Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Sarkastic
  *****

  Ne, tohle je ORIGINÁLNÍ, NADČASOVÝ a svým způsobem GENIÁLNÍ film. Jim Carrey mě zase dostal (no, kdo viděl taktéž velmi originální Eternal Sunshine of the Spotless Mind, musí uznat, že hrát umí ;-)). Ale velmi dobře zahráli i Laura Linney či Ed Harris. Film nemá přestřelenou stopáž, nenudí ani chviličku, je výborně ohudebněný, dojímá, ale citově nevydírá a ještě je dobře ukončen (teda podle mě :-)). Samozřejmě, že se sem tam nějaké scénáristické chybky (nebo spíš nedomyšlené scény) najdou, ale pokuď film berete s nadsázkou, tak si těchto detailů nemusíte vůbec všímat. Ale ať už to budete brát jako velice dobrou satiru, nebo prostě jako silné drama o muži, který odhalil, že žije v bludu, odnesete si neobyčejný filmový zážitek.(17.8.2009)

 • Marigold
  *****

  Spoiler... Film, jehož hlavní téma je náš vlastní pohled. Omezovat to na fenomén reality show a bulváru je povrchní, mnohem víc Niccolův scénář cílí na to, jak sami sebe konstruujeme jako subjekty, jaký způsobem budujeme vlastní vnímání reality, vlastní identitu. Peter Weir tuhle finesu jemně vystihl, pohrává si s divákem, je důsledně ironický. Závěr mě přinutil k triumfálnímu gestu - pokud ho někdo chápe jako happy end, zjevně se stal obětí vlastní Truman Show. Tohle je realita, jak ji známe a akceptujeme... Pointou film tak není to, že Truman najde svůj exit, ale právě to, že náš exit je v nedohlednu. "We accept the reality of the world with we are presented. It´s as simple as that." Celá Truman Show je na tomto principu zrcadlícím se v její formě (v mezích možností důsledně) postavená.(25.10.2011)

 • gudaulin
  *****

  Originální, s vypilovaným scénářem, chytré, humorné a skvěle zahrané. Spolu s Mužem na měsíci patrně nejlepší film Jima Carreye. Film pranýřující fenomén reality show a obecně jakoukoliv manipulaci s člověkem, stejně jako konzumní životní styl postavený na komerci a všudypřítomné reklamě. Jakkoliv Peter Weir nedočí špatné snímky, tohle je dosavadní vrchol jeho tvorby. Celkový dojem: 95 %.(14.6.2006)

 • Dever
  *****

  Soundtrack Burkhard von Dallwitz: 1. Trutalk - Burkhard Dallwitz ,2. The It's A Life - Burkhard Dallwitz ,3. The Aquaphobia - Burkhard Dallwitz ,4. Dreaming of Fiji ,5. The Flashback - Burkhard Dallwitz ,6. Anthem (Part 2) ,7. The Beginning ,8. 2. Romance - Larghetto [Second Movement from Piano Concerto No. 1 in E ,9. The Drive ,10. The Underground ,11. The Do Something! ,12. Living Waters ,13. The Reunion ,14. Truman Sleeps (for the film "The Truman Show") ,15. The Truman Sets Sail ,16. The Underground / Storm ,17. Raising the Sail (for the film "The Truman Show") ,18. Father Kolbe's Preaching (for the film "The Truman Show") ,19. Opening ,20. The A New Life [*] .(12.5.2011)

 • cheyene
  *****

  Jima Carreyho moc nemusím, tudíž jeho přítomnost v tomto snímku ve mně ještě před jeho spuštěním vyvolávala jistou dávku nedůvěry. Ta se však nakonec rozplynula jako pára nad hrncem, neboť tento výživný a chutný pokrm, jenž si pro nás Peter Weir připravil, mi nejen brzy enormně zachutnal, ale také mi výborně sedl po všech směrech, včetně příjemné dochuti po dokoukání filmu. Samotný námět Truman Show je perfektní a v takto povedeném zpracování se pak stává silným filmovým zážitkem, který bych každému doporučil.(13.12.2016)

 • - Studio Paramount se obávalo o úspěch filmu. Truman Show s rozpočtem 60 milionů amerických dolarů dokonce označilo za „nejdražší umělecký film“. Chtěli proto, aby film nebyl tak dramatický a naopak vtipnější. Režisér Peter Weir sdílel tuto představu. Chtěl u diváků navodit dojem, že na Truman Show se dá opravdu dívat 24 hodin denně. Scénárista Andrew Niccol kvůli tomu napsal 16 návrhů scénáře, než se Weir odhodlal natáčet. (tom.nosek)

 • - Lidé ze štábu měli zakázáno pronášet známé hlášky z předešlých Carreyho filmů. (don corleone)

 • - Ve filmu je použito poměrně velké množství triků - např. upravený obzor, umělá obloha či počítačově dostavené náměstí. Většina záběrů na město je také vizuálně upravena. Vše proto, aby vypadalo prostředí ještě více uměle a nepřirozeně. (hippyman)