Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Hvězda Johna Gottiho, mladého ambiciózního a sebevědomého mafiána, stoupala rychle vzhůru. V sedmadvaceti letech už patřil na špičku v rodové hierarchii Cosa Nostry v New Yorku. Pak ale přišel pád. Gotti zpackal svou první vraždu a šel na tři roky do vězení. Vrátil se s touhou stát se kmotrem - prvním mužem mafie. I když ztratil jediného syna a vyteklo hodně krve, nakonec se mu to podařilo. Policie mu říkala „Teflonový Don", protože mu nemohla prokázat žádný z jeho zločinů, teď však má konečně šanci - pokud promluví Gottiho blízký přítel... Titulní postavu v dramatu z produkce HBO, které režíroval Robert Harmon, ztělesnil Armand Assante a za svůj herecký výkon získal prestižní televizní cenu Emmy®. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (35)

Morholt 

všechny recenze uživatele

Televize je z toho sice cítit na sto honů, ale i tak se jedná o výborné gangsterské dílko. Tedy především první polovina, která se zabývá Gottiho vzestupem z pozice kapitána až na samý vrchol mafiánské organizace. Zejména to, jak svět starých členů Cosa Nostry naráží na dravější mládí, je tu vyobrazeno celkem věrně. Druhá část zabývající se taháním Gottiho po soudech a jeho následným uvězněním už takové grády nemá a je tu víc než kde jinde vidět, že tvůrci měli své rezervy. Ale i to bylo celkem snadno stravitelné. Povedl se i casting a mě potěšil i překvapil Assante v hlavní roli. Normálně ho moc nemusím, ale tady se blýskl. Bavil i Forsythe. Slušná práce, ale doufám, že se v budoucnu Gottiho ještě někdo chopí. 70% ()

Listeroman 

všechny recenze uživatele

Autenticky zpracovaný život pravděpodobně posledního pořádného mafiánského bosse. Film ovšem není jenom životopisný příběh Johna Gottiho, jako je to spíš náhled do pomalého pádu rodiny Gambino. Hudbou a hereckými výkony se vyrovná i té totální špičce mezi mafiánkami. Což bych rozhodně od filmu, který ani nešel do kin, nečekal. Armand Assante jako Gotti a William Forsythe jako Sammy Gravano naprosto excelují. Chybělo málo a mohlo se jednat o jednu z kultovních mafiánek. ()

Reklama

Hapretor 

všechny recenze uživatele

Nic nevídaného. Na ty opravdu dobré filmy o mafii, kde se mi hlavní představitel(é) dostal(i) až "pod kůži", to nemá. (viz např. "Neúplatní", 1987). Zabaví, neurazí. Armand Assante měl na tuto roli velmi vhodný look. Opět závěrem plyne ponaučení: když jseš až nahoře, můžež spadnout a pěkně si rozbít hubu. A že jak si začneš myslet, že už jsi nedotknutelný, jsi najednou v base. ()

Tjaden 

všechny recenze uživatele

Neprávem opomíjený snímek, který zdařile mapuje vzestup a pád posledního velkého bosse rodiny Gambino, Johna Gottiho. Na výpravě je patrné, že se jedná o TV film, avšak herecké výkony jsou na špičkové úrovni. Armand Assante se sice reálnému Gottimu příliš nepodobá, přesto svůj part zahrál uvěřitelně. Jako milovník seriálu The Sopranos jsem velice ocenil to, že se ve filmu objevili známe tváře - Dominic Chianese (strýček Junior), Tony Sirico (Paulie), Frank Vincent (Phil Leotardo) či Vincent Pastore (o pár kilo lehčí Pussy Bonpensiero). ()

