Po sedmi letech reprízování úspěšného divadelního představení se stejnojmenným názvem režisér Václav Marhoul převádí do filmové podoby vlastní scénář inspirovaný povídkami amerického spisovatele Raymonda Chandlera. Tomáš Hanák v něm představuje soukromého detektiva Phila Marlowa, tedy klasického hrdinu, romantického kovboje, který bere zákon do svých rukou v drsné prérii velkoměst. Je to poctivý a skeptický dříč, který se plahočí za svými případy, které řeší po mnoha omylech, často ztýraný, zmlácený zločinci, nezřídka i policií. V tomto světě násilí, nedůvěry a korupce je všechno prodejné. Všechno kromě jeho samého. Příběh je zasazen do prostředí města Los Angeles v roce 1937. Základní dějovou osou, tohoto jinak pro diváky vděčného komediálního a parodického žánru, je zprvu banální a chandlerovsky typické vyhledání pohřešované osoby. Celý případ je však samozřejmě daleko složitější a Marlowe postupně rozplétá celé zamotané klubko vztahů a motivů a to až ke zdárnému konci. (Warner Bros. CZ)

villon17

Jedna velká nuda. Pro náročnýho diváka. Mužatka Vilma byla celkem nechuť. Jediná dobrá scéna v divadle... Ale znám lidi, co na to nedaj dopustit. Neberu jim to, ale nepochopim to:). ()

corpsy

S odretými ušami, u mňa tento film prešiel aspoň do priemeru. Čo to zachraňuje vizuálna stránka, ktorá síce občas pôsobí inscenačne, ale aspoň sa snaží dať filmu akýsi štýl. O to horšie pôsobí herecká stránka. Tomáš Hanák je možno na kuk špřýmař, ale len pokiaľ neotvorí pusu. Vtedy ide o tragédiu shakespearovských rozmerov. A to isté platí aj pre ostatných vystupujúcich. Taký, o viac ako dekádu starší, americký DICK TRACY pracoval s podobnými ingredienciami, mal štylistickú vizuálnu stránku, superhviezdne obsadenie a bol to vlastne taký zábavný úlet, kdežto MAZANÝ FILIP je len úlet. ()

DDT

Nemá být parodie něco, při čem se diváci mají smát? Jestli ano, tak u nás v kině to asi nepochopili. Tolik známých komiků a tak málo vtipný film, to je opravdu kumšt natočit. Místy mi to přišlo jako soubor nepovedených skečů z České sody. A některé "odkazy" na známé filmy byly podle mne za hranicí trapnosti. ()

Angerr

Párkrát jsem se zasmál - to je pravda. Nějaké odkazy na 40. - 50. léta jsem zachytil (Okno do dvora - přehršle "duchaplných" replik, které zde ale z většiny působily dost pubertálně a přinejmenším od druhé poloviny filmu vyloženě trapně; Maltézský sokol - některé situace) - taky pravda. Zbytek ale příšerná, směšná a trapná nuda. Co mi je platné hezky a nápaditě vytvořené prostředí, když by nad příběhem vyprsklo smíchy snad i malé děcko! Co se týče herců, jen k Tomáši Hanákovi - je mi kupodivu docela sympatický, ale snad s výjimkou Pastí, pastí, pastiček je jeho hraní strašná křeč. Buď snaha zahrát postavu pořádně, čehož výsledkem je příšerné přehrávání, nebo naopak situace, kdy skutečně nevím, zda svou repliku myslí vážně nebo ironicky. Měl by se držet nemluvících rolí typu příšeráka z Kletby bratří Grimmů. 2/10, ale o fous. ()

