„Pane, vy jste vdova!“

Komedie / Sci-Fi

Československo, 1970, 97 min

Václav Hanuš

Iva Janžurová, Jiří Sovák, Eduard Cupák, Olga Schoberová, František Filipovský, Čestmír Řanda st., Jan Libíček, Otto Šimánek, Luděk Kopřiva, Helena Růžičková, Vladimír Menšík, Oldřich Velen, Jaroslav Mareš, Miloš Kopecký, Jiří Hrzán, Jiří Lír, Stella Zázvorková, Stella Májová, Lubomír Kostelka, František Husák, Zdeněk Braunschläger, Oldřich Celerýn, Vlastimil Hašek, Karel Peyr, Svatopluk Skládal, Karel Effa, Josef Kotapiš, Richard Záhorský, Oleg Reif, Václav Štekl, Miloš Willig, Milan Jonáš, Viktor Maurer, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Vítězslav Černý, Pavel Navara, Jaroslav Tomsa, Gabriela Bártlová-Buddeusová, Jiřina Bílá, Josef Burda, Zdena Burdová, Jan Cmíral st., Vlastimil Čaněk, František Miroslav Doubrava, Vladimír Linka, Jana Hana Duffková, Karel Houska, Václav Fišer, Karel Hovorka st., Vladimír Foukal, Vladimír Hrubý, Pavel Jiras, Milan Kindl, Petr Kopřiva, Václav Kotva, Pavel Fiala, František Horáček, František Kovář, František Kubíček, Ladislav Mrnka, Zdeněk Blažek, Michal Dohányos, Milan Muchna, Jana Sedlmajerová, Bohumil Rod, Pavel Zradička, Zdeněk Novotný, Eduard Pavlíček, Věra Petáková, Vladimír Pospíšil, Alena Procházková, Eva Rubínová, Jiří Růžička st., Zdeněk Srstka, Karel Vítek st., Luďa Marešová, Eva Trunečková, Stanislav Juna, Zdeněk Martínek, Vítězslav Vejražka, Arnošt Böhm, Vladimír Navrátil

Na československú tvorbu tejto epochy sa mi zdá byť tento kúsok trochu "lacino" spracovaný. Oceňujem tradične skvelých hercov, počnúc I. Janžurovou, M. Kopeckého alebo J. Sováka. A prečo lacný? Príliš veľa erotiky, viac-menej nezmyselná zápletka, a podľa mňa aj nedokončený záver. Avšak film pobavil, zasmiať som sa zasmial; a takéto hodnotenie aj kvôli tomu, že ČS tvorbu hodnotím zvlášť kriticky. Tento film preto zaraďujem za úzku česko(slovenskú) špičku.(28.9.2007)

Nabušená česká černá komedie, kde hned první scéna je brutální. Někdy uprostřed mi při poslední projekci přišla část jako hluché místo, jenže vše vyvažuje nade všechny exceletní Iva Janžurová, kterou však zbytek pole hereckého doplněju nevídaně. Darmo mluvit a psát, takovou komedii už dnes žádných z českých filmařů nedá dohromady. Skvělý scénář, herecké výkony, sci-fi nádech, situace vyhnané na kraj absurdnosti. 90%(30.7.2007)

Slovné spojenie crazy komédia vzniklo práve pre takéto filmy. Vorlíček si tentoraz vrchovatou mierou užil sklon ku kombinatorike a mal k tomu k dispozícii celkom slušný ansámbl. Janžurová (skvelá v každej zo svojich podôb), Kopecký, Menšík, československý sex symbol Schoberová, najmenej gayský gay Cupák, a veľa ďalších. Príjemne a hlavne totálne nenudne strávený čas, ktorý disponuje kvalitnou zápletkou. Jedna z najlepších českých (československých) komédií.(5.2.2010)

"Který blbec mě zastlal do postele? Copak jsem nějaký termofor?" Již několikrát jsem uchránil svůj krk před kontaktem s břitvou tím, že jsem při erotické výzvě předvídavě nezavřel oči. Patrně proto jsem se nemohl stát dvojnásobnou vdovou a stále trvám na tom, že zrušit armádu je ekonomicky prozíravý tah. Hvězdy mi zkrátka ještě nikdy nezalhaly a co se týká ztřeštěných komedií, tak nadšeně hlasuji pro jakýkoli úlet.(21.12.2012)

Král (Jiří Sovák) jednoho nejmenovaného království se rozhodne pro revoluční myšlenku - v celém království zruší armádu. To si ale generálové armády nemohou nechat líbit, a rozhodnou se spáchat atentát. Jenže král má nečekaného zastánce, astrologa Stuarta Hampla (Jiří Herzán), který dokáže z hvězd vyčíst všechny pokusy dříve, než k nim skutečně dojde. A tak musí zemřít i on. Za pomoci plastického chirurga profesora Sommera ale dojde ke kuriózní situaci - mozek Hampla skončí v těle známé herečky, kterou chtějí atentátníci použít jako vražedný nástroj ... Vorlíčkovy filmy z osmdesátých let minulého století zbožňuju, a tak jsem jsem i na "Pane vy jste vdova" docela těšil. A i když nemůžu říct že bych se nebavil, z filmu jsem kapánek rozpačit - většina fórků působí trochu prvoplánovitě, a i když se snaží těžit hlavně z mužského mozku v ženském těle, kapánek přicházejí vniveč (mnohem zábavněji podobné vtípky fungovaly v pozdějším Vorlíčkově - "Což takhle dát si špenát"). Herecké obsazení (jak už to ve Vorlíčkově filmech bývá) brilantní, mám pocit že se zúčastnila asi celá herecká elita tehdejší doby, ale i přesto si příště asi radši pustím Špenát a/nebo třeba Zítra vstanu a opařím se čajem..(21.1.2013)

• - Modely koster a figurín pro Somrův (Miloš Kopecký) salón se dělaly podle pokynů a anatomických návrhů skutečných chirurgů. [Zdroj: Aha] (carott)

• - Film sa v roku 2009 dočkal divadelného spracovania v Západočeskom divadle v Chebe. (Raccoon.city)

• - Filmovanie prebiehalo na zámku Liblice a v Prahe, konkrétne na letisku a v Národnom divadle. (dyfur)