V prostoru mezi touhou a strachem, realitou a iluzí a životem a smrtí se rozkládá celý alternativní svět, který ožívá ve filmovém thrilleru Hranice života. Režisér filmů Ples příšer a Hledání Země Nezemě Marc Forster přivádí na stříbrné plátno příběh, který zachází pod práh všední reality a stahuje diváka do víru tajemné hry s identitami, sny a schématy lidské existence... Hranice života je napínavým příběhem o newyorském psychiatrovi Samu Fosterovi (Ewan McGregor) a jeho snaze zabránit uzavřenému a zvláštnímu mladému pacientovi Henrymu Lethemovi (Ryan Gosling) v uskutečnění sebevraždy, kterou si naplánoval na den svých 21. narozenin. Na pozadí tohoto příběhu se však odehrávají mnohem tajemnější a děsivější skutečnosti - Sam je postupně vtahován do Henryho života a posléze i do labyrintu jeho podvědomí. Zpočátku má tato skutečnost vliv pouze na vztah s jeho přítelkyní a bývalou pacientkou Lilou (Naomi Watts), ale brzy se začne hroutit i Samovo přísně racionální vnímání reality. Sam, který se náhle místo na Manhattanu ocitá v divoce se měnící snové krajině a setkává se se stále bizarnějšími věcmi, přestává rozlišovat, co je skutečnost a co se odehrává pouze v jeho hlavě... Kdo je Henry Lethem a proč se mu tak daří tříštit Samovu realitu? Zatímco napětí dosahuje maxima a příběh spěje ke svému vyvrcholení na Brooklynském mostě, musí Sam najít odpovědi na otázky o vnímání reality, stavu svého vědomí, odpuštění a posledních okamžicích vykoupení. Brzy se totiž ukáže, že to, co se děje mezi ním a Henrym, se neodehrává v tomto světě, ale na pomezí života a smrti. Na místě, kde nikdo nemůže zůstat příliš dlouho... "Tento příběh pojednává o věcech, které mě velice zajímají, zejména pak způsob fungování vnímání a identity. Myslím si, že v současné době je to více než relevantní téma - žijeme ve světě, v němž jsme obklopeni vlivem médií a mnoha různými verzemi reality, přičemž způsob vnímání se stal ve velké míře součástí toho, kým jsme a co víme nebo nevíme", říká Forster, který viděl film jako příležitost položit provokativní otázky, týkající se toho, jak si každý člověk na základě mozaiky prchavých vzpomínek, okamžiků, pocitů, myšlenek, obav a nadějí vytváří vlastní životní zkušenost a snaží se formovat jeho smysl. (oficiální text distributora)

Fanfán

Je to taková líbivá Lynchovina... Dost jsem se divil, když po shlédnutí Horší už to nebude, mi kamarád líčil, že Forster je takový následník Lynchova trůnu, protože ten film byl perfektní po všech stránkách, ale zvláštností tam bylo po málu a spíše zapadali fo filmu, stejně jako snímek Hledání země nezemě... ale tohle mi dokázalo ve spoustě obrázcích, že měl kámoš pravdu... Tento film se všem líbit nebude a spoustu lidí naštve, že se v něm ztratí, i já bych potřeboval spoustu detailů vysvětlit, poněvadž jsem detailista... ale pět hvězdiček z mího hlediska si zaslouží už jen nespočet filmových triků... Ryan Gosling, který mě moc netěšil ve Facture mě velmi mile překvapil, že dokáže hrát vystrašenýho kluka a ne jen právnickýho frajírka, kdybych to viděl naopak, tak bych asi stejně žasnul, že neumí hrát jen vychrtlý vystrašený kluky, ale dokáže zahrát i právnickýho frajírka. A pak je tu ta věc s tím, že se o tohle téma imaginárního světa, který se odehrává jen v hlavě, silně zajímám a dokonce jsem napsal jednu povídku... Jestli někdo znáte další filmy se stejným témate, tak mi prosím dejte vědět ()

oceanic6

Wooooow! Tak toto som naozaj nečakal! Fantastické obsadenie (Ewan McGregor,Naomi Watts,Ryan Gosling) sľubovalo naozaj skvelý zážitok ale to čo som dostal bolo nad moje očakávania. Naozaj excelentný thriller a prvotriedne psycho, v ktorom nikdy neviete čo sa hrdinovi len zdá a čo je skutočnosť. Všetko sa to mieša a vy ste z toho nakoniec zmätený rovnako ako hlavná postava. Na záver vás ale čaká scéna, ktorá efektným spôsobom vysvetlí pointu filmu. Urobí to ale tak rafinovane, že mnohí si to na prvýkrát ani nevšimnú =) ()

