Rváčův deník

• Česko Basketbalový zápisník (více)

Pravdivý příběh o skonu nevinnosti a zrodu umělce... Filmová adaptace memoáru newyorského básníka a punkového hudebníka Jima Carrolla se zapsala do povědomí filmových příznivců především díky fenomenálnímu hereckému výkonu Leonarda DiCapria, kterému v době natáčení bylo dvacet let. Vyprávění zachycuje osud mladého Jima Carrolla coby nadějného hráče basketbalu na katolické střední škole a citlivého mladíka s básnickým talentem, který prostřednictvím přátel sklouzne do drogové závislosti. Ve vedlejších rolích se objevily další tehdy mladé a vycházející herecké talenty jako Juliette Lewisová, Mark Wahlberg a James Madio. Jim Carroll nejen že k filmu dodal předlohu, ale také se podílel na soundtracku, pro který napsal několik písní a instrumentálních skladeb, které zhudebnil ve spolupráci se skladatelem Graemem Revellem i kapelou Pearl Jam. Film, známý též pod názvem Basketbalový zápisník, se stal terčem kontroverze a protestů kvůli snové scéně, v níž si frustrovaný hrdina představuje, že postřílí některé své spolužáky a tyranského učitele. Kvůli podobnosti scény s reálnými incidenty střelby studentů na středních školách Heath v prosinci 1997 a Columbine v únoru 1999 byl film osočován jako návodné dílo mající dané události přímo na svědomí. Ve všech případech byla taková tvrzení soudem zamítnuta. (Česká televize)

Razzor_82

DiCaprio ve špinavém dramatu o tvrdé škole života mezi newyorskou ulicí a těžkými drogami. Jako vůdce rebelské smečky si roli pěkně užívá. Kalvert to nápaditě zfilmoval na motivy knihy Carrolla zápisky z basketbalových let, kdy se hlavní hrdina řítí na úplné dno. Leonarův herecký výkon narkomana je zde doslova úchvatný a poslední půlhodinka je drsná a emočně silná. Tady začíná jeho hvězda na nebi amerických herců plně zářit. Mladý Wahlberg zase dodá partičce potřebné zlo. 8/10 ()

Torgal

Showcase hereckých polôh mladučkého DiCapria. Zámerom filmu mal byť očividne antidrogový odkaz, ktorý ale funguje dosť problematicky. V prvom rade za to môže spracovanie, ktorému chýba brutálna surovosť, je to skôr cheesy čajíček z ktorého cítiť 90-te roky a aj ten Leonardo to hrá skôr na efekt. Celkový dojem ale najviac zráža záver, kde (spoiler!) hlavný hrdina padne na dno, odvráti sa od neho aj matka a zavrú ho do basy. Potom nasleduje len slovné zhodnotenie, že v base náhle vstúpil do seba a vyšiel z nej čistý. What the fuck. O tomto nepravdepodobnom zvrate by mohol byť celý film a tu ho odbijú za pol minúty bez vysvetlenia, ako k tomu došlo. Fail. 5+/10 PS: DiCaprio tu hrá nádejného basketbalistu ktorý by mohol spraviť kariéru v NBA. Nie je to síce trpaslík, ale jeho 183 cm za basketbalovým priemerom 201 cm trošku zaostáva. Toto bola teda ďalšia mimóza tohto filmu, ktorých tu nebolo málo. ()

kubal18

Společně s Trainspottingem asi nejlepší film o dané tématice. Vynikající příběh podtrhují herci v hlavních rolích, DiCaprio a zejména přesvědčivý Mark Wahlberg. ()

SMJSmoK

Povedené filmové zpracování "pádu do sraček" podle skutečného příběhu. Dobrá hudba, výborný DiCaprio a hodně zajímavá atmosféra. ()

Skautka

Je to zase tady, další stupidní film o drogách a příběhu někoho kdo do toho spadl. Nechápu proč zrovna DiCaprio, ale budiž, stalo se. Takovejch filmů je až až a žádný z nich mě zatím neokouzlil. Natočený je to dobře, to asi proto, že to ani jinak natočit nejde. Začátek, první dávka, druhá dávka a už se to s ním veze, matka ho zavrhne, nedostatek peněz a nedostatek odvahy s tím seknout. Chápu, že jiní na to mají jiný názor, že se jim to líbí a já jim to neberu. =) Tohle je můj názor a za tím si stojím. Život a drogy je tvrdá realita, je to hnusný, proto nechápu proč o tom ještě točit filmy :D. Jako Bastardi. ,,výsměch". ()

Sign

Hnusná a odvrácená tvář New Yorku pozdních devadesátých let bravůrně vykreslená, všichni hlavní představitelé skvělí, hlavně Mark Wahlberg a DiCario který mne svým výkonem dostal, Scott režii zvládnul tak jak měl, doufám že takových filmů se už moc nenatočí, ale když už tak ať to stojí za to ()

danny_21

Pro současnou dobu a dnešní mládež by to měla být povinná četba, ikdyž samozřejmě zavání kapkami klišé, podobných snímků jsem přeci jen už pár viděl. Několik pozdějších hvěz a hvězdiček se mihne snímkem ( Mark Wahlberg, Juliette Lewis ... ), nad nimi ale jasně ční Leo, sakra ten kluk měl opravdu talent už tehdy, bezchybný feťácký výkon, který na jedničku podpořil dabing Michala Dlouhého - 75 %. ()

Boris.

