Esenbáci nemají pro svobodu zrovna pochopení. Český film podle kultovního románu Jana Pelce. Nejmenované severočeské město, konec 70. let minulého století. K partě „mániček", která se pravidelně schází v hospodě U Boučků, se vrací mladík Olin (K. Žídek), který strávil rok v psychiatrické léčebně kvůli pokusu o sebevraždu. Tak jako dřív začne Olin pořádat různé akce, především divoké mejdany. Kvůli šikaně od místní policie si s nejlepším kamarádem Špínou (F. Kaňkovský) najde práci zametače. Pozná podivínského, ale dobráckého bezdomovce přezdívaného Lesní muž (R. Uhlíř), z něhož se vyklube bývalý válečný hrdina, který dostal od britské vlády vyznamenání za svou účast v letecké bitvě o Anglii. Pro socialistické policajty je to však jen blázen, který patří do ústavu. Nevázaný život Olina a jeho kamarádů je stále větším trnem v patě místnímu oddělení VB. Policejní teror se stupňuje. Po tragickém konci Lesního muže a poté, co Špínova láska Olina (T. Hofová) skončí v pasťáku, se jako jediná možnost normálního života začíná jevit emigrace...
Adaptace kultovní, částečně autobiografické knihy spisovatele Jana Pelce vznikla v režii Petra Nikolaeva na 16mm černobílém materiálu. Velmi přesvědčivě a autenticky zobrazuje bezcílný život mladých lidí na okraji společnosti v době tuhé normalizace. V kontextu soudobé kinematografie jde o zcela ojedinělé a originální dílo. (Česká televize)

sator

Možná jediný, minimálně jediný pravdivý film o "androšu"...Točilo se v Litvínově,Janově,Mostě,Praze,Obrnicích ()

HorrFi

Komentuju nezaujatě, protože knižní předlohu jsem klasicky nečetl ač mi kamarád a uživatel pornogrind řekl, že knížka je prej kult... musim teda uznat, že po řemeslnej stránce to u mě patří k těm nejlepším porevolučním českejm dramatům, všichni to zahráli skvěle, ale hvězdičku ubíram, protože Olinovi nebylo často rozumnět.. ()

Valdorffun

Film se skvělým příběhem, který však špatný scénař úplně rozmělňuje. Aby bylo dílo autentické, nemusí být nutně amatérské. Některé tupé scény střídají scény s nápadem a plné emocí, jako třeba okolo pohřbu Lesního muže. Radomil Uhlíř podává asi nejlepší výkon a spolu s Filipem Kaňkovským v roli Špíny se zdá, že umí hrát. Ostatní za moc nestojí, Žídek v hlavní roli mi přijde moc "cool" a trošku toho "týpka" nezvládá.___ První třetina pokulhává, ale ujde. Druhá je úžasná a díky ní film nehodnotím hůř. A poslední třetina je úplně odfláklá. Jednou jsou tady, pak zase jinde a ve finále je Olin v Paříži aniž bych viděl jedinou část jeho cesty.___ Rozhodně důležité dílko, které výborně vyjadřuje dobový feeling, jen ho zastiňuje špatná forma, čímž ale nemyslím kameru. Nebo jsem jenom produkt konzumní doby, který tomu nemůže rozumět?:-) ()

mr.kliky

poloviční mišmaš scén z knížky se závěrem, co vyzní totálně do ztracena. dvě hvězdy za pár zdařilých přepisů výjevů z knihy. ()

trojúhelník

Z principu dávám vysoké hodnocení, ale kdybych měl hodnotit čistě provedení, tak minimálně scénář mi přišel hodně vrtkavej a rozvrzanej. ()

LeoH

Ve světlých chvílích to nejautentičtější z české kinematografie, s čím jsem měl po roce 2000 tu čest; současná česká herecká „elita“ by se měla důkladně zamyslet nad faktem, že není zásadního rozdílu mezi jejími hereckými výkony a touhle bandou amatérů, ba že jsou amatéři místy o poznání uvěřitelnější. Jako celek echtovní undergroundový film, kterým u mě Nikolaev odčinil zoufalost jménem Báječná léta pod psa, a navzdory občasným anachronickým detailům nesrovnatelně sugestivnější reflexe normalizačního období než všechna adorovaná Pouta, Hořící keře a spol. Škoda závěru zbrkle odhrkaného vypravěčem mimo obraz (člověk nemusí znát předlohu, aby měl pocit, že tu najednou něco zásadního chybí) a reziduí typicky české alibistické sebeshazovačnosti hlavně v davových scénách a v postavách řadových policajtů. ()

dzira

Čtvrtá hvězda za originalitu celého počinu a způsob prezentace... Film je to jinak spíše průměrný.... ()

Raven0

Jóó, není nad pořádnej undergroundovej život. Mastný, dlouhý vlasy, spanilé děvy a pivo teče proudem! Krásný snímek o tom, jak to tady vypadalo za komunismu, kdy svobodní a "trošku" ujetí lidé nebyli zrovna v kurzu, naopak, kdy se jich státní moc bála jak čert kříže. Parádní amatérské výkony a černobílá kamera dodávají filmu autentičnost. A skvělá muzika undergroundových legend DG 307 vše jen podtrhuje. Proč takových českých filmů nevzniká více!?! ()

