V prostoru mezi touhou a strachem, realitou a iluzí a životem a smrtí se rozkládá celý alternativní svět, který ožívá ve filmovém thrilleru Hranice života. Režisér filmů Ples příšer a Hledání Země Nezemě Marc Forster přivádí na stříbrné plátno příběh, který zachází pod práh všední reality a stahuje diváka do víru tajemné hry s identitami, sny a schématy lidské existence... Hranice života je napínavým příběhem o newyorském psychiatrovi Samu Fosterovi (Ewan McGregor) a jeho snaze zabránit uzavřenému a zvláštnímu mladému pacientovi Henrymu Lethemovi (Ryan Gosling) v uskutečnění sebevraždy, kterou si naplánoval na den svých 21. narozenin. Na pozadí tohoto příběhu se však odehrávají mnohem tajemnější a děsivější skutečnosti - Sam je postupně vtahován do Henryho života a posléze i do labyrintu jeho podvědomí. Zpočátku má tato skutečnost vliv pouze na vztah s jeho přítelkyní a bývalou pacientkou Lilou (Naomi Watts), ale brzy se začne hroutit i Samovo přísně racionální vnímání reality. Sam, který se náhle místo na Manhattanu ocitá v divoce se měnící snové krajině a setkává se se stále bizarnějšími věcmi, přestává rozlišovat, co je skutečnost a co se odehrává pouze v jeho hlavě... Kdo je Henry Lethem a proč se mu tak daří tříštit Samovu realitu? Zatímco napětí dosahuje maxima a příběh spěje ke svému vyvrcholení na Brooklynském mostě, musí Sam najít odpovědi na otázky o vnímání reality, stavu svého vědomí, odpuštění a posledních okamžicích vykoupení. Brzy se totiž ukáže, že to, co se děje mezi ním a Henrym, se neodehrává v tomto světě, ale na pomezí života a smrti. Na místě, kde nikdo nemůže zůstat příliš dlouho... "Tento příběh pojednává o věcech, které mě velice zajímají, zejména pak způsob fungování vnímání a identity. Myslím si, že v současné době je to více než relevantní téma - žijeme ve světě, v němž jsme obklopeni vlivem médií a mnoha různými verzemi reality, přičemž způsob vnímání se stal ve velké míře součástí toho, kým jsme a co víme nebo nevíme", říká Forster, který viděl film jako příležitost položit provokativní otázky, týkající se toho, jak si každý člověk na základě mozaiky prchavých vzpomínek, okamžiků, pocitů, myšlenek, obav a nadějí vytváří vlastní životní zkušenost a snaží se formovat jeho smysl. (oficiální text distributora)

Kikinn_

Taková velmi dobře sestřihaná psychárna ,ale bohužel mě moc nezaujal. Přijde my to takové nedodělané je ale možný že tomu moc nerozumím a vlastně je to jeden velký masterpiece. Musím ale fakt pochválit práci se střihem a kamerou to by si zasloužilo nejmíň nějakou cenu. 6,5/10 ()

tekedozai

wow, tak tento film ma nechal uplne rozhodeneho, zo zaciatku sa mi ani nenazdalo, ze sa tato "podivana" zmeni na sialenu jazdu husenkovej drahy ludskeho ega. Ak mate radi filmy po ktorych ostanete privareny k sedacke a snazite sa dopatrat o com to cele bolo, tak si to nenechajte ujst :) ()

shaft

Obvzlášť vydařený a zajímavý kousek od mého oblíbence Forstera. Nevim jestli ho každý napoprvé pochopí. (mně se to úplně nepodařilo) Je potřeba jej sledovat opravdu poctivě, nevynechat detaily a střípky děje. Ovšem s tak mistrně vybraným obsazením to nebude problém. Nejvíc mě dostal Ryan Gosling v roli sebevraha. Zatím 4 hvězdy. Uvidíme po další projekci... ()

Jankyč

Mysteriózní podávaná od začátku až do konce. Přece jenom, dobře natočených filmů o té pomyslné hranice života a smrti je zatraceně málo. Pokud nejste ''poctivý'' divák, v ději se budete poněkud ztrácet a pro některé pasáže filmu budete muset potřebovat nějaký ten čas na pochopení. Vynikající vizuální stránka filmu nabytá všelijakými záhadnými přechody mezi jednotlivými scénami. Neopomeňme také vynikající herecký výkon McGregora a Goslinga, který vám jakožto sympatický mladíček přiroste k srdci. Velké finále na osudném mostě je natočena s nesmírným klidem a procítěním. Žádné hysterické výkřiky, žádné splašené sirény záchranářů. Pouze onen mladíček v černém, který v samotném závěru umírá. ()

