Hodinářova svatební cesta korálovým mořem

Komedie / Hudební
Československo, 1979, 78 min

Režie:

Tomáš Svoboda

Kamera:

Jan Čuřík

Hudba:

Petr Hapka

Laďka Kozderková, Luděk Sobota, Karel Augusta, Petr Svojtka, Ivan Vyskočil, Milan Lasica, Július Satinský, Zdeněk Dítě, Míla Myslíková, Marie Rosůlková (více)

Bláznivá hudební komedie staví na absurdních nápadech, parodickém humoru a mnoha různě převrácených odkazů na slavné předlohy... Výsledek je však velice neobratný, složený z izolovaných skečů, které jsou jen volně provázány. I herecké ztvárnění sklouzává k přepjaté karikatuře, k laciným šklebům. Snaha bavit za každou cenu se nakonec obrací proti tvůrcům. (oficiální text distributora)

cdome.82

Tak nevím. Hvězdičky za scénu s loutkama, závěrečnou scénu a za úvodní titulky. Zbytek? Určitě zajímavé, ale dle mého zabíjející jakýkoliv pokus o absurdní humor. Špatné načasování, špatné pointy, dost často spousta gagů vyznívá do ztracena, celkově je tempo takové divné. Navíc mi osobně hodně vadí ty postsynchrony, nemám rád ten sterilní zvuk. Tenhle film rozhodně nesedne každému a mně v tom nesednutí pomáhá i silná averze vůči čs. 70. rokům jako takovým... http://www.youtube.com/watch?v=LKI-XM0LRe4 ()

Elyv

Tedy, ještě že jsem vedle sebe měla máti a tedy i nápovědu kdo je kdo, v čem hrál a na co je daná scéna parodií. Jinak bych asi snímek nedokázala patřičně ocenit. Ale takhle: "Nechcete harmonium?" ()

Pitryx odpad!

Tak nevím kdo tuhle blbost vymyslel. Pro mne to byl trest se na to dívat. Pana Sobotu mám rád, a proto mne mrzelo, že se dal na tuhle pitomost nalákat. V celém filmu pár dobrých vtípečků, ale to je vše. Hlavně mi vadil styl vyprávění. 070920113500/7736/7832 ()

MartyMcFly89

Totálně úletový film stavící absurditu na novou metu. Oni hrají, opravdu hrají, ačkoliv je to tak strašné, že to přesahuje meze "hroznosti", pokračuje rovně, do dálav odpadních, ale z "hov*en" se to hrdinsky vynořuje a objevuje se to z druhé strany u geniality. Takové dílo se nevidí dvakrát a upřímně, něco tak šíleně vymyšleného jsem nikdy nezažil. Citát z cestou jsem si vypůjčil od T. Pratchetta (a upravil podle svého) ()

honzic

Poměrně humorně a zajímavě ztvárněné hudební dílo, na které se dá koukat. Místy působí trapně a zmateně, ale v té absurdnosti spočívá celý humor a to je pěkné. Plejáda herců potěší a zpěváků též. Hodnocení: 55 % ()

marrrrian

Tu a tam sa zjavil vtip s veľkým V, avšak mnohé možnosti ostali zapadnuté a nepodarené. Vinu prikladám dobe a vtedajšiemu spôsobu chápania žánru, možnostiam, alebo štýlu herectva. Je to také celé drevené, tvorcovia sa to snažia vtipne ohýbať, ale stále je toto dielo len deska z dreva a nanajvýš ju môžu zlomiť. Je to tak svojsky komické - s istou dávkou nadhľadu, ale z opačnej strany sa na to dá pozerať ako na ukážku, ako sa to robiť nemá. Záleží na človeku, pre mňa hneď po úvodných titulkoch bola najväčšia výzva to nevypnúť, ale prekonal som sa a som celkom rád. Videl som zase niečo "iné" a v akom zmysle, to už nech si preberie každý podľa seba. ()

