„Vše,“ zvolá vypravěč, „díky čemu má smysl žít.“ Irma La Douce je nejúspěšnější prostitutkou Paříže. Je moudrá, oblíbená, obléká se do nápadně zelených šatů a na rue Casanova je takřka neomezenou vládkyní. Triumfálně provozuje své řemeslo na nejžádanějším rohu ulice, kde se policisté ochotně dívají na druhou stranu a zákazníci nechávají tučné spropitné. Její ulice žije spokojeně pod heslem „žij a nech žít a užít“. Nový policista-moralista Nester Patou však i malý prohřešek proti zákonu považuje v prvé řadě za trestný čin, a tak nedlouho po svém čerstvém povýšení z dozoru nad dětským hřištěm organizuje na rue Casanova zátah. Přestože je razie v zásadě neoprávněná a je provedena značně amatérsky, Irma i její kolegyně jsou zatčeny. Nad Irmou se Nester slituje, avšak „smlsne si“ na přistižených zákaznících, a to včetně policejního kapitána. Po zátahu je Nester okamžitě propuštěn, ale nedá mu to a vrací se na místo činu a vyhledá Irmu. Poté, co porazí jejího pasáka, získává Nester nevědomky jeho pozici. Bláznivě se do sebe s Irmou zamilují, Nester však brzy začne žárlit na Irminy zákazníky. Převleče se tedy za zámožného anglického šlechtice a stává se Irminým jediným zákazníkem - nakonec však začne žárlit i na sebe sama. Záhy je tento formálně zásadový policista komickým způsobem uvězněn za brutální vraždu. Jak je slibováno v úvodu, film je oslavou života od počátku do konce a otevřeně uctívá chtíč, citovou opravdovost a nadevše pak pošetilost lásky. (oficiální text distributora)

Matty

Billy Wilder se málem utopil ve vlastnoručně vykopaném rybníku. Dlouhá, „velká“ komedie uvozená monologem vypravěče, o věcech nemravných a přesto nesoucí mravní ponaučení, hodně užvaněná, velmi vtipná. Sladká Irma má kromě posledního všechny zmíněné aspekty. Wildera asi opustila múza, jinak si vznik téhle rozvláčné historky z pařížského „skoro-podsvětí“ vysvětlit nedokážu. Pokusů o konverzační humor je mnoho, šíp však ani jednou (ani jednou!) nezasáhne cíl a tak není ani tolik udivující občasný odklon k humoru situačnímu. Ten ovšem Wilder jako ryze „statický“ režisér vůbec nezvládá (příliš dlouhá a nepříliš vtipná hospodská bitka). Z komerčního (nikoliv z praktického) hlediska protřelým tahem bylo po Bytu opětovné obsazení Jacka Lemmona a Shirley MacLaineové. Zatímco MacLaineová roli roztomilé prostopášnice ještě jakž takž zvládá (nedá se říct, že by ji třímala pevně v otěžích), Lemmonovy groteskní poloha nesvědčí. Jeho proměna z poctivého strážce zákona v prvotřídního pasáka není věrohodná a coby britský lord ošklivě přehrává (pokud to byl účel, neposvětil prostředky). Musel bych hodně namáhat paměť, abych si vzpomněl alespoň na jednu scénu, na jeden okamžik, který mě rozesmál a stejně si nejsem jistý, jestli bych z ní něco vydoloval. Nesmál jsem se, nudil jsem se a jelikož jde o komedii, nikoliv švédské psychodrama, někde bude problém. 50% ()

Jara.Cimrman.jr

Za normálních okolností se čestný polda těžko ze dne na den stane zamilovaným pasákem žárlícím sám na sebe, vrahem a nosičem masa na tržnici. Jenže v tomto snímku je těžké normálnost hledat, když i vševědoucí barman Kníráč je vlastně voják, tedy spíš ekonom, právník a porodník, ale to jiná historie. Absurdita tohoto snímku je zkrátka dokonalá a i když to všechno byla vlastně hrozná blbost, tak mne připitomělý úsměv opouštěl pouze ve chvílích, kdy jsem se hlasitě smál. A to pro komedii rozhodně není špatná vizitka. ()

cheyene

Velmi příjemná komedie s obrovskou atmosférou a řadou vynikajících momentů. Námět je zajímavý a poutavý, herecké výkony na komedii velmi dobré (tj. nezavání trapností) a celkový dojem ze snímku je velice pozitivní. Jen mohla být Sladká Irma o něco kratší. I tak se ale jedná o nadprůměrnou komediální záležitost. ()

genetique

AK už kvôli ničomu inému, tak aspoň za premiérový, priam až prevratový nápad so zápletkou, sympatických hercov a neklišovitý záver sa oplatí film vidieť. Aj keď asi stačí raz, podobných nenanútených milých filmov sa nenájde veľa. Ale presladený a prenaťahovaný scenár a pár nehodiaco-trapných scén mi tie pocity trošku skresľoval. Takisto ani hudba si toho až tak nezaslúžila, aj keď nevravím, že by mi vadila. 70%. ()

Pohrobek

Bez nadsázky miláček publika, jemuž Wilder vdechl tolik ze své frivolnosti, inteligentní a svižné komiky a citu pro odvážnější romantickou komedii. Příběh jednoduše musel být zasazen do bezstarostné a odvázané Paříže, která tu reprezentuje ten typický americký romantický obrázek toho, jak to v městě nad Seinou funguje. Snímek nabízí spoustu procítěné groteskčnosti a neméně vytříbené prvky parodie, nijak zvlášť nepolevuje v tempu, zdařile graduje a jako hlavními přednostmi se může pochlubit skvělou hudbou, kamerou a vynikajícím ústředním párem Lemmon - MacLaine. ()

• Do hlavnej ženskej úlohy sa krátko počítalo s Marilyn Monroe, ale pretože s ňou Billy Wilder už dvakrát spolupracoval, usúdil, že už bol potrestaný dosť. (Michal74)
  • Billy Wilder byl velmi šetrný při nákupu drobností a tak postel, kterou jednou již zakoupil pro film Slaměný vdovec (1955), musela hrát v dalších filmech. Nejdříve ve snímku Byt (1960), potom v Sladká Irma (1963) a také v Líbej mne, hlupáčku (1964). Zlí jazykové tvrdili, že v jeho filmech budou hrát stále lehčí herečky, aby postel posloužila co nejdéle. (Snorlax)
  • Billy Wilder chcel pôvodne do úlohy barmana Moustache (Lou Jacobi) obsadiť Charlesa Laughtona. Ten však už mal rakovinu a čoskoro zomrel. (Michal74)