Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiální text distributora)

Gregor_Samsa

Takové o něco umírněnější Kladivo na čarodějnice s vůní morové epidemie. Zaslepenost, víra, bezvěrectví. Má to atmosféru; nechtěl bych v těch časech žít. Co vede lidi k tomu, že ve jménu víry dokáží tolik dobrého i zlého? A co nás k tomu, že už nevěříme? Neklidný film pro neklidnou noc... [80%; 2016-05-15 Home sweet home] ()

BarGoldstein

Trochu pěkného vydělávání kruponu, celkově ucházející oddechovka na téma mor, mrtvoly a smrt. Kdo by odolal? Jedině buzničky a hipstýrci. ()

Dr.Abe

Nejzajímavější záběr: na výpravů sebemrskaču v proudu řeky co nesou ohromný kříž z trámu jak na krovy. ()

vandamator

Luxusní záležitost. Deprese a šeď doprovází film od začátku, do poslední vteřiny. Úžasně surová atmosféra středověku. ()

chem.peace

HM, HUSTÝ, NA TENHLE FILM JEN TAK NEZAPOMENU A VRYL SE MI UŽ TEĎ DO PAMĚTI, TAKOVÝCH FILMŮ ZAS TAK MOC NENÍ....PROTO DÁVÁM ZA PĚT..... PRAVÝ, KRUTÝ STŘEDOVEK NASERVÍROVANEJ V PLNÉ SVÉ "KRÁSE"....JE TO ÚPLNĚ PRAVEJ OPAK VŠECH AMERICKÝCH FILMŮ, KTERÝ MAJÍ OD ZAČÁTKU AŽ DO KONCE NASERVÍROVANÝ LINKY,JAKYM SMĚREM SE DĚJ FILMU BUDE UBÍRAT. TADY JE VŠECHNO ÚPLNĚ NAOPAK A NEOČEKÁVANÝ A HLAVNĚ POSLEDNÍ PŮLKA FILMU A ZÁVĚR JEŠTĚ VÍC.....ALE TAK TO PROSTĚ VE STŘEDOVĚKU BYLO...KRUTÁ REALITA... ()

kondomxxl

Je to také nemastné, neslané. Z počiatku sa to tvári ako nejaký akčák, potom ako výberové konanie. A hoci sa Sean Bean snažil, film to nezachráni. A koniec len všetko zaklincoval. ()

Urnungal

Pro mne veliké překvapení. Delší dobu jsem neviděl skutečně dobrý film, ale Black Death konečně sérii špatných filmů porušil. Inteligentně vymyšlený děj tak, že nebylo třeba žádného nadpřirozena a jiných podivných věcí, které filmu většinou jen stahují kvalitou dolů. Film také krásně vyobrazuje bídu 14 století, období moru a také mentalitu tehdejších lidí. Horor z ponurých časů středověku má u mě jasných pět hvězdiček. ()

bystroocko

Hodně dobré - především prostředí a herecké výkony naprosto parádní. Do puntíku souhlasím s komentářem Malarkey a z 90% souhlasím s komentářem Kiddo. ()

zekon

KDO TO ZAŘADIL DO HORRORU A PROČ? Vždyť je to vynikající a perfetkně syrově natočený historický film. Velmi nově a jinak zpracované téma našeho Kladiva na čarodejnice. Ukázka toho jak je jakékoli náboženství nesmyslné, nebezpečné a trapné. Pěkně je vidět, že zvlášť křesťany lze chápat jako nemocné, nenormální lidi. Čemu nerozumíme, co není božské je špatné a kdo nevěří v Krista musí zemřít. Začalo to v roce 0 a trvá dodnes. Nezabiješ, ale když to je ve jmonu Boha tak klidně i celou vesnici. Jsem ateista, díky bohu :) ()

cernymotyl

Surový středověk. Brrr. Z gauče obýváku se na to dívá ale velmi dobře. Děj vtáhne a atmosféra přímo dusí. Povedené. ()

