Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň

• USA The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe (více)

Letopisy Narnie vypráví příběh sourozenců Lucinky, Edmunda, Zuzany a Petra, kterým se během hry na schovávanou ve venkovském sídle excentrického profesora podaří pomocí magické skříně dostat do jiného světa. Narnie, v níž se ocitnou, se ukáže být okouzlující a mírumilovnou zemí obydlenou mluvícími zvířaty, skřítky, fauny, kentaury a obry, která je však díky prokletí zlé Bílé čarodějnice Jadisy odsouzena k věčné zimě. Děti se pod vedením vznešeného a tajemného panovníka, lva Aslana, odhodlají mocné čarodějnici postavit. Musí její ledové kouzlo zlomit a tím navždy osvobodit říši. (TV Nova)

kersten

Zmiešané pocity. Nebolo nič extra, ale zase ani nie najhoršie. Zbytočne veľmi dlhé. Mala som čo robiť, aby som to vydržala celé pozerať, tak by ma celkom zaujímalo, ako to dokážu neposedné deti, keďže film je určený predovšetkým im. Stačilo pozrieť raz. nabudúce už ďakujem ale neprosím... ()

cerbygerby

Ty joo tak to jsem nečekal..kupodivu se mi to zamlouvalo a to jsem si to takovou dobu odpíral... jediný problém byl v tom že tam hráli nesympatičtí herci, tedy aspon pro mě.... jinak to tedy pěkně vystihuje ten název, protože do skříně se vlezlo a s pomocí lva se bojovalo proti čarodějnici.. Už se těším na druhý a třetí díl..Pro mě hodně kvalitní 4 hvězdy ()

tomik99

Nový nástupce a konkurent Harryho Pottera, který přináší svěží fantasy, u které se dokáže pobavit celá rodina. Spousta lidí to srovnává s Pánem Prstenů, ale Lewisovy knížky jsou určeny pro děti a navíc měl Lewis svých sedm knížek napsaných dříve než Tolkien Pána Prstenů, takže srovnávání, že jde o kopírování, není na místě. Film se mi líbil, zápletka pěkná, film pěkně plyne, efekty a kulisy jsou výborné, takřka jsem si neměl na nic ztěžovat, když se na to dívám dětskýma očima. Hudba skvěle zapasovala do Narnijského světa a její soundtrack zbožňuju. Trošku jsem měl problém s hereckým obsazením (především dětské čtveřice), kteří sice hráli podle svých schopností, ale působilo to na mě až moc uměle a trošku mi to kazilo dojem z celého filmu. Jinak jsem spokojen a s tímto dětským žánrem fantasy boje mezi dobrem a zlem nemám problém. ()

Hpatrik

Nechápu za co jsem tehdy dával 5*! První polovina docela ujde, pomalé tempo, poznávání Narnie a její zajímavých obyvatel, krásná hudba... ale jakmile dostanou zbraně a brnění, vyrazí do "boje" a jako lusknutím prstu jsou z dětí udatní rytíři připraveni k boji, ze zajímavě se vyhlížející fantasy pohádky se obratem stane večerníček pro děti. ()

rukay

Podle zdejšího 'modrého' hodnocení jsem čekal ledacos. Narnii mám načtenou a ačkoliv bych jí nezařadil mezi své nejoblíbenější fantasy, rozhodně mne neuráží. O to víc nedovedu pochopit, proč velice věrné, přátelské a milé filmové zpracování dostává od zdejší kritické komunity takovou čočku. Chápu, že kdo čeká takového jiného Pána Prstenů musí být rozladěn, jelikož Narnie je nejvíc ze všeho hlavně čistokrevná pohádka, kde to mrtvolami zrovna nehýří. Mne film potěšil. Herecké obsazení bylo na můj vkus hodně stereotypní a prvoplánové, a i průměrně inteligentními divákovi brzy dojde, kterýže to klučina asi podlehne svodům zla, přesto jsem byl spokojen. Svět knižní Narnie byl podle mne převeden přesně v té správné kombinaci dětské naivity a dospělé fantasy. 4**** ()

