Zkušený advokát Wilfried Robarts (Charles Laughton) obhajuje sympatického Leonarda Volea (Tyrone Power), který je obviněn ze zavraždění vdovy. Vole nemá žádný motiv, ale také žádné alibi; sir Wilfried přesto věří v jeho nevinu, byť paní Voleová (Marlene Dietrich), neobyčejně odměřená žena, se nijak nesnaží přispět k tomu, aby jejího muže zprostili obvinění - vystupuje spíše jako svědek obžaloby.

Thriller podle divadelní hry Agathy Christie je často přirovnáván k filmům Alfreda Hitchcocka a byl poslední velkou rolí Marlene Dietrich před jejích odchodem do ústraní. (Quentin T.)

Enšpígl

Pokud je někdo, kdo film nedoukal do konce, měl by si na krk pověsit cedulku s nápisem "já jsem debil obecnej " a stoupnout si pod sochu sv. Václava, protože dějový kotrmelce, který se uskutečněj v závěru filmu, prakticky během jednoho dialogu patřej mezi TOP filmový lahůdky vůbec. Není to však zdaleka jen konec bijáku co dělá ze sledování snímku příjemný divácký zážitek, prakticky všechny soudní scény jsou dokonale napsaný a když už jsme u slova dokonalost je potřeba zmínit právníka sira Wilfrida, protože právě on je lokomotivou celýho filmu. Díky němu sem se nenudil ani tehdy, když se příběh odehrával mimo soudní místnost. Geniálně napsaná a zrovna tak zahraná postava. Samozřejmě své filmu dala i Marlene Dietrich právě ony výsostné dějové kotrmelce na konci jí usvědčují z faktu že krom krásy dostala do vínku i herecký talent. ()

Malarkey

Tenhle film se celou dobu tváří jako klasická soudní kriminálka. Vy to po tý hodině a půl všem těm hercům a herečkám věříte a řikáte si, že jste viděli tuctovku, na kterou jste přišli už od samotného začátku a hrdě se těšíte, až to každýmu vyblejete do světa. Jenže ouha, film má posledních dvacet minut, kde se stane asi tucet naprosto šokantních scén a vše je v tu ránu okamžitě jinak. Už jenom kvůli tomu to stojí za to tenhl film vidět, protože to, co udělali s koncem, to ani v dnešní době nenajde konkurenci. ()

T2

Rozpočet $3miliónyTržby USA $9,000,000Tržby Celosvetovo $9,083,475║ Krok po kroku hĺbavo vykonštruované súdne divadielko z mnohými prešmyčkami a hlavne zo šokujúcim záverom, kde mi príde len na škodu to že je ponúknuté odhalenie prevedené v ľahkosti ktorá mu až tak nesadne. Lebo miestami tá otvorenosť a odľahčenosť je v rámci deju prijateľná, len záver mohol byť fakt vygradovanou dramatickou bodkou za rozoberaným súdnym sporom. /80%/ ()

Renton

Scénář: Harry Kurnitz, Billy Wilder .. Mistrovské soudní drama. Zatím mne nezklamal žádný film, v němž má prsty maestro Billy Wilder. První dějství je totiž královská zábava! Ještě než se napínavý případ dostane před soudní dvůr, absolvuje obviněný právní konzultace. Představení případu je výtečné, chytře vystavěné a zamotané (jako správná hra Agatha Christie) a spolu s excelentním obhájcem si užijeme zejména spoustu neskutečně vtipných momentů, jak slovních, tak situačních. Charles Laughton hraje tuto pasáž excelentně, ale na vysoké úrovni sekunduje i ošetřovatelka a zbylé osazenstvo. Byl jsem touto třetinou neskutečně nadšený! Samotné soudní přelíčení už sice postrádá výrazný humor úvodní třetiny, má však v rukávu jiné trumfy. Vyústění příběhu pak obsahuje takové twisty, že dokonce film obsahuje varování, před jejich vyzrazením budoucím divákům. 100%. ()

Gemini

Kombinace britského humoru a jisté teatrální žoviálnosti tamní právní kultury s německou chladnou krásou nevyšla nejlépe. Díky uštěpačným poznámkám toho naštvaného staříka se celý film zlehčuje a závěrečné mrazivé finále, kterému vévodí dokonalá Marlene, tak do značné míry pozbývá svou sílu. A je to škoda, protože jak ta zábavná, tak ta napínavá složka mají díky charizmatu hlavních postav nemalé kouzlo. Problém je až v jejich kombinaci. Zkrátka a dobře, kvůli Marlene Dietrich jsem rád, že jsem Svědka Obžaloby viděl, ale na Twelve Angry Men ani náhodou nemá. 70% ()

• V snahe utajiť pointu filmu hlas po záverečných titulkoch prosí divákov, aby záver a rozuzlenie zápletky nešírili ďalej. Dokonca sám Billy Wilder, posadnutý predstavou jej predčasného odhalenia, držal záverečné stránky scenára do poslednej chvíle natáčania. (marlon)
  • Una O'Connor, v úlohe pani domácej obete vraždy pani French (Norma Varden), si ako jediná z hercov zahrala divadelnú rolu aj vo filme. (marlon)