Ve hře je těžký hrdelní zločin, proto obžalovaný zaslouží tu nejlepší obhajobu... Napínavé drama ze soudní síně Svědek obžaloby bývá divadelními kritiky označováno za nejlepší divadelní hru legendární anglické spisovatelky Agathy Christie (1890–1976). V divadelní hře rozvedla zápletku stejnojmenné krátké povídky. Premiéra proběhla v roce 1953 na prknech londýnského divadla Winter Garden Theatre, o rok později se hra dočkala uvedení na Broadwayi. Tam slavila ještě větší divácký úspěch, proto o námět rychle projevili zájem filmoví producenti. Zakázku na zfilmování divadelní hry přijal jeden z nejvýznamnějších režisérů tehdejší doby Billy Wilder. Ten se poměrně věrně držel divadelní předlohy, zásadní rozdíl ale představuje ztvárnění postavy respektovaného právníka Sira Wilfrida Robartse. Slavný britský herec Charles Laughton ve filmu oproti seriózní podobě v předloze představuje osobitého lišáka, který srší hláškami a sarkasmem. Nejzkušenější soudní obhájce v Londýně se ujímá komplikovaného případu mladého muže, který byl obviněn z brutální vraždy starší zámožné vdovy. V roli obžalovaného naposledy zazářil na stříbrném plátně populární herec zlaté éry Hollywoodu Tyrone Power, který později tragicky zesnul při natáčení filmu Šalamoun a královna ze Sáby (1959). Obžalovaný Leonard Vole trvá na své nevině a díky svému osobnímu kouzlu dokáže přesvědčit mistra beznadějných případů, aby mu u soudu pomohl dokázat, že představuje spíš oběť než chladnokrevného vraha. Sir Robarts vymyslí důmyslný plán obhajoby, který ale fatálně závisí na výpovědi Leonardovy německé manželky Christine. V typické roli osudové ženy se zde představila Marlene Dietrichová. Její výpověď pod přísahou v soudní síni zcela změní průběh šetření a vede k mnoha šokujícím zvratům. Rameno spravedlnosti se totiž může načas vychýlit, pravda ale nakonec stejně vyjde najevo. (Česká televize)

Trailer 2

poz3n

Opět skvělý Wilder, který si své komické vložky neodpustí ani v soudním dramatu. Musí být zážitek vidět i samotnou divadelní hru. Celou dobu jste udržováni v napětí a ač jsou vaše teorie jakékoliv, tak se vám s velkou pravděpodobností během posledních 20 minut sesypou jako domeček z karet. Aneb jak říká závěrečný hlas při titulcích: Tvůrci tohoto představení vám doporučují, abyste v zájmu dobré zábavy vašich přátel kteří jej ještě neviděli nikomu nevyzrazovali překvapivý konec filmu Svědek obžaloby. 8/10 ()

lesumir

Stejně tak jak byla Christine Voleová nebyčejná žena, tak Witness for the Prosecution byla neobyčejná podívaná, o co víc, byla to monstrozně neobyčejná podívaná, Billy Wilder je prostě zarukou pro skvělou podívanou, která nezklame. Jeho filmy jsou nadasové v každém směru! I když se na přepisy her bere jako the best Capra, já bych to viděl na Wildera, která obsadil všechny tři první místa! Charles Laughton v roli advokáta byl opravdu dokonale vtipný. Marlene Dietrich (konečně jsem s ní viděl film) byla jak zkamene, výraz vážný, tělo chladné a nepřehrávala!! Tyronu Powerovi jsem věřil až do konce, takže mě závěrečné rozluštění opravdu dostalo do kolen a chvíli jsem nemohl ani mluvit :-) Opravdu vynikající soudní drama a z mého pohledu mnohem lepší než 12 Angry Men. ()

Malarkey

Tenhle film se celou dobu tváří jako klasická soudní kriminálka. Vy to po tý hodině a půl všem těm hercům a herečkám věříte a řikáte si, že jste viděli tuctovku, na kterou jste přišli už od samotného začátku a hrdě se těšíte, až to každýmu vyblejete do světa. Jenže ouha, film má posledních dvacet minut, kde se stane asi tucet naprosto šokantních scén a vše je v tu ránu okamžitě jinak. Už jenom kvůli tomu to stojí za to tenhl film vidět, protože to, co udělali s koncem, to ani v dnešní době nenajde konkurenci. ()

swed

Nikdo neumí diváky překvapit tak jako Agatha Christie. Prostředí soudu a divadelní předloha sice sváděly k nebezpečné suchopádnosti, Wilder si však s obojím poradil. V první třetině sledujeme odlehčenější a občasnými flashbacky propletený prolog, v dalších pak napínavé a svěží justiční drama, na jehož konci čeká nejedna šokující pointa (přiznám se, že tu hlavní jsem odhadl několik minut před jejím odhalením). Obsazení Marlene Dietrich bylo nejen velmi chytrou volbou, ale zároveň i vzdáním pocty jedné z nejslavnějších hereček filmové historie. 9/10 ()

liquido26

Dneska ráno jsem se rozhodoval, zda si pustit Svědka obžaloby anebo Inherit the Wind. Nakonec jsem se rozhodl pro tento snímek, jsem nadšený a pouze si nadávám za to, že jsem ho měl doma již minimálně rok a viděl ho až dnes. Čekal jsem totiž pouze další kvalitní drama ze soudní síně, ale dostal jsem něco naprosto výjimečného. Strhující a napínavý film s dokonalým dějem a dechberoucím rozuzlením. To vše je korunováno hereckými výkony všech zúčastněných v hlavních i vedlejších rolích. Všichni zúčastnění byli v ostatních komentářích chváleni už dost, a proto by moje dalších chvála na Laughtona, Powera, Marlene atd. byla pouhým nošením soch do Atén. O příběhu si nedovolím prozradit vůbec nic, abych náhodou nespoileroval, neboť u tohoto filmu by byla škoda dopředu vyzradit sebemenší detail. ()

• Scéna, v ktorej jeden z amerických vojakov počas speváckeho vystúpenia roztrhne Marlene Dietrich (Christine) nohavice, bola plánovaná so zámerom odhaliť nohy božskej Marlene. Natáčala sa 145-krát a stala 90 tisíc amerických dolárov. (marlon)
  • Dopisy, které byly použity jako důkaz, by ve skutečnosti neuspěly, protože každý důkaz musí být dodán před soudním líčením a musí být i doložen jeho původ či zdroj. (Listeroman)

Související novinky

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

20.08.2016

Kdyby se vybíraly nejlepší filmy z padesátých let, jen těžko by mezi nimi chyběl Svědek obžaloby. Soudní drama Billyho Wildera vychází z povídky (a následné divadelní hry) od Agathy Christie, získalo… (více)