Jason Bourne se vrátil do New Yorku, ohrožuje celou CIA a ta začíná konat. Ukončuje programy Black Briar a Outcome, do kterého patří i agent Aaron Cross. I on je určen k likvidaci, stejně jako ostatní agenti rozesetí po celém světě, kde služba operuje. Aron je na tréninkové misi na Aljašce, kde se mu podaří před vrahy uniknout. Musí ale vynaložit veškeré úsilí a využít své schopnosti k tomu, aby všemocnou tajnou organizaci překonal. Ocitá se na útěku, je opět sledován nejmodernější technikou a musí kličkovat mezi sprchou smrtících kulek. Cross se poté shledává s doktorkou Shearingovou, u které kdysi podstupoval léčbu jako agent. Té jediné může věřit. Proti nim stojí šéf tajných operací, který má obrovský zájem na likvidaci všech vylepšených agentů. (TV Nova)

Jayem

Len priemerná čajovka na jedno pozretie bez poriadného scenára. A musím dodať, že asi horší koniec filmu ako tu som už dávno nevidel. ()

Dr Lizal

Já jsem spokojen. Těžký úkol vypořádat se s vysoko nastavenou laťkou předchozí trilogie Gilroy zvládl. Scény na Aljašce či závěrečná motohonička byly v top kvalitě. Z Jeremyho Rennera se stává novodobá akční hvězda a blíží se čas kdy obsadí všechny podobné role (stejné je to u Toma Hardyho). Weiszová tradičně výborná a Norton mohl být větší svině. ()

Mikeel

Škoda původní trilogie. Tenhle film není úplně špatný, ale s těmi původními má pramálo společného, přinejmenším akčnost, překvapivost a gradaci. Tady jsem se mírně nudil a téměř to nerozsekla ani závěrečná honička. Renner mi nevadil ani trochu, ale přiznejme si, že trilogie o Bourneovi stála především na skvělém Damonovi, bez kterého to ztrácí potřebný šmrnc. No a o otevřeném závěru nemluvím, protože už mě občas dost rozčilujou komerční záměry tvůrců o další natahování skvělých filmových děl. Ano, tenhle film byl poněkud zbytečný. Dozvěděli jsme se sice, co se stalo po posledním filmu, ale tato odpověď mě ani zdaleka neuspokojila a nepřišla mi ve výsledku ani dostatečná. Já upřímně doufám, že pokud se rozhodnou natočit další díl, zapojí do toho i Damona a celé to už jednou provždy uzavřou, než se z toho stane totální břečka! ()

Zombi

Na původní díly Bourna to samozřejmě nemá, ale i tak je to slušně koukatelný thriller, hlavně první dvě třetiny. Je fajn, že Renner je úplně jiný než Damon, je víc osobní, víc ukecaný. Děj rozšiřuje Bournovo universum, je to další mozaika do původní skládačky, nic víc. Akční scény ve druhé třetině jsou celkem fajn, ale závěrečná velká akční scéna je to nejnudnější z celého filmu. Jinak akce je dost stříhaná, není moc vidět co se děje, u střílení v půlce to tolik nevadí, u honičky ke konci je to na pěst. Slabší 4 hvězdy. ()

Ollie235

Trochu zbytečné a dlouhé, ale dívat se na to pořád dá. Dost mě ale mrzí, že nejlepší částí filmu je úvodní půlhodina, pak je všechno až moc zamotané a postavy z původní trilogie přinášejí spíš zmatek než vysvětlení. Jako samostatný na nic nenavazující film by to bylo dost možná lepší. ()

Milky.