Endyis

„Srdcařská záležitost“, kterých je poslední dobou docela málo a v Čechách jejich realizace často naráží na nepochopení u diváků jako např. u Michálkova experimentálního snímku Anděl exit. Musím pochválit Petra Nikolaeva (i přes to, že mě jeho minulé snímky nijak zvlášť nezasáhli), že do toho šel a stvořil příjemné undergroundové dílo, se sice amatérskými, ale svižnými výkony převážně neherců. Řekl bych, že adaptace knihy se velmi vydařila, možná mohla být krapet rozsáhlejší, ale přeci jenom jak už jsem se zmínil, jedná se o undergroundový snímek, jenž byl za dva týdny natočen a který měl být původně určen pouze k prezentaci po hospodách, což by byla škoda. Dramaticky film příjemně dochucuje hudba Plastic Poeple of the Universe a černobílá kamera šestnáctka. Podobných počinů by mohlo v české kinematografii vznikat klidně i více. ()

Master19

Nesporná originalita prostupuje celým filmem i způsobem distribuce. Koho by nebavilo dívat se u piva na film o chlastu a drogách. Sám člověk z realizačního týmu však poté nezištně potvrdil, že v normálním kinosále film "tak nevyzní". Není divu, je postaven právě na oblouzněných smyslech divákových, takže nejsilnější pasáž přichází pro jistotu hned na úvod. Dojemná vsuvka s hrdinným letcem byla místy až trapná, celkově pro mě bylo bezmyšlenkovité kydání hnoje na komunisty ubohé. Nemám v úmyslu se nikoho zastávat, ale knihu Jana Pelce už v plánu číst nemám. Poukázat na odpornost minulého režimu se dá přece mnohem lépe, což naštěstí jiní činí. Jedinýmy klady tedy nakonec zůstávají zajímavá kamera a nevšední prostředí při projekci. To ovšem kvalitu filmu nezachrání... ()

Všivák

Nikdy jsem snad nevidšl takhle oklesštěnou knihu. To by až tolik nevadilo. Z hrdinů film dělá mučedníky a to rozhodně není poselství knihy. Konec vypadal jako kdyby to už tvůrce nebavilo a chtěli to mít rychle za sebou. Zklamání-:( ()

Compadre

Ta knížka by vydala na celej seriál :) film jsem viděl dřív a knížku jsem pak přečet asi milionkrát a je jasný, že je lepší, ale rozhodně tím dílo pana Nikolaeva nezatracuju..naopak. Atmosféru vystihl dobře a hlavně (ne)herci jsou vybraní na jedničku. Hlavně Špína je úplně libovej :)) jen je škoda, že se jednotlivé postavy nedočkaly většího prostoru..jak říkám - chtělo by to rozjet na ploše pěti šesti dílů a myslím že úspěch by byl zaručen. Fakt je to hustý a podobně undergroundovej film v tuzemských končinách nenajdete..doporučuju! ()

blackJag

Dám 4*. Ne proto, že by to bylo tak výborné, ale proto, že v konkurenci českých filmů, je to tak ojediněle nadprůměrné. Něco ve smyslu "mezi slepými, jednooký králem". Neokoukané tváře jsou jasným plusem (i když některé herecké výkony, mírně řečeno, nic moc), stejně jako černobílá kamera, která obdivuhodně drží atmosféru. Najde se tu i několik opravdu pěkných záběrů a hlavně, film spolehlivě funguje jako připomínka "lepších" časů. Hodí se to hlavně v poslední době, kdy lidi začínají zapomínat... že může být znovu hůř. 75% ()

jitrnic

Kniha ...a bude hůř byla, alespoň pro mně, kultovní hlavně mírou naturalismu, místy to bylo i dost vtipné, ale o nějaké myšlence nebo výpovědi podle mě nemůže být řeč, celé to zavání těžkou pózou a snahou dokázat "JÁ nebyl jako vy všichni ostatní" Film je v podstatě stejně schematický, ale naštěstí tu chybí Olinova(Pelcova) sebestředná ich-forma vyprávění. Hlavním kladem filmu je jeho vizuální stránka, tak nějak si představuju atmosféru té doby, herci - neherci jsou celkem sympatičtí (i když ten občasný patos jim dává zabrat). Mimochodem těšil jsem se na postavu Josefa v podání Pavla Zajíčka a buď jsem nedával pozor, nebo jsem ho tam zahlédl akorát asi tak na 2 sekundy při koncertu, to je trochu málo. ()

homerr

Pro mě osobně trošku zklamání - ve srovnání z knížkou. Ale to se ( asi jako vždy ) dalo čekat. Některé ( pro mě důležité ) pasáže mi tam chyběly a naopak některé méně důležité byly rozvinuty až moc. Stále si ale myslím jednu věc: že český underground je moc přeceňovaný. Možná to bude znít moc tvrdě, ale kolik "mániček" skutečně bojovalo proti režimu a kolik z nich by se chovalo stejně za jiného režimu? Kolik se angažovalo kulturně a kolik se vezlo a přežívalo, kolik z nich bylo kriminálníků? Někomu prostě tento způsob života prostě vyhovuje... ()

Nepi

Skvělá sonda do totalitního prostředí plného VB a dalších komunistických živlů.Skvělí a neokoukaní herci, vtipné i smutné momenty, u kterých se bude řezat smíchy občas i plakat.To vše v dokonale černobílém balíčku od Petra Nikolaeva.Doporučuju zajít do nějaké hospůdky, kde se film promítá a doplnit studeným mokem národa našeho. ()

Filmale 2007 (22. – 24. 6., Nový Jičín)

Filmale 2007 (22. – 24. 6., Nový Jičín)

21.06.2007

Ve dnech 22. 24.6.2007 se v Novém Jičíně uskuteční filmový festival Filmale 2007. V minulém roce byla v Novém Jičíně založena tradice filmového festivalu, který bude mít letos své druhé pokračování… (více)

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

01.02.2007