gachik

Tuhle komedii jsem objevil teprve nedávno a hned ze začátku musím říct, že mě opravdu nadchla. Rozhodně není pro každého, humor je tu dost nezvyklý. Je často založený na tom, že běžné situace jsou dotaženy do naprosto absurdního a nečekaného konce a běžně používaná slovní spojení jsou brána doslovně. Nechtěl bych spoilerovat, protože některá situace jsou opravdu překvapivé, jen pro příklad – chudý Luděk Sobota přináší do manželství houby s octem…… a vidíme plné zavařovací sklenice naložené na jeho dvoukoláku. Filmu je vytýkáno, že se skládá pouze z řady skečů, které moc nenavazují, ale já bych to jako chybu vůbec nebral. Spíš je to plus, že stačí pustit kousek a užívat si takřka geniální úlety a bláznivé situace – třeba scéna s Vltavou mě totálně dostala. U mě je tohle za 5* ….. a mimochodem - nemáte někdo harmonium? ()

Šumař

Ten film je jako zjevení. V době tuhé normalizace se objeví absurdní hříčka plná hvězd a originálních nápadů, poměrně náročná na realizaci a ve výsledku musím říct, že velice zábavná, i když samozřejmě ne pro každého. Ono hodnocení je asi stejné, ale zatímco jedni se při "to je ale krávovina" báječně baví, druzí jen nechápavě kroutí hlavou. Já se bavil. A o to větší zjevení mi přijde fakt, že rok na to stejný režisér natočil film ve stejném duchu (bohužel zdaleka ne tak zábavný). On se ale jmenoval Svoboda a v roce 1981 zemřel. Možná je v tom jakási zvrácená logika. ()

Felliniclub

V 80. letech se mi ten film zdál tak "přííííííšerně blbej", až se mi, jak se to někdy stává, po třiceti letech začalo zdát, že trošku předběhl dobu. Přesněji řečeno svého diváka. Možná blbým zůstal a já blbnu s ním. (Podobně to mám s některými filmy Chytilové.) Ale vážně, nechcete harmonium? ()

framil

Před lety jsem si říkal,že je to strašná kravina.Teď jsem si ten názor jen upevnil.Jeden bodík za plejádu známých herců,kteří ovšem za totality jen těžko mohli říct ne.Pan "přeceňovaný" skladatel Hapka jen rozemílá téma s Pánů kluků apod.A jinak Hapka je největší plagiátor filmové hudby u nás.Pro neznalé,porovnejte hudbu E.Morriconeho k filmu Tenkrát na západě a Hapkovu hudbu k Páni kluci.V některých pasážích naprosto stejné.Napadà mě,kdo od koho opisoval resp.kradl.Morricone asi ne,Tenkrát na západě vzniklo zhruba o osm let dříve než Páni kluci...Takže Hapka je sice dobrý skladatel,ale zároveň zloděj.Nàš nejlepší skladatel filmové hudby byl určitě Z.Liška. ()

Peabody odpad!

zřejmě v duchu celého filmu je hned v první větě obsahu hrubka, po shlédnutí nebyl zjevně autor schopen udržet skloňování, takže "komedie staví na .... převrácených odkazů". Inu není divu, je to slátanina (Karel Steigerwald by to dnes možná dokázal interpretovat i jako odbojové gesto protestu plné jinotajů :-), možná i proto je v jiném komentáří zmínka o zákazu a trezoru?? kde to kdo vzal, bohužel se to normálně hrálo, 360 000 diváků bylo i tehdy slušné ). Zcela souhlasím s Radkem99, že je to dobová sračka, ve které se plýtvá herci v pidiroličkách. Ostatně kombinace Lasicy, Buchvaldka, Soboty a Lenky Kořínkové stěží může dopadnout jinak. . ()

Bránolog

Na gymplu to byla pro nás málem kultovka, docela by mě zajímalo, co bych na to řekl teď. Hláška k zapamatování: (svatba v ohrožení): "Rozešli se!" - "Ty ses zbláznil, jak se můžu rozeslat?!" ()