Legendární americký zpěvák a klavírista Ray Charles proslul jako geniální hudebník, který dokázal do svého revolučního hudebního stylu začlenit gospel, country, jazz i orchestrální melodie. Americký hudební časopis Rolling Stone zařadil Raye Charlese na druhé místo v žebříčku sta nejlepších zpěváků všech dob. Jeho životní příběh plný dramatických vzestupů a pádů zachytil ve filmu v roce 2004 režisér Taylor Hackford, jemuž se podařilo postihnout zpěvákovu komplikovanou osobnost. V hlavní roli jedinečného Raye Charlese se představil Jamie Foxx, který za svůj životní herecký výkon získal Zlatý glóbus i Oscara. Snímek přináší Charlesův celistvý portrét, který mapuje všechny významné momenty jeho hudební kariéry i osobního života. V dětství nejprve tragicky přišel o svého mladšího bratra a krátce na to úplně oslepl. Následně nalezl smysl svého života v hudbě, ale dlouho se musel vyrovnávat se svými vnitřními démony a mimo jiné propadl závislosti na heroinu. V 60. letech odmítal hrát před segregovaným publikem, čímž vydatně přispěl ke změně lidské kultury ve Spojených státech. V roce 1979 se dočkal veřejné omluvy od domovského státu Georgie a jeho verze písně Georgia on my Mind se stala oficiální státní hymnou. (Česká televize)

C0r0ner

Ještě tři hvězdičky, protože ze začátku to mělo solidní tempo a Ray je samozřejmě obdivuhodný člověk, ale trpí to klasickými problémy v podstatě jakéhokoli biografického filmu, a totiž extrémně předvídatelného děje, což je v kombinaci s hodně dlouhou stopáží celkem smrtící kombinace. 50% ()

Flynn

Jeden z nejkrasnějších filmů co jsem za poslední dobu viděl, krásně natočený příběh jednoho pozoruhodného života slavného muzikanta. Jamie Foxx je prostě skvělý, a celý film mě tak dostal, že jsem to ani nečekal. Jestli máte chuť na film plný příjemné hudby a neberou vás muzikály stejně jako mě, tak tohle je ta pravá volba, skvělé, mě osobně se tohle prostě hodně líbilo. Krásně natočené a ikdyž má film 2 a půl hodiny tak jsem se u něho nenudil, scánky, kdy Ray prostě jen tak improvizuje na jevišti jsou prostě skvělé, doporuččuju všem. ()

zette

Velice slusny film o zivote Raye Charlese s vynikajicim Foxxem v hlavni roli. O zivote teto legendy nevim nic, tak tedy budu verit tomu, co jsem ve filmu videl. Jako zivotopisny film dobry, nebylo tam vsak z filmarskeho hlediska nic navic. Logicky vyborna hudba, je dobre, ze tato pocta byla natocena. ()

danecek24

62. Zlatý Glóbus za rok 2004 - cena (1) - *Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Jamie Foxx + nominace (1) - Nejlepší film (komedie / muzikál) ()

Wormboy

Vynikajuci Jamie Foxx, perfektna kamera, slusna hudba vo filme o Rayovi Charlesovi, z ktoreho som mal pocit, ze ma vtiahol do Rayovho zivota, ukazal a vysvetlil mi jeho korene, povod jeho geniality, ale aj nocnych mor. Nie som velkym fanusikom takychto filmov, ale tak ako sa mi pacil "Cashov" Walk the Line, tak ma aj "Charlesov" Ray dostal :) ()

pakobylka

Fascinující příběh neobyčejně nadaného hudebníka, zpěváka a skladatele, který nestál o soucit a bojoval, jak uměl. Příběh muzikanta, pro kterého se (možná právě díky jeho handicapu) hudba stala smyslem existence a který svým nespoutaným životem zaháněl všechny zlé sny - pocit viny i temnotu, která ho obklopovala. Získal si srdce mnoha krásných žen - a především nespočetných zástupů fanoušků, ke kterým promlouvaly jeho písně. Nebyl anděl ani ďábel - jen díky nesmírné životní energii, odvaze a vytrvalosti dokázal zúročit svůj výjimečný talent, a třebaže se na své cestě ocitl až na samém okraji propasti, jeho hvězda nezadržitelně stoupala vzhůru. P.S.: Skláním se před všemi matkami, které své děti dokážou motivovat a připravit na život tak, jak to uměla matka Raye Charlese. ()

