Také princezna chce někdy prožít docela obyčejné dobrodružství a zamilovat se. Příběh romantický až staromódně sentimentální, ale také plný humoru, který čerpá z nejlepších tradic amerických komedií. Jeho hrdinkou je půvabná mladá princezna Anna, následnice trůnu imaginární evropské země, jež přijíždí na státní návštěvu do Říma. Po vyčerpávajícím programu je na pokraji sil a je jí na noc podán uklidňující prostředek. Dříve než droga začne působit, se Anna tajně vydává do nočních římských ulic. Cestou se dostaví ospalost, a tak ani neví, jak se ocitla na noc v bytě novináře. Ten ji následujícího dne chce nejprve využít pro senzační reportáž a provádí ji společně s kamarádem fotografem po Římě… Režisér William Wyler vtiskl komedii nenápadnou dokonalost a lehkost. Pod jeho vedením zkušeného a světem protřelého novináře Joea Bradleyho ztělesnil Gregory Peck (Případ Paradinová, Milionová bankovka, Starý gringo, Mys hrůzy). Křehkou, v cizím prostředí poněkud bezradnou princeznu Annu, neodolatelným způsobem ztvárnila Audrey Hepburnová (Snídaně u Tiffanyho, Šaráda), která také za svůj výkon obdržela Oscara. Dalšího Oscara získala Edith Headová (za nejlepší kostýmy pro černobílý film) a scenárista Ian McLellan Hunter za původní scénář, který svým jménem kryl skutečného autora Daltona Trumba, jenž byl na černé listině). (Česká televize)

Berry0153

Těžce dýchám, s otevřenými ústy nemohu uvěřit tomu konci. Každá vteřina byla tak dokonalá. Přála jsem si, ať to nikdy neskončí. Jedním dechem - nádherné. Dál nemohu najít slov, ale rozhodně jsem se nepodívala pouze jednou. Tohle chci vidět hodněkrát a bude mi potěšením. 100% ()

DjsVorel

Škoda jen, že už se takovéhle filmy nenatáčí.Prázdniny v Říme a Jak ukrást Venuši jsou moje nejoblíbenější snímky s Audrey a v obou dvou filmech je kouzelná. Ještě přidejme k jejímu šarmu výborný scénář, námět, prostředí a máme tady snímek prvotřídní kvality. Mám pocit, že i přes to, že tenhle film oslaví své šedesáté první narozeniny, tak stále umí v době technologií, akce a všelijakých efektů nadchnout. Nacházím zde jednoduchost, čistotu projevu a všechno na mě působí téměř dokonale. Narozdíl od Snídaně u Tiffanyho mám pocit, že i mezi Gregory Peckem a Audrey Hepburn to jiskří o něco více. Nechce se mně tomuto nádhernému filmu přiřazovat procentuální hodnocení, protože si myslím, že si tenhle film nezaslouží hodnotit, ale prožít. ()

bohhous22

Romantická klasika,která nemine žádného fandu filmu.Neotřelá zápletka,laskavý humor a skutečná romantika v jednom z nejlepších romantických filmů všech dob.Doporučuji nejen ženám a gayům! ()

anynonym

Miluji tuhle klasickou romantiku hlavně z toho důvodu, že postavy nepotřebují postel k dokázání svých citů a faktu, že se mají opravdu rádi. Původně film, který měl být s hlavní hvězdou Gregory Peckem a nováčkem Audrey Hepburnovou, avšak Audrey svým kouzlem toto vyvrátila a přeměnila na film s Audrey Hepburn ...A(!)... Gregory Peckem. Proč mít tento film rád? 3 důvody! (myslím, že jsou zřejmé:D) ()

boombang

Nesdílím nadšení ostatních. I na tehdejší dobu jde o průměrnou romantiku a komedie je to rovněž docela slabá. Audrey a Gregory výborní - dále už ale nevím, co výslovně pochválit. ()

Petule3

Kouzelné...opravdu. Je zvláštní, jak u filmů s Audrey mívám klid v duši a cítím se v pohodě. Tento není výjimka. Čistý a vtipný příběh, nádherný Řím, charismatický Gregory a Audrey překrásná. Film jsem si zamilovala. ()

donnovann

Audrey Hepburn byla nádherná, film sám o sobě mě až tak moc nezaujal. Asi je to tím, že nejsem zrovna největší romantik. ()

PlayEasy

Dost možná největší filmová romance všech dob. Snad proto, že není ani komedií, ani dramatem, ovšem od každého převzala špetku toho nejlepšího. Nekončí ani trapným happy endem a místo nevkusného humoru zdůrazňuje půvad a herecký um Audrey Hepburn, jíž velmi zdatně sekunduje Gregory Peck. A právě proto se stala "tuctová" romantika klenotem světové kinematografie. 100% ()

toty

Nádherná Audrey a tá záverečná scéna bola krásna. Čakal som do poslednej chvíľky ako to dopadne v napätí. ()

Marrianna

Když uvěříte, že ona je princezna a on je.....ON, když nevíte jak má vypadat láska, ale pak kouknete na Prázdniny v Římě, když sedíte se zadrženým dechem a se slzou v oku sledujete závěrečnou scénu, když nakonec přece jen mrknete a slza si najde cestu ven ..... 100% ()

honzia

Nejlepší romantická komedie mým okem spatřena. Charizma herců je prostupující obrazovkou. Nutno říci, že se člověk nesměje, ale celý film se culí a užívá si jednodenní dobrodružství princezny Anny.. Po zhlédnutí mi naběhly cestovní buňky a hledal jsem nejlevnější letenky do Říma. ()

