Legendární americký zpěvák a klavírista Ray Charles proslul jako geniální hudebník, který dokázal do svého revolučního hudebního stylu začlenit gospel, country, jazz i orchestrální melodie. Americký hudební časopis Rolling Stone zařadil Raye Charlese na druhé místo v žebříčku sta nejlepších zpěváků všech dob. Jeho životní příběh plný dramatických vzestupů a pádů zachytil ve filmu v roce 2004 režisér Taylor Hackford, jemuž se podařilo postihnout zpěvákovu komplikovanou osobnost. V hlavní roli jedinečného Raye Charlese se představil Jamie Foxx, který za svůj životní herecký výkon získal Zlatý glóbus i Oscara. Snímek přináší Charlesův celistvý portrét, který mapuje všechny významné momenty jeho hudební kariéry i osobního života. V dětství nejprve tragicky přišel o svého mladšího bratra a krátce na to úplně oslepl. Následně nalezl smysl svého života v hudbě, ale dlouho se musel vyrovnávat se svými vnitřními démony a mimo jiné propadl závislosti na heroinu. V 60. letech odmítal hrát před segregovaným publikem, čímž vydatně přispěl ke změně lidské kultury ve Spojených státech. V roce 1979 se dočkal veřejné omluvy od domovského státu Georgie a jeho verze písně Georgia on my Mind se stala oficiální státní hymnou. (Česká televize)

maZSlicko

Ani už nevim jak mi přišl Ray do dvdcka ... Ale za to sem nesmírně rad ze sem si ho pustil ... Podle me zatim nejlepsi biografickej film ... Ray je chudak , slepej , fetak , bez rodiny , cernej , ale za to s neuveritelnym talentem hrat na piano a zpivat ty nejlepsi soulovy pisne ... Hned sem si ho oblibil neuveritelnym zpusobem a navzdy se mi vryje do pameti a srdicka.. i kdyz sem dnesni a okolo me hraje Hip hop , techno a dalsi takovyhdle sracky tak si rad poslechnu Rayuv hlas... Ted k filmu - Snad nejlepsi hereckej vykonco sem videl a to Jamie Foxx , neuveritelne zahral Rayovu nemoc (slepotu) sqele to zazpival z pisnicek mi stala husy kuze , hlavne z toho jak se do toho oprel a jak to prožíval :) Ray charles je legenda a Jamie to zahral fakt vynikajicne ..Tenhle film muzu fakt porad ... Dekuju Taylor Hackfordu za vynikajici biografickej film..Teda aspon pro mne :) ()

Miki68

Nezapomenutelná kreace Jamieho Foxxe v roli jednoho z nejslavnějších soulových muzikantů všech dob. Podle mých znalostí Rayova životopisu je film poměrně věrným zobrazením všech zásadních životních zlomů tohoto velikána. Na tom, že Rayova postava je vykreslena tak plasticky má obrovskou zásluhu J.Foxx, který musel prožít desítky hodin u záznamů Rayových vystoupení... Přes jeho skvělý herecký výkon mám pocit, že postavě scházelo to charisma, jaké měl Ray ve skutečnosti. Možná to bylo potlačením těch "temnějších" zákoutí jeho povahy ve scénáři, možná to bylo jen tím, že jsem film nesledoval na velkém plátně, ale z DVD. Ale snad bylo záměrem tvůrců (jež přiznávají fascinaci postavou tohoto jazzmana) jakési "zbožštění" již tak veliké postavy popmusic. Film je natočen civilně, lidsky a proto velmi uvěřitelně. A jako muzikant musím dodat, že opravdu všechna hudební čísla tohoto filmu jsou strhující, přestože nejsou použity originální nahrávky. ()

LANSA

Skvělá muzika s úžasným Jamiem Foxxem. I přes nadstandartní délku jsem hltal každej Rayův song, grimasu či pohyb. Přestože mě ohromila Rayova genialita (Z ničeho si na koncertu vystřihne song a udělá ze zbytku kapely defacto poloviční diváky. Pošle na odpočinek ženský doprovod a sám si to odspívá i za ně.) tak se nemůžu zbavit pocitu, že na lidi okolo sebe zrovna úžasnej nebyl. Za jednu věc jsem, ale neskutečně vděčnej a to že mi tento film otevřel oči směrem k této muzice, kde jsem byl vlastně skoro negramotným. A mohl jsem poznat část životního příběhu jedné hudební legendy. ()

Junda

Úžasně zpracovaná biografie, která hudbu Raye Charlese dokáže prodat i lidem co zrovna nejedou soul, jazz, blues apod. Jamie Foxx ztvárnil roli Raye bravurně. Mohlo by to bejt akorát o trošku kratší, ale co už. U mě palec nahoru ()

filhan

Sakra, sakra, sakra. Jeden z nejlepších filmů co jsem viděl :-) S tý krásný hudby mám husí kůži!! Nádherný příběh, ale ta hudba, ta je prostě geniální ...... :-) černoši mají hold smysl pro rytmus :-) Kdyby to šlo, dal bych víc ☻☻☻☻☻ + ()

