V nepřátelských vodách (TV film)

Hostile Waters

• Německo

Hostile Waters

• Francie

Péril en mer

Thriller / Drama

USA / Německo / Velká Británie / Francie, 1997, 94 min

Napinave drama o jedne z nejznamejsich patalii v dejinach studene valky. Komorni, psychologicke, bez efektu a sroubovane vypjatych scen, ale o to pusobivejsi scenaristicky a hereckymi vykony. Zejmena Rutger Hauer exceluje jako temer v kazde sve roli.(24.2.2008)

Kvalitní realistické drama o několika dnech, které mohly otřást nejen hradem, ale celým světem. Každá jaderná ponorka totiž nese takovou zásobu atomových hlavic, že dokáže zničit celý svět. A co víc, jelikož každá ze střel má dolet přibližně pět tisíc kilometrů, může ponorka rozpoutat poslední zúčtování z jakéhokoliv místa na naší planetě. A to si pište, že jakmile by vzlítla první raketa, nejen že by Reaganovo a Gorbačovovo jednání ztroskotalo, ale za pár okamžiků by se přidaly veškeré automatické obranné systémy USA a následně po napadení automaty z USA systémy všech ostatních zemí. Opět byly misky vah na hranici. Naštěstí tam byl kapitán Britanov, aka Rutger Hauer v jedné ze svých kvalitnějších rolí z devadesátých let představující zoufalého, odhodlaného a schopného kapitána ponorky, kterému jeho americký protějšek tentokrát nesahá ani po pupek (což je v americkém filmu nezvyklé). Charaktery Rusů jsou zde vykresleni velice dobře. Žádní hrdinové, ale obyčejní lidé, kteří se snaží co nejlépe sloužit vlasti a zároveň se nezpronevěřit našemu světu jako celku. Srovnání s K-19 se nejde ubránit. Oba jsou to kvalitní ponorková dramata, ale tento je civilnější a méně hrdinský a patetický. Přesto velice lidský.(25.4.2007)

Komentář píšu podstatně později než jsem film viděl, takže už nemohu docela přesně vystihnout to, co bych chtěl, ale pamatuji se, že šlo o celkem zajímavou podívanou. Abych ale neokomentoval tento snímek jen tak suše, pročetl jsem si nějaké komentáře a postupně si začal vybavovat, že jde o snímek natočený na základě skutečné události, že Rusové jsou velmi pěkně vylíčeni a propůjčím si ještě závěr monologova komentáře - velice lidský.(17.5.2007)

Slušně zpracované válečné drama odehrávající se za Studené války. Ve skutečnost asi taky stačilo málo a celá planeta možná mohla být vejpůl. Ale naštěstí se tak nestalo a 3. světová nevypukla...Ale přespříliš dobře to zase neskončilo, se skutečností že v Atlantském oceánu (a pravděpodobně nejen tam) leží tuny atomových raket a jaderných reaktorů se asi nedá nic dělat. No asi takhle - mějme na paměti, že bouchnout to může kdykoliv a poslední vůle je v tomto případě asi zbytečná... Snímek byl napínavý, prostředí ponorek a oceánu věrohodné, herecké výkony však ničím zvláštním nevynikaly, konec byl na můj vkus až moc melodramatický. Hned od začátku scény, kdy jeden z mladých námořníku zachraňuje svět, bylo jasné že umře. Takže prodlužování scény s deaktivací reaktoru bylo dost zbytečné. Ale zajímavé i koukatelné to bylo, i s přihlédnutí nato, že téma Studené války není zase až tak často uplatňované na stříbrném plátně.(2.3.2008)

Kvalitní realistický film.(24.2.2008)