Ozzy2

Ta hudba, ta hudba...zakomponovat do ní začátek ruské hymny je fakt majstrštyk.Za to bych tomu zmrdovi, co to složil usekl hlavu.Jinak je to fakt pro děti a proto to hodnotit nebudu.Kdo to srovnává s Harry Potterem je idiot. ()

papaguy

Na filmu mi vadí totéž co na knížce. Přílišná chtěnost. Dobrý úmysl (udělat fantasy pro děcka podle bible) se počítá. Ale šlo to zpracovat méně prvoplánově. Jsou tam jistě zajímavé nápady. Ale i tak mi prostě vadí, že narodit se v Narnii například vlkem, znamená automaticky být na straně těch zlých. Narozdíl od bobrů, jezevců, leopardů apod. A koukám, že lišky v Narnii také nemají moc dobrou pověst. Co se castingu týče, Britové by udělali lépe, kdyby dětské herce vybírali tak, aby pojem "sympatické dítě", fungoval ne jen v Británii, ale i ve zbytku světa. Některé scény byly naprosto komické - např. usednutí dětí na trůn. Děcka se telili jak telata v jeteli. Rejža si asi řekl "dobrý, konečně hrajou autenticky". ()

dalziel

Zo začiatku to má veľmi dobrú atmosféru. Akonáhle prebehnú cez tú ikea skrińu všetci už to tak zaujímavé nie je. Zbytok je dosť prevarený .Ako keby si Sauron zašukal so snehovou kráľovnou. Viac rozprávka ako fantasy.Kniha je asi isto lepšia ako film. ()

ViktorS

Narniu som doteraz poznal len ako rôzne útržky, ktoré som mal v pamäti keď som v minulosti náhodou videl nejakú časť z tejto trilógie v TV. No ale musím povedať, myslel som si o nej viac. Prvý úvodný film je často pomerne nezáživný a plný rôznych nelogických a zvláštnych vecí. Čo je to za proroctvo o štyroch deťoch, prečo sú z ničoho nič také schopné v boji, ako vlastne funguje Narnia, je to nejaká iná dimenzia. Na svoju dĺžku sa tu tiež strašne rýchlo na môj vkus vyvíja dej. Nikto nič a zrázu sme objavili šatník, nikto nič a zrázu nám ide čarodejnica po krku, tej rýchlo utečieme nájdeme Aslana, ten sa po chvíli „obetuje“ a potom vďaka nemu vyhráme záverečný súboj, ktorého rôzne sekvencie neboli nejako pútavé. Páčili sa mi ale hlavné postavy. Každá z nich mala iný charakter, takže bol pekne vidieť ich rozličný pohľad na svet. Aj Hlavná záporná postava bola slušná. Budila v niektorých scénach celkom rešpekt, dosť ma potom mrzelo, že zima v Narnii, ktorú spôsobila rýchlo pominula. Aslan sa mi páčil tiež a vždy keď sa povie Narnia, spomenie si väčšina ľudí asi práve na neho. Celkovo ten svet Narnie je zaujímavý, ale nie je tu dobre podľa mňa rozpracovaný. Možno, že pre niekoho, kto má načítané knihy bude tento film výborný no pre mňa je to priemer a to možno aj vďaka miernej nostalgii z detstva. ()

arkie

Pátos by sa dal krájať, svatená voda a kadidlo za každým rohom, aspoň keby detičky vedeli niečo zahrať. Tilda Swinton bola jediná super - ale len kvoli kostýmom. ()

PanthercOY odpad!

Prvni polovina byla fantasticka, upoutala me a ja ani nedutal, co prijde, co v nove objevenem vesmiru najdou... a najednou se to zlomilo a bylo to klise klise plagiat klise nepovedeny plagiat. Ke konci uz byla moje psycha tak zamestnana zvracenim sebe sama, ze nevim jak to dopadlo, ale urcite dobre. Kdybych chtel natocit tohle, dam podprumernemu nemci precist stoh fantasy, pridam Tolkiena, o kterem mu reknu, ze to byl kasa-stuck, a budu po nem chtit slagr. ()

LordMysti

Pár opravdu pěkných záběrů, parádní triky, parádní extra barevná bitva, bohužel vše hodně uměle přiškrceno zacílením na dětskou skupinu diváků :(. Po většinu filmu docela nuda. ()

Mattel chystá hromadu projektů

Mattel chystá hromadu projektů

27.07.2023

Vzhledem k fenomenálnímu úspěchu Barbie v kinech asi nikoho nepřekvapí, nebo by alespoň v dnešní době nemělo, že už si mateřská společnost Mattel vysnila celou řadu dalších filmů. Ano, jen pár dní… (více)

Režisérka Barbie chystá Narnii

Režisérka Barbie chystá Narnii

04.07.2023

Tak se zdá, že režisérka Greta Gerwig (Malé ženy) hodlá vyměnit kariérní dráhu oceňované indie filmařky a v budoucnu se natrvalo přesunout ke tvorbě velkých studiových filmů. A vzhledem k tržebním… (více)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Netflix chystá novou Narnii

Netflix chystá novou Narnii

04.10.2018

Letopisy Narnie už se jednoho filmového zpracování dočkaly v podobě ne příliš úspěšné trilogie. Milovanou fantasy spisovatele C. S. Lewise nicméně nyní čekají nové adaptace, které chystá streamovací… (více)