V prostoru mezi touhou a strachem, realitou a iluzí a životem a smrtí se rozkládá celý alternativní svět, který ožívá ve filmovém thrilleru Hranice života. Režisér filmů Ples příšer a Hledání Země Nezemě Marc Forster přivádí na stříbrné plátno příběh, který zachází pod práh všední reality a stahuje diváka do víru tajemné hry s identitami, sny a schématy lidské existence... Hranice života je napínavým příběhem o newyorském psychiatrovi Samu Fosterovi (Ewan McGregor) a jeho snaze zabránit uzavřenému a zvláštnímu mladému pacientovi Henrymu Lethemovi (Ryan Gosling) v uskutečnění sebevraždy, kterou si naplánoval na den svých 21. narozenin. Na pozadí tohoto příběhu se však odehrávají mnohem tajemnější a děsivější skutečnosti - Sam je postupně vtahován do Henryho života a posléze i do labyrintu jeho podvědomí. Zpočátku má tato skutečnost vliv pouze na vztah s jeho přítelkyní a bývalou pacientkou Lilou (Naomi Watts), ale brzy se začne hroutit i Samovo přísně racionální vnímání reality. Sam, který se náhle místo na Manhattanu ocitá v divoce se měnící snové krajině a setkává se se stále bizarnějšími věcmi, přestává rozlišovat, co je skutečnost a co se odehrává pouze v jeho hlavě... Kdo je Henry Lethem a proč se mu tak daří tříštit Samovu realitu? Zatímco napětí dosahuje maxima a příběh spěje ke svému vyvrcholení na Brooklynském mostě, musí Sam najít odpovědi na otázky o vnímání reality, stavu svého vědomí, odpuštění a posledních okamžicích vykoupení. Brzy se totiž ukáže, že to, co se děje mezi ním a Henrym, se neodehrává v tomto světě, ale na pomezí života a smrti. Na místě, kde nikdo nemůže zůstat příliš dlouho... "Tento příběh pojednává o věcech, které mě velice zajímají, zejména pak způsob fungování vnímání a identity. Myslím si, že v současné době je to více než relevantní téma - žijeme ve světě, v němž jsme obklopeni vlivem médií a mnoha různými verzemi reality, přičemž způsob vnímání se stal ve velké míře součástí toho, kým jsme a co víme nebo nevíme", říká Forster, který viděl film jako příležitost položit provokativní otázky, týkající se toho, jak si každý člověk na základě mozaiky prchavých vzpomínek, okamžiků, pocitů, myšlenek, obav a nadějí vytváří vlastní životní zkušenost a snaží se formovat jeho smysl. (oficiální text distributora)

revere

Zajímavé, temné a, přiznám se, ne vše jsem pochopil. Patrně se k filmu po čase vrátím a zkusím to napodruhé. Když to nevyjde, nevadí, ta atmosféra za to stojí. ()

snupko13

Rád v podobných filmoch tipujem o tom, čo sa momentálne deje, typu " on je mrtvý, lebo..., jemu sa to zdá a ten druhý to prežíva v podvedomí " a podobne a nakoniec zisťujem, že som úplne vedľa. To ma na týchto filmoch baví, ak ma scenár takpovediac "preští" a na konci si s nadšením nalejem štamperlík. Tak tomu bolo aj v tomto prípade, až na jedinú vec, nie nevypil som celú fľašu, ale skôr som bol mierne rozčarovaný, že film ktorý gradoval k neviem akému ohromnému rozuzleniu a poznaniu sa rozuzlil nakoniec len tak plytko. Stále však ide o slušné psycho, keď si nestihnete ani na malú odskočiť. ()

chlievik

Mám rád, keď zostanem v pomykove nevediac, čo bolo vlastne čo, čo bola realita a čo sen, a to je vlastne aj cieľom umenia, šokovať a skôr povedané prekvapiť takto, divne, nie krvou ani drsnými scénami či efektami,ale presne takto, že aj inteligentnejší divák nebude presne ihneď a okamžite vedieť, ako to celé bolo, a bude mať dve tri vysvetlenia na celý príbeh, hoci to dáva logiku, no až neskôr. Ako prebehne minúta života a myseľ si spracuje hoci aj rok, ako za sekundu zvláštnej ľudskej logiky zdravej či narušenej sa dá precítiť snáď celý život. Ako ilúzia sa prelína do reality a naopak, alebo úplne inak, realita je dopĺňaná iluzionistickými hrami, predstavami, myšlienkami, alternatívnym svetom, vnímaním. Svet je hra, predstava, sen, či ilúzia, a pocity vmiešané v tom celom, paranoidné, skutočné, slabošsky ľudské, ale prirodzene krásne ľudské, nedokonalé, nestále, dokonale krásne. These Eyes - The Guess Who, ešte tá skladba tu stojí za zmienku, aj som si ju našiel na youtube ;-P Vždy krásna a emocionálna Naomi Watts, no Gosling tu nezahral nijak extra, hoci slzička v momente smrti mu z očí vyšla, ale nie je to jeho najlepší herecký prejav. Scenár : David Benioff 1 ** ()

