Svědek obžaloby

Svědek pro obžalobu

Witness for the Prosecution

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1957, 116 min

Obdivujem rezisera Billyho Wildera, ze dokazal natocit dobre komedie rovnako, ako aj tuto kriminalnu dramu s jemnym anglickym humorom. Priznam sa, ze pocas filmu som sa vobec necitil ako pri drame a uz vobec nie ako pri thrilleri, tym ale nechcem povedat, ze je to komedia. Scenar filmu je vynikajuci a bol som velmi zvedavy, ci sa pocas filmu dopatram k tomu, kto vlastne zavrazdil bohatu vdovu. Najzaujimavejsie na tom bolo to, ze cely film som si myslel, kto to bol, ale koniec filmu bol tak sokujuco prekvapivy, ze nez som si cokolvek myslel, vsetko dopadlo uplne inak a taketo filmy doslova zboznujem. Takze pre milovnikov filmov zo sudneho prostredia odporucam. Svedok obzaloby mal 6 nominacii na Oscara, ale zial ziadneho nedostal. V kategorii najlepsi film, rezia a herca v hlavnej ulohe ho predbehla vojnova drama MOST PRES REKU KWAI, ktory reziroval David Lean a Oscara vyfukol Charlesovi Laughtonovi Alec Guiness. Herecka za vedlajsiu ulohu Elsa Lanchester nemala stastie, sosku prebrala Miyoshi Umeki za romanticku dramu SAYONARA (1957). Svedek obzaloby mal este 2 nominacie a to za strih a zvuk. Konkurencia najlepsich filmov bola dost silna v tom oscarovom rocniku, pretoze v tom istom roku konkuroval medzi najlepsimi filmami aj film DVANACT ROZHNEVANYCH MUZU (1957) rezisera Sydneyho Lumeta... 19.09.2008 _______ Tyrone Power - (Leonard Vole) +++ Marlene Dietrich - (Christine Vole) +++ Charles Laughton - (Sir Wilfrid Robarts) +++ Elsa Lanchester - (Pani Plimsollová) +++ Hudba: Matty Malneck +++(19.9.2008)

Tradične brilantný Billy Wilder, ktorý tu stavia predovšetkým na majstrovsky napísanom scenári a výraznej a veľmi sympatickej postavičke starnúceho advokáta sira Wilfrida, ktorý sa spolu s jeho opatrovateľkou postarali okrem pátrania po pravde aj o milý a nenútený humor. Samotný záver a rozuzlenie celej krimi pointy patrí k tým najinteligentnejším a najlepšie vymysleným čo som kedy videl - jedna veľká paráda a pre každého diváka filmová lahôdka. 85/100(25.6.2016)

Velmi solidni a z historickeho hlediska zasadni dilo ze soudni sine, ze ktereho budouci generace v ramci tohoto zanru cerpaji ve velkem. Scenar neni spatny, ale je na nem az prilis znat, ze je to zalozene na necem, co psala Agatha Christie, ktera to obecne moc nedava. Kdo to take velmi, ale opravdu velmi silne nedaval byla Marlene Dietrich a Tyrone Power, kteri by mohli davat lekce z prehravani a neduveryhodnosti. Jediny, kdo si to naopak herecky suverene diktoval byl obhajce Charles Laughton, u ktereho mate pocit, ze kazdou chvili dostane infarkt. Nejzajimavejsi na celem filmu je taktika v potitulkovem konci, kdy vam narrator zacne vysvetlovat abyste hlavne nikde nevyslepicili twist. 7/10(1.7.2010)

Opět skvělý Wilder, který si své komické vložky neodpustí ani v soudním dramatu. Musí být zážitek vidět i samotnou divadelní hru. Celou dobu jste udržováni v napětí a ač jsou vaše teorie jakékoliv, tak se vám s velkou pravděpodobností během posledních 20 minut sesypou jako domeček z karet. Aneb jak říká závěrečný hlas při titulcích: Tvůrci tohoto představení vám doporučují, abyste v zájmu dobré zábavy vašich přátel kteří jej ještě neviděli nikomu nevyzrazovali překvapivý konec filmu Svědek obžaloby. 8/10(28.9.2012)

Upřímně, ještě v polovině snímku jsem nechápal, proč je zrovna tenhle film považován za klasiku a proč je na IMDb na tak vysokém místě (momentálně je 128.) Ale pak film začal po mně doslova vrhat trumfy z rukávu a já zjistil, že jsem byl hlupák. Myslel jsem si totiž, že umím přemýšlet o pár kroků dopředu (což umím, ale tohle nebyl ten případ) ale tady to prostě nestačilo. Bylo to jako v šachové partii, kdy vidíte pět tahů dopředu, ale poté vám soupeř dá mat s tím, že on viděl deset tahů dopředu. Přesně takhle jsem se cítil - tenhle film mi v závěru dal dokonalý šach mat. Srovnání s 12 Angry Men je rozhodně na místě, protože tenhle snímek na vás vytáhne podobné zbraně (zvraty "za pět minut dvanáct", chladnou, ale přesnou logiku, kterou jsem u obou těchto snímku opravdu obdivoval). Nebudu to prodlužovat, protože tady bych jen plýtval slovy, když většina kladných vlastností tohoto filmu již byla sepsána a zřejmě i lépe. Takže, Witness for the Prosecution je další z filmů, které jsou právem označovány za zlatý fond americké kinematografie. P. S. A právě v závěru jsem pochopil sílu herectví dokonalé, až ledově precizní (jak se na Němku sluší, samozřejmě :-)) Marlene Dietrich. 100 %.(20.2.2011)

• - Elsa Lanchester v úlohe ošetrovateľky Charlesa Laughtona, alias advokáta Sira Wilfrieda Robartsa, bola v reálnom živote aj jeho manželkou. (marlon)

• - Scéna, v ktorej jeden z amerických vojakov počas speváckeho vystúpenia Marlene Dietrich roztrhne nohavice, bola plánovaná so zámerom odhaliť nohy božskej Marlene. Natáčala sa 145 krát a stala 90 000 dolárov. (marlon)

• - Když se Leonard Vole a paní Frenchová podruhé setkají v kině, dávají zrovna film o Jesse Jamesovi. Tyron Power hrál hlavní roli ve filmu Jesse James z roku 1939. (Kulmon)