Menec

No dvě hvězdičky jsem tomu sice dal, protože se na to celkem dobře dívalo. Ale abych byl upřímný, ten film jsem vůbec nepochopil. Dokonce i po tom, co jsem si zde za csfd přečetl obsah filmu, tak stále nevím, o čem ten film byl. ()

Monyfik

Tento film Nemá s Lynchem nic společného... Pokud si myslíte, že ano, podívejte se taky na něco jiného něž superman, batman atd. ()

SpeedyL

Během filmu jsem viděl několik možných závěrů a lámal si hlavu, jak to celé může dopadnout. V konci se nastínil závěr. Bohužel však ani jeden z těch, které jsem uvažoval. Na druhou stranu musím říci, že se ním příběh hezky pospojoval a prolnul. Nicméně bych se chtěl účastnit debaty o tomto příběhu. Byla by nepochybně na dalších 99 minut. 89%. ()

GrifHi55

Musím říct, že tak náročný film jsem od Stay nečekal. Děj filmu odehrávající se v podstatě během pár sekund jako sen člověka na hranici života a smrti, plný vlastních představ, vlastních výčitek svědomí z toho, co se událo ve skutečnosti. Co je zde ale skutečnost a co sen? To si každý musí určit sám...nejlepší a zároveň nejhorší věc na tomto filmu je jeho nejednoznačnost a potřeba vlastní interpretace...někomu to tak sedí a někomu ne, protože chce odpovědi rovnou a hned. Já jsem první skupina a proto se mi to líbilo velice. ()

d4

Úchylný počin Marca Forstera sa mi navždy zapíše do pamäte. Sympatický Evan McGregor, temný Ryan Gosling a sexy roztomilá Naomi Wattsová tvoria zaujímavé herecké trio a každý z nich dokáže do skladačky prispieť svojim dielom, ktorých kombinácia vo výsledku vytvára silný psychothriller. Sprvu som chcel dať 4 hviezdičky no po zvážení všetkých pre a proti by som tomuto filmu štyrmi hviezdičkami len ukrivdil. 5* ()

Kabiz

V tomto filmu jsem se tak ztratil, že bych asi potřeboval scénáristu jak to vlastně myslel. Nebo kdo tomu porozuměl tak ať mi to napíše do zprávy děkuji... :) ()

gizi

Vydržel jsem se 17.4.11 dívat asi půl hodiny a vzdal to. Možná to mohlo být i dobré, ale prostě jsem na to neměl chuť. Komentář zdenny mi napověděl, že jsem asi udělal dobře. Nehodnotím. ()

Sathine

Tak toto byl opravdu kvalitní psycho film. Celou dobu jsem si říkala, že snad to na mě nezanechá nějaké následky, když se na to dívám těsně před spaním :) Sice je to už starší snímek, ale dlouho jsem neviděla takhle podobnou psychárnu, u které se vlastně nic nestalo, ale přitom se stalo vše a hodina a půl utekla jako voda. A konec, no to už jsem fakt koukala s otevřenou pusou a bylo mi vše jasné. (Teda aspoň myslím :D) ()

