Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiální text distributora)

kolacky

Tak TOMUHLE říkám temný středověk. Dáma mohla být klidně jen šikovná manipulátorka a všechno se to klidně mohlo stát... a mníšek se ze všeho pomátl... jen hranice mi v Anglii nesedí, tam čarodějnice věšeli. Jinak velice, velice skvostná atmosféra. I bez fantasy atributů. A můj oblíbený Sean Bean zase za hrdinu, který to nejvíc odskákal... ()

chrustie

No BUBUBU! Že se nebojíte? Ani ucvaknutého prstu na noze? Tak to se mrkněte po něčem jiném, protože tohle je jediné, co tady na vás čeká. Ohromující název už na první pohled křičí béčkovitostí, která se ale dostaví až cca po hodině filmu, do té doby je to hodina nudy. Pokud někoho vyloženě baví výpravné historické snímky, tady si pošmákne. // imho asi si budu muset pozměnit seznam oblíbených uživatelů na csfd, protože 5* tomuhle ušmudlanému nesmyslu? to už chce hrubou dávku nevkusu. ()

waltosin

Na začátku se mi to líbilo, ale pak to začalo ztrácet jiskru. Dobrý příběh, jak tam cestovali tak to byla paráda,ale od té vesnice jsme čekal více. Jinak napětí, zabíjení a krev tam byla tak jsem docela spokojen. ()

Emilii

Hele to je film jak víno, nejenom "suché a vychlazené na skvělou teplotu, ale i ta barva je krásně čistá", prostě "DOBRÝ VÍNO", jak řekl maršál Rusworm v podání Zdeňka Štěpánka.......Je fakt dost dobrej - dost vysokej LEVEL. ()

DooFooS

Syrovější pohled na středověk, ve kterém se nepohybovaly nažehlené postavy, ale lidé z masa a kostí a někdy i bez kostí a masa. ()

shedlo

Velmi oceňuji absenci ďábelských kopýtek, zaklínadel, hlubin pekelných a dalších temných propriet, pointa je krásně jednoduchá a vy nakonec nevíte, zda jste celou dobu fandili tomu správnému hrdinovi. Pěkná práce. ()

Aywes

Škoda nevyužitého potenciálu.Mohl z toho být velmi povedený film.Ze středověku je slušných filmů hodně málo.Tohle bylo na hraně mezi kvalitou a propadákem.Moc velká snaha o vážnost a zaměření na víru.Čekal jsem možná o trochu víc akce a alespoň slušnou kameru.Škoda, že se z toho stal zmatený a nic neříkající film s dobrým nápadem.Scénář špatný asi nebyl, ale rejža si to trochu zeslonil.Snad se bude modlit k bohu. ()

MichaelD

Fanatismus v plné své kráse. Film by se dal skvěle zakomponovat i do dnešní doby. Jen chvílemi jsem poznával rukopis Christophera Smitha. Mimochodem, komu připomněla scéna uzavřeného Osmunda v kleci ve vodě scénu z Metra, kdy byla Kathe uzavřena v kanále? ()

Don Maty

Sean Bean je herec, ktorý sa dokonale hodil pre rolu verného kresťana, ktorý sa svojej viery len tak nevzdá a radšej hrdinsky umrie. Taký pekný večerný film, bez myšlienky ale potešilo ma, že som ho videl. Skôr konverzačka ako bojovný film...3* ()

Thovt

extrémně, do posledního detailu povrchní film. na konci nezůstane snad jediná otázka, na kterou by divák nedostal až trapně jednoznačnou odpověď. škoda, že kvůli celkově nedotaženýmu scénáři (chybí gradace i pořádný finále) nevynikne skvělý uchopení drsnosti středověku - zvlášť naturalistický scény, v jiných filmech působící samoúčelně, v tomhle případě dokážou zamrazit. škoda přeškoda... ()

dokec

fujky, hnus, presto me ten film proste donutil jej dokoukat abych se na konci malem doblil jeste raz , diky. Sean Bean by mel produkovat nejaky film, kde konecne nezemre proboha, on to snad vyhledava :D ()

Max Q.

Rozporuplné pocity. Na jedné straně celkem hezká podívaná na krutý středověk, na straně druhé neodbytný pocit, že to mohlo být teda lepší/hlubší/reálnější. Ale velitel bandy mě potěšil, vypadal jako Tom Araya ze Slayeru. No a z Percyho se vyklubal zajímavý psychopat. ()

PamelaJJK

Temné a špinavé středověké drama o víře i nevíře. Zpracovaní, obsazení, hudba i vizualita, to vše nevybočuje ze šedého průměru. S horrorem to v podstatě nemá nic společného a to je moc dobře. Je tu jen rozumná dávka mystéria. Atmosféra se občas zadrhne a chvílemi to sklouzává až k nudě. Chtělo by to větší tah na branku a víc si pohrát s vizuálem. Černá smrt neurazila, ale vracet se k ní asi nebudu. Je to taková jednorázovka, kterou člověk zkoukne a hned zapomene. Rádoby poselství vzešlé ze souboje fanatismu, víry a ateismu to nezachrání. Doufal jsem ve větší pecku, ale je to ten nejšedivější průměr. ()

Sakulnikov

Jak psal HAL, první polovina fantastická a zbytek už moc ne. Ale ten začátek by mohl být nejlepší morový/středověký film, co jsem kdy viděl. ()

kacir

Eddie Redmayne je až nechutne odporný pehavý veľkohubý chlap, ktorý ma neuveriteľne vytáča.. Film pozerateľný, ale okolo hororu to ani nešlo. ()

Bilky

Našťastie to nebol ani horor ani kresťanská agitka- skôr naopak. Otázka viery zostala nezodpovedaná a zlo nepotrestané. Bolo totiž v každej postave. Pre mňa príjemné prekvapenie a veľmi slušné herecké výkony. Škoda trošku zbytočne urýchleného záveru ale inak som bol spokojný - 76% ()

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (více)