Pátek třináctého

• USA Friday the 13th (více)

Vítejte v táboře Crystal Lake. Jeho historie je krvavá a místní říkají, že je prokletý. Je to dokonalé místo, kde může psychopat za svitu romantického úplňku zabíjet zamilované táborové vedoucí jednoho po druhém. Původní vyvražďovačka režiséra a producenta Seana S. Cunninghama vedla ke vzniku fenomenální filmové série a stovek imitací. Díky atraktivnímu obsazení (včetně mladého Kevina Bacona) a kreativnímu způsobu, jakým brutální syn zbožňující matky používá ostré nástroje, nepřestává tento klasický krvák napínat, inspirovat a děsit. (Magic Box)

J*A*M*A*L

První díl byl senzační, ale na budoucí díly to rozhodně nemělo.Přesto jsem se i tak bavil i když to zrovna nebyl úplně perfektní možná to je proto že se ještě na scéně neobjevil náš známí Jason, ale jeho ztřeštěná matka, ale aspoň jsem se mohl těšit na další díl.69% ()

Asmodin odpad!

Vraždící matka imitující své dítě. Fakt strašidelný. Nejvíc mě pobavil ten záběr na sekeru a pak na holku se sekerou v hlavě. Jediný co mě tam tak nějak vyděsilo byl závěr jak Jason stáhne holku z loďky. ()

t.mon

Ani nevím proč, ale od tohoto základního šutru slasheru jsem čekal daleko víc. Místo toho jsem dostal úplně průměrnou vyvražďovačku, která má atmosféru jen v posledních 15 minutách a celkem slušné vraždy.. Chtěl jsem dát jen 3 hvězdičky, ale za tu poslení čtvrthodinku zvyšuju. Čistá čtyřka to ale není. Víckrát vidět nemusím. ()

Paldiny

Veľmi dobrý štart série. Pocit strachu sa tvorcom podarilo navodiť dokonale a z 80% za to môže zvolené prostredie. Starý detský tábor postavený pri jazere, v ovzduší dýcha čierna minulosť a navôkol len lesy a 15 kilometrová neobývaná parcela. Do okien vytrvalo bičuje dážď, počuť len cvrkotanie cvrčkov a vŕzganie starých drevených okeníc. Jednoducho miesto, kde by bol hriech niečo hriešne nevyviesť. Napätiu dodáva správne grády basová hudba, ktorá úspešne dráždi ušné bubienky a skvelý nápad s inkognito zabijakom. Väčšinu času totiž sledujeme brutálne vraždy jeho očami a bližšie sa s ním zoznámime až v poslednej tretine. Samozrejme ani tu sa nevyhneme žánrovému klišé, kde hlavná postava mohla vraha doraziť trikrát, ale nespravila to, aby sa po štvrtýkrát mohol vrátiť. Za finálny tučný infarkt nech mu je odpustené. ()

Varan

No co říct ... Pátek třináctého, vrah, tábor, děti, kemp, voda, pivo, pivo ... kde je pivo?? Prostě výborný film ostatní díly průměrné. ()

spiritus

Ano je to kutovní horor, který hodně fungoval v 80 tých letech.Musím přiznat, že když jsem ho viděl poprvé, zneklidnil mě a docela vyděsil...I dnes po letech má film pořád co nabídnout, ovšem už to není ono, když zná člověk horor na zpamět, je jasné že ho tolik nemůže děsit, ale přesto se na něj rád podívám. ()

ottis

Nulová atmosféra ve spojení s mizernými hereckymi výkony zrovna silný dojem neudělá.Na druhou stranu je třeba myslet na rok vzniku a na hodně zdařilé gore efekty mistra Saviniho.Jason v závěru byl miloučký, ale čekal sem víc než jen průměr. ()

sona123

Bylo mi asi 11, když jsem film viděla. Zde asi začala i moje záliba v hororech, nebo možná byla první Noční můra v Elm Street..? Každopádně dávám čtyři hvězdičky, možná ze sentimentu. ()