Jehan

Ohromně milý film, který stojí na kolouškovském půvabu Audrey Hepburn a mužném šarmu Gregory Pecka. Ovšem zásadní roli hrají římské dobové reálie. A skútr Vespa. ()

ostravak30

Já teda nejsem příznivcem romantických filmů, nicméně A. Hepburn byla na svou dobu výjimečně krásná a na první pohled sympatická. Hlavně její úsměv a oči. Chápu, že v roce 1953 byl film romantickou bombou. Ale dnes jen stěží nacházíme silné komediální prvky, přestože tam jsou. Film navíc nemá klasický dobrý konec, jak jsme u amerických filmů zvyklí, i tím se odlišuje. Docela kvalitní scénář, herecké výkony a především změna prostředí, je to první film natáčený jinde než v USA, z něj ale dělají něco výjimečného, na co se sice dnešní lidé asi dívají zvláštně, přesto svou nesmazatelnou stopu film zanechal. Je pravdou, že ta skutečná romantika zde ale je a mnohým dnešním rádoby romantickým filmům chybí a mohli by se rozhodně z tohoto snímku učit. Přes prokazatelné kvality a mou lásku k herečce hlavní role jsem si film nijak zvlášť neoblíbil. ()

subic

Už jsem dávno zapomněl, že tehdy Paramount asi šetřil a je to "jen" ve formátu 4:3. To nejhezčí je na tom vlastně ta jízda Římem na Vespě a těch pár chvil večer při tanci, ale to je z celého filmu jen malá část ve druhé polovině, ale právě proto má asi takový ohlas. ()

Joe16210

Kouzelná Audrey Hepburnová je asi jedna z nejkrásnějších hereček, co znám, Oproti ní působí Gregory Peck značně nemastně neslaně. Ale celá atmosféra Říma je opravdu nádherná. Tuhle klasiku jsem doposud neznal a musím se přiznat, že to byla obrovská chyba. ()

Hawaj

Pohádka moderní doby, která má své kouzlo díky legendárním hercům i legendárnímu Římu. Kousek na který se můžete vždycky spolehnout. ()

JosefTomas

O Prázdninách v Římě toho je napsáno pravděpodobně dost a o jejích genialitě snad ani nelze pochybovat. Jenže i po všemožných rešerší vás stejně zaskočí nepřipravené a pohltí se vším všudy. Jsou krásné, příjemné a neskutečné. Kdo by taky neměl rád pohádky o jednom nečekaném setkání, které se vyvrbí v jeden z nejhezčích romantických filmů všech dob. Obzvlášť, když může člověk být dvě hodinky v tak příjemné společnosti charismatického Gregory Peck a neskutečně krásné Audrey Hepburn. ()

hrumsrt

Existují řady motivů, které se prolínají napříč celým žánrem romantických snímků a jedním z nich je právě téma "princezna a chudák". Tedy příběh, kdy se princezna rozhodne vzdát svého úřadu a předstírá svoji obyčejnost, když najde zalíbení v muži právě jen obyčejného stavu.. Tentokrát jde o princeznu Annu v podání legendární herečky 50 a 60. let Audrey Hepburn, která svým nezaměnitelným šarmem zvládla pobláznit celý divácký i kritický svět filmu, kterou už nebaví královské povinnosti a rozhodne se si zahraniční diplomatickou cestu v Římě zpestřit svých zmizením.. I když princezna Anna není z žádné specifické země, tak jakási fikční podobnost s královnou Alžbětou, která nastoupila na trůn právě v roce 1952, by se tu našla.. V předstírání prosté dívenky se spřátelí s zdejším římským novinářem, jemuž vtiskla tvář zase jiná herecká osobnost a to Gregory Peck, kdy jde o jejich první a jedinou filmovou spolupráci.. Nejde říct, že by to jednomu šlo lépe, nebo že by ten druhý byl ve filmu větší hvězdou.. Audrey ve svých 24 letech opěvovala krásou a takovou přirozenou naivitou, která ještě podtrhává její princeznovské iluze (jen teda v delších vlasech se mi líbila více). A současně Eldred Gregory Peck překypuje charizmatem a skvěle vyvažuje tu rozumnější polovičku dua.. Oba si natáčení v krásných kulisách Říma užívají a parádní prodávají postupně se rozvíjející vzájemnou chemii, která přerůstá v něco více. Ovšem tohle není romantický snímek ve stylu "o nás dvou", ne, ty vzájemné city si divák musí už trošku domyslet.. Taková jednoduchá zábava, která někdy až moc připomíná film. A i když jsem se ani chvíli nenudil, přesto nějak nevidím důvod, proč se k němu vracet.. Nenucená romanťárna, při se sice párkrát usměji, ale nemám z toho ty zamilované pocity. Zda za to můžou specifické výkony herců, které někdo emocionálně vykastroval, se můžu jen domnívat.. 75% ()

PlysovyMacko

Rozkošná komédia o tom, že aj urodzené princezné si môžu užiť trocha zábavy. Hlavná hrdinka sa dostane do prekérnej situácie, ale má to šťastie, že narazí na džentlmena, s ktorým zažije pár pekných momentov.  Mesto Rím je veľmi pekná kulisa filmu. Páčila sa mi scéna keď bola u holiča. Film je romantické dobrodružstvo, ktoré nezostarne. Koniec je realistický,  žiadna cukrová limonáda. ()

Johny_MH

Výtečné. Smůlu mám akorát já, který miluje u romantických filmů šťastné konce. A já to té Audrey tak přál:) ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)