V nepřátelských vodách (TV film)

Hostile Waters

• Německo

Hostile Waters

• Francie

Péril en mer

Thriller / Drama

USA / Německo / Velká Británie / Francie, 1997, 94 min

Kvalitní realistické drama o několika dnech, které mohly otřást nejen hradem, ale celým světem. Každá jaderná ponorka totiž nese takovou zásobu atomových hlavic, že dokáže zničit celý svět. A co víc, jelikož každá ze střel má dolet přibližně pět tisíc kilometrů, může ponorka rozpoutat poslední zúčtování z jakéhokoliv místa na naší planetě. A to si pište, že jakmile by vzlítla první raketa, nejen že by Reaganovo a Gorbačovovo jednání ztroskotalo, ale za pár okamžiků by se přidaly veškeré automatické obranné systémy USA a následně po napadení automaty z USA systémy všech ostatních zemí. Opět byly misky vah na hranici. Naštěstí tam byl kapitán Britanov, aka Rutger Hauer v jedné ze svých kvalitnějších rolí z devadesátých let představující zoufalého, odhodlaného a schopného kapitána ponorky, kterému jeho americký protějšek tentokrát nesahá ani po pupek (což je v americkém filmu nezvyklé). Charaktery Rusů jsou zde vykresleni velice dobře. Žádní hrdinové, ale obyčejní lidé, kteří se snaží co nejlépe sloužit vlasti a zároveň se nezpronevěřit našemu světu jako celku. Srovnání s K-19 se nejde ubránit. Oba jsou to kvalitní ponorková dramata, ale tento je civilnější a méně hrdinský a patetický. Přesto velice lidský.(25.4.2007)

Nějakou zásadní inovaci v subžánru ponorkových dramat určitě V nepřátelských vodách nepředstavuje. Je celkem zřejmá snaha odvést v rámci možností daných televizním rozpočtem solidní práci a v maximální možné míře se přiblížit skutečným událostem, které se v 2. polovině 80. let v Atlantiku odehrávaly. Nejde tedy o prvoplánovou popkulturní zábavu, ale o realisticky podaný film. Do značné míry se to podobá K-19 Stroj na smrt s tím, že ten měl jako podívaná určená do kin větší rozpočet a hvězdnější obsazení. Američané jsou pochopitelně ti lepší a vždycky o krok napřed, ale scénárista si neodpoustil několik kritických dloubnutí do militaristického smýšlení vysokých důstojníků. Po herecké stránce je to solidní snímek, oba hlavní představitelé patří sice ne do hvězdné kategorie, ale do hereckého popředí. Celkový dojem: 65 %.(13.5.2009)

Kvalitní realistický film.(24.2.2008)

Komentář píšu podstatně později než jsem film viděl, takže už nemohu docela přesně vystihnout to, co bych chtěl, ale pamatuji se, že šlo o celkem zajímavou podívanou. Abych ale neokomentoval tento snímek jen tak suše, pročetl jsem si nějaké komentáře a postupně si začal vybavovat, že jde o snímek natočený na základě skutečné události, že Rusové jsou velmi pěkně vylíčeni a propůjčím si ještě závěr monologova komentáře - velice lidský.(17.5.2007)

Z moderních ponorkářských filmů jednoznačně nejlepší, respektuje skutečný průběh události, nezatraktivňuje děj technickými nesmysly jako v Honu na ponorku, ani postavy ruských námořníků nepřibližuje americkému divákovi jako v K-19. Velmi solidní, jako většina filmů z produkce HBO.(20.9.2006)