Pátek třináctého

• USA Friday the 13th (více)

Vítejte v táboře Crystal Lake. Jeho historie je krvavá a místní říkají, že je prokletý. Je to dokonalé místo, kde může psychopat za svitu romantického úplňku zabíjet zamilované táborové vedoucí jednoho po druhém. Původní vyvražďovačka režiséra a producenta Seana S. Cunninghama vedla ke vzniku fenomenální filmové série a stovek imitací. Díky atraktivnímu obsazení (včetně mladého Kevina Bacona) a kreativnímu způsobu, jakým brutální syn zbožňující matky používá ostré nástroje, nepřestává tento klasický krvák napínat, inspirovat a děsit. (Magic Box)

bari68

Piatok trinásteho je ukážkou toho, že kult sa zrodí nielen zo samotného filmu,ale v tomto prípade zo série.Inak si neviem vysvetliť,ako tento béčkový gore horor môže dostať takýto prívlastok.Pár scén a svetlých okamžikov, ktoré by som na filme vyzdvihol tu určite je,ale cez všetku slávu je to neoriginálne a hudba viac-menej odkazuje(vykráda) Psycho,ale tu sa akosi...nebojíme.Málo rozobranú psychológiu postáv, ich chovanie a strohé dialógy pre tento žáner ani neberiem nijako do úvahy. - 4/10 ()

BlackTom

Naozaj netuším, čo je na Piatku trinásteho kultové. Vychádzajúca hviezdička Kevin Bacon? Tupý scenár? Otrasná Jasonova matka? Kozy? To asi ostane navždy záhadou. Kam sa toto hrabe na Carpenterov Halloween... ()

KoRner

Chcel by som vidieť kedy tvorcom skrsla myšlienka vytvoriť z priemerného slasher trilleru s psychopatickou mamičkou masakrálny nadprirodzený krvák. Celé to nie je ani na tie 3* ale prvé zoznámenie sa s Jasonom myslím posunulo tento film na vyšší level a dodal všetkému takú temnú atmosféru. A je určite lepší ako o 30 rokov mladší remake. ()

bruceman7

Nijak výrazná ospalá vyvražďovačka, kdy podle přibývajících mrtvých očekáváme rychlý závěr filmu. Jen ten úplný závěr mě rychle vyvedl z tranzu. 5,5/10 ()

cachina

Tvůrci Pátku třináctého se snaží jít po stopách úspešného Halloweenu. Ale bohužel se jim to nepodařilo s tak uspokojivým konečným vyzněním. Pátek třináctého operuje s podobným vyprávěním, metodami a prvky jako Carpenterův snímek. Máme tu skupinku mladých lidí, sex a násilí. Prostě osvědčený recept. Počáteční napětí se snaží tvůrci vyvolat záběry point of view a hudebním doprovodem (stejně jako jeho předchůdce, ale v obou směrech se nemohou Halloweenu vyrovnat). Tvůrci sázejí na zobrazení explicitního násilí (ikdyž polovina vražd se odehraje mimo obraz), ale už se jim nedaří navodit tak mrazivou atmosféru. Postavy umírají v přesně tom samém pořadí, jaké by divák řekl. Nepříliš kvalitní start nepříliš kvalitní série. ()

Loki_Six

"Camp Crystal Lake is jinxed. Did Christy ever tell you 'bout the two kids murdered in '58? Boy drowning in '57? Buncha fires. Nobody knows who did any of 'em. In 1962, they was gonna open up... the water was bad. Christy'll end up just like his folks, crazy and broke. He's been up there a year fixin' up that place. He musta dropped 25 thousand dollars, and for what? Ask anybody, quit. Dumb kids. Know-it-alls. Just like my niece, heads fulla rocks." ()

HiddenDragon

Pro me pomerne prekvapeni (cekal jsem trapne becko), ktere je defacto prequelem cele serie, ale nebudu prozrazovat proc, protoze pointa je zajimava. Obecne slashery moc nemusim, protoze proste hned na zacatku je vam jasne, ze (skoro) vsichni umrou :) a spis jde o to, jak zajimave jsou ztvarneny ty vrazdy a to, jak si vrah s obetmi "pohraje". To zde muze byt trochu zklamanim, protoze nektere akce tu nejsou primo a je videt az vysledna mrtvolka :) anebo je to takovy ten "strih" styl, protoze jeste nemeli tak dokonale triky a protetiku - cili v jednu chvili obet krici, strih, a na nasledujicim obraze uz ma v hlave sekeru :) Cili ne vzdycky si uzijete "ten prubeh", kdyz to tak morbidne reknu :) Ale napinavou atmosferu to ma slusnou. Navic z hercu jsou proste hezky citit ta 80. leta...z ucesu, obleceni...je tu 22lety Kevin Bacon (4 roky pred "Footloose"). Takze nakonec jsem byl fakt mile prekvapen. Urcite stoji aspon za jedno zhlednuti. ()

