Po sedmi letech reprízování úspěšného divadelního představení se stejnojmenným názvem režisér Václav Marhoul převádí do filmové podoby vlastní scénář inspirovaný povídkami amerického spisovatele Raymonda Chandlera. Tomáš Hanák v něm představuje soukromého detektiva Phila Marlowa, tedy klasického hrdinu, romantického kovboje, který bere zákon do svých rukou v drsné prérii velkoměst. Je to poctivý a skeptický dříč, který se plahočí za svými případy, které řeší po mnoha omylech, často ztýraný, zmlácený zločinci, nezřídka i policií. V tomto světě násilí, nedůvěry a korupce je všechno prodejné. Všechno kromě jeho samého. Příběh je zasazen do prostředí města Los Angeles v roce 1937. Základní dějovou osou, tohoto jinak pro diváky vděčného komediálního a parodického žánru, je zprvu banální a chandlerovsky typické vyhledání pohřešované osoby. Celý případ je však samozřejmě daleko složitější a Marlowe postupně rozplétá celé zamotané klubko vztahů a motivů a to až ke zdárnému konci. (Warner Bros. CZ)

GordonCZ

Na tento film se musím vždycky dívat jenom, když mám tu správnou náladu. Jeho pojetí a humor je totiž hodně specifický a tak je potřeba ho i vnímat. Hodně suchého humoru, hodně krimi film-noir, hodně parodie, hodně Sklepu. Až si někdy říkám, že hláška "všichni tam nasávali jak tepláky hozený do potoka" komentovala spíš štáb při natáčení, než samotný filmový bar. ()

anyonecek

Je to takové půl na půl. Půlka filmu je vtipná a ta druhá jsou nějaké blbé písničky a špatné vtipy. No člověka alespoň potěší, že je tohle Český kousek, který je natočen v americkém stylu. ()

Hawaj

Skvělej kousek, sice to má děsný pauzy mezi větama a natočil to mě veskrze nesympatickej týpek. Ale tedle týpek je překvapivě dobrej rejža, klobouk dolů! Dost povznesl svoje původní sklepácký představení a zasadil to do pěknejch kulis. Jenom škoda, že to memá větší spád a že při střihu nevyhodil vyloženě slabý místa a gagy. Taky muzika zaslouží pochvalu. Víc než Raymond Chandler je však film inspirován Limonádovým Joem, viz také hláška "Nechte si své Kidy!". ()

WolfIssen

Nemůžu říct, že některé hlášky nebyly úsměvné, ale opravdu jich nebylo hodně, jak by se pro komediální osazenstvo ve všech rolích hodilo. "V baru všichni nasávali jako tepláky hozené do potoka" :-) ()

Jehan

Ne, toto se nepovedlo. Na tento film je přímo bolestivé se dívat, pokud u něj člověk s úlevou neusne jako ten chlapík u nás v kině, který tak způsobil jedno z mála oživení večera, když spadl do uličky. Toporný Hanák, trapně šaškující sklepáci, zřejmě z bezradnosti přehrávající dobří herci, ani Chandler ani Sklep ani solidní biják, ještě to tak sestříhat na půlhodinový obrklip k nějaké stylové muzice (scéna s rozstříleným radiem). Odkazy na jiné filmy jen připomínají, oč jsou ty jiné filmy lepší. Při odchodu z kina tehdy kdosi pronesl: "Cibulková výborná a jinak to stálo za prd." A po opětovném zhlédnutí to podepisuji, byť jsem fanda Sklepa a Marhoulovi fandím. ()

subic

Na malé české poměry i dnes originální a netradiční snímek. Dějově je to taková blbost, soukromé očko hledá ztraceného bratra a ono se to trochu zvrtne. Film je výborně obsazen, výborně zahrán a napumpován originálními hláškami typu, "všichni tu už od rána nasávaj jako tepláky hozený do potoka".. Nechybí parádní kostýmy, výprava a hudba k tomu taky sedí. Takže mě mrzí zdejší celkem nízké hodnocení. ()

freedom3112

Saudkovo graffiti,Hanákův Cimrmanovský projev,Pulp fiction,Kmotr a Kill Bill a jiné neméně skvělé nuance ..to mi voní,to můžu. Slabá místa odpouštím,já se bavila ****+ ()