Gixian

Jednoduše nejlepší biografie co jsem kdy viděl. Nikdy předtím jsem se o život či hudbu Raye Charlese nezajímal, avšak tento film mě dokázal oslovit jako máloco jiného. Bezkonkurenční Foxx i filmařina jako taková. ()

cogi

Snímek mě velice překvapil, popravdě moc dvakrát se mi nechtělo dívat na "životopisný" film, ale jednoho večera jsem se nudila a ray se na mě usmíval na obalu dvd a já jsem neodolala. Teď akorát lituju, že jsem film neshlédla dřív. Kromě příběhu, který nemá žádnou nudnější momentku, tak hudební kulisy ze známých písniček tohoto zpěváka je doslova strhující. Jednu chvíli jsem nevěděla, jestli se mám víc soustředit na děj, nebo na hudbu. Určitě se na to podívám znovu a to určitě třeba jen kvůli hudbě, když si budu chtít zarelaxovat u příjemné muziky. ()

pouler

Ani jsem nečekal, že to bude taková zábava. Super film, krásné ženy :-) skvělá hudba a co hlavně výborné herecké výkony. Musím říci, že mi trochu připomínal Walk a line o Johnny Cashovi ale je ještě o chlup lepší. 90 % a komenty tento film hazející do průměru jsou zcela jistě mimo mísu! ()

jsemzuzu

Skvělééé !! :) Jazz moc nemusím, proto byl na začátku trochu strach, ale nakonec jsem si podupávala nožkou celý film. Jamie Foxx to zahrál excelentně :)) ()

Jakubik

Ray je úplně to samé co Walk the Line. Životopisné drama nic více nic méně. Musím ale říct, že tady byl můj zájem trošičku větší než u Walk the Line, protože tato hudba mě oslovila více než ta Cashe. Nicméně taky se mi více líbil Jamie Foxx jako v hlavní roli než Joaquin Phoenix. Jamie byl fakt fantastický a asi pravděpodobně i životní role. Sice životy těchto slavných lidí jsou pořád to samé dokola. Nula (chudé poměry) – máme peníze - začíná fetovat – těžké chvíle kvůli drogám – těžké chvíle kvůli manželkám, které podvádí – odvykání od fetu - problémy se zákonem atd. atd. prostě skoro nic nového pod sluncem. Jen mě udivuje, že i po tolika letech je to v této branži pořád to samé zasloužené čtyři hvězdy… ()

HenryIvan

Až na niektoré tunajšie komentáre som zo zhliadnutím a všetkým okolo toho spokojný. Ako môže niekto napísať, že bol scenár slabý ?? Áno, bolo to trocha dlhé, ale o to precíznejšie. K výkonu Jamieho Foxxa netreba dodať nič. Jeho výkon ( podobne ako aj napríklad Al Pacinov - Vôňa ženy ) by mali premietať na každej škole herectva ako prototyp zahrania slepého človeka. Plus to vierohodné zžitie sa do každého jedného pohybu vytvára pocit, že vážne sledujete Raya Charlesa Robinsona ( nehľadiac na podobu ). 85 %. ()

dalziel

Osobnosť Raya mi je dosť nesympatická ,takže hodnotenie tomu aj zodpovedá. Fox sa do toho vložil až priveľmi. Zvyčajne mi podobné film dosť sedia, tu som nenašiel žiadne styčné plochy a tak povediac som to pretrpel do konca. ()

Solly

Dobře napsané, výborně natočené, famózně odehrané (JF) a navíc se skvělou muzikou. Co si od životopisného filmu o jedné legendě přát více. ()

turbou

Moc toho psat nebudu protoze kdo ten film videl, vi co ma dat za hodnoceni. Hudba Raye Charlese je naprsoto skvostna a opravdu "neco" rikajici. Clovek, ketry se navzdory osudu dostal na vrchol a stal se legendou v mnoha hudebnich zanrech (jazz,swing,country) je pro me velikym vzorem a vim o nem vskutku vsechno. A podani Jamie Foxxe? Oscar samozrejmosti...a pro me jeden z nejuchvatnejsich hereckych vykonu jaky jsem kdy videl!!! ()

whisker

Tak jsem se rozhodl, že si půjdu koupit do trafiky nějaký ten levný film. Kouknu co vychází a vidím Raye. Ještě jsem ho neviděl a nemá zrovna nejhorší hodnocení, tak ho beru. Sednu k TV zapnu DVD a už to jede, nejsem zrovna jazzový fanda, ale tohle bylo opravdu nádhera. Slepý muzikant (Jamie Foxx) do toho dává opravdu vše. Životopisný film na který se podívat jen jednou je věčná škoda! ()

Acrobat

nepochybne ide o kvalitne formalno-pribehovo natoceny film, ktory zanecha kulturny zazitok, avsak je urceny len a len priaznivcom adresneho hudobneho stylu. Film to nie je vobec zly, ma ale vopred urcenu filmovu klientelu. ()

hloupej honza

Výborně zpracovaná biografie Raye Charlse, jenoho z mých nejoblíbenějších muzikantů. Překvapil mě neskutečný herecký výkon Jamieho Foxxe, který ztvárnil Charlese na plátně tak, že byl k nerozeznání od toho skutečného. Zajímalo by mě, jak dlouho studoval všechna jeho gesta, ale zvládnul to zcela bravurně. Za příběh který nedrhne a za vynikající hudbu Raye Charlese 8/10 ()

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (více)

Jamie Foxx ukousne soupeři ucho

Jamie Foxx ukousne soupeři ucho

10.10.2009

Vysvětlujete si to správně, Foxx si chce zahrát v připravovaném dramatu o šampiónovi v těžké váze Mikeu Tysonovi. Tvrdí, že je to možná nejzajímavější biografie široko-daleko, protože za mediálním… (více)

Pokrok za prachy z prodeje drog

Pokrok za prachy z prodeje drog

22.10.2008

Po Weirovi a Annaudovi, jejichž nové projekty jsme probírali v uplynulých dnech, je tady další tvůrce, jehož jméno nevidíme na plátnech kin až tak často, ale když už, tak to obvykle stojí zato.… (více)

Není Kravitz jako Hendrix

Není Kravitz jako Hendrix