Juto

Tento film podáva bezchybný prehľad o živote Raya Charlesa, od mnohých žien, s ktorými mal vzťahy, až po jeho drogovú závislosť a jeho následky. 8/10 ()

emo

Film sám o sebe nepovažujem za výnimočné, alebo nebodaj geniálne dielo. Zato však herecký výkon Jamieho Foxa siaha až na hollywoodsky Olymp. Už len kvôli nemu vrelo doporučujem! ()

blitzer

Pamatuju si, že jsme byli na Rayovi se školou v kině a já jsem byl tehdy snad jedinej komu se tenhle film líbil. A to jsem do té doby znal Ray Charlese pouze jako autobusového řidiče z Agenta WC 40 :-D. Senzační zážitek z filmu mě dokonce (o pár let později) přivedl i k samotnému poslechu tvorby tohoto vynikajícího hudebníka. ()

Icefist

Bylo tu toho řečeno již hodně, proto vystihnu jen to, co mě osobně zaujalo nejvíc. V první řadě úžasný Jamie Foxx a dále pak parádní hudba, která dostala z mého úhlu pohledu víc prostoru než v jiných životopisných filmech (a rozhodně to nebylo na škodu), dlouhá stopáž která mě ale ani v jednom momentu nezačala nudit, krásně zachycená retro atmosféra. Kdo neviděl, vidět by měl. Tady není vůbec o čem. 90 % Oblíbená část- vznik What'd I Say ()

campix

Tak jak to u takovýchto filmů bývá, nevím jak moc mohu daný snímek brát objektivně. Samozřejmě popisuje životní cestu jedné pozoruhodné osobnosti natolik silné, aby utáhla téměř dvou a půl hodinový snímek. Tou rozhodně Ray Charles je. Jen mi přišel snímek hodně jednotvárný a docela lehce zapomenutelný. Je jasný, že měl Ray těžký osud a dokázal podivuhodné věci, ale když se mě po týdnu zeptáte na nějaké fragmenty z filmu asi budu hodně lovit v paměti. Ray je jedením z těch filmů, kterému z úcty k danému člověku dáte nadprůměr, ale nemůžete říci, že byste se nenudili. ()

dr.fish

Jamie Foxx tu roli vystřihl parádně. Film drží pohromadě spousta muziky, výborný zvuk to podtrhuje. Rayův životní příběh je docela zajímavý a sugestivně vyprávěný, takže na něj jen tak nezapomenu. 80% ()

filmharmony

...jazz miluju... a Ray byl fajn... Jamie Foxx přesvědčivý... něco mi chybělo... scénář a rytmus filmu mi vadil... málo tahu na branku... ale přesto dobrý film... ()

