Láska je jako přírodní živel, nezná překážky... Čínský režisér Ang Lee (nar. 1954 na Tchaj-wanu) patří k nejzajímavějším tvůrcům současného Hollywoodu. Díky stálým americkým spolupracovníkům (zejména scenárista a producent James Schamus a střihač Tim Squyres) se dokázal bez větších problémů nejen etablovat ve zcela odlišné kultuře, ale navíc do ní přispět i některými zásadními díly. Rozhodně mezi ně musíme počítat jeho adaptaci povídky laureátky Pulitzerovy ceny Annie Proulxové Zkrocená hora (2005), vyprávějící prostý příběh dvou nezaměstnaných kovbojů... Ennis Del Mar (Heath Ledger) a Jack Twist (Jake Gyllenhaal) se poznají v létě roku 1963, když dostanou práci jako hlídači stáda ovcí na svazích titulní hory kdesi ve Wyomingu. Oba mladíci toho příliš nenamluví a jednoho dne se k obapolnému překvapení vášnivě pomilují. Po návratu z hor se rozejdou do svých vzdálených domovů a několik let se nevidí. Když se znovu setkají, mají rodiny s dětmi, ale jejich vzájemný vztah se nezměnil... Tabuizované téma homosexuality je tu akcentováno zasazením do ryze machistického prostředí honáků (byť ne dobytka ale ovcí) a také do doby, kdy se o podobných věcech zarytě mlčelo a pro většinu veřejnosti neexistovaly. Film se dočkal kontroverzního přijetí, ale také celé řady významných ocenění (mj. Zlatý lev na MFF v Benátkách, Oscary za scénář, režii a hudbu, Ceny newyorských i losangeleských filmových kritiků za nejlepší film a režii). Přesvědčivost snímku stojí a padá s vynikajícími výkony obou hlavních představitelů, předčasně zesnulého Heatha Ledgera i Jakea Gyllenhaala. (Česká televize)

Shredo

Nesadol mi napriek skvelému hereckému obsadeniu a výkonmi. Asi to bude tým obsahom a že som homofobik. Každopádne česť pamiatke Heathovi Ledgerovi.. ()

Heroine odpad!

Ani nevím kde začít. Je to ROMANTICKÉ DRAMA, o KOVBOJÍCH HOMOSEXUÁLECH! Komu to nezní jako totální blábol, má asi něco v nepořádku s vnímáním svého okolí. Je to hrozně blbý příběh, příšerné scenérie, otřesná hudba, a hlavně je to celý strašný trapas. Herečky jsou obě dvě (Williams, Hathaway) otřesné, a herci (Ledger, Gyllenhaal) asi musí mít opravdu dost velký smysl pro humor, že se k tomuhle nechali přemluvit. Příšerný, skoro bych řekla KULTOVNÍ ODPAD! ()

croxika

Ďalší pomerne bezchybne realisticky zobrazený príbeh zo života len v inom šate, zaobalený do malebného prostredia vysokých hôr, ktorý nám poodhaľuje svet rančerov a farmárov. Zrazu si uvedomíte, že ak sa vám homosexuáli zväčša javili len ako afektovaní metrosexuáli s vytrčenými zadkami v nánosoch gélu a ružových flitrov, boli ste priveľmi obmedzení. Túto odchylku v sexuálnej orientácii môže prežívať aj chlap, ktorý sa javí ako typický muž so všetkým, čo k tomu patrí. Takmer celým filmom sa tiahne ponurá, depresívne smutná atmosféra, ktorá je tichou predzvesťou očakávaného unhappyendu. Obdivujem hlavných hrdinov za to, ako sa so svojimi postavami popasovali. Som si takmer istá, že nie každý herec by mal gule na takúto rolu kývnuť. ()

