Noc na Karlštejně

• Československo Noc na Karlštejne (více)
Československo, 1973, 83 min (Alternativní 86 min)

Scénář:

Zdeněk Podskalský st., Jaroslav Vrchlický (divadelní hra)

Hudba:

Karel Svoboda

Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Karel Höger, Jaroslav Marvan, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Slávka Budínová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík (více)

Jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších českých filmových muzikálů vypráví o císaři Karlu IV. a jeho hradu Karlštejn, na němž kvůli jeho zákazu nesměly přebývat ženy. Tento zákaz měl posloužit k tomu, aby se panovník mohl věnovat mužským záležitostem. Jedné noci byl ale porušen hned dvakrát… Na Karlštejně se tedy objeví nejen Karel IV. a dva nezvaní hosté, cyperský král Petr a bavorský vévoda Štěpán, ale také dvě ženy v mužském přestrojení. Jednou z nich je císařova manželka Eliška Pomořanská, která z lásky a ze stesku porušila zákaz, aby mohla císaře alespoň zahlédnout, tou druhou je neteř purkrabího Alena, která se vsadila s otcem, že dokáže strávit noc na hradě v mužském přestrojení… Český filmový muzikál natočil režisér Zdeněk Podskalský podle stejnojmenné divadelní hry Jaroslava Vrchlického. V hlavních rolích uvidíte Vlastimila Brodského (Karel IV.) a Janu Brejchovou (Eliška Pomořanská). Eliščina ochránce, arcibiskupa Arnošta z Pardubic, hraje Karel Höger a odvážnou a tvrdohlavou Alenu Daniela Kolářová. (Česká televize)

skockalanova

Prijemna oddychovka na akekolvek prazdniny. Jana Brejchova je prekrasna ako vzdy a vsade, pan Brodsky neskutocne charizmaticky napriek tomu ze ide o komediu a pred tymto Panom Hercom i Panom Clovekom hlboko "smekam"... Matuska je sympaticky milovnik s vecnym usmevom na tvari, s panom Hanzlikom je kazda scena mila sranda. Mohla by som menovat vsetkych hercov ktori sa tu zisli a zodpovedne zahrali aj takuto v podstate milu saleninu. No a hudba nesmrtelna... to snad uzna kazdy! ()

annifrith

Zdařilé dílko pana Podskalského. Na tehdejší dobu i pro dnešek. Zkouším si představit v roli paní Ofky Jiřinku Jiráskovou. Nejde mi to. Laskavý čtenář ať promine. ()

PORTER44

Jeden z nejúspěšnějších Českých filmových muzikálů i když tento filmový žánr moc nemusím nechalo se na to koukat,byli tam i docela dobré vtipné scény a pěkné písně v podání W.Matušky. ()

JackUp

Za mě pět hvězd - kultovní český muzikál s vynikajícím hereckým obsazením, dobrým dějem a překrásnými písničkami... Jeden z kategorie filmů "musí vidět každý" :-) ()

JWK

na tom filmu je pěkný ten hrad, jinak nic jiného, pro mě je to slátanina, která se snaží vařit z vody, navíc v hrozných kostýmech... ()

juanpera

Klasika se vsim vsudy. Ve vynikajicim hereckem obsazeni, perfektni hudbou a bajecne lokaci film nebo spise komedie s filmovyma pisnickama, pravem patrici do zlateho fondu. LIBI 90. ()

Hansolo35

Tohle je prostě majstrštyk! Nejlepší český muzikál, hvězdné osazení a nesmrtelné hity. I toho Karla, otce vlasti Brodskému lehce uvěřit. Rád se na to občas podívám. I když hlavně poslouchám písničky a zkouknu pár klíčových míst. ()

Evan_Hart

Jako mladý jsem nikdy nedokázal ocenit toto dílo, především ve studentských létech. Nyní sedím před bednou a nostalgicky vzpomínám. I přes jistou dávku mužského šovinismu a feminismu, pro mne je to stále film, který, je komediálně, hudebně a muzikálně zpracovaný podle stejnojmenné divadelní hry. Ale to se tu už někde dozajista píše. Uvážím-li, co autor vytvořil v době normalizace, je to zdařilé dílo. Pro potěchu oka, i ucha. ()

Sadova302b50

Révo, révo požehnaná... lehká, vtipná komedie s pěknou hudbou, několika krásnými momenty a zajímavým hereckým obsazením, k její škodě bývá vysílána častěji, než záhodno. 78% ()

matej888999

Ano,Ano je tu další muzikál ale teď na Hradě jménem Karlštejn A nesmí tam žádná ženo protože se tam homouší jen chlapi a kdyby to viděla jaká koliv žena tak by od tamtud nevišla živá pač by ji tam znásilnili a zabili. ()

pelerin

Je to jeden z prvních českých filmových muzikálů, tedy má určitě své slabé chvilky. Ale to pionýrské počiny v zemi vzniku tohoto žánru, v USA také. Písně, které postupem času zlidověly, skvělé pěvecké i herecké výkony by tento film určitě posunuly v hodnocení víše, nebýt pro celovečerní film poměrně slabého námětu. Ten je vhodnější spíše pro malé divadelní formy. ()

andydufrsn

Roztomilá hudební rádobyhistorická blbůstka, kde snad jediné co se historii nevymyká je hrad, i když ten taky vlastně v Karlovo době vypadal úplně jinak. Ale zas na druhou stranu, film ani náhodou nemá snahu být něčím historický. Jedinou jeho ambicí je být roztomilou hudební blbůstkou! ()

Zrzavakocka

Klasika s trochu převrácenou historií, ale to vůbec nevadí, a když se k tomu připočte nesmrtelná hudba Karla Svobody není co řešit ()

mamabubo

Takové hezké písničky... Pokud měla Noc na Karlštejně žánrově představovat frašku, v tomto případě historickou muzikálovou, pak snad splnila svůj účel. Jako TV kulisa je to poslouchatelné. Díky špičkovému hereckému ansámblu - 4/10. ()

Indominus

Co nepochopím, proč role Brejchové nebyla svěřena Vondráčkové rovnou. Bez debat by to uhrála a byla by i hezčí. Jo, je to pitomá hudební komedie, ale je dobrá. PS: Jediný kdo považuje Podskalského za nějakého extra mistra, mohla být jen Jirásková (pomatení z lásky), ale jinak to byl průměrný inscenátor... ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let