borec999

V živote by som nepovedal, že takto priemerný a hlúpy slasher bude začiatkom pravdepodobne najdlhšej hororovej série. Do Piatka 13teho som šiel ako do klasiky žánru a očakával som teda kvalitu. Až po dopozeraní som sa dozvedel v dokumente na Netflixe, že ho tvorili ľudia, ktorí nemali žiadnu skúsenosť s hororovým žánrom a jediné čo vedeli bolo, že chcú natočiť slasher kde bude veľa brutálnych vrážd, pretože to bolo v roku 1980 po Halloweene "in". Mali teda len kostru vrážd a vlastne ani nevedeli ako budú ostatné scény medzi nimi natáčať. Na vraždách je spomínaný dôraz cítiť (robil na nich jeden z mála ľudí čo so žánrom mal skúsenosť, dnes už legendárny tvorca špeciálnych efektov Tom Savini) takže tie zaujmú. Je ich veľa, sú dosť brutálne, surové, kreatívne a najlepšie zo všetkých filmov série. Mimo ich prevedenie je však film často na smiech. Postavy sa zabijakovi nebránia, potkýnajú sa na rovnej zemi a v momentoch keď sa nevraždí, predvádzajú herci improvizované dialógy (monopoly), a že je to na tých scénach vidno. V závere z letargie preberie zvrat ohľadom identity zabijaka, ktorú tvorcovia umne držali v tajnosti, no a v úplnom závere jump scare, ktorý je dodnes považovaný za jeden z najlepších v histórii žánru (nie je úplne desivý ale páčil sa mi, pretože bol prekvapivý a kvalitne natočený). Na záver komentáru ešte vypichnem štýlové intro s "rozbitím obrazovky" a kvalitnú ústrednú melódiu od Manfrediniho ,ktorá vcelku rozumne odlišuje nájazdy kamery vtedy, keď sledujeme príbeh očami vraha. A to je koniec. Pre mňa osobne bola jednotka Piatku 13teho ľahkým sklamaním, pretože mimo vrážd zvyšok filmu škaredo zostarol a dnes pôsobí úplne amatérsky. Celkovo, keďže mám rád slashery, u mňa priemerné 3*, ale to je naozaj strop čo môžem udeliť a tipujem, že väčšina dnešných divákov čo sa k filmu dostane, ho po zhliadnutí vysmeje (a čiastočne i právom). 60% ()

Hopper

V podstate na svoj vek celkom slušný žánrový kúsok. Iste v porovnaní s dnešnými kritériami asi dopadne dosť bledo, ale toto by som nevidel ako zásadné mínus. Trochu viac mi vadilo finále, ktoré sa neúčelne naťahuje a ten kto ho prežije mohol pri trochu zdravého (alebo aspoň obyčajného) rozumu zatrhnúť tipec hneď po prvom útoku a bolo by vymaľované. To by sme však prišli o aspoň 10-15 minút filmu. Smrť K. Bacona nie je o nič lepšia a o nič horšia ako u ostatnýcha kto vlastné masakruje v Crystal Lake je jasné pomerne zavčasu. Príjemným je fakt, že pointa, kto vraždí a prečo je pomerne uveriteľná a nie je to úplne samoúčelný brutál. Pár ľakačiek je tiež celkom na solídnej úrovni, takže na prvý diel dllllhej série, ktorá zdegenerovala na úroveň blikajúcej žiarovky obstojné. ()

MareT.

Nechápu, jak tak obyčejný a tuctový film může mít kultovní status. Ostatní díly jsem neviděl, i když je to moje přání, protože slashry zbožňuju, ale tohle šlo hodně mimo mě! ()

Holina

Kupodivu pro mě není jednička vrcholem série a zřejmě za to může ono rozuzlení, které nebudu popisovat, ale je tak profláklé, že snad se nenajde nikdo kdo by nevěděl, že vrahem je ... ()

Tydlidáš

I když tu skoro vůbec není Jason, je to pro mě stará klasika, která má celkem chytlavou a hezky po staru strašidelnou atmosféru a napínavý příběh.... Dnes už to možná neni to co před lety, ale z nějakýho důvodu mam pocit, že by tenhle film měl každej znát... Přece jenom Pátek třináctýho - to je pojem =) ()

Mičl

Hvězda navíc za orginální (zvrhlé) nápady na způsoby zabití hlavních hrdinů. Jinak horor, který nic moc nedá, ale ani nevezme, zkrátka průměr. ()

beba789

Děj zábavný, postavy tupé, hudba perfektní. Typický 80. slasher, který odstartoval dlouhou sérii Pátků třináctého. 70%. ()

Adramelech

Zdá se, že vyvražďování osazenstva letních táborů různými maniaky je americký národní sport. Už jsem o tom viděl hodně filmů. Časem se to však dost okouká, protože je to všechno na jedno kopyto. Jediná zajímavá scéna byly svlíkací monopoly, ale nedohráli je do konce. ()

Knowho

První Pátek 13. se nám představuje zatím bez ikonickýho Jasona ale jeho mámy Pameli, která všechny vraždí, kvůli pomstě svýho synáčka. Tenhle díl nepatří mezi moje nejoblíbenější, ale zároven taky ne k nejhorším. Vlastně to byl (a stále je) takový průměrný slasher, který ale má kouzlo. 7/10 ()

asanakis

Jediné, co mě na tomto filmu zaujalo byly vykuchávačky z pohledu první osoby vraha, to bylo opravdu děsivé, ale jinak jsem od tohoto filmu očekával mnohem víc. Jedná se o poměrně nanápaditý slasher s bezduchým scénářem. Co však ještě musím pochválit je hudební složka, ikdyž mi místy přišlo, že autoři brali inspiraci v legendárním Psychu. ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

Práva na sérii Halloween jsou na prodej