TomPrusik1

Ray Charles je bezesporu velká osobnost hudebního průmyslu a je dobře, že je o něm natočený takto kvalitní životopisný film. Hlavním tahounem je Jamie Fox, který se stal opravdovým Rayem Charlesem. Ať už po stránce vizáže, stylu mluvy a hlavně kýváním, které je pro Raye typické. Někdy nevíme, zda se během koncertu kývá do rytmu hudby a nebo proto, že má absťák po heroinu. Ano, drogy jsou i pro Charlese, tak jako pro mnohé slavné muzikanty typické a i když mu zpočátku sloužily jako možná inspirace a odpoutání se od traumat z dětství, způsobily mu v životě mnohé problémy. A nebyly to jen tvrdé drogy. Nedá se on něm říct, že to byl nějaký poslušný manžel. Vyspal se snad s každou zpěvačkou, co s ním jezdila na turné. Na druhou stranu Charles striktně odděloval život rodiny (na kterou často zapomínal) a život na turné. Mám za to, že filmu se velmi dobře podařilo ukázat jaký byl. Byl to bezesporu velký muzikant, který formoval mnoho dalších hudebních stylů a jako každý jiný umělec měl i spoustu problémů. Film mi dal mnoho informací, co jsem o Rayovi nevěděl (např. že R.CH. nahrál jako první Unchain my Heart-myslel jsem, že to je od Joe Cockera). Po stránce vizuální a hudební, film šlape na výbornou. Menší výtku mám k jeho délce- film má dvě a půl hodiny a chvílemi se věci pořád opakují a neukazují nic moc nového. Nemůžu říct, že bych se nudil, ale mnohdy filmu scházela nějaká šťáva, která by to celé posouvala více dopředu. 7/10 ()

Noviik

Nejprve jsem si říkal, že to bude nějaká nudná a laciná blbost. Ani mě nenapadlo, že Jamie Foxx dostal oscara, nebo že byl vůbec navržen. Ray Charles byl geniální, to mu nikdo nemůže upřít, ale mě osobně nic neříkal. Po shlédnutí filmu měním názor, jeho příběh byl velmi zajímavý a poučný. Tak, konečně k samotnému filmu. Velmi se mi líbilo, jak se filmem prolínalo zlomové dětství, občas opravdu děsivé, jeho závislosti, částečně pochopitelné, a jeho výtečná práce, která ve mě opravdu budí respekt. Jamie Foxx tenhle film pojal opravdu precizně, to co dokázal je stoprocentní, životní výkon, který už zřejmě nezopakuje. Nedokážu si představit jiného herce v roli Raye. Velmi dobrá režie a velmi přesvědčivé výkony dalších herců to jen podtrhuje. Nemůžu hodnotit jinak, jednoznačně dávám 100%! ()

smrt.ka

Skvělé. A je to nový film! A je to dlouhý film! A je to biografický film! a přes to je to skvělé. Foxx jako Ray - úžasný, nikdy by mě nenapadlo, že na to má. Scénář byl bohatý, ne vždy úplně ideální, moh´ by říct nějaký rejpal, mě se jeho rozmanitost, skákání v čase, místě a situacích líbilo; bylo to po celou dobu srozumitelné, zajímavé, zábavné a v něčem nové. Hudba skvělá, tipuji, že přinesl Rayovi řadu nových fanoušků. A také ta neustále opakující se kauza - mrtvý bratr X voda s dětskou ručkou na podlaze - úžasný! kéž by bylo takových impresí ve filmech víc. Mám prostě ráda hudební dramata, a k tomu biografie! ()

SoolenJV

Nečekaně skvělé. Výborná hudba, výborná, atmosféru doby utvářející kamera, nápaditě využité flashbacky a vyzobnutý zajímavý příběh počátků kariéry Raye Charlese a jeho problémů s drogami. A co je nejlepší? Bez diskuse Oscarový výkon Jamieho Foxxe. Ten Raye nehrál, ten se jím na ty dvě hodiny a něco bezezbytku stal. ()

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (více)

Jamie Foxx ukousne soupeři ucho

Jamie Foxx ukousne soupeři ucho

10.10.2009

Vysvětlujete si to správně, Foxx si chce zahrát v připravovaném dramatu o šampiónovi v těžké váze Mikeu Tysonovi. Tvrdí, že je to možná nejzajímavější biografie široko-daleko, protože za mediálním… (více)

Pokrok za prachy z prodeje drog

Pokrok za prachy z prodeje drog

22.10.2008

Po Weirovi a Annaudovi, jejichž nové projekty jsme probírali v uplynulých dnech, je tady další tvůrce, jehož jméno nevidíme na plátnech kin až tak často, ale když už, tak to obvykle stojí zato.… (více)

Není Kravitz jako Hendrix

Není Kravitz jako Hendrix