Azhila

Ako začať ? Len tak tu popísať silné zážitky z filmu sa skrátka nedá. To by som musela pravdepodone napísať román a ani to neviem, či by stačilo na objasnenie mojich dojmov. Začnem asi odvážnosťou Anga Leeho. Nakrútiť film o homosexuáloch z kovbojského prostredia je teda odvaha. Najmä preto, že ľudia majú predsudky. To je skrátka fakt, ktorý trvá od nepamäti a pochybujem, že sa ľudia tochto zlozvyku zbavia. Napriek tomu si myslím, že to režisér zvládol bravúrne a dokonca mám pocit, že aj tí, ktorí film odpísali hneď od začiatku si pri jeho pozretí uvedomili aké vlastne skvelé to celé je. Proste mám radosť keď všetko do seba pekne zapadá, keď city nie su vynútené, keď to má pekný spád a keď vás to nechá premýšlať o živote. Veď si predsa treba uvedomiť, že takíto ľudia za to vôbec nemôžu. Oni sa takí už narodili a na tom nie je nič zlé. Ešte k tomu všetkému, láske sa nedá rozkázať koho má milovať. Ona si robí, čo chce, taký je život. Preto to malo na mňa hlboký vplyv, pretože si proste treba uvedomiť, že niektoré veci sú neovplyvniteľné. Preto tento film patrí k najsilnejším filmovým zážitkom vôbec. A ak si ešte aj uvedomím, že duo Ledger-Gylenhall malý medzi sebou väčšiu "chémiu" ako polka romantických filmov na svete tak o to ten zážitok je silnejší. Tak skvelé herecké výkony som videla len málokde. Tie ich pocity zahrali tak precízne, že sa mi nechcelo veriť, že to len hrali. Bravó. No ťažko je si priznať, že Heath Ledger už nie je medzi nami pretože také talenty sa nerodia každý deň. Stratili sme herca s veľkým H a mne bude zaiste navždy chýbať.... ()

BeranSon

Ang Lee je jeden z nejlepších režisérů a tímto si to jen potvrdil. Nádherná atmosféra, herecká vyrovnanost, krásný děj, smysluplná zápletka to vše provádí diváka celým filmem. Jelikož jsem 100% heterosexuál a tudíž vím že k takovéto situaci by u mě nikdy nedošlo, a tak i přesto jsem se do filmu vžil na plný úvazek. Nejvíc mě z celého filmu dostalo překrásné prostředí Wyomin-gu, to Lee překrásně využil. Celý děj je neuvěřitelně pohodový a to že se tam Ang snaží vtěsnat nějakou problémovou situaci je velice vedlejší. Hlavní role jsou neuvěřitelně vyrovnané po všech stranách, ale i přesto se mi zdá že Heath Ledger svého parťáka přehrává. Anne Hathaway je pro mě jedno z velkých "plusek" tohoto snímku. Jediné co bych mohl vytknout je rozpolcený konec, který ve mě nezanechal nejsvěžejší dojem. Proto 9/10 - na 10/10 musí mít film všechno svěží. ()

Iwiiik

V podstatě by se dal tento snímek vnímat jako tuctové romantické drama pro něžné duše vězeňských televizáren, nebýt několika důležitých vychytávek, odlišujících jej od podobných amerických limonád z fotogenického prostředí košilatých rančerů. Tak především je to skvěle vedená režie Anga Lee a opět velmi citlivé ucho Gustava Santaolally (jak už jsme u něj zvyklí, krásně je slyšet jak velký je rozdíl, když kompozice tvoří kytarista a ne pianista). K pochvale scénáře a páté hvězdičce má však biják o pětiprocentních krotitelích hor hodně daleko. ()

Warlukyn odpad!

Už před lety Cartman v South Parku tvrdil, že "všechny tyto filmy jsou o tom, jak teplí kovbojové jedí pudink". Zlatá slova. ()

Xatrix

Ikdyz uznavam, ze film je dobry na Oskara bych ho nezaradil ani omylem. Ang Lee postupne graduje pribehem a kdyz pominu homosexualni motiv stejne film patri k tem kvalitnejsim. Nemuzu se ale zbavit pocitu, ze nominaci (a pravdepodobne i Oskara) si tenhle snimek odnese jen za 4% tema.. ()

