Není pochyb, že Agatha Christie byla - ne JE - Královna detektivky! Tenhle přepis její divadelní hry to jenom dokazuje. No čekali byste takové rozuzlení? Myslím, že ne. Na filmu je sice znát, že je natočen podle divadelní hry, ale to vůbec nevadí. Herecké výkony jsou opravdu mistrovské. Není divu, vždť herce vedl sám velký Billy Wilder. Je potěšením sledovat Charlese Laughtona, Tyrone Powera, Elsu Lanchster a úžasnou Marlene Dietrich, které patří dechberoucí finále.(15.3.2011)

Upřímně, ještě v polovině snímku jsem nechápal, proč je zrovna tenhle film považován za klasiku a proč je na IMDb na tak vysokém místě (momentálně je 128.) Ale pak film začal po mně doslova vrhat trumfy z rukávu a já zjistil, že jsem byl hlupák. Myslel jsem si totiž, že umím přemýšlet o pár kroků dopředu (což umím, ale tohle nebyl ten případ) ale tady to prostě nestačilo. Bylo to jako v šachové partii, kdy vidíte pět tahů dopředu, ale poté vám soupeř dá mat s tím, že on viděl deset tahů dopředu. Přesně takhle jsem se cítil - tenhle film mi v závěru dal dokonalý šach mat. Srovnání s 12 Angry Men je rozhodně na místě, protože tenhle snímek na vás vytáhne podobné zbraně (zvraty "za pět minut dvanáct", chladnou, ale přesnou logiku, kterou jsem u obou těchto snímku opravdu obdivoval). Nebudu to prodlužovat, protože tady bych jen plýtval slovy, když většina kladných vlastností tohoto filmu již byla sepsána a zřejmě i lépe. Takže, Witness for the Prosecution je další z filmů, které jsou právem označovány za zlatý fond americké kinematografie. P. S. A právě v závěru jsem pochopil sílu herectví dokonalé, až ledově precizní (jak se na Němku sluší, samozřejmě :-)) Marlene Dietrich. 100 %.(20.2.2011)

Billy Wilder zkrátka nemůže zklamat a já moc dobře vím, proč ho mám ve své top desítce režisérů. Zpočátku jsem ani nevěděla, co se pod vcelku nenápadným názvem a snímkem, který není tak profláknutý jako třeba Wilderovo Někdo to rád horké, skrývá. A přišlo milé překvapení. Soudní drama, jak má být. Báječní herci, napínavé scény, patřičná atmosféra. A dost šokantní závěr, protože ten neodhadne asi nikdo. Dvanáct rozhněvaných mužů to sice není, ti jsou pro mě stále špička, ale i tak je Svědek obžaloby vysoce nadstandardní film, jemuž k dokonalosti chybí jen málo.(8.4.2012)

Skvělé soudní drama se spoustou zvratů. V průběhu sledování jsem fandila jednou tomu, za chvíli zase někomu jinému, tak dobře a přesvědčivě je příběh zpracován. Marlene Dietrich ani Tyrone Power sice nebyli tak úplně věrohodní, ale hlavní hrdina, Charles Laughton je úplně zastínil, takže to ani příliš nevadilo.(6.8.2011)

Akademicky vycíděná soudní konverzačka, která celou dobu klame tělem i duší, aby nás nakonec zaskočila nepřipravené, předčasně hodnotící ten naoko tuctový a neoriginální příběh. Scénář ale výborný, navzdory mnoha dohadům a nepřímým motivům plnohodnotně pokrývající a v závěru i vysvětlující každičkou vteřinu vyprávění, a Wilder opět zdatně manévruje na pomezí závažného námětu a odlehčené charakterové rozprávky. Film má ale jeden problém - napoprvé působí jako pravda bezchybné, ale přece emocionálně bezrozměrné drama, které sází na údernost a kvalitu své pointy, na další zhlédnutí už zbude jen naše ochota znovu sledovat příběh, kde nás už nic nemůže překvapit a kde marně budeme hledat něco víc než jen další důkaz, že Wilder uměl poskládat scény do kompaktního celku a že se na jeho filmy zkrátka dobře kouká. Čekal jsem prostě malinko silnější divácký zážitek... 80%(4.4.2016)