Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiální text distributora)

HennessyVSOP

Původně jsem se obával do čeho zase Sean Bean vlezl, ale brzy po úvodu se mi film začal líbit. Je temný, drsný a ze středověku s charismatickými herci a velmi dobře vymyšlenou pointou k zamyšlení. Takhle příjemný film ze středověku jsem už velmi dlouho neviděl. 90% ()

Searth

Syrové, živé, hutné, tvrdé. Na nic si nehrající, nezahlcující diváka přebytečnými dějepisnými fakty a daty, což film většinou poškodí. První polovina plyne poklidně, skoro až nudně, občas plná zajetých klišé. Druhá část jako by však patřila k jinému filmu. Příběh nabírá spád, trochu komplikovanosti, člověk je donucen zapřemýšlet. Především se ale na všechno začnete koukat z trošku jiného pohledu a na rozdíl od těch sympatických chlapíků se Seanem Beanem v čele začnete možná trošku pochybovat. Sice ne o víře, ale spíš o dosavadním a budoucím vývoji filmu (a ten je v našem případě důležitější než víra). Nakonec film nějak tak skončí s tím, že něco jste očekávali, něco ne, ale odcházíte s pocitem, že váš čas promarněn nebyl a Carice van Houten je docela šik. A pokud patříte mezi část obecenstva, která jen nedoufala v to, že se u filmu neodreaguje, či neočekávala krvavý středověký horor, možná se i zkusíte vžít do některého z přítomných středověkých obyvatel Anglie roku 1348, v pověstných dobách, kdy černá smrt měla žně, a nakonec i zapochybujete. Nikoliv však o bohu, ale o sobě a o tom, jak jste si sebou byli na začátku jisti. Přesto filmu něco chybí. První část by možná neškodilo trošku odlehčit, přidat trošku akce a nadhled. Tu druhou zas trochu uzemnit. Ale všehovšudy, proč ne, vždyť jsme ve vrcholném středověku a to tempo se v těchto těžkých časech snese. A některé z vás možná i potěší. |70%| ()

djcremo

Ako to tak sledujem, tak spoza veľkej mláky prichádza čoraz viac kvalitných filmov a ak to takýmto štýlom pôjde ďalej, tak z Hollywoodu budú prichádzať už len podpriemerné filmy. V podstate tomuto filmu ani nie je čo vytnúť, až na to, že som z neho nebol hotový a že pomerne svižné tempo ktoré bolo nasadené od začiatku sa ku koncu filmu trošku zvrtlo a pridalo viac na tempe ako bolo nutné, vďaka čomu film už negradoval, len dobehol rýchlo do konca, čo je škoda, lebo to mohlo byť dokonalejšie. Malo to kvalitný scénar, dobrú réžiu, kameru, atmosféru a aj hercov, ktorí podávali skvelé výkony. ()

Scaevola

Hluboký pohled na problematiku lovců čarodějnic a inkvizice vůbec v přiléhavých bažinných exteriérech s nádechem tajemna. Člověk se při sledování i bojí, ale ne toho, co čeká za dalším koutem, leč toho, co se hrdinům stane, protože něco se stát musí. Tak tíživou atmosféru jsem zažil naposledy u "Valhalla Rising"; zde se navíc u okrajů plátna pohybuje šílená myšlenka, kdo za to všechno vlastně může - kdo je vinen? ()

kalysta

KValitní historické drama, které asi nelze považovat za horor, pokud tedy nebudeme za horor považovat už jen samu esenci příběhu a doby, která by se nám nepochybně jako čirá hrůza mohla jevit. Příběh o krutosti doby a náboženském fanatismu je v současnosti velice potřebný. Dobrý film, který nezneuživá laciné triky heroic fantasy, ale civilním pojetím a silným, byť vcelku obyčejným příběhem diváka vtáhne. ()

Scenixia

Velice slušně zvládnutý historický film. Vypráví o hnusném černém moru, který ničí lidi, mravy i kraj. Zajímavý příběh, proč a jak se z naivně mladého mnicha stane inkvizice jak řemen .... ()

Carnosaurus

Na to v jakých sračkách se odehrává, neuvěřitelně sterilní film. Je vidět snaha tvůrců vybudovat hutnou atmosféru, která by perfektně vystihla temné období, do kterého je děj zasazen. To se jim však absolutně nedaří. Naštěstí je tu krásná Carice van Houten a sympaťák Sean Bean, kteří filmu dodávají určitou stylovost. Celkově však vcelku mdlá podívaná s několika zajímavými scénami. Za filmy jako Maso a krev, nebo Kladivo na čarodejnice zůstává hodně pozadu, co se přesvědčivosti a hutnosti týče. ()

