• Matty

Billy Wilder se málem utopil ve vlastnoručně vykopaném rybníku. Dlouhá, „velká“ komedie uvozená monologem vypravěče, o věcech nemravných a přesto nesoucí mravní ponaučení, hodně užvaněná, velmi vtipná. Sladká Irma má kromě posledního všechny zmíněné aspekty. Wildera asi opustila múza, jinak si vznik téhle rozvláčné historky z pařížského „skoro-podsvětí“ vysvětlit nedokážu. Pokusů o konverzační humor je mnoho, šíp však ani jednou (ani jednou!) nezasáhne cíl a tak není ani tolik udivující občasný odklon k humoru situačnímu. Ten ovšem Wilder jako ryze „statický“ režisér vůbec nezvládá (příliš dlouhá a nepříliš vtipná hospodská bitka). Z komerčního (nikoliv z praktického) hlediska protřelým tahem bylo po Bytu opětovné obsazení Jacka Lemmona a Shirley MacLaineové. Zatímco MacLaineová roli roztomilé prostopášnice ještě jakž takž zvládá (nedá se říct, že by ji třímala pevně v otěžích), Lemmonovy groteskní poloha nesvědčí. Jeho proměna z poctivého strážce zákona v prvotřídního pasáka není věrohodná a coby britský lord ošklivě přehrává (pokud to byl účel, neposvětil prostředky). Musel bych hodně namáhat paměť, abych si vzpomněl alespoň na jednu scénu, na jeden okamžik, který mě rozesmál a stejně si nejsem jistý, jestli bych z ní něco vydoloval. Nesmál jsem se, nudil jsem se a jelikož jde o komedii, nikoliv švédské psychodrama, někde bude problém. 50%(14.8.2007)

Velmi příjemná komedie s obrovskou atmosférou a řadou vynikajících momentů. Námět je zajímavý a poutavý, herecké výkony na komedii velmi dobré (tj. nezavání trapností) a celkový dojem ze snímku je velice pozitivní. Jen mohla být Sladká Irma o něco kratší. I tak se ale jedná o nadprůměrnou komediální záležitost.(27.7.2012)

S tímhle filmem mám stejný problém jako s Odpolední láskou. Na Wildera prostě slabý průměr - v tomto případě je pak hlavní potíží přehnaná stopáž, mající na svědomí, že se nějak nedostává lehkosti a švihu lepších Wilderových komedií. Nicméně oba hlavní protagonisté jsou skvělí a přímo geniální je postava prolhaného barmana, hraná Louem Jacobim.(29.5.2006)

Neni to komedie, ve ktere ma clovek salvy smichu. Ma vsak usmev na rtech od zacatku do konce. I pres svou delku dej filmu proudi s nebyvalou lehkosti. Zabery z trhu mi trochu pripomnely Amelii z Montmartu a scenky s pasaky zase Ctyri vrazdy staci, drahousku:-). I kdyz mam od Wildera nejradeji dramata, tak komedie mu sly taky paradne a jeho nejvetsi silou jsou scenare! Vyborna byla postava Barmana. Skoda, ze takoveto komedie se uz dnes netoci...(27.7.2008)

Největším problémem tohoto filmu je jeho délka. Je to o to větší problém, že se jedná o přepis divadelní hry, čili akce je tu pomálu. Takže se to dost táhne a místy je to nuda. Omluvám se všem příznivcům Billyho Wildera, já jsem také jedním z nich, ale bohužel na tom musím trvat. Místy je to ale docela sranda.(21.2.2007)

• - Shirley MacLaine prijala úlohu bez toho, aby si prečítala scenár, pretože "verila vo Wildera a Lemmona." (Michal74)

• - Do hlavnej ženskej úlohy sa krátko počítalo s Marilyn Monroe, ale pretože s ňou Billy Wilder už dvakrát spolupracoval, usúdil, že už bol potrestaný dosť. (Michal74)

• - James Caan v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)