martiňák

Po 1. shlednuti: Na film se mi az zase tolik nechtelo, ale presto jsem mel, diky mimoradne priznivym ohlasum a recenzim, hodne vysoka ocekavani. Sledovani filmu az zase tak skvelym zazitkem nebylo, prvni polovina byla vyrazne zazivnejsi, ale v druhe jsem si to moc neuzival. Navic mi dost vadilo, ze ve druhe polovine uz ma byt hlavnim hrdinum o skoro 20 let vice nez na pocatku filmu, ale jejich masky nepusobi prilis verohodne, ale jen jako nedokonale masky. Prislo mi, ze ke konci Heath Ledger hraje asi 45 letou postavu, naliceny je na 60 let, chova se jako sedesatnik, ale je videt, ze ve skutecnosti je to 26 lety kluk, ktery to jen hraje a neda se jeho filmovemu veku uverit. Tyhle vytky jsem mel bezprostredne po shlednuti filmu a rikal jsem si, ze to nebylo nic moc, ale velmi rychle me podobne namitky prekryl jiny intenzivni a prijemny pocit z filmu. A sice ze jsem sledoval silny pribeh o vztahu, ktery pusobil skutecne. V tomto pripade mi nepripada ani prilis podstatne, ze se jednalo o vztah mezi dvema muzi, jako spis to, ze se jednalo o vztah silny, trvaly a opravdovy. Stale si myslim, ze herci svuj vek ke konci neztvarnili verohodne, ale emoce, ktere je tahly k sobe a ktere je naopak cinily nestastnymi v beznem a rodinnem zivote, ztvarnili maximalne dobre. Na filmu take ocenuji, ze na divaka a jeho city nijak netlaci, mnohdy jen mistrne minimalne naznaci, coz ma nesrovnatelne vetsi ucinek nez kdyby polopaticky odvypravel vse do konce. Ctyri hvezdicky. Po 2. shlednuti: Tak tentokrat uz me liceni hercu, ktere mi pripadalo pri prvnim shlednuti nedokonale, nijak nerusilo a mohl jsem si naplno vychutnat pribeh a emoce, ktere se odehravaly na platne. Napodruhe mi film pripadal dokonaly, opravdu nejde o to jestli sledujeme vztah mezi muzem a zenou nebo mezi dvema muzi, spis o silu vztahu a zpusob jeho vykresleni a tenhle film, to je krasa. Pet hvezdicek. ()

Yomega

Ne a ne, nemohu si pomoct, ale tohle je jen velká nafouklá bublina. Herci fajn, kamera fajn, hudba nádherná, ale jinak velmi dlouhé a poměrně nudné dílko, kde se toho 90% filmu na plátně moc neděje. Musím přiznat, že ve druhé polovině mě to už vůbec nebavilo. Je to zajímavé v podstatě jen proto, že milostný vztah probíhá mezi muži. Pokud by byla zápletka postavena řekněme klasicky mezi mužem a ženou, nebylo by na filmu přitažlivého vůbec nic. Ovšem ani to, že hlavní hrdinové jsou homosexuálové nedělá bohužel dobrý film. Je velká škoda, že skvosty jako Ochodník se smrtí v Americe vyšumí v kinech o Oskarech ani nemluvě a Zkrocená hora posbírá kde co.no nic. Pro mě průměr nic víc. ()

shereen

Nečekala jsem mnoho, ale opravdu mě to chytlo. 4procentních filmů je poslední dobou spousta, škoda, že každý nedosahuje kvalit Zkrocené hory. Bohužel bývá výsledek spíše prvoplánově šokující. ()

Dimo

Začnu hudbou. Díky tomuto filmu jsem začal uctívat Gustavo Santaolallu. "The Wings" patří do nejvíce odzbrojujících filmových písní, které jsem kdy slyšel... A znal jsem ji mnohem dříve, než ve filmu a interpret mi byl dlouho skryt. A až později jsem objevil, že pod filmy, které uctívám po hudební stránce je mnohdy podepsán právě Santaolalla. Co se Zkrocené hory týče, tak já jsem spokojen. Čas plyne, láska zůstává. Příběhová linie rozprostřená do dlouhého časového období je zvolená vhodně. Žít v takové době s takovým osudem nebylo vůbec lehké a vidět je to vážně dobře - neustálá konfrontace silných a tajných citů, které by se tak rády utrhly z řetězu - a občas se utrhnou - a neutěšující reality, kde by homosexuály věšeli nejraději za koule do průvanu. Zkrocená hora se mi líbila. Žádné přiteplené klišé o homosexuálech, nádherná hudba, opravdu krásná krajina a hluboká láska. A je úplně putna, mezi kým, mnohem důležitější je, že je silná. Film téma homosexuality unesl hrdě zejména díky skvěle hrajícímu Gylenhallovi a Ledgerovi. Bez obav prohlásím, že Zkrocená hora je krásný film po všech stránkách a nemám s ní sebemenší problém. A vy? ()

