Bouřlivé víno

Předloha:

Jan Kozák (kniha)

Josef Illík

Karel Svoboda

Vladimír Menšík, Božidara Turzonovová, Jiří Vala, Čestmír Řanda st., Slávka Budínová, Eva Hudečková, Jaroslav Moučka, Zdeněk Kryzánek, Rudolf Jelínek (více)

Film Bouřlivé víno byl zasazen do roku 1968, kdy se předseda JZD Janák (Vladimír Menšík) ve fiktivní jihomoravské vísce Pálavice postaví plánům několika chamtivých vinařů, kteří v touze obchodovat s vínem na vlastní pěst naletí chytrému podvodníkovi. (Bohemia MP)

Martin741

Trilogia Bourlive Vino - Mlade Vino - Zrale Vino, je nadpriemernou Vorlickovou normalizacnou komediou. Namet JZD okolo roku 1968 fajn, aj plan zakladania noveho druzstva, ale film je prilis rozvlacny, s kopou prazdnych dialogov. Jo, jo -ked sa odmysli ta ideologia a prisluhovanie a pochlebovanie normalizacnym sudruhom, film je to na urovni. Vaclav Vorlicek vsak vie filmovat, prostredie juznej Moravy je fajn. Po opakovanych projekciach tejto podarenej normalizacnej trilogie dviham hodnotenie Bourliveho Vina na 76 % ()

Tiiso

Nemám rád zpolitizované jakékoliv umělecké počiny, taktéž i filmy. Jasně se z děje rýsuje taktovka komunistů, kde datum děje, 1968, a samotná rádoby zápletka dokazuje falešnou skutečnost, jak by to dopadlo, kdyby nás nepřijeli v srpnu sověti zachánít. Všude by se roztahovali imperialisté a diverzanti. A nebo to Vorlíček udělal jako satiru a já to nepochopil. Ztvárnění jako vždy socialistické, ale na rozdíl od jiných filmů herci zde mají snahu hrát. ()

Pink.Panther

Jožin Hrdlička zamlada zapaloval stohy, pak emigroval, aby se v osmašedesátém vrátil do vlasti jako zkrachovalý emigrant-podvodník.Takového antisocialistického živla, může podporovat snad jen kulak Kuna. To Michal Janák je z úplně jiného těsta - je to komunista správný chlap, poctivý slušný člověk, sbalí švarnou uvědomělou děvu, i víno má lepší než přisluhovač nových pořádků Kvasnička a zachrání družstvo. :-)))) :-)))) To vše profesionálně natočené a osazené hereckou elitou, solidním soundtrackem Karla Svobody a ideově rudě zabarveno 70%. Produkce: FSB ()

Tosim

Bouřlivé víno, aneb jak nám v létě 1968 několik jasnozřivých vinařů na jihu Moravy zabránilo kapitalistické kontrarevoluci. Vždyť šlo přece jenom o peníze! Zajímavé je, jak všechny tyhle nařízené snímky byly neskutečně nudné. Měly totiž přesné zadání, od kterého se nešlo odchýlit, i přes tenata všudypřítomné cenzury si mohly jiné typy filmu dovolit o maličko víc. Vzpomněl jsem si při sledování na jakousi anketu, kde srovnávali někteří herci normalizačních zábav dnešní, odpadové počiny, například telenovely. Rudolf Jelínek se nechal slyšet, že tyhle naše výtvory byly vždy o hodně lepší. Jako kdyby doopravdy nevěděl, že je jedno, jestli je nepodarek z Venezuely nebo Československa, jestli obsahuje vypjaté dialogy o lásce nebo bagatelizuje významné historické události určitého státu. Sračka zůstane sračkou. Za civilního Vladmíra Menšíka a širokoúhlé záběry té naší Moravěnky (ha ha) dávám 10%. ()

nash.

Jako politické školení mužstva už to nefunguje a to, co zůstalo, je překvapivě snesitelná pohodovka. Černobílé charaktery jsou až pohádkově jednoduché, ideologické žvásty se dají poměrně snadno odfiltrovat a ignorovat, těch pár trapných okamžiků přehlédnout a zbytek je taková nenáročná nostalgická dobová zábava o vínu, venkovské idylce, dobrých lidech, o malých neškodných podvodnících a šizuňcích. Místy je to ve své podstatě dokonce překvapivě aktuální, protože lidé se nemění. Jen rekvizity a slovník. Herecké výkony většinou příjemné, Menšík, který se i s takovou roli dokázal popasovat se ctí, je skvělý a jako poctivý vášnivý vinař nezapomenutelný. ()

• Při návratu z Rakouska má Michal (Vladimír Menšík) defekt. Když vytahuje rezervu, můžeme vidět jinou příď Škodovky, než při líbačce ve vinohradu. Ve vinohradu má Michalova Škodovka ozdobné lišty jako Š1100, zatímco při návštěvě Rakouska a při výměně kola jako Š1000. (pjotri)
  • Když Jožka Hrdlička (Jiří Vala) nacouvá vypůjčeným Mercedesem do výlohy klenotnictví, je evidentně zcela zničena. Když si Michal Janák (Vladimír Menšík) vyzvedává opravené hodinky, je poškození výlohy velmi malé a střepy drží pohromadě jediná malá dřevěná destička s jediným šroubem. (pjotri)
  • Po třiceti letech lze v českém filmu zahlédnout organizaci skaut (Junák). Ta obnovila činnost na jaře roku 1968, aby koncem roku 1970 byla znovu zakázána. (sator)