamůra propagovat před vobama. Esi nechcete, aby to tady vypadalo takle, tak mě zvolte :o). Jako drsný, to co si tam ti kluci vopálení jsou schopný vybudovat. Takový gheto, do kterýho se i 40 ozbrojenejch policajtů bojí chodit, neskutečný. Příběhově celkem v klidu, pár věcí hodně vtipnejch, jako když policajti vabírali hašiš od koncáků :o). Konec po tý přestřelce už byl krapet unuděnej, ale celkově slušný Francouzský kousek. ()

herr_carter

Není nad to, pustit si takové téma ve 22 h večer, když chce jít potom člověk v klidu spát - to jsem to zase vymyslel ! Srdce mi začalo bušit asi v polovině filmu a přestalo až když se objevily závěrečné titulky, neskutečně napínavý a reálný film z prostředí francouzského drogového ghetto-předměstí, kde nevládne zákon, nýbrž drogoví dealeři. Francouzi mají prostě dar, že umějí točit policajtské filmy o korupci a drogách bez pozlátka a vůbec to filmovému diváku nepřijde jako točený film. Tak je autentický i tenhle nový kus, vřele doporučuji všem fanouškům i nefanouškům...................moje hodnocení = 8 z 10. ()

xLIGHTx

BAC Nord sa rozbieha postupne, asi takých približne prvých päťdesiat minút sa nič také výnimočné nedeje, avšak trpezlivosť sa vyplatí. Potom sa trojica policajtov začne dostávať do komplikovanejších a komplikovanejších situácií. (V mnohom podobné snímky - dosť intenzívna dánska Shorta, prípadne zaujímavý známejší fr. film Bedári). BAC Nord dosť približuje a reaguje na už dlhšie trvajúcu situáciu s hromadou menšín, multikulturalizmom, zvyšujúcou sa kriminalitou v mnohých európskych väčších mestách, kde niektoré neprispôsobivé skupiny začínajú preberať niekedy celé mestské štvrte, neraz vznikajú ghettá, no-go zóny, akési tamojšie mini kalifáty, kde sa ani polícia, armáda neodvážia vkročiť, jedine silou. ("Nevidel si to tam. Začína to byť dosť chaotické. Ako v Bagdade. Bossovia sú nafetovaní od rána do večera. Aby si udržali teritórium, pokojne zabijú. To oni predstavujú zákon. Zbavili sa polišov, politikov aj ostatných. Na sviatky berú deti von. Dávajú im peniaze. Ale žijú v napätí. Kvôli prevzatiu predaja drog dochádza k rozbrojom. Ak si dealer nechá niečo pre seba, hneď sa ozve samopal. Pravidlá už neplatia. Je to divočina. Tá štvrť je šialená.") Spoločensky kritická snímka, ktorá ukazuje v tomto prípade policajtov ako obete a častokrát len ako bezmocných predstaviteľov zákona, čo je dosť prekvapujúce, keďže bežne skôr civilisti neraz bývajú obeťami zlovôle niektorých príslušníkov ozbrojených zložiek, avšak v rámci tejto konkrétnej problematiky to bude akosi naopak a človek až s tými francúzskymi policajtmi pomaly súcíti. ("Sme k ničomu. Sme teraz k ničomu. Je po všetkom. Čím ďalej tú prácu robím, tým mám menšie úspechy. Čoskoro už bude neskoro. Možno už je. V ubikáciách už ani neočakávajú pomoc. Vzdali to. Nič pre nich nerobíme. Pri každej návšteve nás napádajú, nadávajú nám. Deň čo deň ma nazývajú pankhartom... Nesmieme to tak brať. Nesmie sa ničiť vybavenie. Dobre, necháme to tak. Nič nenarobíme. Áno. Tak to je. Nechápem to. Aký je plán?... Načo sme ako policajti dobrí?") Čiže, v rámci hodnotenia štyrikrát hummus, teda ;), štyri červené hviezdy. ()

klukluka

Začátek rozpačitej, ale pak to nabralo úžasnej švuňk a to strhující tempo už nepolevilo. Ta neexistující pátá hvězda není za ten pozvolnej rozjezd, ale za chybějící informaci o možném motivu šikany těch tří hvězdných policajtů. Závist? Nebo si jejich likvidaci objednal někdo, komu šlápli na kuří oko? Například policajti, kteří byli dobře živi z té zadržené skupiny dealerů? Nebo za tím bylo něco úplně iiného? ()

borec999

Za dobrotu na žobrotu, že áno...  Partička policajtov sa snaží zatočiť s drogami a drogovými dealermi v Marseillskej problematickej štvrti, v ktorej neplatia žiadne zákony, len tie ktoré si dealeri sami vytvoria. Policajti situáciu skôr regulujú než riešia a pri všetkom čo chcú dosiahnuť musia mierne ohýbať zákony. Situácia je beznádejná,bezútešná a strážci zákona majú ruky zviazané novinármi, právom ale aj vedením. No a keď sa ústredné trio policajtov už nezvládne dlhšie len prizerať a zorganizuje drogový záťah bez povolenia nadriadených, pri ktorom zabavia obrovskú zásielku drog, tak si môžete tipnúť čo sa asi stane... Nebudem prezrádzať ale môžem povedať že nálepka podľa skutočnej udalosti robí z Bac Nord vcelku bezútešnú a depresívnu drámu, ktorá sa na nič nehrá a bez okolkov ukazuje ako to asi v podobných problémových štvrtiach ktoré sú štátom v štáte, chodí. Mňa osobne to až tak nerozložilo keďže o tejto problematike čo to viem a nerobím si žiadne ilúzie. No pre tých, ktorí vnímajú svet s ružovými okuliarmi môže byť Bac Nord poriadna nálož.  A áno-pochvala hercom, svoje postavy zahrali dosť vierohodne a ústrednému triu sa vlastne ani nedá nefandiť... 60% ()

