Ženám nelze nikdy zcela důvěřovat, ani těm nejlepším... Kdesi v útrobách trezoru londýnské banky Cox & Company leží schránka se jménem doktora Watsona, která má být otevřena až padesát let po jeho smrti. Obsahuje vzpomínky na dlouholeté přátelství s mužem, jenž povýšil schopnost dedukce na umění. Během života doktor Watson zaznamenal nějakých šedesát případů, demonstrujících jedinečný detektivní dar Sherlocka Holmese. Ovšem zažili i jiná dobrodružství, jež se Watson z diskrétních důvodů rozhodl až do jisté doby před veřejností utajit. Jednalo se o události takříkajíc delikátní osobní povahy. A jedno takové dobrodružství začíná v srpnu 1887, kdy se oba přátelé vracejí z Yorkshiru, kde Sherlock vyřešil záhadnou vraždu admirála Abernettiho. Události uvede do pohybu anonymní pozvání na vystoupení Ruského carského baletu... Snímek Soukromý život Sherlocka Holmese natočil v roce 1970 podle vlastního scénáře a ve vlastní produkci klasik hollywoodského filmu Billy Wilder a kromě důmyslného případu v něm předkládá ještě jedno paralelní téma, kterým je Holmesův vztah k ženám, jenž se v jemně potlačené podobě vine celým filmem. Sherlocka Holmese ztvárnil tehdy devětatřicetiletý britský herec Robert Stephens, jehož nadějnou kariéru překazilo nadměrné pití. Sherlockovu osudovou ženu si zahrála francouzská herečka Genevieve Pageová. Inteligentní film plný suchého anglického humoru ve své době u diváků příliš neuspěl a teprve postupem času se dočkal uznání, které mu bezesporu patří. (Česká televize)

andrii

Pohleďme. Ohromí "mlsáním" bytí, starostmi o Amorovy mraky. Sám zapleten, slabostí, do závoje kraje(k) s mourem. ()

filmmovier

Vynikající detektivka říznutá skvělými hláškami a humorem. K tvorbě Billyho Wildera jsem zatím příliš nepřičichl a v nejbližší době se k tomu ani nechystám, ale tenhle snímek mě nezklamal a já ho řadím hodně vysoko v rámci Sherlockových adaptací i neadaptací. Především ta atmosféra je skvělá a od tak starého filmu jsem ani nečekal, že by se nepovedla. Parádní prostředí, skotský venkov, staré zříceniny, viktoriánský Londýn, to by mi ke štěstí úplně stačilo. Jenže tam byli tajemní mlčenliví mniši, trpaslíci a lochnesska a moje srdce hnedle radostí zaplesalo o něco víc. Obsazení je parádní. Neznamý Robert Stepens je v roli Sherlocka velmi charismatický a ta role mu sedla jako ulitá. Watson nebyl špatný, ale jsou i lepší a Christopher Lee, tentokráte jako Mycroft prostě zklamat nemohl. No a Geneviéve Page je šarmantní a rozhodně hezčí než všechny televizní podoby Ireny Adlerové. Film má spád, případ je zajímavý, docela tak nějak hezky zamotaný a mix napětí, komedie a mystéria (jak potěšující) působí opravdu brutálně. Pro mě prostě naprostá dokonalost a jedna z nejlepších věcí s tímhle legendárním pátračem. Filmový vybroušený diamant bez kazu (až na nějaké vedlejší herce). 100%. ()

VanTom

"Soukromý život" v názvu znamená to, že sem tam přichází na přetřes Sherlockův vztah-nevztah k ženám. Jinak dostáváme stylový, typicky zapeklitý "verneovský" případ, který bohužel časem ztrácí svižnou komediální fraškovitost úvodní půlhodinky v souboru ruského baletu. Tímto mu také velmi těsně unikla 4. hvězdička. ()

Composter

Byl jsem velmi překvapen, že mi tento kousek mohl uniknout (až do LFŠ 2011). Neskutečně vtipné eskapády, které prý ctí předlohu i aféry kolem ní. Nedivím se, že byl tento Wilderův film přijat vlažně a že on sám, ač do něj vložil spoustu energie, se velmi zklamal a málem přestal točit. Dobrodrůžo jak se patří. Tvůrci dnešních parodií by se mohli od Sherlocka učit. ()

