Truman Show

The Truman Show

Truman Show

Drama / Komedie / Sci-Fi

USA, 1998, 103 min

Ty záběry, kdy ukazovali řadové domky v tom jejich "prej dokonalým" světě jsem měl co dělat, abych nezačal zvracet. Už ty reklamy v průběhu filmu ("KOMU TO PROBOHA ŘÍKÁŠ?") mi připomněly současnost. ("NENÍ TO SHAKESPEARE, ALE JE TO GENIÁLNÍ.") Není to geniální, jen se na tom dají geniálně rychle vydělat prachy. Někomu taky může připadat geniální slepit film z vtipů, dokud nezajde do kina a nezjistí, že z toho vyšlo cokoliv, jenom ne to, co by se dalo nazývat filmem. (-VÍŠ, CO SE ŘÍKÁ? ŽE UMŘEL! -PODÍVEJ SE, MÁME VYSOKOU SLEDOVANOST!) - a to vysílali jen blbý, jeden osamocený titulek na prázdné obrazovce. V průběhu snímku Truman Show dávali na n@vě dva bloky reklam. Jedna z nich byla lživá a nutila lidi, aby si koupili její produkt za každou cenu. Často se říkávalo, že lidé už si na ty reklamy zvykli a nevadí jim, když si během nich uvaří třeba kafe, no jo, ale ta délka bloku při rychlosti dnešních rychlovarných konvic by stačila tak na tři až pět káv!!! A já "se slzou v oku" vzpomínám na dra Železného, jeho naučné pořady (kouzlo tohoto oblbování ještě dlouho někdo nepřekoná) a stále si říkám...NEŽIJEM MY ČÁSTEČNĚ UŽ DRAHNOU DOBU V TAKOVÉ NAŠÍ MILÉ MALÉ TRUMAN SHOW???!!!(4.2.2004)

Dobrá režie, dobrý Jim Carrey, poměrně zajímavý nápad, ale celkové zpracování mě spíš zklamalo. Je to až příliš doslovné (to jsem jediný, komu to vadí??) a zároveň příliš fantastické, ačkoliv se to snaží tvářit realisticky. To mi více sednou over-the-top díla jako je eXistenZ Davida Cronenberga, který je svým pojetím naopak naprosto přehnaný a tudíž i "nerealistický", ale možná právě proto mi nedělá problém to přijmout. Truman Show si naopak hraje na realitu, ale vůbec se mu to nedaří. Já totiž obecně nedokážu akceptovat žádné podobné dílo kritizující nebo poukazující na princip reality show. Stačí připomenout třeba Death Race (2008) nebo z dřívější doby Running Man (1987)... DaViD'82 píše, že je to nápad za milion. Já myslim, že je to pěkně provařenej nápad. Dobrý režisér to všechno nezachrání.(11.6.2010)

"Ten člověk je prostě génius!" chtělo se mi ihned po náběhu závěrečných titulků vykřiknout, ale bylo již po desáté hodině. Musel jsem se tedy smířit pouze s uznalým smeknutím imaginární fedory - ale i tak to stálo za to. Ano, ne nadarmo je Peter Weir jedním z nejstarších členů mého režisérské Olympu. Truman Show (třebaže za Weirovu režijní osmitisícovku stále považuji Master and Commander) je snímek mistrovský jak ve své formě (přeci jen ho snímalo 5000 pečlivě ukrytých kamer!:)), tak v obsahu. Speciálně pak v tom, jak jsou obě tyto roviny složeny do harmonického celku, celku, kterému jako smířlivý Bůh dominuje excelující Jim Carrey. Je to film na jedné straně neuvěřitelně zábavný (product placement vede) a nahuštěný křiklavými emocemi, ale na druhé nečekaně mrazivý, závažný a ozdobený nadčasovým poselstvím. A mimo jiné mi pomohl objasnit i to, jak se v mojí skříni vyskytla ta banda kostlivců z jisté nejmenované komerční televize. Osobně bych to tipl na nízkou sledovanost, ale kdo všechno se díval už se stejně nedozvím, takže to taktně promlčíme. P.S. Tu kameru v záchodové míse už nehledejte. :) // Poznámka na okraj: TS je tak trochu i duchovním otcem Manhuntu (to je pro změnu hra). Ten měl ovšem ještě trochu, řekněme, vyhrocenější rozuzlení.(11.4.2009)

Jima Carreyho moc nemusím, tudíž jeho přítomnost v tomto snímku ve mně ještě před jeho spuštěním vyvolávala jistou dávku nedůvěry. Ta se však nakonec rozplynula jako pára nad hrncem, neboť tento výživný a chutný pokrm, jenž si pro nás Peter Weir připravil, mi nejen brzy enormně zachutnal, ale také mi výborně sedl po všech směrech, včetně příjemné dochuti po dokoukání filmu. Samotný námět Truman Show je perfektní a v takto povedeném zpracování se pak stává silným filmovým zážitkem, který bych každému doporučil.(13.12.2016)

Jo když se daří tak se daří. Znám Jima Careyho, takže jsem čekal zase nějaký úlet, jenže tohle mě vážně hodně překvapilo. Naprosto unikátní nápad, skvěle podkreslený výborným scénářem. Když bych to řekl hodně blbě, pak je to Matrix všedního života. Žijete si svůj život, všechno je ideální a krásné, všechno berete s naprostou samozřejmostí, ale nemáte nejmenší tušení že jste vlastně jenom postavička sledovaná miliony kamer, jejíž existence a vše co se jí přihodí je v rukou režiséra. Jen doufám že je tohle vážně jenom film, protože bych nerad zjistil, že jsem slavný už přinejmenším 19 let, ale ještě o tom vůbec nevím. Co říct na závěr? Tohle je film u kterého se nudit nebudete, film u kterého neusnete a film u kterého se i zasmějete. Takže příjemnou zábavu a pokud vám do pokoje vlítne splašená zebra, tak to jen pan režisér drobátko nezvládl :o).(9.2.2004)

• - Studio Paramount se obávalo o úspěch filmu. Truman Show s rozpočtem 60 milionů amerických dolarů dokonce označilo za „nejdražší umělecký film“. Chtěli proto, aby film nebyl tak dramatický a naopak vtipnější. Režisér Peter Weir sdílel tuto představu. Chtěl u diváků navodit dojem, že na Truman Show se dá opravdu dívat 24 hodin denně. Scénárista Andrew Niccol kvůli tomu napsal 16 návrhů scénáře, než se Weir odhodlal natáčet. (tom.nosek)

• - Televizní skladatel na klávesy je Philip Glass, autor hudby k filmu. (don corleone)

• - V jedné z úvodních scén můžeme na stole Trumana a Meryl vidět lahvičku s vitaminem D - potřebný hlavně pro ty, kdo nevychází na slunce. (don corleone)