Do čela Anglie nastoupila po smrti své nevlastní sestry Marie, za jejíž vlády byla pro podezření z podpory protestantského povstání téměř rok vězněna. Když se Alžběta stala královnou, rozpoutá se kolem ní boj o moc, ale také boj o postavení samotné Anglie v okolním světě. Alžběta nechce válčit. Bezpečnost Anglie by nejlépe zajistil její sňatek s některým ze dvou nápadníků - jedním z nich je vdovec po Marii, španělský král, a druhým francouzský vévoda z Anjou. Alžběta sama je ale zamilovaná do Roberta Dudleye, vévody z Leicesteru. Nakonec odmítne oba nápadníky, a když se dozví, že Dudley je ženatý, zavrhne i jeho. Prosadí reformu církve a tím se zbaví politických protivníků a bývalých katolíků, kteří kolaborovali. Nakonec se rozhodne zůstat svobodná a stane se "panenskou královnou". (TV Nova)

Orlau32

O Alžbětě I. bylo již natočeno mnoho filmů a stále je to lákavé téma pro filmové režiséry. Bylo to krásně zpracované, nádherné kostýmy, jenže to byla pouze část jejího života. Ve filmu "Panenská královna" je lépe podán celý život Alžběty I., a též se mi zdá, (ačkoliv CATE BLANCHETT byla výborná), že Anne-Marie DUFF je přesvědčivější královna té doby. Jinak samozřejmě herecké výkony v tomto hodnoceném filmu byly na vysoké úrovni (Geoffrey Rush, Joseph Fiennes atd.). ()

Freemind

Povinná četba pro milovníky britské historie, kostýmních dramat a talentu Cate Blanchett. Jinak jde o standardní historický film, který kromě naučných prvků nenabídne výraznější přidanou hodnotu. Jen mi připadalo legrační, že dnes by natočení stejného filmu stálo desetkrát víc jen kvůli hereckému obsazení - v hlavní rolích vymetačka Oscarů, ve vedlejších rolích a obskurních cameech vystupuje mezi jinými James Bond (Craig), nejobsazovanější francouzský herec současnosti (Cassel), jeden z nejobsazovanějších Australanů (Rush) nebo hvězda Boardwalk Empire (McDonaldová). Kapur má šťastnou ruku při výběru herců, mohl by víc zapracovat na scénáristech. ()

Wolodja

Film o britske kralovne Alzbete natoceny indickym reziserem v hlavni roli s australankou. Film je neskutecne poutavy, a nejen Cate Blanchett jako Alzbeta, ale i ostatni herci delaji z tohoto filmu vyjimecny klenot. ()

kaylin

Kdybych tenhle snímek viděl v době, kdy vznikl, asi by na mě udělal větší dojem. Takhle je to pro mě jen dobré kostýmní drama, které se drží historických prvků, ale především se snaží ukázat jednu z nejosobitějších královen britské historie. Z Cate Blanchett doslova čiší síla, která se přenesla do postavy. Tohle se rozhodně povedlo, ale historické filmy prostě nejsou úplně můj šálek čaje. ()

Maq

Velmi dobrý komentář napsal gudaulin, a já mám sotva co dodat. --- Snad jen dosti obehraný, ale podle mého soudu stále důležitý postřeh. Většina lidí čerpá prakticky všechny své vědomosti o historii z románů a filmů. Skoro vždy jde o zjednodušující a romantizující mýty, pohádky pro dospělé. Není to bez následků. Takové mýty potom pomáhají formovat názory lidí na současnost, na vnitřní politiku, na mezinárodní problémy. Vyjadřují je ve volbách, ve společnosti, v médiích. --- Také proto, že máme převážně pohádkové představy o své minulosti, neumíme dobře vnímat, co se kolem nás děje. Ohraná písnička, ale pravdivá. Bohužel. ()

suicide

Životopisný film? Tak trochu. Dokument? To určitě ne. Asi jsem původně čekal, že film bude pojatý jako trošku více průřezový jejím dlouhým životem, kdy skutečně Anglie zažívala onen rozkvět a nebudeme se tolik pitvat v počátcích vlády, které byly, když byly poněkud rozpačité. Potenciál filmu vypadal ale i tak skvěle - vizuálně, hudebně i herecky skvělé, režisérsky a scénáristky mnoho nedostatků. Přesto bylo fascinující sledovat proměnu energické vášnivé a chybující ženy v nedosažitelnou a emocí prostou královskou modlu. ()

dom156

Dějiny jsou krásné a poučné zároveň. Já sám mám historii jako svůj koníček. Po historické stránce až na pár výjimek je film velmi dobře zpracovaný a herecky velmi dobře zvládnutý. Nicméně hudební podtext bohužel skoro neexistoval a rozvržení času bylo chaotické a nahodilé. Kdo úplně dějinám neholduje, tak asi věděl prdlajs, který rok je, či o jaké období jsme se posunuli. Vysvětlivky ve formě jaro roku xxxx, by velmi pomohly. Zvlášť nešťastný byl závěr filmu, kde se seběhlo vše moc rychle a uspěchaně a poté se u mě dostavil takový divný pocit, že jsem vůbec nevěděl, co jsem vlastně shlédnul. Z mých rozporuplných pocitů bych film hodnotil velmi průměrně a doporučil pouze tomu jedinci, kdo se trochu vyzná v dějinách, případně v dějinách Anglie. ()