Han22

Tak nakonec nejlepší kriminálkou roku 1970 je něco, co tu nemá v žánrech uvedené ani krimi či thriler a co jsem považoval za obyčejnou parodii. Wilder ale nepodlehl lákadlu udělat z Sherlocka Holmese nějakou pitominu. Film sice začíná jako komedie, kde se spekuluje o Holmesově sexuální orientaci, postavy se ironicky shazují a zesměšňují typické stereotypy Holmesovek. Nicméně ruku v ruce s tím přichází solidní případ, který od nenápadně dámy se ztrátou paměti pokračuje přes trpaslíky a mnichy a záhadu lochnesky až k  nečekanému rozzuzlení. A má docela hořké vyústění. Byl jsem tím velice příjemně překvapen, protože jsem absolutně nic nečekal (neznámí herci, slabá výprava), ale Wilder opět nezklamal. Krimi/thriler roku 1970. ()

bloodcountes

Díky Evulience za tip, nazvala bych tento film rozkošným. Hodně jsem se u toho nasmála, tenhle druh humoru miluju. Jsem ráda, že film byl zkrácen na přijatelné dvě hodiny, i tak v druhé půli trochu ztrácel na hustotě i tempu a detailní rozpitvávání Sherlockovy sexuální orientace by bylo hrubě na škodu. Velmi oceňuju, že se tvůrci (včetně Moffata a Gatisse v novější verzi Sherlocka) drží oné blahodárné neurčitosti a asexuálnosti hlavního hrdiny. Film měl myšlenku, kouzlo, humor, herci hráli asi tak, jak se v oněch letech hrálo ( a bylo to příjemné osvěžení, protože na staré filmy moc nekoukám) a Sherlock měl šarm (přestože na Benedicta Cumberbatche pochopitelně nemá ani náhodou .)) Takže velká spokojenost. ()

Mikino00

Prvních 40 minut tvářících se jako trapná komedie dost sráží hodnocení, ale pak se to rozjede a je z toho příjemný krimi příběh. ()

Marys

LFŠ 2011: Toto stvárnenie Sherlocka Holmesa ma jednoznačne zaujalo a nechápem, prečo v dobe jeho nakrútenia bolo komerčne odmietnuté, ale tak, ich vec. Každopádne zvlášť prvá sekvencia bola skvelá. Druhá časť bola dosť vláčna, rozťahaná, inak sa mi ale film určite páčil. ()

TwoFace

Robert Stephens byl skvělý Sherlock Holmes. Škoda, že ho neztvárnil víckrát. Film je příjemný, vtipný a hlavně Sherlock je správně „sherlockovský“. Mrzelo mě jen, že nejhlavnější motiv filmu; Holmesův vztah k ženám, byl omezen jen na pár scén. ()

arcticsky

Trochu jiný film od Wildera. Zůstává nesmírně inteligentní humor, tolik typický pro autora. Nicméně některé fanoušky režiséra může zklamat styl ve kterém je dílo natočené. Není to taková ta smršťovitá konverzačka jako u Raz dva tři, Bytu nebo Někdo to rád horké. Zde se pokusil o suchý anglický humor a myslím, že práce se zdařila. ()

Chudobka

Nikdy by mě nenapadlo, že se u detektivky se Sherlockem Holmesem tak zasměju. Humor hned od začátku - Holmes seřve chudáka hospodyni, že mu utřela prach na psacím stole. Podle vrstvy prachu pozná, jak dlouho na něm které písemnosti leží. Když Holmes pospává u Labutího jezera nebo když doktor Watson řádí s baletkami...A Holmes, který byl vybrán  jako potenciální otec pro primabalerínu a měl nahradit Čajkovského nebo Nietzeho, to mě opravdu pobavilo. Představitel Holmese se mi moc líbil, Christopher Lee je vždy výborný. A když se režie ujme takový velikán jako byl Billy Wilder, výsledek nemůže zklamat. ()

arthur.22

Dvě hodiny jsou odvážná stopáž, ale uteklo to jako nic a navíc jsou tu ovce, hřbitovy, trpaslíci, staré hrady, okouzlující královna, Nessie.. a Sherlock! ()

Gastovski

První úsměvná půlhodinka byla fajn, ale po příchodu hlavní ženské postavy zábavu jakoby zardousil Pes baskervillský a nastoupila těžká nuda. Bylo to příliš dlouhé a na Wilderovy poměry příliš suché. Sušší než anglický humor s ginem a tonikem. A to už je sakra co říci. Trochu očekávané zklamání. ()

Kolssteyn

Co má společného Tchaikovskij s Sherlockem Holmesem kromě Swan Lake? Že by jiné jezero? ...a rozřeší Holmes záhadu příšery z Loch Ness nebo se jen Dr. Watsonovi něco zdálo? Snad až to uvidím s českými titulky, budu vědět víc než napovědí anglické ;) ()

Biopler

Táto Sherlockovská epizóda sa mi páčila. Má to suchársky humor, má to zápletku, ktorá ma držala až do konca v očakávaní čo sa stane a má to fajn hercov. Nemá to patričný detektívkový spád čo by som uvítal, aj keď rozumiem, že sa nám Wilder snažil predstaviť Sherlocka aj ako človeka, no to sa mu až na vzťahy so ženami nepodarilo. Slabšie 4* však udelím. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022