Bože taková slátanina. Člověk se chce podívat na další perfektní Bourneovku a narazí na tenhle paskvil! Kdyby to aspoň nepůsobilo tak uměle naroubované na původní trilogii. Jenže jakkoliv "promyšlené" prolínání se scénámi, postavami a ději z původní trilogie tady působí tak uměle a zbytečně, že si říkáte jestli to Gilroyovci fakt myslí vážně. Tak prostě koukáte na to jak utíkají, občas se mihne nějaká akční scéna, pak se objeví superagent z nějakého Bollywoodského akčního filmu a po krátké až přehnaně parkinsonovsky rozklepané honičce s ním odporně animovaně švihnou o sloup (a podobných trikových hnusů je tam víc, co měl například znamenat toporný CGI seskok agenta ze stromu fakt nevím, ale úplně jsem si vzpomněl na hnusné intro Vampire Diaries z první série kde jeden upír "seskakuje" ze střechy) .A velké finále vlastně tvoří schování Pam do auta před novináři a hlavní postavy si jedou na dovolenou na jachtě. Z celého filmu se vlastně dovíte jenom to, že agenti musí brát různobarevné pilulky a pak dostanou injekci a už je brát nemusejí. Dělá si tady někdo prdel? Natočit něco tak zbytečného a nesmyslného je asi fakt umění když na to lidi chodí. A prosimvás mohl by mi někdo vysvětlit tu úvodní "efektní a divácky atraktivní" scénu lezení po horách a co měl ten test a schování tabletek do boty vlastně znamenat? Nehledě na čekajícího agenta v chatě. Tahle část jakoby do filmu vůbec nepatřila a rejža to tam snad natočil jen aby mohl něco pěkného taky střihnout do traileru ať to působí epicky. A taky by mě zajímalo kdo vybral Rennera jako hlavního herce. Když se tváří drsně tak působí dobře, ale jak se snaží zahrát nějakou emoci tak působí jako vystrašené štěňátko a to se na operativce z Bournova klanu fakt nehodí. Závěrem tedy: Divácky nenáročný a svým způsobem i zábavný výplach mozku, pokud o něm ale chci mluvit jako o pokračování či doplnění původní Bourneovy trilogie tak to beru jako rouhání a plivnutí Ludlumovi do xichtu. ()

Marys

Toto nebol Bourne a ani ako bežná akčná vec by to u mňa asi nevzbudilo veľa záujmu. Slabá atmosféra, veľa zbytočných kancelárskych kecov, napriek tomu, že proti hercom osobne nič nemám, akosi som im ich postavy neveril, príbeh nič moc a hlavný boss úplne trápny. Minimálne o dva stupne horšie než pôvodná trilógia, a to som ešte celkom mierny, si myslím. ()

zelvicka.

Svižný akční film, kde mě nic nepřekvapilo (to už jsme všechno v Bournovi nebo v Bondovi měli, nic nového neuvidíte), ovšem Renner se s rolí vypořádal hezky, Weiszová je taky fajn, do toho Norton pálí mosty a nehoří to, nehoří... Jestli klapne pětka a Renner si podá tlapku s Damonem, bude zaděláno na slušnou polívčičku. ()

peto580

3* len s veľmi, preveľmi odrenými ušami. A to sa snažím potlačiť všetky nesplnené očakávania tohto filmu. ()

Nethar

Ale jo, zabavilo. Lepší byla první půlka (v lesích, v domě), pak už to bylo slabší a konec mi vůbec přišel takovej dost nudnej a rychloutnutej. ()

Renfield

Právě ten přílišný filmový, nikoliv příběhový, odkaz na předešlé dva filmy mi přišel úplně zbytečný. Tony Gilroy mohl jet více po svém, neinspirovat se tolik, nekopírovat. Jednoduše není Greengrass, jeho pojetí akce je ale velmi slušné, závěrečná honička na motorkách to rozhodně dokazuje. Zároveň nemá ty pohledy kamery (ne že by byla špatná), rychlost, dynamiku, jenže o tohle všechno mi nepřipadá důležité se vůbec snažit, když to jde jinak. Každopádně musím souhlasit, že když se potká Aaron s Martou, dostává příběh ty pravé grády. Hned jejich seznámení a současně zúčtování s nevítanou návštěvou patří k nejlepším scénám. Ale ani první polovina mi vůbec špatná nepřišla, příběh se v ní solidně rozpíná, aby v té druhé trochu zapomněl a zaměřil se na ústřední dvojici, škoda. Právě tady se dalo více pracovat, třeba Aljaška. Jasný, někdy je přes čáru, nakonec to i Manila a další supertajný program se supertajným agentem poblíž. Zároveň ale má třeba velmi zajímavý pobyt ve srubu, kde bych se už kvůli Oscaru Issacovi klidně zdržel déle. Takže, dvě poloviny "odkazu" mi k sobě tak úplně nejdou, naštěstí má ale každá své velké klady. 75% ()

