REC

• Španělsko

[Rec]

Horor / Thriller

Španělsko, 2007, 78 min

Jeden z nejlepších hororů vůbec... kdo ví, jestli pak náhodou Cloverfield neopisoval...(20.5.2008)

Srdce hrozí vyskočením z perikardu, místnost sytí pach potu, děsem ztuhlá bledá tvář není schopna vypustit žádné zaklení, jež se dere na jazyk, instinktivně si zakrývám krk, čekaje zrádný útok stokilové stařeny a v duchu odpočítávám vteřiny zbývající do definitivního psychického kolapsu. Tak fajn, přiznávám, že malinko přeháním, ale pravdou je, že takhle výživné pocuchání nervů jsem si dlouho nevychutnal a má vyklepanost (fakt vyklepanost!) po skončení mě jenom utvrdila v rozumnosti rozhodnutí být pouze svátečním divákem horrorů (což tak jako tak uvažuji změnit :-). Apendix: Scénu na půdě tvůrcům neodpustím, můj fear-o-meter v té chvíli vyskočil nad měřitelné hodnoty! 85% (více) Zajímavé komentáře: Mr.Apache, Bluntman, HateBreeder, castor, petero, lakikaki(28.8.2008)

Dočkal som sa!!! Prvá rýdzo 5*dičková zombie-horror záležitosť, ktorú som doteraz videl! Milujem španielské filmy, odteraz už takpovediac vo všetkých žánroch... Šialene intenzívna gradácia, jednoduchosť, autentickosť, mrazivá atmosféra. Prvý film, od ktorého som zo strachu spadol zo stoličky :D(9.5.2010)

Blair witch styl dotažen takřka k dokonalosti. Rec působí jako zjevení ze Španělska, které dokáže (v noci) otřást snad každým. Jednoduché postavy, které pobíhají po obrazovce společně s pochopitelnou snahou kameramana mít dobrý záběr. Konečně se našla vize, která je tak primitivní a krvavě účinná. V každém podobně laděném snímku se divák musel ptát, "proč to sakra točí?", ale tentokrát je to jednoduše a stylově vyřešeno existencí kameramana a televizní reportérky, která je mimochodem, alespoň z počátku, půvabná a divák ji začne fandit. Lekacích okamžiků není 5 za sekundu, ale jejich hustota je přesto daleko před Blair Witch projektem, který mě osobně překvapil v jediné scéně. Krom toho závěr, jako často bolavé místo hororů i jinak mysticky laděných filmů skvěle zapadá(Spoiler:křesťanská tématika vítána!). Hurá s kamerou do paneláku, každý si teď může natočit vlastní obdobu REC...(17.4.2008)

Síce tvorcovia neprinášajú nič nové a iba kombinujú techniku Blair Witchu s finálnou expozíciou z Mlčania jahniat (zelený nočný mód, podobné prostredie), ale i tak mi svojim nízkorozpočtovým výstrelkom pekne zodvihli adrenalín a chvíľami som mal od strachu nutkanie odkloniť radšej zrak od plátna (to sa mi nestalo dobrých 15 rokov). Naozaj HUSTÉ finále, práve preto, že rozmer čírej filmovej zábavy mení v znepokojivý „it could happen“ pocit. Brrr!(9.1.2009)

• - Ve scéně, kdy mladý požárník spadne ze schodů, žádný z herců nevěděl že se tak stane. Jejich zděšené reakce jsou tedy reálné, nehrané. Mysleli si že došlo k nehodě při natáčení. (POMO)

• - DVD verze filmu nebyla v USA vydáno do doby, než byl natočen remake a než se do kin dostalo pokračování Rec 2 (2009). (KucC)

• - Pro film nebyly postaveny žádné kulisy, celý se odehrává ve skutečných interiérech. (POMO)