retrix

Zaujme hlavně výborně vytvořené prostředí středověku a postav. Scenérie neměli chybu a film po příjezdu biskupovi ekipy začíná mít nádech tajemna a dobrodružného očekávání co bude dál. Na duši mrazí a vy čekáte, s čím na nás dějová linie přijde. Bohužel, po první půli fim postupně graduje níž a níž, až mně připadalo, že scénář začal tvořit nějaký náboženský fanatik. Jak jinak si představit, že náklonnost hlavních postav jde najednou do kopru a vy máte pocit, že postavy z vesnice jsou kladnější než ty hlavní. Nějak jsem začal fandit té vesnici a chtěl zničit ty ostatní, takže někde bylo něco špatně. Divák potřebuje ve filmu někomu věřit nebo mít svého kladného hrdinu, ale tady nakonec kladný je záporný ve jménu Boha či na druhé straně pohanství. Navíc mně tam hned naskočily dvě nelogičnosti - Christopher Smith asi zapomněl, že ve středověku byl silnou zbraní luk, spíše nezapomněl, ale pro vývoj děje se mu tady luk absolutně nehodil a za druhé - vesnice si žila v pohodičce, žádné zbraně jen nějaké dřevěné vidle a přitom hned nedaleko naši partičku přepadla tlupa halamů. Že by vesnici nikdo nenapadl a nevyhubil ? ()

Tempest

Velmi zvláštní film. Čekal jsem film s temnou až ponurou atmosférou z období "černé smrti". Film je skutečně hodně temný, ale tak nějak jinak než byla moje očekávání. Mor je zde spíše jen kulisou a příčinou, proč došlo k popisovaným událostem, ale od určitého okamžiku jak kdyby se úplně vytratil z děje. Začátek byl docela dobrý, ale od chvíle, co se výprava dostane do vesnice, tak je to znatelně slabší. Děj mě připadá vzhledem k době, ve které se odehrává, takový "civilní" a vlastně i jednoduchý. Docela dobrá byla závěrečná pointa, kam až hlavního hrdinu celá záležitost dovedla. Celkově hodnotím film jako lepší průměr, škoda nevyužitého zajímavého tématu. Je to film tak na jedno podívání. ()

RKBoy

Podla hodnotenia tu na CSFD som čakal viac , ovela viac.Bez atmosféry , napätia či nejakých kvalitnejších hereckých výkonov, o deji ani nehovorím škoda slov , ešte ked si vybavím tú príšernú kameru a ešte príšernejší koniec.Brr.2* za pár dobrých bojových scén a Seana Bean. Tržby - $265,318 ()

Warzy

Film je temný a celkom brutálny, vcelku jednoduchý dej. Brutálnosť je asi prednou stránkou filmu smrť a boj je na každom kroku a neni nijak prikrášlená. Bojové scény v tomto filme mi zapísali do pamäti, žiadne rozprávkové choreografie proste brutálny boj ako má byť. Spoiler: Ako inak Sean Bean zase umre :) ()

kolodej1

no, něco mi napovídá, že to nebyla úplně idylický čas...Ten film to docela hezky potvrzuje. Vzít někomu život bylo tehdy velmi jednoduché, nač se zdržovat soudy. Jo, žujeme zkrátka ve složité době ()

Kozlowski8

14. století - v Evropě řádí morová epidemie. Děj snímku se odehrává v Anglii, kde se skupina mužů, církevních vyslanců, vydává hledat vesnici ležící uprostřed lesů a bažin. Vesnice není ,dle zvěstí, postižena morem, což mohou mít na svědomí jedině temné síly. Skupinu vede mladý mnich Osmund... Ve snímku, který se dá charakterizovat jako historické drama s prvky hororu, je hlavním tématem zlo, jež plodí na jedné straně fanatická víra v boha a na straně druhé fanatismus antikřesťanů. Vše je zasazeno do ponuré, tísnivé atmosféry, která je tak působivě vyvedená, že zlo, strach a bolest doslova prostupují skrz obrazovku k divákovi. Právě na skvělé atmosféře a hereckých výkonech (skvělí Sean Bean a Eddie Redmayne) film staví - a musím říct, že se mi tato stavba velice zamlouvá. 70%. ()

johnnie78

Nejvíc mě na tomhle filmu štvala skutečnost, že vypadá jako televizní inscenace. Záměr je přitom docela dobrý a nervy drásající finále taky. ()

Emperor1

Středověk - doba, ve které byla radost žít. Lidi k sobě tehdy měli tak nějak blízko. Člověk akorát nesměl onemocnět. A nebo se dostat do křížku s fanoušky a uctívači Zmrtvýchvstalého. Tento film docela pěkně a akčně ukazuje, jak bylo tehdy lehce možné dostat se do průseru a kam vede slepá víra v Boha či ideologii. Fanatismus v jakékoli podobě je zlý ve svých důsledcích. Spíše psychologické drama než horor, ale nevadí, člověk se může alespoň zabavit přemítáním, čeho by byl schopen za určitých okolností on sám. ()

gpx

Dobrá podívaná pro lidi, kteří mají problém pochopit způsob uvažování hard-core vyznavačů libovolné víry. Křesťanský svět tohle barbarství už dávno překonal, ale utrpení nekončí. Potomci křesťanů (prakticky my všichni) se dnes v očích roztahujících se vyznavačů Islámu dostávají ve svých vlastních zemích do role "nevěřících" a boj o přežití po letech znovu nabírá na obrátkách. ()

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (více)