Docela zajímavej příběh feťáka...jak je jednoduchý totálně si posrat život, ale von se z toho zřejmě vylízal. Jako herecky byl DiCaprio fakt dobrej, ale jinak ten film byl takovej utahanej a ke konci sem už sledoval hodinky. BTW moc sem nepochopil ten českej název "Rváčův" deník. ()

Jenislávek

Jediná věc, která ten film lehce znevažuje, je ta, že DiCaprio proti ostatním baskeťákum vypadá strašidelně podvyživeně a jeho hráčsky (ne však herecky) schpnosti sou hrozně pochybny. Jinak hodně zajímavá podívaná. ()

Pavel82

Absolutně neskutečný výkon mladého DiCapria, vynikající scénář podle šokujícího životního příběhu básníka Jima Carrolla, a nejlepší protidrogový manifest vůbec...to vše ve 102 strhujících minutách podpořených výborným soundtrackem. S nadšením, odporem a zděšením jsem sledoval, jak rychle může člověk klesnout na společenském žebříčku až na úplné dno...Geniálně znepokojující. ()

balcazar

Úprimne nechutná spoveď, alebo nechutne úprimná? DiCapriovmu výkonu sa dá vytknúť len to, že bol príliš dobrý. ()

roses_Andy

Tenhle film jsem objevila skoro až po 20 ti letech od jeho premiéry a musím říct, že to byl super zážitek. Leonardo září už od mládí a i role basketbalisty a feťáka mu jde (co mu nejde, že?). ()

Primavera

Ľutujem, že som niekedy videla Titanik... Vlastne ľutujem DiCapria, že obetoval svoje herecké umenie pre lacný sentiment, pretože vie hrať fantastické role. Nielen dementného chlapca Grapea, ale aj mladého narkomana, ktorého keď som videla zúfalého pred maminými dvermi revúc, plačúc, prosiac o peniaze, takmer som vytiahla bankomatovú kartičku, lebo v peňaženke som nič nemala, aj keď to by bola chyba... No fešák môj, ty si ozaj poriadny herec! ()

PavelU

Narodit se v Hollywoodu, procházet se jako neznámý v Karlových Varech, mít před sebou zářivou kariéru, být budoucím držitelem Oscara, nikdy nejet v drogách, přesto umět dobře zahrát feťáka a ty nejlepší filmy mít za sebou už ve dvaceti, to vše Leonardo DiCaprio dokázal. Je to neuvěřitelné, na to jakou je dnes megastar! Proto jsem musel vidět jeho pár prvních filmů, ve Rváčově deníku je dost přesvědčivý, byl tenkrát hubený, vytáhlý, mohl hrát v poho náctileté, už podruhé se před kamerou setkal s Julliette Lewis, která byla tehdy na vrcholu. Zde zaujme i mladý Mark Wahlberg, ve vedlejší roli se mihne Ernie Hudson. Tím podstatným je ale výkon hlavní postavy, předvádějící mnoho vrstev svého hereckého umění. V neposlední řadě mě film bavil svým tempem, odehrával se v New Yorku, byl podle skutečného příběhu.. ()

neo93

Vynikající snímek podle skutečných událostí, jenž vypovídá o přátelství, bouřlivém mládí, tak především o drogách, do kterých může spadnout každý. Jim Caroll, mladík píšící deník, hráč milovaného basketbalu, člen party kluků z Manhattanu, kteří se mimo hraní svého oblíbeného basketu, jen tak poflakují po newyorských ulicích. Po jednom osudném setkání a seznámení s heroinem se mu však vše změní a dostane se na úplné dno, ze kterého není lehká cesta zpět. Skvělá ukázka toho, kde se může člověk ocitnout, když to jen jednou zkusí. Nebýt však prvotřídního výkonu Leonarda DiCapria, nebyl by prožitek ze snímku tak intenzivní. Jasně film ukazuje postupnou dráhu do zatracení, od euforie z první dávky, přes nutnost si něco píchnout za každou cenu, až po totální absťák a celkovou zoufalost. Takový příznivý konec jsem sice nečekal, ale to nic nemění na tom, že se jedná o znamenitý film. ()

mira.l odpad!

Leonardo to sice asi zahrál skvěle, ale celkově to je .... bléééé. Nebavilo mě to od samého začátku. ()