Martin_W

I bez Jasona je to jeden z nejlepších dílů celé Friday the 13th série.. Atmosféra nějaká byla, skvělý hudební doprovod a ten konec, kdy se z vody vynoří matčin milovaný Jason je prostě geniální. 92% ()

gocatgo

Č-č-č a-a-a. Tak takhle začal kult. Svým způsobem klasický osmdesátkový horor, první hodina nic moc, a posledních třicet minut naprostá smršť. A k tomu naprosto dechberoucí poslední záběr, který dává tušit dalšímu pokračování (a kdyby jen jednomu). Prostě celá Vorheesova famílie si udělala zábavný večer u Chrystal Lake. Nemůžu jinak než čtyři hvězdičky, 80%. ()

wampire23

Tu to všetko začalo. Prvý diel ešte nie je to pravé orechové keďže Jason sa ešte viac menej kúpe:D. Ale atmosféru to určite má. ()

Jendus

Ted nehodnotim ani tak film, ale muj zazitek z neho. Teprve vcera (24.11. 2008) se mi postestilo spatrit tenhle kult a to hned v kine. Nema smysl se vyjadrovat o klasickym prubehu "baf a lek", o nahodile pribyvajicim poctu mrtvych atd. Ale ta tehdejsi kamera a naivni pristup! a kdyz hrdinka padoucha (ta zenska prekvapila) sice na 4. pokus, ale o to brutalnejsim zpusobem, po bahennim souboji zneskodnila, nemelo to proste chybu... U hororu by se clovek nemel smat, ale v tomto pripade to beru jako neoddelitelny klad. A priznavam se, ze uplnej zaver filmu se scenou na lodce sem necekal, tim spis sem si pak uvedomil, jak je vlastne jednoduchy nechat prostor pro dalsi dil.... Hodina a pul super zabavy. ()

andio

Skvělej slasher, successor Halloweenu, další legenda v oboru. První díl Pátku třináctého je zajímavý tím, že se v něm vlastně vůbec neobjeví jedna z nejznámějších postav novodobého horror žánru, kterou byste pravděpodobně čekali - Jason Voorhees. Ve filmu jako vrah vystupuje výlučně jeho matka, což není žádný zápor, jen se přiznávám, že mě to překvapilo :) . Herecké výkony byly skvělé. Film má svižný spád, což taky není úplně typické pro horrory z tohoto období. Postavy se chovaly vesměs logicky a nefungovalo to tak pitomě, jako některé novodobé slashery. Jestli ale můžu ještě porovnat s Halloweenem - co pro mě dělá z Halloweenu absolutní jedničku je perfektní audiovizuální souznění; skvělé hudební podbarvení, nervy drásající, neutlumující, znervózňující, až dech beroucí, které Friday the 13th chybí. Avšak jakožto začátek filmového kultu, který jsem vždy zbožňoval nemůžu jinak než 5*. 9/10 ()

Flopik

No Halloween je oproti tomuto majstrovské dielo. Možno na ten rok to bolo v pohode ale teraz to je úplne mimo. Jediné čo sa dá pochváliť je občasné zabitie( to ktoré je na kameru). Postavy k ničomu, je ich síce dosť ale keď polka umrie mimo kamery tak je to zbytočné. No a prosím pekne ten záverečný zvrat. Takže vrahom je dôchodkyňa odpadol som . No a ten súboj plakal som od smiechu. ()

miron

Vzpomínám, si na den , kdy jsem tento film viděl poprvé .Byla podzimní noc,za oknem rval vítr listí ze stromů a na střechu bubnoval déšť.Bylo mi úplně jedno jestli toto dílo dosahuje vysokých kvalit a nehodnotil jsem úhly kamery - já se totiž bál. První díl , ve kterém vyvražďuje člověk z masa a krve je určitě nejlepší z celé série , další díly s nesmrtelným Jasonem přinášejí často úsměvné chvilky . ()

Uškudasket

Z počátku velmi utahané, časem zábavné.Prakticky bezmyšlenková vyvražďovačka přitahuje především díky svým ,,chuťovkám”.Scénáristé se však nezapotili tak, jak mohli. ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

Práva na sérii Halloween jsou na prodej