Assshack

Původně jsem se rozmýšlel nad "pouhými" 4 *, ale po pořádné odmlce plné přemýšlení a pohrávání si s myšlenkou "cože jsem to vlastně viděl" dávám plný počet. Procentuelně bych tento snímek hodnotil 86%. Ryan Gosling zahrál postavu, která mne naprosto fascinovala. Jakékoliv gesto, mimika či jen samotný pohyb herce Goslinga ve mne vyvolal představu, že NIKDO jiný by to lépe nezahrál. Samotný děj je plný zajímavých "flashbacků" a ve spolupráci s perfektním střihem a hudebním doprovodem vytváří tu správnou lehce dekadentní psychoatmosféru. Tenhle snímek se opravdu vydařil a rozhodně stojí za to jej vidět! ()

54T4N

Vizuálna stránka filmu je úplne magnetická, ale chýba tomu „lynchova“ temnota a nervy trhajúca neistota a strach z „niečoho“. Ale pobavil som sa dobre ... ()

VikyPatrik

první shlédnutí: obrazová vytříbenost a vychytávky mezi přechody jsou skvělé! Herci perfektní zvlášť Hoskins mě úplně dostal konec překvapující a tak nějak nic neříkající. Druhé shlédnutí: vše zapadá do prostoru mezi touhou a strachem, realitou a iluzí, životem a smrt... Přesně podle oficiální textu distributora. Snad si z toho všeho taky jednou poskládám takhle vychytaný film, který nic neřeší, jen přibližuje svět z trochu jiného pohledu. ()

Martyrium

"Ak je toto sen, tak je v ňom celý svet."....... To čo sa nám zdá skutočné a nemenné sa veľmi ľahko môže stať len ilúziou a celý svet zrazu začne strácať zmysel. Marc Forster opäť potvrdil svoje majstrovstvo a originalitu. Výbornú atmosféru dotvára krásny vizuál a hudba. A nepochybne kvalitné herecké výkony od Goslinga a N. Watts, McGregorov nechápavý výraz tentokrát nefungoval. ()

SVotM

Tenhle film byl trochu cítit Lynchem (prostřihy, snové sekvence), ale také trochu pochybami, zda tvůrci skutečně s jasným vědomím míří ze startu do cíle. Pokud jejich dalším cílem bylo nechat diváka na pochybách, zda pochopil, či ne, případně, ať si každý dopřeje své vlastní rozuzlení, toto se jim rozhodně zdařilo. Mě osobně hodně napovědělo Forsterovo zdůvodnění délky Samových kalhot v „Zajímavostech“. I když, přiznávám, se neztotožňuje s mými původními závěry bezprostředně po shlédnutí. Ryan Gosling s každým filmem dokazuje, jak rozmanitá může být škála postav, jež dokáže ztvárnit, Naomi Watts se zkušenostmi z Muholland Drive by překvapila, kdyby se své role nechopila se ctí, jen s Ewanem McGregorem v rolích dospělých moudrých mužů mám malinkatou potíž, což zážitek ale nijak nekazilo. ()

manolo1

bohužel jsem nestihl rozluštit tuto šifru, a podruhé to zkoušet nebudu - na filmy se koukám zásadně jen jedenkrát...proto mírné zklamání, přesto kvalitně zpracovaný mystery snímek ()

piskoteka

Váhala jsem mezi *** a ****. Hodně psycho film, pro náročnější diváky. Chvílema mi nic nedávalo smysl a říkala jsem si, proč? Co to? Něvěděla jsem, kam děj směřuje. Až na závěr se vše rozpletlo a teď mi to dává smysl. ()

violik

Pořádnej psychonášup, který dokáže opravdu prožít a porozumnět mu jen depresista, protože té bolesti uvnitř se jiná nevyrovná. Ani několikanásobnej Profesor psychiatrie tomu nedokáže zabránit. Není jiná cesta úniku.... ()

Fixa

Myslím, že jsem pochopil jak to bylo tvůrci zamýšleno, přesto bych se ohradil proti neustálému chaotisování v průběhu filmu. Je sice hezké, že na konci vám všechno dohromady zapadne, ale bejt na tripu po celou dobu, není až zase tak skvělý. Všeho s mírou, řekl bych. Jinak připouštím, že to svoje kouzlo mělo a určité úseky byly zajímavé. Dokonce i některé detaily v pozadí (např. skupiny trojčat v pozadí). Nejlepší psycho bylo, když se McGregor vrátil domů několikrát za sebou - to navodilo tu správnou atmosféru :-) ()

stuj

Po dlouhé době film na přemýšlení a soustředění se a dohadování co a jak asi je. A povedeně natočený, takže se člověk nenudí. Pointa mi přišla nakonec celkem jasná, ale okolní komentáře mě zmátly, takže zůstanu u klasického "každý si musí najít své (nebo žádné) vysvětlení" :) ()

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007