bloom

No nebudu zastírat, že jsem čekal mnohem víc. Jiří Macháček neustále mluvil o podobnosti s komediemi Oldřicha Lipského, což mě ještě víc naladilo. Navíc divadlo Sklep a spol. je v současnosti jedna z posledních záchran českého humoru před humorem estrád všech televizí a já je mám všechny moc rád stejně jako Viktora Preisse a Oldřicha Kaisera. No výsledek mě sice napoprvé trochu zklamal, ale po několikátém zkouknutí se mi to začalo líbit mnohem víc. Některé dialogy a jména jsou převzaty přímo z Chandlerovy povídky Král ve žlutém. A hlavně tu jsou k vidění dva nedocenění současní komici. Tím prvním je Robert Nebřenský, bývalý lídr skupiny Vltava, který zde vystupuje jako opilec McChesney. Kdo jste viděl Nebřenského při uvádění Horečky páteční noci či jeho výstup jako zpěváka Marcela Kamila v pořadu Na stojáka, tak mi potvrdíte, že je mistrem malých parodií a mně trochu připomíná Erica Idlea. Tím druhým není nikdo jiný než samotný Milan Šteindler, který v tomto filmu konečně dostal příležitost jemu hodnou. Je docela škoda, že po Vrať se do hrobu už nehrál žádnou hlavní roli, i když má schopnosti rovné když ne Peteru Sellersovi, tak určitě Christianu Clavierovi. Ale to bychom museli natáčet víc filmů jako je Mazaný Filip. Moje hodnocení zvedá i naděje, že se jedná o první vlaštovku na cestě návratu k inteligentní crazy komedii. 70% ()

themic

Mazaný Filip je pro mě jedničkou z filmů, které mají podobné téma z českých filmů! s americkými se to nedá srovnávat!.. Ve filmu hlavně pobaví výkony herců (Tomáše Hanáka, Oldřicha Kaisera a samozřejmě dalších)... Mohlo to být i lepší!.. ()

Adman

Je to opravdu působíci film. Nejdůležitější, co něm musím říct, je "atmosféra" která je všude uplně maximálně dokonalá!!! Příběh nic moc, ale je to dobrá parodie místy až výborná parodie... na veškeré nezapomenutelné chvíle, gegy, vtipy, atd... Zasmál sem se víc než pětkrát, a to je opravdu co říct! Je to docela solidně nabitá komedie. Opravdu doporučuji vidět. ()

Rosana

No, nijak akční to nebylo, ale bavilo mě poslouchat Hanákovo otrávené vyprávění s přirovnáními typu "Červený trpaslík", výtvarno filmu které rozhodně překonalo moje představy o schopnosti Čechů tvořit kulisy (a tím myslím jiné, než krabicové Ladové ze zpívacích pohádek :) a některé hlášky z filmu mi naprosto vyrazili dech, cituji: "Zabili Kenyho..." "Parchanti!" nebo "Nechte si ty svoje Kidy" a tak dále. Český film, který se snaží parodovat cokoliv, především Americké klišé a s obsazením snad všech známých českých herců naprosto předčil moje očekávání. ()

frashmaker

Tomáš Hanák je neherec, to je věc, za kterou si stojím. Výtvarné zpracování a scénář, však nejsou úplně k zahození. Kolikrát jsem se fakt od srdce zasmál, ale věc si žádala profesionální herce. Něco mezi Limonádovým Joem, L.A. Confidential a Pulp Fiction.... ()

Hannibal92

To je blbina :D. Po dlouhé době českej film, kterej mě opravdu pobavil. Některý hlášky jsou tak absurdní že se nemůžu udržet. Všichni herci hrajou nashvál tak špatně až to dohromady tvoří naprosto jedinečný efekt. Kulisy jsou taky úžasný, prostě paráda. Naprosto netradiční českej film ()

Bakllazaan

Existuje jen jeden český film, který si můžu pouštět stále dokola. Nejlepší česká parodie, kde každá věta je vybroušeným klenotem humoru. 100% ()

ivishka odpad!

