REC

[Rec]

Horor / Thriller

Španělsko, 2007, 78 min

• Dudek

Paradoxně tím co ubírá filmu na jeho věrohodnosti je až přílišná snaha o realističnost. Vcelku přirozeně vypadá [Rec] řekněme tak prvních 10 minut, jenže pak přichází první nakažený a několik maličkých kiksů úplně základní premisu rozhodí. Když zapomenu na to podivně nahrané přetáčení zpět na scénu střelby, zbývá ještě naprosto nečekaně reagující reportérka, která se začně chovat jakoby viděla zombie. Normálně nemám s logikou u hororů žádný problém, ale to co je možné vidět [Rec] je opravdovým vrcholem blbosti. Naopak na druhou stranu je třeba režisérům připočíst snahu o co největší využití potenciálu domu. Zatímco v první fázi herci pobíhají jen v jedné části, ke konci uvidíme stísněný prostor v plné kráse. Navíc to zhasínající světlo v chodně je naprostá nádhera. Když už to nakousli i ostatní, tak i já musím dohnat, že v autentičnosti tohle nesahá Blair Witch ani po kotníky. Podivné prostřihy a zvuky kamery zbytečně vytrhávají diváka z děje a způsob nasnímání ruší v podstatě téměř vždy. Navíc postava kameramana se v některých momentech zaměřuje na naprosto absurdní detaily (hlavně závěr je tedy z jeho pohledu šílenost, když místo neustálého sledování anorektičky kontroluje svou spolupracovnici). [Rec] bohužel nepřekvapil ani z hlediska originality. Ty nejzajímavější scény jsme již několikrát mohli vidět (podkroví v Nenávisti...) a lekačky samotné jsou tak dlouho natahované, že v podstatě tušíte několik dlouhých vteřin (někdy i déle) co se přesně stane. Ničím nezajímavá nuda, s poněkud legračním koncem. Podivnou estrádu s policisty za okny raději úplně ignorovat. Že se bát nebudete dokazuje i koment známého strašpytla Toma Riddlea, který ani v domě plném chorých agresorů nevyhnal z hlavy neustále se opakující myšlenky o své dívce.(13.4.2008)

Desivé !!! Budovanie atmosféry funguje a druhá polovica má neskutočné tempo. Bál som sa, postavy konečne nekonajú blbo a nápady to má skvelé ( finále!!! alebo aj miesto - len schody a pár izieb...) Absolútna spokojnosť a maximálny hororový zážitok. (nespal som po dopozeraní celú noc)(14.4.2011)

Souhlasím s tím, co tu napsal Mr.Apache. Film velmi rychle odsýpá, působí autenticky (herecky i režijně), ale skutečné atmosféry by se člověk nedohledal. A když už se k nějaké takové scéně schyluje, je vzápětí zabita předvídatelným zvratem či rozklepaným vizuálem, který působí též aunteticky a tvůrci si na něm dali evidentně záležet, bohužel nám mnohdy zakrývá víc než by bylo po chuti. Je to slušný pokus, na který se rozhodně vyplatí podívat (už pro srovnání s přicházejícím Diary of the Dead), ale nic moc ve vás nezanechá.(16.3.2008)

• Subjektiv

Natočme film realističtější než reality show. O úplně obyčejných lidech v úplně obyčejném baráku s neobyčejnou zombie. S úplně obyčejnými reportéry. Před každou scénou se zamyslíme. Co by udělal obyčejný policista, co by udělal obyčejný reportér, co by udělal obyčejný lékař, co by udělala obyčejná číňanka, co by udělal obyčejný hasič, co by udělala obyčejná matka, co by udělala obyčejná dcerka, co by udělala (ne)obyčejná zombie? A pak to provedem, kameraman přitom párkrát zaklepe kamerou, občas ji upustí, semtam zhasne světlo. Jenom občas vpustíme něco nelogického, aby to měly postavy těžší. Například když nenecháme říct ty venku těm uvnitř, které tam uvnitř proti jejich vůli drží, že není vhodné se nechat pokousat a je vhodné ty pokousané izolovat. Ve výsledku stejně obyčejné jako postavy. Mírně opravdověji působící než reality show, ale s menší výpovědní hodnotou o lidské povaze. A, zakázané slovo, nudnější. A závěrečné odhalení, v němž původ všeho neštěstí je spojen s náboženstvím, které snad možná hlásá: "Jeden zblblý fanatik je schopen vypustit jakýsi virus a rozpoutat apokalypsu," co s ním? To je asi nějaké rychlokvašené sdělení, které nás mělo přesvědčit, že tenhle film je jaksi o něčem víc. U mě se nepovedlo.(17.5.2010)

Strašidelné moc ne (od posránka, jako jsem já, to už je teda co říct), vtipné chvílemi (nechtěně) ano. ... Canakjo, ty kluku hloupá, dyť to píšeš ouplně obráceně!(8.2.2010)

• - Manuela Velasco je i ve skutečnosti televizní reportérka. (KucC)

• - Pracovní název filmu byl Bombers, což v katalánštině znamená Hasiči. (KucC)

• - Ve scéně, kdy mladý požárník spadne ze schodů, žádný z herců nevěděl že se tak stane. Jejich zděšené reakce jsou tedy reálné, nehrané. Mysleli si že došlo k nehodě při natáčení. (POMO)