Reklama

Reklama

Ivo Špalj

Ivo Špalj

nar. 19.02.1940 (82 let)
Strakonice, Protektorát Čechy a Morava

Biografie (1)

Podílel se na nespočtu krátkých animovaných filmů a seriálů (např. O klukovi z plakátu, Pat a Mat, Jája a Pája), řadě animovaných celovečerních a na mixu mnoha hraných filmů (např. Morgiana, Malá mořská víla, Zlatí úhoři, Šakalí léta, Kolja, Lotrando a Zubejda, Je třeba zabít Sekala...). Je mnohonásobným nominantem a trojnásobným držitelem Českého lva za nejlepší zvuk (Lekce Faust, Učitel tance, Eliška má ráda divočinu), v roce 2019 získal cenu Slnko v sieti za… (více)

Zajímavosti (2)

  • „Ing. Ivo Špalj je nezpochybnitelným nestorem českého filmu. Je znám svým neortodoxním a osobitým přístupem k tvorbě zvukové stopy a použití vícekanálových formátů. Počet filmů, na kterých se podílel, je ohromující číslo, které bude v dnešní době těžko překonáno,“ konstatuje Pavel Rejholec, přední představitel profese, vedoucí Katedry zvukové tvorby FAMU a mnohonásobný držitel Českého lva za nejlepší zvuk. (Zdroj: 2media.cz)
  • „Inža byl můj velký a v podstatě jediný učitel filmového zvuku. A nejen můj, ale celé generace filmových zvukařů, kteří se s ním setkali,“ říká Radim Hladík ml., držitel 4 Českých lvů za zvuk k filmům, na kterých spolupracoval Ivo Špalj jako mixér. (Zdroj: 2media.cz)

Galerie (4)

Související novinky

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen…

Reklama

Zvukař

Filmy
2018

Hmyz

2010

Přežít svůj život

2009

Holka Ferrari Dino

2005

Toyen

 

Šílení

2004

Krajina mého srdce

2003

Kameňák

2002

Fimfárum Jana Wericha

2001

Královský slib

Reklama

Reklama

2000

Otesánek

1999

Z pekla štěstí

1998

Co chytneš v žitě

 

Císař a tambor

 

Je třeba zabít Sekala

1997

Stůj, nebo se netrefím!

1996

Lotrando a Zubejda

 

Spiklenci slasti

1994

Lekce Faust

 

Učitel tance

1993

Krvavý román

 

Záhada hlavolamu

1990

Mrtvý les a jiný bulšit

1986

Do-re-mi

1985

Aprílová romance

1984

Katastrofy

1983

Propast (TV film)

1982

Jak svět přichází o básníky

 

Neúplné zatmění

1981

Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku

 

Monstrum z galaxie Arkana

 

Nečekané dědictví

 

O bílé princezně

 

Opera ve vinici

 

Povídka malostranská (TV film)

 

Skleněný dům

 

Řetěz

1980

Blues pro EFB

 

Nevěsta k zulíbání

 

Útěky domů

1979

Causa Králík

 

Housata

 

Julek

 

Kam nikdo nesmí

 

Lásky mezi kapkami deště

 

Modrá planeta

1978

Kočičí princ

 

Nechci nic slyšet

 

Tajemství Ocelového města

 

Vražedné pochybnosti

 

Čekání na déšť

1977

Oddechový čas

 

Osada Havranů

 

Talíře nad Velkým Malíkovem

 

Volání rodu

1976

Dům Na poříčí

 

Malá mořská víla

 

Ostrov stříbrných volavek

 

Paleta lásky

 

Parta hic

 

Smrt mouchy

1975

Akce v Istanbulu

 

Hudba kolonád

 

Iba láska (TV film)

 

Prodaná nevěsta

 

Zrcadlo pro Kristýnu

1974

Hvězda padá vzhůru

 

Královské usínání (TV film)

 

Sedmého dne večer

1973

Vysoká modrá zeď

1972

Morgiana

1971

Maryša (TV film)

1970

Lišáci, Myšáci a Šibeničák

 

Svatby pana Voka

1969

Slasti Otce vlasti

1967

Kinoautomat: Člověk a jeho dům

 

Princezna Pampeliška (TV film)

Seriály
2021

Kdopak by se čertů bál

2015

Pat a Mat na venkově

 

Promítačka (E08)

 

Bazén (E07)

2013

Chaloupka na vršku

 

Jak to bylo na Dušičky (S02E07)

 

Jak to bylo na svatého Václava (S02E06)

 

Jak to bylo o žních (S02E05)

  více epizod (4)
2008

Chaloupka na vršku

 

Jak byla po Vánocích svatba (S01E13)

 

Jak to bylo na Mikuláše (S01E12)

 

Jak Andulku nevzali do školy (S01E11)

  více epizod (10)
2006

Hajadla

 

Sen pro křečka (E13)

 

Sen pro veverku (E12)

 

Sen pro zajíce (E11)

  více epizod (10)
1997

Jája a Pája

 

Ahoj, prázdniny! (S04E05)

 

Poklad (S04E04)

 

Výprava na hrad (S04E03)

  více epizod (2)
1995

Broučci

 

Velká rodina (S01E12)

 

A měli se rádi (S01E11)

 

Broučkovy tajnosti (S01E10)

  více epizod (9)
 

Jája a Pája

 

Stolečku, prostři se! (S03E08)

 

Benátská noc (S03E07)

 

Náušnice (S03E06)

  více epizod (5)
 

O človíčkovi

 

Jak přestal být sám (S02E06)

 

Jak si vystřelil z opic (S02E05)

 

Jak mu nechtěly uletět včely (S02E04)

  více epizod (3)
1994

Bambulka a Bazilínek

 