kiwizak

Když jsem viděla, kolik známých jmen (a mezi nimi mí oblíbení) se ve filmu našlo, měla jsem celkem důvěru, že to bude dobré. Faktem je, že to spíš není tak strašné. Humor na mě nejvíc fungoval při "vyprávění", jinak šel mimo mě. Dělat si srandu z klišé a nenápaditosti je sice fajn jako koncept, zde to ale bylo spíše násilné. Některé scény se povedly, ale výsledek nijak zvlášť. ()

petrik11 odpad!

Na tento "klenot" som narazil náhodou. A škoda, že mi neprekĺzol pomedzi prsty. Neuveriteľne drevené, trápne a nudné. Po polhodine som to vypol. To sa vážne nedalo dopozerať. Ak by sa tu dali prideliť mínusové body, napr. 5, tak neváham ani sekundu a prihodím plnú päťku. ()

ostravak30

Mazaný Filip je jedna z filmových cest, u které by mi nevadilo, kdyby se jí český film ubíral. Kvalitní parodie nám tady chybí. Bohužel Mazaný Filip není až toliko kvalitní. Vedle dobrých frků a vizuálních vtipů najdeme i celou řadu opravdu nudných a nezajímavých věcí. A tak vlastně tím nejzajímavějším je na filmu vizuální stránka, která se vskutku povedla. Ani jednotlivé hlášky Phila Marlowa společně s jeho přirovnáními apod. nejsou úplně zábavné. Řekněme, že Filip si své fanoušky najde a mohla by to být první vlaštovka, ale chtělo by se to více se zaměřit na klasický český humor zkombinovaný s parodiemi samotnými. ()

Pitryx

Skvělé hlášky doplněné vizuálními gagy, to je něco pro mne. Přesně takové mám rád. A když se tu obbjeví narážky na jiné filmy, zde například na „Limonádového Joea“, nebo „Maratonce“, tak pro mne není co řešit. Dávám však jen devadesát, protože mi občas vadí koncepce. A ty dlouhé písničky si mohli také nechat od cesty. Přesto mne tento filmík vždycky pobaví, i když poprvé to tak nebylo. Poprvé to byla tak na čtyřicet procent. Netuším, proč. Ale podruhé už to má těch avizovaných devadesát procent. ()

Radimko

I pres tech par hluchych mist jsem se bavil vcelku dobre bavil, skoda jen, ze zhruba v polovine se stava dej skoro neunosne utahanym. Nicmene jeste ted se musim smat pri vzpomince na Liskovo zcela genialni a sokujici "DOŘEEEEEE" :-D ()

Předseda

Chybí originální dialogy, vše je sestaveno pouze z citací. Jen poskrovnu zábavných momentů, které spíš připomínají varietní kousky. Televizní inscenace by tomu slušela víc (spíš záznam přímo ze sklepa). ()

Pierret

Filip si na nic nehraje. Jde o parodii s velkým "P" a přesto v ní můžete najít dokonce náznaky inteligentního humoru. Ono jinak není pořádně o čem mluvit... i když by toho šlo určitě spoustu potopit. Když víte, co vám chtěl režisér sdělit, tak nemusíte hledat něco, co v tom není. Nadprůměrná parodie zůstane nadprůměrnou parodií... a Hanákova barva hlasu to celou dobu naznačuje. ()

Chladek

Václav Marhoul tedy skutečně vědel do čeho jde. Absolutně vynikající komedií a parodií, která se snad někdy může zdýt přehnaná, trapná a nudná, ovšem navazuje na to, jak to skutečně ve 30. letech chodilo. Rozhodně nezavrhujte tento snímek, stojí za zhlédnutí. A myslím, že nikdo by se do role Filipa nehodil tak, jako právě Tomáš Hanák. ()

boqvai.

Nekdy clovek nevi kdy jsou ty trapne hlasky schvalne a kdy byt schvalne nemely. Obcas srsi film ostrovtipem, jindy mam chut ho pretocit. Skoda, mohlo to byt daleko lepsi. ()