Devadesát Dva

Jaká je hranice mezi dobrým a špatným poldou? A jaká je hranice mezi tím, co dělá člověka z ghetta kriminálníkem a "tím, co pomáhá komunitě?" 'BAC Nord' je vlastně nádherná ukázka toho, jak dnešní Svět funguje (ač jen inspirováno skutečnými událostmi) a jak se snaží každý každého ve finále jen a pouze ojebat, aby se měl lépe, dostal se do lepší pozice, cítil lépe sám o sobě, v bezpečí. Je to vše jen hra, kde málokdy narazíte na něco opravdu ryzího a upřímného. Chápu, kde se tahle mentalita bere, když člověk vyroste, nebo žije ve velikém městě, když chce mít život, lepší, než ostatní, nebo jen "mít se lépe" "nezaplést se do sraček" "nejít odnikud nikam" - mě tohle vždy míjelo, zároveň ale vím, že kdybych vyrostl jinde, mohl jsem být tenhle polda, nebo tenhle člen gangu, ale fakt, že nejsem ani jedno, mi dává možnost vidět nezaujatě ten rozdíl. Málokdy je příležitost pro to, být stoprocentní a bezchybný, i jako polda, se dopouštíte chyb, i jako zákon, se musíte v pravém slova smyslu, zodpovídat a nic není tak snadné - a tak to většinou končí, že ač vám kdokoliv tvrdí cokoliv, většinou je to obklopeno notnou dávkou sraček, protože každý se musí starat o vlastní holý zadek a zájmy... lidi říkají, slibují, tvrdí, a vy žijete v bláhové nevědomosti, pokud si dovolíte jim věřit, protože "tohohle by se moje blízká osoba přece nedopustila" / "znám tohohle člověka přece celý život". Ve výsledku, je jen na vás, čemu se rozhodnete věřit, je to vše jen vaše volba, se kterou pak musíte žít. Můžete přijmout pohodlí ve lži, ale můžete taky nalézt bolest v pravdě. Tři policisté tohohle příběhu to i přes nasazení pocítí. Gilles Lellouche, který hraje jednu z hlavních rolí, je mi (kupodivu) dobře znám skrze dva filmy co natočil (Narco a Le Grand Bain), stejně tak si pamatuju Karima Leklou z 'Le Monde est à toi', casting hlavní trojice je celkově velmi vyvedený. Charaktery, Chemie. Balanc. Francouzský afekt. Velice solidní záležitost, ač bych řekl, s trochu slabším zakončením. (+track: JuL - La Bandite). ()

Hanys_

Drsné místo, drsní poldové, ale svázané ruce pravidly. Když se objeví možnost ty pravidla porušit, shodit rukavice a začít to hrát na vítězství... tak se to taky může posrat. Film svižný, možná jen prostě nemá zrovna dvakrát sympoše policajty a fakt jsem měl problém, abych filmu tu pravdivost věřil. Protože Marseilské sídliště tady vypadá pomalu jak nějaká brazilská favela, a drogy tady bere každý druhý. Ale kdo ví, možná to tam tak fakt chodí. 7/10 ()

mira007

Další ze syrových francouzských krimi z prostředí marseillských čtvrtí no-go zón dle skutečného případu policejní jednotky, která byla obviněna z vydírání a ochodu s drogami. Do polovinu filmu to je náhled za jakých podmínek a jak fungují policajti v těch nejnebezpečnějších čtvrtí Francie, kde mají nulovou autoritu a připomíná to Bídníky (2019), kteří jsou v tomto o trošku přesvědčivější, pak je akce zásahu uprostřed té čtvrtě a impozantně to připomíná náháněcí zombie filmy a druhá polovina je lapení prohnilých policajtů a to je nuda až do překvapivého konce. ()

Flopik

Prvá hodina je naozaj skvelo atmosfericky natočená podívaná, kde je zobrazené ghetto v plnej svojej "kráse". Zoznámime sa s hlavnou trojkou, ktorej neskôr budete fandiť a na konci prvej hodiny je highlight filmu a to policajný záťah. Ten je natočený dychberúce a o hlavných hrdinov máte celkom aj strach. Zvyšok filmu je potom skôr dráma, kde máte chuť niekomu dať päsťou a len krútite hlavou, že niečo takéto sa môže stať. Osobne som za happyend rád, aj keď bez neho by asi ten film vyznel o čosi lepšie. U mňa silné 4*. ()