Barak

Výborně zpracovaný film o homosexuálech odehrávající se v druhé polovině dvacátého století. Mé pocity z filmu - hodně zvláštní, takže popořadě. Dvouhodinová romance, která je tak trochu odlišná od všech těch jihoamerických telenovel, které k nám putují po kontejnerech - proč ne? řekl jsem si. Zpočátku se vlastně nic neděje - oni tam pořád jen chodí, sedí, moc nemluví, hlídájí ovce a je to docela nuda. Ang Lee si prozatím filmuje jen okolní, nádhernou krajinu, která je prostě perfektní (kdo vybíral natáčecí místa.. no borec jako). Deset minut, dvacet.. ach jo, říkal jsem si, co to jako je, dyť se tam nic neděje. Pak však nastal nepochopitelně rychlý, nečekaný a překvapivý obrat a film začal konečně být zajímavý (takže pokud vás to nebude bavit, přecejen to vydržte, ono to příjde). Nebýt výborných herců, tak bychom se daleko nedostali - nebýt Jacka Gyllenhaala a Heatha Ledgera, tak by z toho jen těžko vzniklo něco takového, jako tohle. Suprově zahrané, je z ních cítit ta láska, cít, přátelství, důvěra, smutek, touha a já nevím co ještě.. a pak ten závěr s Ledgerem - great! Celé se to odehrává v rozmezí několika desítek let, takže co dělali postavy právě ten a ten rok se asi nedozvíte. Nicméně maskéři si vyhráli a z mladých hochů se postupem času stávají staříci se vším všudy. Z čeho jsem byl docela mimo, tak to byl závěr (velký spoiler), který byl hodně náhlý - je mrtvý - a já vůbec nevěděl, která bije.. jestli jsem třeba na chvilku neusnul nebo co - škoda. Jinak se mi to teda hodně líbilo, byla tam skvělá výpravá, skvělí herci, skvěle natočeno, prostě dobré, ale na plných pět to není.... 8.5/10 ()

asentra

Tragická lovestory. Jedno oko nezůstalo suché. Oceňuju sice odvahu takový film natočit a výkon Jaka Gyllenhaala, ale jinak šel ten film tak nějak mimo mě. ()

ex.it

Velice, velice kvalitní film o velice, velice obyčejných homosexuálech. Po pravdě, představovala sem si to trochu... jinak. A dost mě film překvapil. Je to tak obyčejný film, ale tak smutný... Tak zatraceně obyčejně a jednoduše smutný s obyčejnými dialogy. Tak moc, že už se těším, až ho uvidím znova. Obdiv Heathu Ledgerovi za jeho výborný výkon. Naprosto všechno, co hrál jsem mu věřila. On nehrál roli, on touto rolí žil. ()

bif

Opravdu nevšední film, skvělý námět, výprava, scénář, režie, ale hlavně herci, Heath Ledger hraje naprosto(!) dokonale, jeho výkon vás posadí na zadek jako velký kopanec, Anne Hathaway je naprosto nádherná a celý film má skvělou atmosféru a nelze u něj usnout. ()

Blaogranas

No uff. Na tento film bych ses sám od sebe nikdy nepodíval, ale když už jsem musel, tak jsem ho zkousnul. Upřímně, dost scén jsem procházel s rukou před očima :-) Opravdu nemám žaludek koukat na ty přihřáté oplzlosti. Na druhou stranu ale uznávám hereckou kvalitu (na obou stranách), kameru a překrásné prostředí. Dávám 3* a doufám že na většinu pasáží co nejrychleji zapomenu :-) ()

National Geographic uvádí exkluzivní seriál

National Geographic uvádí exkluzivní seriál

08.08.2020

Děj seriálu Hrubá kůže se točí kolem záhadných vražd osadníků usazujících se v nelítostné divočině Nové Francie v 90. letech 17. století. Zdá se, že nepokoje přerostou v občanskou válku. Z… (více)

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

01.11.2017

Norská horrorová romance, lovestory dvou mužů na ovčí farmě nebo životopisný film o muži, co probudil naše sexuální fantazie... I takový bude osmnáctý ročník queer filmového festivalu Mezipatra,… (více)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Příliš teplý Soderbergh?

Příliš teplý Soderbergh?

07.01.2013

Steven Soderbergh se už před několika lety pokoušel natočit biografii slavného televizního baviče a zpěváka Liberaceho, který byl v padesátých až sedmdesátých letech minulého století nejlépe placeným… (více)