Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Marigold
  *****

  Spoiler... Film, jehož hlavní téma je náš vlastní pohled. Omezovat to na fenomén reality show a bulváru je povrchní, mnohem víc Niccolův scénář cílí na to, jak sami sebe konstruujeme jako subjekty, jaký způsobem budujeme vlastní vnímání reality, vlastní identitu. Peter Weir tuhle finesu jemně vystihl, pohrává si s divákem, je důsledně ironický. Závěr mě přinutil k triumfálnímu gestu - pokud ho někdo chápe jako happy end, zjevně se stal obětí vlastní Truman Show. Tohle je realita, jak ji známe a akceptujeme... Pointou film tak není to, že Truman najde svůj exit, ale právě to, že náš exit je v nedohlednu. "We accept the reality of the world with we are presented. It´s as simple as that." Celá Truman Show je na tomto principu zrcadlícím se v její formě (v mezích možností důsledně) postavená.(25.10.2011)

 • Galadriel
  *****

  Originální, inteligentní a skvěle zahrané i zpracované po všech stránkách. Víc psát nebudu, bylo by to nošení kokosů na ostrov (přirovnání pro zasvěcené ;-))(21.3.2006)

 • genetique
  ****

  Presne takúto rolu potreboval Jim na vymanenie sa spod debilkovských rolí. Pár nadšencom ale v kine zmrzol úsmev, keď čakali ďalšie natvrdlé grimasy a nechutné ksichty. Pár príjemných, úsmevných momentov sa síce nájde, no herectvo a scenár sú tie línie, ktoré vyniesli film tak vysoko. 85%..(2.4.2007)

 • kiddo
  ****

  Pokud pominu jednoduchý fakt, že v praxi by "Truman show" nikdy vzniknout nemohla (obrovské náklady, pravděpodobně mizerná návratnost, nemožnost organizace - co například dělají ti lidé, které Truman jen tak míjí, jak vznikla administrativa - podniky, obchody, dodávky jídla, novin, atd...), je tento snímek vynikající tragikomedií o manipulativnosti člověka, který ve své bombastičnosti a velikosti přináší niterné osudy obyčejných lidí, ať už je to samotný Truman, kterým celý život někdo neustále smýká nebo lidé okolo něj, kteří si zvolili raději zabezpečený život bez starostí. Z hereckého ansáblu vynikají perfektně utlumený a civilní Jim Carrey (pokud už předvede nějaký ten svůj ksichtík, je to v souladu s postavou, tj. tehdy, kdy Truman něco předstírá) a Ed Harris. Námět je vynikající a ve své podstatě až děsivý. Scény, kdy se Trumanův nejlepší přítel vyslovuje ze svého přátelství, a přitom mu jeho proslov někdo diktuje, nebo samotný závěr, který se už přesouvá do náboženského kontextu, jsou působivé a velmi dojemné. A vrchol? "Koukni, co dávaj na dalším programu".(21.4.2005)

 • T2
  *****

  Rozpočet $60miliónovTržby USA $125,618,201Tržby Celosvetovo $264,118,201Jim Carrey vo svojej prvej veľkej vážnej úlohe a moc mu sadne, je vidieť že tento herec má talent a nie len na sprosté vtípky ale aj na charakterné herectvo. Tento krát dokáže zo svojich grimás ťažiť a film vďaka jeho prejavu povyšovať na silnú drámu človeka uväzneného vo svete nekonečného biznisu a oblbovania ľudí. Film je aj takou predpoveďou toho čo prišlo vo veľkom v novom storočí a to priblblé non-stop sledovanie ľudí cez kameru zavretých v nejakom tom priestore. Našťastie tieto úbohé sledovacie porady už takmer vymizli z obrazoviek TV. /videl v kine: 95%/(18.5.2005)

 • - Jim Carrey (Truman) privítal tento film ako možnosť vyhrabať sa zo škatuľky prázdneho komika, aj preto súhlasil s honorárom takmer o polovicu menším, ako dostával zvyčajne. (Raccoon.city)

 • - Konec odkazuje na čtvrtou knihu C. S. Lewise z jeho série o Narnii, kde také loď pluje na konec "známého" světa a narazí na nebesky modrou zeď s dveřmi do "dalšího" světa. (Morien)

 • - Laura Linney (Meryl) sa pri študovaní svojej postavy inšpirovala komerčnými katalógmi z päťdesiatych rokov. (Raccoon.city)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace