REC

• Španělsko

[Rec]

Horor / Thriller

Španělsko, 2007, 78 min

Vy se tu v těch komentech snad předháníte, komu se víc stáhla prdel nebo kdo se klepal strachy dýl... Mně to zase tak strašidelný nepřišlo, lekačky sice pěkný (ta poslední v podkroví usrávací), ale atmosférou mě třeba dostal mnohem víc Cloverfield (neměl jsem zde takový pocit bezmocnosti). Natočeno dobře, i když jisté věci přicházejí přesně tehdy, když se o nich jakoby náhodou mluví (říká se tomu vykonstruovanost?? - viz. máma s holkou v náručí, bla bla, pes Max, záběr, raf). U Cloverfieldu jsem si stěžoval trochu na kameru, Rec je v tomto ohledu zdařilejší. Jenže celkové vyznění: chvíli mi to připadalo jako opravdový dokument (ten pád hasiče plus následné dění je výborný), vzápětí jsem si ale myslel, že koukám na obyčejný zombie horor. Zároveň však platí, že je rozdíl vidět takovýhle horor o půl čtvrté odpoledne s dalšíma třema znuděnejma ksichtama, když vám ještě sluníčko pere přes okno do zad a nebo se na to podívat hodinu před půlnocí sám, když venku fučí vítr a o pár metrů vedle šelestí protýkající záchod. Problém je, že jsem to viděl právě uprostřed noci a osamotě. Pravda, záchod neprotýkal... možná to bude tím... 70%(2.4.2008)

• Dudek

Paradoxně tím co ubírá filmu na jeho věrohodnosti je až přílišná snaha o realističnost. Vcelku přirozeně vypadá [Rec] řekněme tak prvních 10 minut, jenže pak přichází první nakažený a několik maličkých kiksů úplně základní premisu rozhodí. Když zapomenu na to podivně nahrané přetáčení zpět na scénu střelby, zbývá ještě naprosto nečekaně reagující reportérka, která se začně chovat jakoby viděla zombie. Normálně nemám s logikou u hororů žádný problém, ale to co je možné vidět [Rec] je opravdovým vrcholem blbosti. Naopak na druhou stranu je třeba režisérům připočíst snahu o co největší využití potenciálu domu. Zatímco v první fázi herci pobíhají jen v jedné části, ke konci uvidíme stísněný prostor v plné kráse. Navíc to zhasínající světlo v chodně je naprostá nádhera. Když už to nakousli i ostatní, tak i já musím dohnat, že v autentičnosti tohle nesahá Blair Witch ani po kotníky. Podivné prostřihy a zvuky kamery zbytečně vytrhávají diváka z děje a způsob nasnímání ruší v podstatě téměř vždy. Navíc postava kameramana se v některých momentech zaměřuje na naprosto absurdní detaily (hlavně závěr je tedy z jeho pohledu šílenost, když místo neustálého sledování anorektičky kontroluje svou spolupracovnici). [Rec] bohužel nepřekvapil ani z hlediska originality. Ty nejzajímavější scény jsme již několikrát mohli vidět (podkroví v Nenávisti...) a lekačky samotné jsou tak dlouho natahované, že v podstatě tušíte několik dlouhých vteřin (někdy i déle) co se přesně stane. Ničím nezajímavá nuda, s poněkud legračním koncem. Podivnou estrádu s policisty za okny raději úplně ignorovat. Že se bát nebudete dokazuje i koment známého strašpytla Toma Riddlea, který ani v domě plném chorých agresorů nevyhnal z hlavy neustále se opakující myšlenky o své dívce.(13.4.2008)

Velmi kvalitní horor. Myslím, že „lekacích“ scén je tu určitě více než v Blair Witch a kupodivu jsem se nenudil ani při druhém shlédnutí. Také mě příjemně potěšilo, že film není americké výroby. Španělsko dalo tomuto žánru novou krev.(21.4.2008)

Mrazivá a skličující atmosféra, která každou minutou houstne. Realistický pohled s třesoucí se kamery, může hodně lidem vadit a tak je i odradit, ale díky tomu je film více skutečný a uvěřitelný. 80 %(26.9.2010)

Zo zanroveho podania ide predsa len o intenzivnejsi zazitok strachu ako Cloverfield a urcitu dobu mi prisiel REC aj menej vykonstruovanejsi. Zmenilo sa to v zaverecnej tretine, ovsem aj napriek tomu som konecne po dlhej dobe v danom zanri pocitoval skutocne napatie a nechal sa dejom strhnut.(31.3.2008)