Saň pučocháčovitá (E07)

 

Ku ku (E06)

 

Žbluňk (E05)

  více epizod (4)
 

Béďa rošťák

 

Béďa zlaté srdce (E07)

 

Proč si musíme pomáhat (E06)

 

Proč musíme hrát na basu (E05)

  více epizod (4)
 

Příběhy včelích medvídků

 

Čarovná zahrada (S02E07)

 

Sluneční prasátko (S02E06)

 

Boty pro Kvapníka (S02E05)

  více epizod (4)
1992

Dobrodružství Lapky a Ťapky

 

Televize (E07)

 

Na borůvkách (E06)

 

Zlatokopové (E05)

  více epizod (4)
1989

Radovanovy radovánky

 

Hugo se polepšuje (E13)

 

Obří kedluben (E12)

 

Soutěž trpaslíků (E11)

  více epizod (10)
1987

Jája a Pája

 

Jak koupili kouzelný mlýnek (S02E06)

 

Jak připravovali dárek k narozeninám (S02E05)

 

Jak pěstovali smiřická jablíčka (S02E04)

  více epizod (3)
1986

Jája a Pája

 

Jak vymlátili nastojato (S01E07)

 

Jak pěstovali kaktus (S01E06)

 

Jak pěstovali jahody (S01E05)

  více epizod (4)
1985

O človíčkovi

 

Jak vyzrál na kosa (S01E07)

 

Jak si nabral vodu (S01E06)

 

Jak si nasbíral borůvky (S01E05)

  více epizod (4)
1984

Jarníčky

 

O troch zmrzlošoch (E13)

 

O latkovom plote (E12)

 

O páperových perinách (E11)

  více epizod (10)
 

Kluci a hvězda

 

Příběhy včelích medvídků

 

Zimní (S01E13)

 

Rohatý (S01E12)

 

Splašený (S01E11)

  více epizod (10)
1982

Petřík a Lucinka v zemi pampelišek

 

Zázraky bez čarování

1981

Pohádky z lipových špalíčků

 

Pět draků vodáků

1980

Flok a Flíček

1979

Hrkálka a Korálka

 

Oranžová schránka

 

Zázračné paličky

1978

Dobrodružství Péti Světošlápka

 

Putování skřítka Hajáska

 

Jak se Hajásko vrátil na rybník Hamrák (E13)

 

Jak Pišpunta získal měděný drátek (E12)

 

Co se dozvěděli od moudrého papouška (E11)

  více epizod (10)
1977

Pražská domovní znamení

1976

Kominárik a kocúrik

 

Pat a Mat

 

Príbehy figliara Kacabajku

1974

Dobrodružstvá kapitána Kuka

1973

Míša Kulička

 

Míša Kulička v zoologické zahradě (E07)

 

Míša Kulička na toulkách městem (E06)

 

Míša Kulička v opravdovém cirkuse (E05)

  více epizod (4)
1969

O klukovi z plakátu

1967

Soudničky

Dokumentární
2019

Jiří Trnka: Nalezený přítel

2012

Dlouhý srpen Jiřího Krejčíka (TV film)

1978

Cesty k pramenům

1973

Potomci a předkové: Vzplanutí ohně

 

Slunce

1972

Cena vítězství

1971

Černobílé kontrapunkty

Divadelní záznam
1977

Laterna Magika: Kouzelný cirkus

Krátkometrážní
2020

Terezínské stíny

2013

To si piš, je to myš! (seriál)

 

Hurá do knihovny (E07)

 

Výprava do lednice (E06)

 

Dárek pro dědu (E05)

  více epizod (4)
2005

Copak není moucha mojí sestrou?

1995

Maškin zabil Koškina (studentský film)

1990

Haló, Alberte

 

Stopařky neberu!

1989

Tma/Světlo/Tma

1988

Dýmka míru

 

O Malence

 

Sestřeničky

 

Shakespeare 2000

 

Stavba

1987

Barevnost

 

Bezelstné hry

1986

Lakomá Barka

 

Pohádková planeta

 

Restaurant

1985

Peripetie zpěvu

 

Čardášová Julie

1984

Paní Bída

 

Příběh o statečném Vladislavovi a věrné Elišce

1983

Do pivnice

 

Nocturno

1982

Ex libris

 

Hráči

 

Páv není jediný

 

Tma

 

Zaniklý svět rukavic

1981

Holoubek

 

Královna Koloběžka první

 

Otvírání studánek (TV film)

1980

Bruncvík a lev

 

Krakonoš a strašidlo

 

Král a skřítek

 

Zánik domu Usherů

1979

O Maryšce a vlčím hrádku

1978

Daliborka

 

Fantazie pro všední den

 

Jeruzalémská ulice

 

Svatební košile

 

Všehochlup

1977

Akorát

 

Faustův dům

 

Kačička Modropierko (TV film)

 

Ostrov pro 6 000 budíků

 

Otrantský zámek

 

Romance Helgolandská

 

Tylínek

 

Řezbář krejčí a muzikant

1976

O Mistru Hanušovi

 

Straka zlodějka

 

U hrnčíře

1975

Kouzelný dědeček

 

O neposedném knoflíčku

 

Příběhy z manéže (seriál)

 

Papouškův splněný sen (E13)

 

Oheň a létající tygr (E12)

 

Malý Pingy a čmuchací pes (E11)

  více epizod (10)
 

Velbloudí nápady

1973

Dvojník (studentský film)

1969

Masožravá Julie

 

Nezvaný host (studentský film)

1968

Akcelerace

Host

Herec

Související novinky

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen…

Ovládací panel

Reklama

Reklama