Klika

Nějak jsem tento film nepochopil, nevstřebal. Nedokázal jsem proniknout dovnitř. A když už jsem si myslel, že začínám větřit, jak to asi je, tak jsem byl zase díky pár střihům či indiciím zpět na začátku. Herecky zahrané výborně - Ryan na jedničku s hvězdičkou. U Naomi váhám, protože nevím kdy a u kterého filmu se mi tak nějak znechutila, ale prostě ji na plátně nemůžu. ()

Sombreri

Musím uznat, že tento film mi tak zamíchal myšlenky, jak už dlouho žádný film nezamíchal. Psycho od samého začátku a přemýšlím nad ním už několik dní a pořád nevím co si myslet. Přirovnal bych ho k podobně těžce pochopitelnému ,,Enemy", který je ovšem natočený težším stylem. Za mě 3 hvězdy, protože jsem se stále nedobral celkovému smyslu, ale také protože jsem nedokázal odtrhnout oči. ()

Xinn

Ačkoli to obvykle nedělám, tak před shlédnutím tohoto filmu jsem si přečetl většinu zdejších komentářů (včetně spoilerů) a myslím si, že jsem dobře udělal, protože pochybuji, že bez toho bych ten film pochopil. Díky tomu jsem už aspoň přibližně tušil, co na mě čeká a ve finále spokojenost - takhle nějak si představuju film, který je označován jako mysteriózní thriller. Gosling předvádí vynikající výkon, kterým zastínil i dvě zbývající hlavní postavy. Zde mnohokrát zmiňovanou Lynchovinu jsem z toho cítil taky, ale nikterak mi to nevadilo - pro mě poctivých 75-80%. ()

ohinek

Pětihvězdičkový pocit jsem měl možná polovinu filmu, to jsem se pořád ještě naplno vezl na té skvělé mystery vlně nebo dokonalém střihu a kameře...to bylo napoprvé. Zde je vícero shlédnutí však nezbytné, vskutku málokdo by si ty jednotlivé střípky dokázal po jediném shlédnutí správně sesumírovat. Věřte nevěřte, ale dává to smysl, ale prostor pro spekulace a teorie zůstane, a to je na tom to skvělé. Dále je zde skvělý, vskutku fantastický Ryan Gosling, toho potkat na ulici, skutečně si o něm řeknu, že je do soboty po něm. Naomi Watts je až skoro do konce pouze krásná to nevyužitá okrasa, která má ovšem i tak ve filmu své místo, a bez ní by film nefungoval. To je jedna ze zbývajících záhad, proč scénář vzhledem k její roli dal této postavě tak málo prostoru, film by ještě deset minut navíc klidně snesl. Ale nevadí, jak jsem řekl, nezodpovězené otázky tomu zážitku spíš ještě pomáhají a napodruhé si chtě nechtě musím přisadit. ()

Bragi66

Skvělé myšlenky, důležité otázky, excelentní forma, výborně zahráno. Řízný a zároveň mnohovrstevný dějový zámotek s "vpustěmi" tam a zpátky. Zajímavá hudba, která k tomu dobře pásne. Dokonce i ty malby jsou hodné pozornosti. Je to znepokojivě nejednoznačné, ale dá se v tom přehrabovat a interpretovat, a to je sakra dobře. Je to také o tom, co je realita a o vnímání světa, a proto tam padla i zmínka o buddhismu. Vřele doporučuji k zažití. Jo a připomíná mi to jiný film o klubání nové neharmonické identity: Nepřítel (2013). ()

Janoss98

Sice Drama, Thriller a Mysteriózní ALE! Docela možná i Sci-fi. Když může být Sci-fi Donnie Darko, tak proč by tohle také nemohlo být :) Mám rád filmy u kterých se musí přemýšlet a tady jsem přemýšlel, zda se nechat potácet od scény, ke scéně a nebo nad vším přemýšlet. Nakonec jsem si vybral nějaký ten kompromis mezi těmihle dvěma možnostmi :D 85% ()

babuška

psychydelický film, to má být v názvu, a bez hulení nebo krále hyeronima, to normální člověk asi nepochopí, no jo asi rejža chtěl ať si každý udělá úsudek o svém duševním zdraví  sám, 2* za naomi a tehdy juniora goslinga ()

J.CTORN

Opravdu mám rád takhle chytré filmy které diváku pomotají hlavu a nutí myslet. Protože tady ať se vám něco zdá neracionální tak s danou myšlenkou přijdete na racionální řešení. Teď si asi vy co jste film neviděli říkáte: co to sakra píšu. Hele je to jednoduchý a zároveň složitý, ale i tak je to dost o úsudku diváka, film vám nic nevysvětlí, jen napoví. SPOILERY: moje verze je ta, že celý film se odehrával v bídném stavu Goslinga po autonehodě před smrtí nebo ho právě tyto myšlenky (možná sen) zachránil, a tam kde končí film tam Gosling přežívá. Čili vše co jste jako všímavý divák postřehl na konci ukazuje kde je původ a to je vskutku geniální. Příběh je prakticky soubor myšlenek které držely Ryana na živu. 7,5/10 ()

nikhaj

Zamotane suvislosti, viac casovych os, tieto filmy vyzaduju peer-to-peer prepojenie. Metrixove opakovanie chyb v realite. Kto bol co a z kade? ()

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007