Jak jsem se zamilovala do gangstera

• Polsko Jak pokochałam gangstera
Polsko, 2022, 184 min

Režie:

Maciej Kawulski

Kamera:

Bartek Cierlica

Tomasz Włosok, Aleks Kurdzielewicz, Antoni Królikowski, Agnieszka Grochowska, Magdalena Lamparska, Krystyna Janda, Julia Wieniawa-Narkiewicz (více)

Tajemná žena vypráví o vzestupu a pádu Nikodema „Nikośe“ Skotarczaka, jednoho z nejproslulejších polských gangsterů. (Netflix)

TheSpearCZ

Jedno je jisté, Nikodem Skotarczak rozhodně žil jako tygr a ostatní oproti němu byli pouhé želvy. Legendární citát. Mnou opěvované Polsko je, co se týče gangsterek, na úplném vrcholu, což se i přes nějaké ty výhrady tady znovu potvrdilo, celkově je to strašně poutavé a chytlavé, styl vyprávění jedinečný, do toho tady hraje jedna velkolepá vypalovačka za druhou a je úplně jedno jestli to jsou cover verze "Big in Japan", Škorpíci nebo nějaký ten banger od neznámé švédské skupiny, velký plus! Vtipné na tom je, že se vlastně ani nejedná o klasickou gangsterku, protože hlavní postava jednoduše klasický gangster nebyla, což není důvod ke smutku, protože všechno, co takové gangster filmy mývají se tu našlo a rovnou to vynásobte deseti -  sex, drogy, zbraně, mafiánské vztahy a intriky, jmenujte sami, najde se to tady. Z příběhového hlediska byl první díl dle mého dokonalý, tady už to přeci jen skřípe s přepálenou stopáží filmu, takže plnou palbu znovu nedám, ale i tak budu na tenhle počin vzpomínat pouze v dobrém. Čisté 4* ()

bearmeedek

Na to, že nejde o klasickou gangsterku nebo akčňák, má to brutální délku. Více to zavání hraným dokumentem, navíc snad jako polská oslava národního hrdiny. Nevyskytují se konkrétní akce s napětím, jako v západních gangsterkách, vše je pohodově odvyprávěno. Je zde hodně vyprávění - dějových okomentování od různých postav. Tak jak filmové "komenty" nemám moc rád, tady mě vůbec nevadily. A pak to má neuvěřitelné plusy. Kamera, dobová atmosféra, střih a zároveň hudba - dobové pop skladby (ne polské) perfektně vložené do děje. Rozdělil jsem dívání na dvě části po 1,5 hodinách a mám dva odlišné pocity. Dějové zpracování bez úžasu a vizuální pocit s úžasem. ()

dannyyy

Oproti skvělému počinu Macieja Kawulského Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa (2019) je tento kousek pro mě Velký, Špatný! Poláci chtěli natočit gangsterský velkofilm hollywoodských rozměrů a jde vidět, jak moc se snažili, aby to vypadalo "COOL". Vadilo mně tam hodně věcí a především zbytečně přepálená stopáž, ve které nejednou se budete prostě nudit. Baba Jaga, která v originálním znění film vypráví, tak zní, jak by byla 5 minut před smrtí, vůbec to tam nesedí. Hudba ve filmu je fajn, ale po chvíli začnete přemýšlet, jestli se nejedná o muzikál, protože hudba v pozadí hraje asi v 80% filmu a čeho je moc, toho je příliš. A v poslední řadě nečekejte gangsterku, kde se budou bít, kde se bude střílet, atd. Je to spíše povídkový film o "největším" polském gangsterovi, který se proslavil kradením aut. ()

Rockerman

Pro mě zklamání. Přepálená stopáž, bez dynamiky a přespříliš banálních dialogů o životě hajzla, který uvěřil, že ten jeho strom přece jen do nebe vyroste. Nepříliš sympatický Nikoś Skotarczak, naopak mě bavil Silvio jako správný šílenec a Stól z powylamowanymi nogami! Na víc, než tři hvězdy to nestačí. ()

pornogrind

Kawulskiho Jak jsem se stal gangsterem(2019) byla pecka a proto jsem chtěl dát šanci i tomuhle filmu. Odrazovala mě celkem dlouhá stopáž(184minut) ale můžu říct, že Kawulski to ukočíroval tak, že jsem se ani na minutu nenudil. I přesto mi jeho předchozí film(Jak jsem se stal gangsterem) sedl o něco víc. Proto jen 4hvězdy. Rozhodně ale stojí za vidění a i zde si neodpustím napsat, že Patryku Vegovi vyrostla opravdu silná konkurence. Což je jenom dobře. ()

• Ve filmu zazní píseň „Big in Japan“ ve dvou verzích, a to od Ane Brun a od kapely Guano Apes. (pornogrind)
  • Ve filmu zazní mimo jiných známých interpretů (Scorpions atd.) i norská skupina Wardruna, konkrétně jejich skladba „Odal“. (WolfIssen)
  • Ve filmu zazní písnička „Gyöngyhajú Lány“ od skupiny Omega, kterou v ČR známe pod názvem „Dívka s perlami ve vlasech“ od Aleše Brichty. Také zde zazní píseň „Big in Japan“ od německé skupiny Guano Apes. (Skarface)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD