Prečo som sa zase musel dozvedieť pred sledovaním filmu, že má šokujúcu pointu. Potom musím o nej premýšlať počas filmu a kombinovať, aby som nakoniec nebol až tak prekvapený. Ale na druhú stranu Svedok nie je film o pointe, jeho napínavosť pramení z priebehu súdneho procesu, spoveďami svedkov a postupného odhaľovania pravdy. Ak by sa robil rebríček najlepších filmov zo súdneho prostredia, Svedok obžaloby by určite figuroval v prvej desiatke. Do prvej päťky by som ho ale nezaradil. Postava Marlene Dietrich je skutočne zaujímavá a stojí za to sa zhostiť jej obhajoby. Určite to bude pre právnika workoholika zaujímavejšie, ako sa v nevkusných bermudách producírovať niekde na pláži s vypnutým mozgom.(27.7.2012)

90%/4,5* || Zezačátku mě ten snobský obhájce "sir Willfrid" a jeho herecké pojetí iritovalo, ale tenhle film ze soudního prostředí, které nepatří k mým oblíbeným, ze postupem času stával více a více strhujícím, začalo přituhovat, jednotlivé charaktery byly výborně vykreslené i zahrané a k siru Willfridovi jsem si vytvořil jisté zalíbení. A ten závěr - to byl "twist", jaký se jen tak nevidí. A důvod, proč nakonec dávám 5 hvězd místo čtyř. Billy Wilder prostě znamená kvalitu.(2.6.2016)

Celosvětově divácky úspěšný film. Nadprůměrné černobílé soudní drama s jistým charismatem, to rozhodně ano. Ale proč hned mistrovské? Co Coppolův Vyvolávač deště, nebo Lumetových dvanáct rozhněvaných mužů? Ty jsou ještě lepší a napětí drží po celou dobu filmu, ne jen ve druhé půlce jako Svědek obžaloby. Spíše mi to trochu připomnělo krimi seriál Jake a Tlusťoch, hlavně tedy vizáží Charlese Laughtona v roli obhájce - sira Robartse.=), který však za svůj výkon ve filmu dostal nominaci na Oskara a na Zlatý globus. A také je zde výtečná Marlene Dietrich, která působí ve filmu stále božsky, i když jí bylo v době vydání filmu 56 let. Trailer: http://www.sms.cz/film/svedek_pro_obzalobu/ukazka&play=1(16.2.2009)

Once in 50 years suspense like this...Sebevědomý tagline. Právem. Když si geniální filmové buňky Billyho Wildera smlsnou na adaptovaném soudním dramatu nedostižné Agathy Christie, budete 116 minut viset na rtech chladné bohyně Marlene Dietrich a jiskřivých očích Charlese Laughtona, aby vám na konci spadla čelist nad šokantním twistem. Pokud hledáte nějaký zapomenutý skvost, který snoubí černobritský humor (I am constantly surprised that women's hats do not provoke more murders:-), a vražedné napětí, předvolejte Svědka obžaloby.(2.9.2007)

Pokud je někdo, kdo film nedoukal do konce, měl by si na krk pověsit cedulku s nápisem "já jsem debil obecnej " a stoupnout si pod sochu sv. Václava, protože dějový kotrmelce, který se uskutečněj v závěru filmu, prakticky během jednoho dialogu patřej mezi TOP filmový lahůdky vůbec. Není to však zdaleka jen konec bijáku co dělá ze sledování snímku příjemný divácký zážitek, prakticky všechny soudní scény jsou dokonale napsaný a když už jsme u slova dokonalost je potřeba zmínit právníka sira Wilfrida, protože právě on je lokomotivou celýho filmu. Díky němu sem se nenudil ani tehdy, když se příběh odehrával mimo soudní místnost. Geniálně napsaná a zrovna tak zahraná postava. Samozřejmě své filmu dala i Marlene Dietrich právě ony výsostné dějové kotrmelce na konci jí usvědčují z faktu že krom krásy dostala do vínku i herecký talent.(27.10.2011)

• - V snahe utajiť pointu filmu hlas po záverečných titulkoch prosí divákov, aby záver a rozuzlenie zápletky nešírili ďalej. Dokonca sám Wilder, posadnutý predstavou jej predčasného odhalenia, držal záverečné stránky scenára do poslednej chvíle natáčania. (marlon)

• - Pre Tyrona Powera to bol posledný film, ktorý natočil celý predtým, než v roku 1959 zomrel počas natáčania filmu Šalamún a kráľovná zo Sáby. (marlon)

• - Doposud existovaly jen televizní adaptace původní povídky z roku 1925 (2x v roce 1949, znovu 1950 a 1953), počínaje tímto filmem se začala adaptovat divadelní hra z roku 1953: Svědek obžaloby (1957), Svědek pro obžalobu (1982), The Witness for the Prosecution (2016) a Witness for the Prosecution (2018). (NinadeL)