Sh*t happens, Sh*t still happens -> nejvýstižnější dojem z filmu. Přišlo mi to jako naprostá slátanina odkazů na filmy, knižních a děsných přirovnání, těch horších herců z pořadu na stojáka, pár herců z divadla, kteří přehrávali jako p**se, snaha o bond style s Limonádovým Joem ale bohužel se ani jedno z toho nepovedlo. Co bylo zábavné a trefné? - mluva herce Lišky podobná jedné jeho postavě v pořadu Na stojáka, scéna kde je detektiv Phil Marlow na natáčení filmu a rozčiluje se tam režisér a pak jak říká Hanák, že o filmu nic neví to by sedělo na tvůrce. Ukázka de**lity: do budoucna jsem se díval se stejným optimismem jak tanečník s dřevenou nohou po čtyřech letech nucenejch prací,budova sama by sklíčila i racka chechtavýho.....prostředí působilo líbezně. asi jako zaječí pysk,strnulej jak vyřezanej indián v trafice, všichni tam nasávali jak tepláky hozený do potoka, tak do tohodle prostředí jsem se hodil jako cibule se šlehačkou a ananasem, probudil jsem se bez života a prázdnej jak strašákova kapsa........Nejvíce mě naštvaly odkazy na Batmana, Matrix, South Park a bůhví co ještě.. ()

Davson

Bohužel velké zklamání. Člověk čeká osvěžující komedii a místo toho přijde spíš jakási křečovitá televizní inscenace. První půle je sice vcelku dobré, docela jsem se i pobavil (natáčení filmu režisérem Duškem bylo nezapomenutelné), ale pak to začlo být silně nudné, v podivném ději jsem se ztratil, snad už jsem se ani neusmál a jenom se nudil a čekal, kdy bude konec. Btw. nějak nechápu narážky na Limonádového Joa. Parodovat parodii jsem teda ještě neviděl... ()

Jillen

No je fakt, že jsem čekal větší srandu...alespoň to tak vypadalo podle obsazení než jsem měl tu možnost to zřít...bohužel...herci jsou jen obalem naprosté trapárny. Dávám 25% SHIT HAPPENS ()

UncleG

Marhoulovic Venca si splnil velký sen. Sehnal pokoutně chechátky, vytáhnul ze Sklepa zaprášenej tyjátr a udělal z něj film. A přesvědčil nás, že co funguje na prknech, nemusí nutně šlapat na plátně. První problém je elementární selhání v adaptaci. Když už, Venco, bezúčelně cituješ Limonádového Joe, měl ses z něj taky poučit, jak se správně přepracuje původní divadelní hra na plnohodnotný film. Nevzniklo by pak něco, co připomíná sérii skečů, něco, co se nás snaží křečovitě přesvědčit "teď se smějte, je to přece řachanda". Řachanda možná, ale ke skutečné filmové komedii to má daleko jak od Šumavy k Tatrám, od zadnice k játrám. Herci: Tomáš Hanák je odjakživa roztomilý dřevo. Na divadle může působit fajn, ale jakmile rozbalí svůj převeliký talent ve filmu (třeba vedle Viktora Preisse), je hned zle. Lišku komentovat nebudu. Notorický představitel superimbecilů se tentokrát pokouší překonat všechny meze stupidity. A daří se mu. Vtipný mi přišel snad jedině Šteindler jako ředitel blázince. Humor: od skvělých frků po absolutní blbákov. Celkově: podprůměrná směsice vtipných výjevů, která má tu drzost říkat si "film". Rozklížené, nefunkční, ale místy vtipné. 30% ()

aluna

Dlouho jsem nevěděla, jak ten přeparodovanej a až křečovitej humor a schválný přehrávání Tomáše Hanáka strávit, ale povedlo se. Mazanýho Filipa buď prostě rádi máte, anebo ne. Já si ho zamilovala, ale chápu i ty, co jim to příjde trapný. ()

befelemepsvz

Z pokračovatelů českých parodií se jedná o asi nejlepší počin. Drží se duchu klasických parodí, i na ně přímo odkazuje či je paroduje, využívá přesně dávkovaný humor a motivy, které všichni dobře známe. Pro milovníky humoru divadla Sklep je to skoro nutnost a povinná vidba. ()