Komik Jim Carrey spolu s Laurou Linney a Edem Harrisem (oba mnohonásobně nominovaní na Oscara) hrají v Truman Show, temné komedii o světoznámé hvězdě televizní reality show, která si myslí, že je jen pojišťovacím agentem. Když tento údajně obyčejný muž zjistí, že celý svůj život strávil před kamerou obklopen placenými herci a komparzem, místo rodiny a přátel, rozhodne se najít svou původní podstatu... a na své cestě zažívá bouřlivá dobrodružství. (Magic Box)

Trailer

Recenze (1 192)

RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Odlehčené drama z alternativního světa uvnitř našich obrazovek brilantně režírované známým režisérem Peterem Weirem (Společnost mrtvých básníků) v reálu a Edem Harrisem v televizní realitě. Truman Burbank (poprvé se neksichtící a snad proto dobrý Jim Carrey) žije spokojeně ve svém rodném městečku Ráj (Seahaven), jenže neví, že je od narození hvězdou největší světové TV reality show zaměřené na jeho osobu. Neví a nesmí se dozvědět, že zvídavé kamery jsou všude a že městečko je obrovská televizní atrapa pod obří kupolí. (Nebo kopulí?=))... Povedený film. Trailer: http://www.csfd.cz/film/9568-truman-show-truman-show-the/videa/ ()

J*A*S*M

Už dlouho jsem u žádného filmu nebyl takhle nadšenej. Vtipné, emocionální, originální, no prostě skvělé. Námět těží z kontrastu mezi utopíí (Trumanův uměle vytvořený, ale na druhou stranu bezpečný a bezstarostný život) a antiutopíí (televizní magnát řídí z téměř božské pozici lidský život a diváci to bez prostestů sledují). Obě tato prostředí však mají společný základ, totiž nepřítomnost práva být svobodně šťastný - nešťastný, a to ačkoli tento nedostatek má dvě zcela odlišné příčiny (Trumanovi je toto právo odpíráno shora, kdežto diváci o něj vůbec nestojí - stačí jim, když tohoto práva využívá Truman - který jej ale ve skutečnosti vůbec nemá, tedy se dostáváme do začarovaného kruhu, kdy jsou všichni nesvobodní, ale nikomu to nevadí). Nakolik daná situace připomíná náš reálný svět, to ať si každý rozhodne sám. The Truman Show předkládá látku k zamyšlení zábavným způsobem - a tak to mám rád. 100% ()

Eddard

Filozofický námět romantického ladění v hollywoodské produkci. Film pro každého a o každém z nás. Skvěle lidský Truman a ďábelsky božský Christof v podobenství, ve kterém jde o víc, než pouhé nastavení zrcadla kultuře posedlé reality show a televizí obecně. Zážitek. 90% ()

gudaulin

Originální, s vypilovaným scénářem, chytré, humorné a skvěle zahrané. Spolu s Mužem na měsíci patrně nejlepší film Jima Carreye. Film pranýřující fenomén reality show a obecně jakoukoliv manipulaci s člověkem, stejně jako konzumní životní styl postavený na komerci a všudypřítomné reklamě. Jakkoliv Peter Weir nedočí špatné snímky, tohle je dosavadní vrchol jeho tvorby. Celkový dojem: 95 %. ()

cheyene

Jima Carreyho moc nemusím, tudíž jeho přítomnost v tomto snímku ve mně ještě před jeho spuštěním vyvolávala jistou dávku nedůvěry. Ta se však nakonec rozplynula jako pára nad hrncem, neboť tento výživný a chutný pokrm, jenž si pro nás Peter Weir připravil, mi nejen brzy enormně zachutnal, ale také mi výborně sedl po všech směrech, včetně příjemné dochuti po dokoukání filmu. Samotný námět Truman Show je perfektní a v takto povedeném zpracování se pak stává silným filmovým zážitkem, který bych každému doporučil. ()

• Když se pro začátek filmu natáčely rozhovory s herci a vytvářel krátký televizní pořad o Truman Show (umístění zhruba doprostřed snímku), bylo pořízeno tolik materiálu, že se režisér Peter Weir rozhodl udělat z takto nabytého materiálu dvacetiminutový dokument. Ke zhlédnutí je na YouTube. (tom.nosek)
  • Konec odkazuje na čtvrtou knihu C. S. Lewise z jeho série o Narnii, kde také loď pluje na konec "známého" světa a narazí na nebesky modrou zeď s dveřmi do "dalšího" světa. (Morien)
  • Jim Carrey (Truman) privítal tento film ako možnosť vyhrabať sa zo škatuľky prázdneho komika, aj preto súhlasil s honorárom takmer o polovicu menším, ako dostával zvyčajne. (Raccoon.city)

Související novinky

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Americká Akademie filmového umění a věd (AMPAS) každoročně kromě známého a mediálně ostře sledovaného předávání Oscarů na přelomu zimy a jara organizuje o pár měsíců dřív i menší ceremoniál předávání… (více)

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (více)

Orlando Bloom v drsné scifárně

Orlando Bloom v drsné scifárně

07.02.2009

Tak, jméno v titulku přilákalo k této zprávě náhodné kolemjdoucí fanynky. A teď něco pro opravdové filmové fanoušky: Andrew Niccol. Znáte jej. Prosadil se zajímavou sci-fi Gattaca, napsal scénář k… (více)