montel

Středověkou Anglii sužuje mor, který po sobě nechává hromadu mrtvol. Biskupem pověřený muž jménem Ulric (Sean Bean) má za úkol spolu se svou partou odvážných mužů vyhledat vesnici, kterou tato nemoc minula a jehož obyvatelé jsou úplně zdravý. Povídá se ale, že tuto vesnici ovládají démoni...Výborná atmosféra temné středověké Anglie. Přesně takhle se mi to líbí. Škoda jen horší druhé poloviny, kdy film trochu ztrácel svůj úvodní potenciál. Ale hodně slušná podívaná, ve které mi Sean Bean perfektně sedí. 60% ()

veere

Mohlo to být lepší, ale (a to spíše) to mohlo být mnohem horší - filosofická historická řežba, dobře depresivní, znázorňující fanatismus (převážně tu mírumilovnost některých křesťanů) a hutná atmosféra temného středověku... ()

headshotd

Středověk se vším všudy. Temné, chladné, uvěřitelné, ale hlavně syrové/surové. Osobně si nevzpomínám, kdy jsem naposledy viděl tak výborné zpracování středověké tématiky (snad Arn). Ke konci se stal film depresivní na můj vkus až moc, ale nechci napovídat. Za sebe tedy doporučuji všem milovníkům dob temna, čarodějnictví, moru a mučících nástrojů. ()

harpunka

Tak som sa tešila na dej filmu, ale teda nič moc. A to filmy v sadené do stredoveku žerem. Ešteže to zachránil Boromir, ktorý si asi nachvíľu odskočil... ()

Shim-my

Tak takhle ano. Zajímavě nadhozená zápletka, všudypřítomný nádech tajemna, sugestivní obrazy (sebemrskači v černých kápích pochodující středem potoka), nekompromisní brutalita, skvělá hudba a především ve své neokázalosti pohlcující výprava, to vše vyvolává sugestivní dobovou atmosféru a neustálé mrazení v zádech. Počáteční hororový opar se postupně rozpouští a odhaluje jádro filmu ve středověké mentalitě, zateměné pověrami a neznalostí, která později zakládá stěžejní ideový konflikt. Po Valhalla Rising další podobně koncipovaný, "jiný", nezávislý, evropský pohled na historický film, který stojí za zhlédnutí. P.S. Snad jen ta utlumená barevná škále je už možná trochu moc "trendy", ale to je jen takové rýpnutí, stejně si to nedovedu představit natočené jinak. ()

aciss

Bezduchý film bez špetky překvapení. Nechápu tak vysoké hodnocení tohoto béčka - mátožnost postav, plochý děj, klasické nelogické chování herců, špatné herecké výkony a ještě mnohem více mluví za své. Navíc to, promiňte mi ten výraz, pitomé prokládání nechutnými scénkami se mi vůbec nelíbilo. Nemám nic proti takovýmto součástí filmů, ale film musí mít v základě nějakou hlavní kostru a nikoliv aby se snaha o udržení diváka opírala pouze o záběry na utínání končetin, jako se děje zde. Kladně hodnotím výpravu, dobové kostými a menší role pomahačů inkvizice. Zbytek zápor. ()

bedlak

Podle komentářů ostatních uživatelů jsem očekával více. Shodnout se mohu na jediném, že film není horor, dokonce ani mysteriózní. Očekával jsem pohled do středověku bez okrášlení ve své hrubosti a tvrdé realitě v době moru, což první polovina filmu plní a vše funguje do příchodu do vesnice. Chápu úmysl tvůrců, ale kontrast je příliš veliký. Všichni ve vesnici jsou čistí, v nových šatech, které si dovolí vyměnit za čistoskvoucí bílá roucha při rituálu. Navíc film postrádá u někoho zmiňované dějové zvraty a je příliš laskavý na pohled tehdejší křesťanské církve, kterou vykresluje jako zastánkyni dobra a zlo je chápáno spíše v podobě nevzdělaných vesničanů. Hodnocení dávám za první polovinu a za korekci pohledu na církev v závěru. ()

Martens14

Temný, krutý, hnusný, morový středověk, ještě že jsem v té době nežil. Krásně natočeno a s bravůrou zahráno od všech přítomných.....móóć se mi to líbilo. Takových filmů je málo, škoda... ()

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (více)