V nepřátelských vodách (TV film)

Hostile Waters

• Německo

Hostile Waters

• Francie

Péril en mer

Thriller / Drama

USA / Německo / Velká Británie / Francie, 1997, 94 min

Na TV produkci velmi povedený film, přestože nedisponuje efektností (a jistě ani rozpočtem) "áčkových" thrillerů o ponorkách. Téma katastrofy je zpracováno komornějším, civilnějším způsobem, je to o něco méně patetické, než bývá zvykem (ikdyž ani tady dávka patosu nechybí), výrazně kratší a méně pompézní oproti pozdější "K-19 Widowmaker". Rutger Hauer v roli kapitána nepostrádá charisma a dodnes si vybavuji jeho škodolibý úsměv, když na politruka opakovaně vznášel provokativní dotaz: "Jak je v Moskvě?". Nedokážu posoudit, nakolik realisticky snímek vypovídá o nehodě (některé scény se mi jevily hodně přitažené za vlasy), ale každopádně jsem se dobře bavila. Spokojených 76%.(7.5.2009)

Slušně zpracované válečné drama odehrávající se za Studené války. Ve skutečnost asi taky stačilo málo a celá planeta možná mohla být vejpůl. Ale naštěstí se tak nestalo a 3. světová nevypukla...Ale přespříliš dobře to zase neskončilo, se skutečností že v Atlantském oceánu (a pravděpodobně nejen tam) leží tuny atomových raket a jaderných reaktorů se asi nedá nic dělat. No asi takhle - mějme na paměti, že bouchnout to může kdykoliv a poslední vůle je v tomto případě asi zbytečná... Snímek byl napínavý, prostředí ponorek a oceánu věrohodné, herecké výkony však ničím zvláštním nevynikaly, konec byl na můj vkus až moc melodramatický. Hned od začátku scény, kdy jeden z mladých námořníku zachraňuje svět, bylo jasné že umře. Takže prodlužování scény s deaktivací reaktoru bylo dost zbytečné. Ale zajímavé i koukatelné to bylo, i s přihlédnutí nato, že téma Studené války není zase až tak často uplatňované na stříbrném plátně.(2.3.2008)

Kvalitní realistický film.(24.2.2008)

Kvalitní realistické drama o několika dnech, které mohly otřást nejen hradem, ale celým světem. Každá jaderná ponorka totiž nese takovou zásobu atomových hlavic, že dokáže zničit celý svět. A co víc, jelikož každá ze střel má dolet přibližně pět tisíc kilometrů, může ponorka rozpoutat poslední zúčtování z jakéhokoliv místa na naší planetě. A to si pište, že jakmile by vzlítla první raketa, nejen že by Reaganovo a Gorbačovovo jednání ztroskotalo, ale za pár okamžiků by se přidaly veškeré automatické obranné systémy USA a následně po napadení automaty z USA systémy všech ostatních zemí. Opět byly misky vah na hranici. Naštěstí tam byl kapitán Britanov, aka Rutger Hauer v jedné ze svých kvalitnějších rolí z devadesátých let představující zoufalého, odhodlaného a schopného kapitána ponorky, kterému jeho americký protějšek tentokrát nesahá ani po pupek (což je v americkém filmu nezvyklé). Charaktery Rusů jsou zde vykresleni velice dobře. Žádní hrdinové, ale obyčejní lidé, kteří se snaží co nejlépe sloužit vlasti a zároveň se nezpronevěřit našemu světu jako celku. Srovnání s K-19 se nejde ubránit. Oba jsou to kvalitní ponorková dramata, ale tento je civilnější a méně hrdinský a patetický. Přesto velice lidský.(25.4.2007)

Jeden z velmi povedených ponorkových filmů. Nezvládnutí požáru na palubě sovětské jaderné ponorky s nukleárními střelami by uhasilo nejen summit Gorbačova s Reaganem, ale i miliony lidských životů. Drama o nehodě je natočené napínavě, ale vcelku střízlivě, bez přehnaných efektů a zápletek. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=-rvB6lpbUzg(11.4.2012)