Bouřlivé víno

Předloha:

Jan Kozák (kniha)

Josef Illík

Karel Svoboda

Vladimír Menšík, Božidara Turzonovová, Jiří Vala, Čestmír Řanda st., Slávka Budínová, Eva Trejtnarová-Hudečková, Jaroslav Moučka, Zdeněk Kryzánek, Rudolf Jelínek, Iva Janžurová, Lucie Žulová, Oldřich Vykypěl, Otto Šimánek, Lubomír Kostelka, Boleslav Skalski, Vladimír Hlavatý, Josef Hlinomaz, Jiří Lír, Zdeněk Dítě, Vítězslav Jandák, Jiří Hrzán, Jan Kraus, Jan Kuželka, Josef Beyvl, František Filipovský, Marie Motlová, Marie Brožová, Jan Skopeček, Bohuslav Čáp, Ladislav Trojan, Svatopluk Skládal, Zdeněk Kutil, Adolf Filip, Václav Sloup, Oldřich Velen, Oldřich Vlach, Eva Svobodová, Pavla Maršálková, Zora Jiráková, Henrietta Kohoutová, Viktor Maurer, Karel Augusta, Vladimír Krška, Jindřich Narenta, Míla Myslíková, Věra Tichánková, Zdena Burdová, Gabriela Wilhelmová, Žofie Veselá (Kanyzová), Jiřina Bílá, Slávka Hamouzová, Vít Pešina, Pavel Robin, Jožka Stoklasa, František Miroslav Doubrava, Edita Dindělová, Miloslav Homola, Lenz Moser, Tomáš Mann, Jan Řeřicha, Zdeněk Blažek, Zdeněk Skalický, Vladimír Navrátil, Karel Fiala, Ladislav Gzela, Vincenc Vávra, Jiří Letenský, Emil Sirotek, Vladimír Fürst, František Haszprunar, Ladislav Krečmer, Ilona Jirotková, Eva Trunečková, Jiří Valenta, Eda Pavlíček, Jiří Cimický, Josef Střecha, Karel Koloušek, František Ringo Čech, Arnošt Ferenc, Vojtěch Gadžor, Ferdinand Haralík, Miroslav Mlčoušek, Karel Znamenáček, Libuše Švormová, Gabriela Hyrmanová
  • Ombak▼Penari

Takže po patnácti minutách prvního dílu: Tohle je prostě strašlivá normalizační sračka!!! Vinařské prostředí by normálně u mě zachránilo leccos, ať už je kvalita jakákoliv, ale při každém dialogu jsem měl tendenci nakreslit na podlahu rudou hvězdu a pozvracet jí. Nemůžu si pomoct, zbytek filmu mi je tímto naprosto ukradený, kvality nekvality, herci neherci. Fyzicky nepříjemné sledování, najednou ti zhovadilí Vinaři vypadají jako fajnový seriál o víně.(10.11.2015)

• Tosim

Bouřlivé víno, aneb jak nám v létě 1968 několik jasnozřivých vinařů na jihu Moravy zabránilo kapitalistické kontrarevoluci. Vždyť šlo přece jenom o peníze! Zajímavé je, jak všechny tyhle nařízené snímky byly neskutečně nudné. Měly totiž přesné zadání, od kterého se nešlo odchýlit, i přes tenata všudypřítomné cenzury si mohly jiné typy filmu dovolit o maličko víc. Vzpomněl jsem si při sledování na jakousi anketu, kde srovnávali někteří herci normalizačních zábav dnešní, odpadové počiny, například telenovely. Rudolf Jelínek se nechal slyšet, že tyhle naše výtvory byly vždy o hodně lepší. Jako kdyby doopravdy nevěděl, že je jedno, jestli je nepodarek z Venezuely nebo Československa, jestli obsahuje vypjaté dialogy o lásce nebo bagatelizuje významné historické události určitého státu. Sračka zůstane sračkou. Za civilního Vladmíra Menšíka a širokoúhlé záběry té naší Moravěnky (ha ha) dávám 10%.(30.6.2017)

• pytlik...

Odporně prolhané. Se divím, že se všichni zúčastnění nepropadli hanbou pěkně hluboko. Je to jako kdyby Němci natočili film, kde by tvrdili, že koncentrační tábory byly báječnými místy k rekreaci. Burian, když už musel hrát ve Hvězdách nad Baltimore, tak to flákal, ale Menšík si div neroztrhne hubu, aby tu roli vystihl co nejlíp...(26.5.2012)

• ViktorD

Barevný film bohužel s tak plakátovitě černobílým vykreslením charakterů veškerých protagonistů, že ani po letech a po odhlédnutí od normalizačně zideologizovaného pojetí událostí roku 1968 (což je takřka nemožné, neboť celý film není vlastně o ničem jiném), nemohu k tomuto snímku zaujmout shovívavější stanovisko. Na milost snad lze vzít jen hudbu Karla Svobody, ačkoli v propojení s obrazem i ona jen kýčovitě podkresluje schematické vyznění celého snímku. I o hodnotě literární předlohy Jana Kozáka, který byl v letech 1972–77 předsedou Svazu českých spisovatelů, od prosince 1977 do února 1989 předsedou Svazu československých spisovatelů a který se po srpnové okupaci stal jedním z hlavních realizátorů normalizační politiky v oblasti literatury, lze rovněž jen stěží říct něco pozitivního. S velkým sebezapřením dávám jednu hvězdičku, a jak píše Krysa SPK – ani kvůli mému oblíbenému Vl. Menšíkovi nemůžu hodnotit jinak, neboť – ač má jít o komedii – spíš než abych měl smích na rtech, mi běhal mráz po zádech...(27.9.2009)

• Disk

Strašná normalizační slátanina, nikdo tam nemá co hrát (ani Menšík, jenž zjevně nemohl improvizovat, jak u něj bylo zvykem), navíc je to šíleně zdlouhavé. Trpěl jsem u toho jako zvíře. Bohužel Macourek s Vorlíčkem to museli natočit, aby mohli natočit Což takhle dát si špenát. Nejvíc ze všeho nechápu, proč se to pravidelně vysílá jako skvělá lidová komedie. Asi kvůli Vorlíčkovi, který za to získal Státní cenu Klementa Gottwalda, což vypovídá o mnohém...(3.10.2015)

• - Film Búrlivé víno bol natáčaný vo Viedni, Telči, Velkej Bílovici a na Břeclavsku. (dyfur)

• - Úvodní melodie od Karla Svobody se objevila i v seriálu Včelka Mája (od r. 1975). (offlineman)

• - Kateřinu Janákovou (Božidara Turzonovová) v postsynchronech namluvila Libuše Švormová, a to kvůli výraznému slovenskému akcentu herečky. Během doby už Božidara Turzonovová zlepšila svou češtinu, a tak v dalších dvou pokračováních Zralé víno (1981) a Mladé víno (1986) už mluví svým hlasem. (funhouse)