Pátek třináctého

• USA Friday the 13th (více)

Vítejte v táboře Crystal Lake. Jeho historie je krvavá a místní říkají, že je prokletý. Je to dokonalé místo, kde může psychopat za svitu romantického úplňku zabíjet zamilované táborové vedoucí jednoho po druhém. Původní vyvražďovačka režiséra a producenta Seana S. Cunninghama vedla ke vzniku fenomenální filmové série a stovek imitací. Díky atraktivnímu obsazení (včetně mladého Kevina Bacona) a kreativnímu způsobu, jakým brutální syn zbožňující matky používá ostré nástroje, nepřestává tento klasický krvák napínat, inspirovat a děsit. (Magic Box)

baronGrga

Jeden z prvních slasherů je s nešťastným datem spřízněn nejen názvem, ale i provedením. Na rozdíl od haddonfieldských domků to kolem Crystal Lake překypuje napětím asi jako hlavní hrdinka sexepílem. Cunningham volí nešťastnou strategii vysílat postupně na scénu každou z postav, aby sama a zvesela zavítala někam, kde se jí dostane pořádného záseku, a jakmile skončí její příběh, vyslat do naprosto stejného příběhu další. Budoucí táborníci tak vlastně nemohou předvést nic jako strach nebo zchvácení panikou, jelikož jejich jediným úkolem je nechat si udělat škvíru do těla. Velmi zdařile se na druhou stranu povedla jedna z posledních scén u jezera, pročež zvedám hodnocení na pěkných 60%. Č-č-č-č-ka-ka-ka-ka! ()

Kosir

Při hodnocení nelze odhlédnout od doby vzniku. Některé scény jsou překvapivě nápadité (nůž vylézající z krku), jiné jakoby z pravěku (zápas hlavní hrdinky s matkou) průhledně markýrované. I ten samotný vraždostroj nepřekvapuje a brzy začíná nudit. Protože ale jde o bránu do dalších paskvilů a atmosféra pionýrského tábora padesátich let není až tak nepovedená, dáme 50 % a nehodíme do koše. ()

Sadova302b50

O Pátku třináctého se říká, že je to klasika, ale není mi dvakrát jasné, z jakého důvodu. Po stránce filmařského řemesla se jedná o rutinu, ničím ozvláštněnou, film ani neměl správně děsivou atmosféru, pravda, likvidační část je béčkově zábavná, ale na konci byla natahovaná jako šňůra od prádla. Pointu snad ani neberu v potaz. Dávám průměr. 53% ()

Rathe

Horor?? Tak takový pocit mi vymizel od začátku až do úplného konce. Jo, v roce 1980 to asi byla pecka, ale dnes už poměrně opadá, nicméně tuto "hororovou" sérii uznávám a dost se u toho zasměju. No, co byste dělali vy, kdyby jste proti sobě měli sériového vraha??? Film nám dal jasný klíč. Křičte. A doufejte, že uteče. ()

SidVicious

Tady je vidět fakt snaha a to i když film byl nizkorozpočtový tak Sean C. Cunningham natočil něco opravdu výjmečného slasher který se zapsal do historie nejlepších hororů.Mysteriozní náplň co doprovázela film až do konce.I když to bylo natočeno poměrně levně tak to bylo nezvykle brutální na tu dobu.Pátek třináctého je pro mne navždy legendou a vždy se na něj znovu rád podívám. ()

Duffman 97

Skvělý horor.Od té doby nechodím spát pod stan.Má to atmosféru a nějaká ta krev se také najde.Nejlepší jsou ovšem herecké výkony Kevina Bacona a paní Voorhosové.O dost lepší než sračkovitý remake. ()

tXtX

Aj keď mám sériu Piatok trinásteho rád, vždy keď idem maratón, nikdy nezačínam týmto filmom ale idem rovno na dvojku. Nikdy ma veľmi nebavil, síce ho rešpektujem a cením, ale filmovo je to nemastné/neslané a koniec koncov pani Voorheesová nie je tak zaujímavá ako jej syn, kvôli ktorému všetkých tých 150 pokračovaní pozeráme. Cunningham môže ďakovať za tie pokračovania, pretože keby to celé ostalo len pri tomto filme, tak slávny by zrejme nebol. 55% ()

Chuckymaster

Tento kultovní Slasher je tajemný a nebudete se u něj nudit. Lekačky nechybí a celý film prožíváte tak že se zdá že jste v tom filmu taky. Atmosféra je až moc opravdivá a tento film je opravdu skvělý. ()

Korra

Upřímně, já jsem kult Pátku třináctého nikdy moc nechápala... Po smrti fešáka Kevina Bacona nemá smysl se dívat dál. ()

Foltest

Těsně mezi dvěma a třemi hvězdami. Nejdříve zápory. Děj je velmi přihlouplý a bez pořádné pointy. Jako největší problém shledávám spoustu absolutních nelogičností. Například proč antagonista všechny hned zabil, jen s poslední obětí si vykládal. Opravdu měl antagonista tělesnou konstituci k zabití několika mladistvých na vrcholu sil, popřípadě dokonce k prohazování těl oknem? Copak nemohla přeživší v závěrečném střetu antagonistu dorazit hned napoprvé? Snímek má naštěstí i spoustu kladů. Především se mi líbila zajímavá práce kamery, obzvláště způsob točení vražd. Dále jde o celkovou atmosféru filmu, která taktéž vyznívá moc dobře. Jako horor to funguje skvěle. Člověk se u toho doopravdy bojí. Tak, jak jsem se lekl při závěrečné jezerní scéně, si už dlouho nepamatuji. ()

Aceboris

Dnes už klasika , slasher ako má byť. Len máloktorý hororový film , resp. séria sa mu dnes vyrovná. Výborná hudba , ktorá mi miestami pripomína Hitchcockovo psycho. Tak by sa dali opísať niektoré klady . Samotný film však neprekvapuje dejom je plytký a čitateľný. V dnešnej dobe už miestami až smiešny aspoň v niektorých scénach. Dej netreba nejak zvlášť predstavovať, magor ktorému robí radosť vraždiť všetko a všetkých navôkol na mieste Cristal Lake, o ktorom každý vie , že je prekliate. Človek sa zasmeje keď uvidí mladučkého Kevina Slaninu. Za mňa 6/10 super klasika na hororový večer. ()

goodridge

Že klasika, no čakal som od toho o dosť viac. Postavy sú nesympatické a hlavná hrdinka je taká tupá pridrbaná ako môj kolega Tibor. Veľká slabota a ešte väčšia, že som od toho čakal viac. Snáď ostatné časti to vytiahnu o niečo vyššie ale nedávam tomu veľkú nádej. ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

Práva na sérii Halloween jsou na prodej