GavlaDan

Není to taková hitparáda jako originální trilogie, ale naroubování na tuhle sérii filmů mi dává celkem smysl. Je fajn vidět všechny ty události z jiného úhlu pohledu. A vidět jaký mají dopad na jiné postavy. Oceňuju, že to není stejné jako předchozí díly. (Třeba dvojka a trojka byly defacto to stejné) Ale bohužel už to nemá takový drajv. Po technické stránce (kamera, barvy, střih, hudba,…) je to dost možná ještě lepší než Damonovské filmy. Trochu mě štve, že to nemá prakticky žádné ukončení. Protože konec filmu mi přišel spíš jako splnění dalšího z mnoha sidequestů, než jako nějaké velké vítězství. Ale jinak to bylo dost fajn. 6/10 ()

Kontractor

Začátek je poněkud unylý, ale velmi mnoho dialogů a špetka akce dodává filmu na uvěřitelnosti a namísto akce z něj vytváří spíše triller, jenž se snaží vysvětlit organizaci a její kroky proti agentům, kteří přes emocí zbavující výcvik jsou stále lidmi, jenž chtějí žít svůj život. ()

Brejlil

Bourneův odkaz působí jako nátlak studia na Damona a Greengrasse, aby se pěkně vrátili a celou tuhle motanici nějak uzavřeli. Sám o sobě by to s výjimkou konce nebyl zas tak špatný film, v Bourneově vesmíru ale dělá docela paseku. Mám si vymýšlet zvídavé otázky? CIA má těch programů na vylepšování agentů spoustu, něco je genetika, něco je tvrdý výcvik. To je celkem jasné, ale Odkaz se zřejmě odehrává paralelně s Bournem, takže výmluvy typu uběhlo pět let příiš neobstojí. CIA také zřejmě nedělá nic jiného, než se válčí sama se sebou, protože když jedna z postav začne vypočítávat k čemu jsou jí agenti vhodní a jak dobrou práci dělají, je jí to houby platné. Žlutá pilule nahrazuje modrou a zelenou... A vůbec nejhorší je samozřejmě to pátrání. Aaron má pravé nepravé pasy, vydané agenturou a ta tedy ví, jaká jsou její vlastní krycí jména. V trilogii je ukázáno, jak CIA skoro v reálném čase ví, kdo kde prošel letištěm, tady ne. Tady se prohlížejí desítky hodin záznamů bezpečnostních kamer, aby si někdo něčeho všiml. A bohužel Gilroy není Greengrass, aby podobné díry v zápletce nějak kamufloval. Například zběsilým tempem. Takové tempo tu není. Hodně se, ale většinou zbytečně, mluví. Místo Aarona se věnujeme hodně času dr. Shearingové a bohužel ve scéně z jejího domu nedokáže Gilroy vzbudit ani náznak nějakého napětí, co bude, proč to bude a navíc dialogy jsou tak zbytečně dlouhé. Naštěstí následující bitka trochu zvedne úroveň, bohužel akční scéna v Manile je skoro přes kopírák akční scénou v Tangeru a i přes některé pěkné momenty je zbytečně dlouhá. Navíc Gilroy opravdu není Greengrass a na střihu této scény jsou rozdíly i přes zdánlivou podobnost pěkně patrné. Jedna hvězdička za mírné očekávání věcí příštích, ale nebude-li to návrat Damona a Greengrasse, nevím, nevím... ()

driverx

Klasický příklad toho, čemu říkám zbytečný film. Ze začátku je to celé velice nepřehledné a když se divák konečně zorientuje, zjistí, že zápletka je stejně slabá jako ve filmech Zdeňka Trošky. Jediné plus snad spatřuji v tom, že zhruba od půlky to plyne v celkem příjemně rychlém tempu a konečně se přestává tajemně debatovat někde v "krizovém štábu" mezi zasvěcenci. Na každý pád, film plyne odnikud nikam a vyšumí doztracena. Netuším, proč to vlastně bylo natočeno. ()

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (více)

Další Star Trek má režiséra

Další Star Trek má režiséra

23.12.2014

Sci-fi fenomén Star Trek se v roce 2009 dočkal filmového rebootu. J. J. Abrams (Mission: Impossible III) posléze natočil ještě pokračování nazvané Star Trek: Do temnoty, pak ale vyslyšel volání Síly… (více)

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

16.09.2014

Ještě před pár dny se Paul Greengrass (Kapitán Phillips) zajímal o režii nového filmu s Leonardem DiCapriem a Jonahem Hillem (Vlk z Wall Street). Teď to ale vypadá, že ho spíš čeká návrat k… (více)