„Pane, vy jste vdova!“

You Are a Widow, Sir

Komedie / Sci-Fi

Československo, 1970, 97 min

Václav Hanuš

Iva Janžurová, Jiří Sovák, Eduard Cupák, Olga Schoberová, František Filipovský, Čestmír Řanda st., Jan Libíček, Otto Šimánek, Luděk Kopřiva, Helena Růžičková, Vladimír Menšík, Oldřich Velen, Jaroslav Mareš, Miloš Kopecký, Jiří Hrzán, Jiří Lír, Stella Zázvorková, Stella Májová, Lubomír Kostelka, František Husák, Zdeněk Braunschläger, Oldřich Celerýn, Vlastimil Hašek, Karel Peyr, Svatopluk Skládal, Karel Effa, Josef Kotapiš, Richard Záhorský, Oleg Reif, Václav Štekl, Miloš Willig, Milan Jonáš, Viktor Maurer, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Vítězslav Černý, Pavel Navara, Jaroslav Tomsa, Gabriela Bártlová-Buddeusová, Jiřina Bílá, Josef Burda, Zdena Burdová, Jan Cmíral st., Vlastimil Čaněk, František Miroslav Doubrava, Vladimír Linka, Jana Hana Duffková, Karel Houska, Václav Fišer, Karel Hovorka st., Vladimír Foukal, Vladimír Hrubý, Pavel Jiras, Milan Kindl, Petr Kopřiva, Václav Kotva, Pavel Fiala, František Horáček, František Kovář, František Kubíček, Ladislav Mrnka, Zdeněk Blažek, Michal Dohányos, Milan Muchna, Jana Sedlmajerová, Bohumil Rod, Pavel Zradička, Zdeněk Novotný, Eda Pavlíček, Věra Petáková, Vladimír Pospíšil, Alena Procházková, Eva Rubínová, Jiří Růžička st., Zdeněk Srstka, Karel Vítek st., Luďa Marešová, Eva Trunečková, Stanislav Juna, Zdeněk Martínek, Vítězslav Vejražka, Arnošt Böhm, Vladimír Navrátil

nostalgické +4* další bláznivá komedie z dílny Vorlíčka a Macourka se na našich obrazovkách objevuje stále často a tak nikoho nebude zajímat co tu jeden z mnoha uživatelů vypisuje, když to všichni znají, že? :-) [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 3 (3*MAX) ](2.3.2018)

Slovné spojenie crazy komédia vzniklo práve pre takéto filmy. Vorlíček si tentoraz vrchovatou mierou užil sklon ku kombinatorike a mal k tomu k dispozícii celkom slušný ansámbl. Janžurová (skvelá v každej zo svojich podôb), Kopecký, Menšík, československý sex symbol Schoberová, najmenej gayský gay Cupák, a veľa ďalších. Príjemne a hlavne totálne nenudne strávený čas, ktorý disponuje kvalitnou zápletkou. Jedna z najlepších českých (československých) komédií.(5.2.2010)

Scénář: Miloš Macourek, Václav Vorlíček .. Když pominu všechny ty skvělé pohádky, je tohle nejlepší film z dílny Václava Vorlíčka a Miloše Macourka. Prapodivný mix komediálního žánru se sci-fi nápady byl silnou stránkou mnoha českých děl a tohle je jedna z nejsvětlejších ukázek skloubení těchto žánrů. S přispěním výtečného hereckého obsazení mne napadají jen samá slova chvály. Absurdita dotažená do krajnosti, dokonale skloubená s unikátním černým humorem .. vražedná kombinace! 100%.(29.4.2006)

A safra, to musel bejt silnej matroš, na kterým tvůrci ujížděli při psaní scénáře. To byla nějaká Lehká Srandovní Droga nebo Esence Vtipné Kaše. Janžurová zúročila svůj komediální vklad a její triple byl parádní, na Olinku se moc pěkně kouká, i když s tím jejím herectvím si nejsem tak úplně jist. Klobouk dolů před vycizelovaným scénářem a faktem, že filmaři museli z vietnamské tržnice objednat neskutečné množství cetek = rekvizit (prsty, ruce, hadičky, nohy atd. atd.). Jediné, co nechci slyšet při předehře od ženy je: "Zavři oči, brouku!" :-)(8.7.2017)

• Willy Kufalt

(3x) ANO, "Vdovu" jsem opravdu viděl a celou, dokonce nejmíň třikrát. Ani po několika opakovaných shlédnutích jsem tomuhle filmu coby celku s překombinovaným dějem úplně nepřišel na chuť a to i přes plejádů zlidovělých hlášek, pár vtipných scén a mnoha výborných herců. Vorlíčkově a Macourkově záměrům rozumím, ale bohužel se zde míjíme. Na jednu ze všeobecně nejoblíbenějších českých komedií jaksi příliš hodně mrtvol + spousta šílených a nesmyselných scén. Možná, kdyby se to uchopilo v dramatičtější rovině a dodala by se téhle nadpřirozené krvavé šarádě jistá hodnotná myšlenka, no snad, ale takhle... Doslova pubertální filmový úlet, ve kterém se vraždí ostošest, nikdo není "oficiálně" potrestán (některé vraždy mohly být fakt ušetřeny) a mrtvoly záhadně ožívají v jiných postavách. Tohle má být jako artový film uváděný dodnes na festivalech i v zahraničí? ... Chápu, že jsou pro mnohé diváky zdejší filmové kreace Janžurové, Sováka, Menšíka, Hrzána a především Olgy Schoberové z tohoto filmu v něčem nezapomenutelné a stojí v divácké paměti stejně jako legendární štěky Růžičkové, Zázvorkové nebo Kopeckého... ale co z toho, když to postrádá smysluplný děj, který by měl alespoň trochu hlavu a patu. Geniální? Spíše neuvěřitelné na každém druhém kroku. Janžurová poté, co jí vloží do hlavy mozek koktajícího hvězdaře, začne koktat jako on - já myslel, že koktání je poruchou hlasivek a dýchací soustavy, nikoliv mozku. NE, nelíbí se mi to a snad naneshledanou.(8.2.2017)

• - Ako vrahyňa mala Fanny Štubová (Helena Růžičková) väzenské číslo 2884. (Raccoon.city)

• - Keď bol scenár už spolovice hotový, prišiel Vorlíček s nápadom, ktorý takmer zbúral skoro vytvorené dielo. Macourek od zlosti vzal napísané stránky a s obrovskou námahou ich natrhol, ale úplne pretrhnúť sa mu ich nepodarilo. Od zlosti vyskočil, kopol do dolnej skrinky knižnice a noha mu ostala vo vnútri, pričom sa škaredo zranil. (Raccoon.city)

• - Z filmu nakonec vypadla politicky nevhodná scéna, ve které při tenisu debatuje Evelyna Kelettiová (Iva Janžurová) s Rosebudem IV. (Jiří Sovák) o důležitosti armády. [Zdroj: Aha] (carott)