Filatov

To byla nálož na hlavu! Na první zhlídnutí jsem chtěl dát tři, nebo dokonce dvě hvězdičky a označit Stay za kravinu s rozhádaným dějem a bez smyslu, ale je fakt, že po odpolední směně v práci jsem se tolik nesoustředil na děj. Pořád mi vrtalo hlavou, jak je možný, že jsem to nepochopil a tak jsem si Stay pustil znova. Teď neříkám, že jsem ho pochopil, ale na druhý zhlídnutí už to do sebe začalo jakž takž zapadat a já objevoval a objevoval. Je přímo nutností tohle sledovat s maximální pečlivostí a pozorností, jinak se v tom ztratíte jak v bludišti a pak si budete myslet jako prvotně já, že je to pitomina na entou. Největší síla snímku pochází z citátu, který zde zazněl: "Nevidíme-li vítr, můžeme vidět jeho sílu." Sice nám film nedává jasnej konec, ale víme, že tu hloubku má a je jen na nás, jak si konec a celej film budeme interpretovat. ()

Saprofag

Vzhledem k tomu, že už před "velkým odhalením pointy?" na mostě jsem věděl, že tomu nedám víc jak tři. No a potom tomu nedám víc jak tři. Lynchovina? Proč tomu tak všichni říkají? Lynch točil svoje perly úplně z jiného důvodu a úplně jinak než, jak a proč vznikl tenhle film. Jestli si na něco hraje nebo ne? Je mi to jedno. Nebylo to tak dobrý abych to řešil. Slabé tři. ()

just a child

Well, tento símok vám dá toho veľa. Ani jednu jeho sekundu tvorcovia nepremrhali. Od začiatku až po koniec raketové tempo - ak sa zrovna nesústredíte na to, aby vám dejovo nič neuniklo, môžete sa kochať skvelou kamerou alebo strihom a nenormálnymi detailami. Vyvážené, merané na milisekundy, skvostne vyšperkované. Je to tak jednoduché až je to komplikované. Samove nohavice, zvuky, schody, vetičky, rozdvojenia, dvojičky, ľudia. Vždy sa nájede malý detail, ktorý čaká na objasnenie. Ak to zvládnete, bravó. Ak nie, to absolútne nevadí. Tak si vychutnajte aspoň to, ako vás tento snímok omámil. A to aj bohate stačí; objasnenie všetkého je len pre najvnímavejšie mysle. A aj keď ste si už stopercentne istý, že ste pochopili grand finále, stále sú tu iné možnosti. Alebo môžete rozjímať nad existenčnými otázkami, ktoré si v tomto snímku nájdete. Tých vecí je tam hojne. Rozhodne súce na viac zhliadnutí. A vlastne, kto by to čakal. Jedno veľké prekvapenie. Vkusné prekvapenie. Každopádne, je to umenie. Všetko záleží od uhla vážho pohľadu. ()

zero_zelo

poprvé mi to zamotalo šišku úplně... nevěřila sem, že sem to pochopila. podruhý, s odstupem času, mi to zamotalo šišku eště víc, protože už sem vlastně "věděla", to mi ale prozměnu nestačily kapesníky :) to je psychárna... ()

quimi

Mám rád takový typ filmů (kdy na konci opravdu přemýšlíte, co byla pravda a co fikce), ale třeba proti takovému Donnie Darkovi (kterého jsem viděl shodou okolností o den dříve) je to přece jenom o něco slabší a místama i atmosférou nedotažené. Celkově takových 70%, 4. hvězdička pak za dobré obsazení (všechny 3 hlavní představitele mám rád). ()

misuleee

Zvláštní film. Marc Forster se pokusil ztvárnit něco, čemu sám nerozumí. Vizuálně je to naprostá paráda. Hezky se to sleduje a zanechá to dojem. Ale kdybyste po mně chtěli vědět, o čem to bylo, tak vám to převyprávět nedokážu. ()

jakup57

Napriek "psychu" som si myslel, že tomu rozumiem, že do toho vidím. Až samotný koniec rozbil moju ilúziu a v hlave ostali len samé otázniky. Čo tým chcel autor povedať? Nerozumiem tomuto filmu, myslím, že som ho nepochopil ani trochu. Mám síce v hlave isté hypotézy, ale...To, že som mu nepochopil robí pre mňa tento film napriek kvalitnej réžii, vizualizácii a strihu zbytočný...Viem, že je to moja chyba, že som ho nepochopil, ale pochopil ho niekto? 50% ()

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007