Skip

V tomto výborném filmu byl pro mě jasnou jedničkou Geoffrey Rush. Tomu bych se fakt nechtěl dostat do hledáčku jako podezřelý. Cate byla ale také skvělá. Výborně zpracované historické drama. Prostě tenhle film jsem si moc užil. ()

Aleee89

K jedničce jsem se dostala až dnes (září 2010), ač druhý díl s podtitulem Zlatý věk jsem viděla už dávno. Jednička a dvojka, stejný režisér i herci, a přesto tak jiný film. Neubráním se proto srovnávání. Období vlády královny Alžběty I. je poměrně častokrát filmováno nebo se tato postava alespoň objevuje v pozadí, i když člověk ví, jak to zhruba bylo a jak to dopadne, dívání ho neomrzí. Tady tomu nebylo jinak. Dvojka je akčnější a megalomanštější, jednička komorní drama o vztazích na dvoře. A musím říct, že dvojka se mi líbila trochu více. Tím neříkám, že jednička je špatný film, naopak, herci jsou opět přesvědčiví, kostýmy a masky jsou taky na výbornou, ale chyběla mi tu šťáva, napětí. To může být i u komorních dramat, ale tady to trochu scházelo... ()

corona

Nemôžem si pomôcť, pre porovnanie s realitou tu musím uviesť pár faktov: akokoľvek pateticky scéna vyznela, Alžbeta dobre vedela, že Dudley je ženatý, dokonca bola na jeho svadbe. Walsingham nedal otráviť de Guise, zomrela na vodnatieľku a určite v brnení nevelila armáde. Španielsky vyslanec nebol zavražený ale vyhostený (robil si len svoju prácu). Alžbetino nahradenie Panny Márie svojou osobou bolo celkom mimo mentálnej infraštruktúry tej doby. Ale inak pekný historický film, len škoda že skutočná história je niekedy zaujímavejšia, než tá filmová. ()

kagemush

Blanchett jako stále chladnější (i ráznější) a tudíž uvěřitelnější Alžběta,-neskutečně démonický(ten to snad ani nehraje) Rush,-a i ten Fiennes tu občas vypadá jako zamilovaný(narozdíl od Zamilovaného Šejkspíra,kde byl spíš za šaška). No a Eric Cantona jako francouzký velvyslanec v Anglii,-proč ne? ()

applause

K tomuto filmu nemám moc co říct, snad jen, že to bylo celkem dobře herecky a filmově zpracované. Ale kdo neví aspoň o trochu dějin Anglie, tak by se v tom nevyznal. Zklamal mě konec, který zmizel do ztracena. Za mě nedoporučuji. ()

Martin741

Kvalitny film od pakistanskeho rezisera Shekhar Kapuru, ktory rozprava o Anglickej kralovne Elizabeth I /vladla 1533 - 1603/. Uchvatny scenar, perfektny pribeh, perfektna Cate Blanchett ako Elizabeth I, k tomu vyborne dialogy, co vias si moze zmlsany divak priat? 87 % ()

Lischai

Nejlepší je ta část, kdy po konci filmu otevřete Wikipedii a říkáte si "Baaah, to tak být nemohlo, nyní zjistím pravdu..." a ejhle: Sir Walsingham byl královnin spymaster. Inu, dobře. ()

dezorz

Castokrat si nepamatame, ako svet vyzeral pred 20 rokmi. ale historia nas fascinuje a chceme vidiet, ako to bolo pred 200 rokmi, 2000. film dava tuto moznost. S. Kapur dokazal zladit uveritelne a realne s divacky atraktivnym a neralnym. ()

Nautila

Blanchett je výborná, rovněž Rush je ve své roli skvěle démonický, krásné prostředí a kostýmy..... myslím, že co se historických snímků týče, není co vytknout. ()

Nach

Historický film, který dělá čest svému žánru. Fanoušci jako já v něm naleznou vše, co mají rádi. Charismatické hrdiny, skvěle napsané postavy, historická fakta, politické pletichaření, vraždy i těžká rozhodnutí. Prostě povinnost pro každého, kdo má rád takovýto druh filmu. A ani mu neškodí pro mě několik zdlouhavých pasáží. 75% ()

Streeper

Samotný začátek filmu už mi prozradil, že snímek bude jedinečným a naprosto úžasným. Fantastická Blanchett, která předvedla strhující výkon. Samozřejmě za vyzvednutí z herců stojí také Rush, který byl skvělý. Film se mi velice líbil, byl poutavý, nebyl nudný a měl děj a skvěle plynul, jen režie se mi zdála místy trochu rozpačitá. ()

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Královna Alžběta jako trilogie?

Královna Alžběta jako trilogie?

25.07.2007

Pokračovanie Kráľovnej Alžbety

Pokračovanie Kráľovnej Alžbety

03.09.2005

Cate Blanchett si historickej snímke THE GOLDEN AGE zopakuje rolu kráľovnej Alžbety, za ktorú bola nominovaná na Oscara. Vráti sa aj Geoffrey Rush ako Sir Francis Walsingham, Alžbetina pravá ruka pri… (více)