Pátek třináctého

• USA Friday the 13th (více)

Vítejte v táboře Crystal Lake. Jeho historie je krvavá a místní říkají, že je prokletý. Je to dokonalé místo, kde může psychopat za svitu romantického úplňku zabíjet zamilované táborové vedoucí jednoho po druhém. Původní vyvražďovačka režiséra a producenta Seana S. Cunninghama vedla ke vzniku fenomenální filmové série a stovek imitací. Díky atraktivnímu obsazení (včetně mladého Kevina Bacona) a kreativnímu způsobu, jakým brutální syn zbožňující matky používá ostré nástroje, nepřestává tento klasický krvák napínat, inspirovat a děsit. (Magic Box)

Kodousek

Hororova klasika a jakýsi etalon teen age vyvražďovaček. Musíte si uvědomit že v rodném liste stojí rok 1980. Hitchkokovi Ptáci dnes také již působí úsmešně. Popravu 5* ()

CheeseFigure

Prvý Piatok trinásteho je, podľa mňa, z celej série (deviaty diel zatiaľ nevidený) najslabší. Prečo tomu tak je? Určite jedným z kameňov úrazu je záporná postava. Ja viem, je to horor a k tomu slasher, v ktorého neskorších dieloch vystupuje ako záporák zombie s hokejovou maskou a proti nemu stojí dievča s telekinetickými schopnosťami (siedmy diel), ale je mi ťažké uveriť, že by žena v starších rokoch dokázala zabiť teenegerov, ktorý namiesto toho aby sa bránili, tak začnú kričať a ruky dajú do strán a čakajú, kým ich Pamela bodne. Finále potom pôsobí celkom komicky. A nesmieme zabudnúť na cliché, kedy je záporáčka tresnutá po hlave a hlavná hrdinka namiesto toho, aby ju rovno zabila, alebo aspoň spútala, tak ju prekročí a vyberie sa bohvie kam, kde čaká, kým sa Pamela spamätá a zase na ňu zaútočí. Som ale rád, že som, ako fanúšik slasherov, tento diel videl. ()

finkie

Ve srovnání s Carpenterovým Halloweenem béčkovější (možná céčkovější) a tupější, na druhé straně také krvavější, svižnější a zábavnější. Postavy se chovají, jako by jim někdo sekeru nebo šíp zapíchl do hlavy už před jejich příjezdem do tábora, to ale želbohu patří k žánru. Vyskytuje se zde také snad nejhůř natočená "bouřka", jakou jsem kdy ve filmu viděl (režisérovi měl nějaký člen štábu s přírodovědným vzděláním objasnit, že blýskání opravdu nepřipomíná explozi benzínové pumpy). Final fight je jak z grotesky. Ale koukatelné to je i po těch letech. Včera jsem viděl jakousi HD verzi filmu či co to bylo, takže jsem si poprvé všiml, že jedna z hrdinek je v úvodu filmu vysazena u "Moravian Cemetery". Je tedy dost dobře možné, že Jason Vorhees je ve skutečnosti Jožin z Bažin. ()

Feacher

Pořád se opakující motiv, odhalení vraha a mystery konec, který dělá prostor pro dvojku. Nápad není špatný, ale čekal jsem od toho více... ()

Robbie odpad!

Toto je také hovno že ani z úcty ku kultovosti celej série neviem predstierať že by tu niečo stálo za zhliadnutie. Úplny amatérsky fekál pre ktorý neexistuje žiadne osoravedlnenie. ()

Little_Sawy

Nebolo to najhoršie čo som si myslela že som za posledné roky videla ale ani dieru do sveta piatka 13 mi to nespravilo. Inak sa to céélkom dalo, pre mňa 3* z 5, zas až tak dokonalé to není. ()

Jansuper

Já si reálně myslel že bez jasona to bude trapné ale nebylo, já se Teda nenudil docela sem byl do toho zabraný. Rozzuzlý se vám tu i nějak ten příběh a ta zabití jak byla udělaná  na tu dobu no něco senzačního ()

baron156

I přes své chybičky se vyvraždění Crystal lake zapsalo mezi základní pilíře žánru a dalo ke zrodu Jasona Voorheese. Sice konfrontace Jasona a Freddyho se mi líbila více, přesto se Pátek 13 stává takovou menší klasikou. ()

Miroslav.Zac

Zajímalo by mě, jestli jsem jediný, kdo nejdřív zkoukne remaky slavných hororů a pak se po dlouhých letech mrkne na originál, nebo je nás víc. Původní Pátek13 je paradoxně snad posledním z celé série, která je, bohužel, vesměs slabá a nezáživná, těžící z toho, že se první díl stal (nezaslouženě?) klasikou, která toho ale ve výsledku moc nenabízí, snad jen tu atmosféru a audio vložku... a možná ten nečekaný konec na jezeře, po němž spousta tehdejších maminek prala svým dětem prádlo. ()

9HK

Jedna z nejhorších slasher serii....Vřískot , Temná legenda, TLL, Halloween, Valentine atd...a pak někde daleko seriii pátek třináctého... ()

Gorefa

Žádný zázrak se nekoná, jedná se o průměrnou vyvražďovačku. Nebejt na konci klon Kateřiny Neumannové (paní Voorheesové jako by z oka vypadla), který mě moc pobavil, dal bych tomu ** ()

Monco

Tak tohle byl fakt dobrý začátek téhle kultovní série. Levný horor, který tolik vydělal po světě. Bylo jisté, že musí následovat pokračování. Adirenne King byla opravdu nádherná. Nejhezší představitelka z celé série. ()

Mrliš

Dalo se na to dívat, ale jen jednou, víckrát ani náhodou. Bezduché, hloupé. Možná dříve někoho děsil, ale dnes je k smíchu. ()

namo3nik

Vím,že dávat pět hvězd filmu který někdo natočil u rybníka v lese a srovnávat ho třeba s Čistou duší prostě nejde.Ale tohle je klasika.A pro mne nejzásadnější hororová serie.Z videokazety. ()

lahvi

Legendární horůrek. Když si vezmete, z jakýho je roku a porovnáte s ostatními horory z tý doby, musíte ho ocenit. Jeden z prvních hororů, který jsem viděl a dobře sem teda prděl do deky :)) ()

wendy221

Film pátek 13 jsem si "originálně " pustila v pátek 13. než jsem si přečetla popis, čekala jsem něco o skupině kamarádů, kteří se večer v pátek 13 dívají na video. Samozřejmě by neměla chybět bouřka atd. Popis mě zaskočil. Podle něj bych spíš soudila, že jde o kriminálku než o horor. V hororu jsou přeče duchové, ne? No, ale dál. Čekala jsem že horor bude kvalitní, když je z roku 1980. Ale teda čekala jsem lepší výkon. Já nevím, jestli jsem zvyklá na novější filmy, nebo mě to prostě jen nebavilo. Jak vrah zabíjel stejně otřepaným a nudným způsobem a hudba taky byla jak z filmharmonie.. No, ale dávám 3 hvězdy za nápad a taky že to byl první film s tímhle názvem.. ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

Práva na sérii Halloween jsou na prodej