Svědek obžaloby

Svědek pro obžalobu

Witness for the Prosecution

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1957, 116 min

Neuveriteľne šarmantne rozohratá súdna partička. Podmanivý prípad, ktorý sa stal jedným z najjasnejších dôkazov o tom, že v jednoduchosti je krása. K tomu pár dokonalých zvratov na čele s tým záverečným, dokonalý anglický humor priamo v súdnych a právnických termínoch, čo len potvrduje genialitu Agathy Christie ako pôvodcu scenára a Charlesa Laughtona ako jeho reprezentanta. Tu jednoducho nie je o čom, veď je to vlastne 'len' ďalší božský Wilder. Takýto jednoznačný génius by sa zišiel aj dnes. 100%.(20.6.2008)

Mám rád Agathu Christie, protože dala světu Hercula Poirota a protože napsala tuto geniální hru. Mám rád Billyho Wildera, protože byl perfekcionista a tento film (stejně jako mnohé jiné) je na první pohled bez chyby. Na druhý pohled je však geniální. Mám rád filmy ze soudního prostředí. Mívají propracované dialogy a přitom operují na velmi malém prostoru, ve kterém ten chytrý slovní ekvilibristikou zamete s tím blbým. Mám rád Marlene Dietrich. Pro její krásu i v sedmapadesáti letech. Další majstrštyk, který budete napjatě sledovat do poslední chvilky. A kdo zná Agathu Christie ví, že jistý si bude až po "The End". Mám rád tento film.(11.5.2009)

• Houdini

Oscar 6 nominací: Nejlepší film, Režie, Herec HR - Charles Laughton, Herečka VR - Elsa Lanchester, Střih, Zvuk(8.3.2004)

Skvělé soudní drama. Film má slušný spád, dobré dialogy, patřičnou dáku napětí i parádní herce, jen v závěru se dostavuje mírně rozpačitý dojem, jestli toho šokujícího nakonec nebylo trochu moc... Přesto si Svědek obžaloby nejvyšší hodnocení zaslouží.(9.2.2008)

85%(10.3.2010)

• - Doposud existovaly jen televizní adaptace původní povídky z roku 1925 (2x v roce 1949, znovu 1950 a 1953), počínaje tímto filmem se začala adaptovat divadelní hra z roku 1953: Svědek obžaloby (1957), Svědek pro obžalobu (1982), The Witness for the Prosecution (2016) a Witness for the Prosecution (2018). (NinadeL)

• - Když se Leonard Vole a paní Frenchová podruhé setkají v kině, dávají zrovna film o Jesse Jamesovi. Tyron Power hrál hlavní roli ve filmu Jesse James z roku 1939. (Kulmon)

• - Dopisy, které byly použity jako důkaz, by ve skutečnosti neuspěli, protože každý důkaz musí být dodán před soudním líčením a musí být i doložen jeho původ či zdroj. (Listeroman)