Noc na Karlštejně

• Československo Noc na Karlštejne (více)
Československo, 1973, 83 min (Alternativní 86 min)

Scénář:

Zdeněk Podskalský st., Jaroslav Vrchlický (divadelní hra)

Hudba:

Karel Svoboda

Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Karel Höger, Jaroslav Marvan, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Slávka Budínová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík (více)

Jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších českých filmových muzikálů vypráví o císaři Karlu IV. a jeho hradu Karlštejn, na němž kvůli jeho zákazu nesměly přebývat ženy. Tento zákaz měl posloužit k tomu, aby se panovník mohl věnovat mužským záležitostem. Jedné noci byl ale porušen hned dvakrát… Na Karlštejně se tedy objeví nejen Karel IV. a dva nezvaní hosté, cyperský král Petr a bavorský vévoda Štěpán, ale také dvě ženy v mužském přestrojení. Jednou z nich je císařova manželka Eliška Pomořanská, která z lásky a ze stesku porušila zákaz, aby mohla císaře alespoň zahlédnout, tou druhou je neteř purkrabího Alena, která se vsadila s otcem, že dokáže strávit noc na hradě v mužském přestrojení… Český filmový muzikál natočil režisér Zdeněk Podskalský podle stejnojmenné divadelní hry Jaroslava Vrchlického. V hlavních rolích uvidíte Vlastimila Brodského (Karel IV.) a Janu Brejchovou (Eliška Pomořanská). Eliščina ochránce, arcibiskupa Arnošta z Pardubic, hraje Karel Höger a odvážnou a tvrdohlavou Alenu Daniela Kolářová. (Česká televize)

Holly_Molly

Sice je ten film dějově prázdnej a o ničem, ale aspoň má pěkný kostýmy, supr herce, fajn písničky a dobře se na to kouká :-) ()

Miroslav.Zac

Četl jsem i předlohu, ale ta je oproti filmu těžkopádná, jazykově krkolomná a ne tak vtipná jako film. Noc na Karlštejně bych bez rozpaků zařadil do Top 10 nejlepších českých komedií. ()

malyLibor

Jeden z mých nejoblíbenějších muzikálů, především díky skvělému obsazení a vynikajícím hereckým výkonům. A samozřejmě skvělým písním. ()

JohnnyV

Když běží počáteční titulky, lze si v pozadí všimnout, jak někdo vede jízdní kolo. I takový režisér, jako byl Zdeněk Podskalský, se nevyhnul velkému omylu. ()

majklfly

Skvost české kinematografie. Hudební komedie s hvězdným obsazením a a písničkami z dílny Karla Svobody. Prostě moje vánoční lahůdka... ()

misa kulicka

Dnes už klasický český muzikál - a jeden z nejlepších. Herecké výkony včech prvotřídní, ale jasné jedničky jsou vévoda bavorský Štěpán ( i bez fraucimoru ) a cyperský král Petr. A velký hold skládám panu K.Svobodovi za nádhernou hudbu. .... - a teď promiňte, na hradě je ženská, jdu ji hledat. ()

sun.eagle

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. S nesmrtelnou hudbou která pohladí, a navíc se skvělými herci. Jeden z mála filmů který si pustím po tisící a bude mě bavit pořád stejně. ()

Calvus77

Toto nemohu hodnotit objektivně, neboť ho mám zarytý pod kůží už z dětství. Dle mého subjektivního pohledu je to naprosto výborné, vtipné a vlastně i dojemné! Hoja hoj, mňam! ()

Ospalek

Po muzikálové stránce je to pěkně odvedené, písničkyy poutavé a na nic si nehrající, ale jinak mě to njak moc nezaujalo... ()

facehugger

Nechci opakovat chválu hereckých výkonů, děje a písniček. Už při prvním zhlédnutí tohoto díla mě dostala odpověď Karla IV. bavorskému vévodovi, proč že si císař nehledí více Německa: "Když jsem přišel do této země, našel jsem ji zpustošenou, panstvo odbojné a zpupné, lid utýraný a skleslý. A teď? Když vidím, jak se naše dílo daří? Tu chci sebe sama překonati v lásce k této zemi!" Proslov je podmalovaný okouzlující hudbou. Snímek si občas pouštím i pro malou roli dnes již zapomenutého zpěváka Pavla Bartoně, takto hlasově vybaveného stejně, ne-li lépe, než v té době Karel Gott. ()

Nijay

Kvůli matuře jsem si přečetl i knížku, k mému překvapení knížka je v podstatě stejná, až tedy na pár drobností.Ale film se pamatuje lépe :) Že z toho udělali muzikál byl opravdu dobrý nápad. ()

burg

Tenhle film musí mít rád každý, kdo je alespoň trochu hrdý na to, že je Čech. I když v poslední době nemáme být nač hrdí, tak na tuhle dobu určitě! ()

verveine

„Když mám tekutou révu, jsem Adam a chci Evu, ať takovou, či makovou. Révo, révo požehnaná, jiskrná jak zlatá panna, révo, révo tekutá, zabarvená dožluta...“ Stará česká klasika, ktorá ani po stom zhliadnutí neprestane baviť. Nádherné prepojenie muzikálu, komédie a histórie s najväčšou zásluhou bezpochyby nesmrteľnej hudby Karla Svobodu a tak vydarených výkonov hercov, ktorých úlohy im boli šité akoby na mieru. Spomeňme napríklad záletného milovníka žien, krále Cyperského v podaní Waldemara Matušku, vévodu Bavorského alias Miloše Kopeckého, či peška Šenka stvárneného Jaromírem Hanzlíkem. Neopomeňme ani predstaviteľky nežného pohlavia, a to skvelú Danielu Kolářovou ako svojráznu Alenu, či samotnú kráľovnú Janu Brejchovú (Helenu Vondráčkovú). Celkom isto ide o jeden z mnohých pokladov českej kinematografie – „když se umí, tak se umí“. ()

padlar

Jedna z klasik našeho filmu. Jsem rád, že jsem ji viděl, ale to je asi tak všechno. Příliš mně neoslovila. ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let