Santino7 

všechny recenze uživatele

Napriek tomu, že túto vec opakujem prakticky neustále a teda pri každej možnej príležitosti (vlastne sa z nej stáva u mňa už akási odrhovačka), ono mi to skrátka nedá a tak musím opäť - 90. roky boli čo sa týka mafiánskych filmov asi najprajnejším obdobím v doterajšej histórii filmu vôbec. Za tých pár rokov ich vzniklo skutočne neúrekom, no a čo je pre nás z pohľadu divákov asi najdôležitejšie, množstvo z nich bolo aj vskutku vydarených, prvotriednych (a nezabudnuteľných). A práve k onej skupine vyvolených medzi žánrové esá sa u mňa v podstate okamžite po skončení (resp. začalo sa to rysovať už počas pozerania) suverénne zaradila aj táto - minimálne v našich končinách pomerne neznáma - životopisná snímka. A navyše televízna... Avšak to mi v poslednej dobe absolútne neprekáža, pretože ako som sa už x-krát presvedčil, niekedy práve televízne filmy s omnoho okresanejším rozpočtom dokážu zaujať viac než všakovaké zaručené "kinohity", ktoré sú častokrát až zbytočne plytké a umelé. Ale späť k filmu ako takému - prvou vecou, ktorú nutno vyzdvihnúť, je jednoznačne herecké obsadenie, to sa vskutku vydarilo. Armand Assante je síce pre širšie publikum menom asi do veľkej miery neznámym (hoci mne sa pri pozeraní okamžite vybavila Slyova režijná prvotina Paradise Alley, kde stvárnil jedného z tria bratov), avšak svojej šance sa chopil na výbornú, mafiánskeho bossa Gottiho zahral ozaj presvedčivo. Z ostatných zaujal ešte napríklad William Forsythe (ktorý Sammyho Gravana stvárnil obzvlášť slizko), no a v neposlednom rade ma zaujala aj celá enkláva tvárí dobre známych z neskoršej kultovky menom Sopranovci, ktorí sa tu mne osobne postarali o príjemnú a snáď aj priateľskú atmosféru (pri ktorej som už len dosť naivne vyčkával na Tonyho, no Gandolfini sa žiaľ neobjavil, zažiaril až neskôr :-)). Pravdou síce je, že snímka obsahuje zopár chybičiek krásy a miestami je možno pri niektorých životných udalostiach trochu stručná (čo určite neunikne tým, ktorý o Gottim už mali možnosť čo-to prečítať/vidieť/počuť). Avšak i cez týchto pár nedokonalostí treba povedať, že ako životopisná záležitosť je to vskutku vydarené, a navyše s prihliadnutím na to, že vyšla veľmi skoro (keď ešte všetky zmienené udalosti boli v čerstvej pamäti ľudí a všetci hlavní aktéri - respektíve aspoň väčšina z nich - boli nažive) a teda obrazne povedané "zaťala do živého" - i keď po pravde nič také prevratné ani neobsahuje, je to len veľmi kvalitne spracovaný mafiánsky film, na ktorý bola v tom čase obrovská spoločenská "poptávka". Čiže ak to mám v stručnosti zhrnúť, táto snímka ma naozaj vskutku príjemne prekvapila (no a vidieť ju v čase jej vzniku, určite by ma poctivo "nažhavila" na už spomínaných Sopranovcov). Síce sa pochopiteľne nikdy nestane takou pamätnou a celosvetovo uznávanou záležitosťou, akými sú napríklad Krstný otec, Goodfellas a im podobné mafiánske klasiky, no i tak môžem už teraz pokojne vyhásiť, že si ju s určitosťou ešte niekedy opakovane pozriem, o tom rozhodne niet pochýb. 5/5 ()

Galerie (5)

Zajímavosti (6)

  • I po svém uvěznění si Gotti držel pozici „bosse“ rodiny Gambino a dále rodinu řídil přes svého syna Johna Gottiho Jr. a to až do své smrti v roce 2002. (Sealteam6)
  • John Gotti je ve filmu vyobrazen jako „muž cti“, téměř bez záporných vlastností a Sammy Gravano naopak jako prospěchář a zrádce. Ve skutečnosti dle mnohých svědectví byl John Gotti neuvěřitelně arogantní pokrytec, který neuměl skoro nic kromě vedení lidí. Naopak Sammy Gravano byl mozek a finance rodiny Gambino. Svou prostořekostí mu John Gotti nedal na vybranou, když musel zradit mafii a spolupracovat s FBI. Bývalý vymahač rodiny Gambino John Alite se nechal slyšet, že kdyby Sammy měl na výběr, místo spolupráce s FBI by Gottiho radši zabil. (Sealteam6)
  • Ve filmu je pro Gottiho poslední kapkou absence Castellana na Dellacroceho pohřbu, po němž začne plánovat jeho vraždu. Ve skutečnosti Dellacroce dlouho Gottiho chránil a držel Castellana od „Ruggierových pásek“, kde Gotti mluví o Castellanovi velmi neuctivě. Po smrti Dellacroceho musel tedy Gotti jednat velmi rychle hlavně proto, aby Castellano nebyl rychlejší. (Sealteam6)

Reklama

Reklama