Jason Bourne se vrátil do New Yorku, ohrožuje celou CIA a ta začíná konat. Ukončuje programy Black Briar a Outcome, do kterého patří i agent Aaron Cross. I on je určen k likvidaci, stejně jako ostatní agenti rozesetí po celém světě, kde služba operuje. Aron je na tréninkové misi na Aljašce, kde se mu podaří před vrahy uniknout. Musí ale vynaložit veškeré úsilí a využít své schopnosti k tomu, aby všemocnou tajnou organizaci překonal. Ocitá se na útěku, je opět sledován nejmodernější technikou a musí kličkovat mezi sprchou smrtících kulek. Cross se poté shledává s doktorkou Shearingovou, u které kdysi podstupoval léčbu jako agent. Té jediné může věřit. Proti nim stojí šéf tajných operací, který má obrovský zájem na likvidaci všech vylepšených agentů. (TV Nova)

Godhaj

,,He’s probably got a rifle.“ ,,It’s a high powered rifle.“ Myslím, že Tony Gilroyovi se povedlo skoro to nejlepší, co mohl s pokračováním Bourna udělat. Tím, že divák sleduje paralelní příběh ke třetímu dílu Bourna je příjemné v tom, že se setkává s již známými postavami. Příběh vlastně sledujeme z druhého konce, tedy z pohledu lidí, kteří se snaží celou situaci vyvolanou Bournem zamést pod koberec. To byla ta lepší část příběhu. Ta druhá, ve které sledujeme osud Jeremyho Rennera, je už trochu horší. On totiž nic neřeší a celý film se jen honí za svými pilulkami, na kterých je závislý. Oproti předchozím Bournům tedy nic moc. Po formální stránce je vidět, že se film snaží držet stejný styl, který zavedl Greengrass, což se většinou daří. Problém nastává s akčními scénami, které prostě nevypadají tak dobře a působí chaoticky. Celkově vzato je to ale hodně příjemný film, který ostudu Bournovi rozhodně nedělá! ()

TommyDiamond

Pro mě se příběh o Bourneovi uzavřel Bourneovým ultimátem (2007). To co jsem měl možnost vidět v Bourneově odkazu (2012) byl pouze uměle vykonstruovaný příběh, který pouze parazituje na úspěšné trilogii. Myslím, že to není poprvé, kdy se hollywoodští emisaři, chtějí takto napakovat. Vzpomeňme na Terminátora Salvátora či Červeného draka. Myslím, že zde jsme v naprosto stejné situaci Jsem spravedlivý a když pominu jakoukoli spojitost s Bournem, tak to byl dobrý akční kousek.... I když bourneovskou trilogii uznávám, Matt Damon mě nikdy nepřesvědčil, že on je ten správný Bourne. Jeremy Renner je více než rovnocenná náhrada... ()

AjfelCZE

Tak po super 3 filmech sledujících Bourna tu máme dalšího bratránka z kolonií. Docela povedená záležitost, jen tomu stejně trochu něco chybělo. Doufám, že bude nějaké pokračování. ()

Lavinia

Vypadá to dobře, kouká se na to dobře, a přece je to takové vlažné, neslané, nemastné, chybí tomu napětí, spád, ojedinělost a ona touha se dozvědět, jak, proč, kdo a co. Vlastně to už všechno víme předem a že mají bossové spoustu másla na hlavě tak nějak neohromí. Snesla bych i další pokračování - ale sakra v jiném stylu. ()

Gromit

Znovu a lépe? Obávám se, že lépe opravdu ne. Bourneův odkaz se sice tváří jako hodně chytrý thriller, ale ve skutečnosti ničím takovým není. Zápletka je v podstatě velmi jednoduchá a snaží se jen co nejvíc těžit z filmů Paula Greengrasse. Ale marná snaha, z Tonyho Gilroye (nic proti němu, jeho Michael Clayton byl opravdu vynikající) další Greengrass asi nikdy nebude, nikdy nebude umět točit tak působivou akci, nikdy nebude umět tak dobře pracovat s napětím. Navíc si nejsem úplně jistý tím, zda bylo nejšťastnější obsadit do role Bourneova nástupce Jeremyho Rennera. Herec je to sice dobrý, ale toho drsoně jsem mu fakt moc nevěřil. S touhle partou to prostě není ono. ()

RedRose

Na čtvrtý pokus to už Gilroy bohužel nedokázal... Hromada skvělých herců, hraje skvěle, ale zoufale tomu chybí (Bourneův) příběh a taky pomalé tempo bylo místy až ubíjející... Navíc celá první polovina byla hodně zmatená, co kde, kdo s kým a pro koho, až se v tom málem ztratili všichni... Prostě z toho vyšel průměrný špionážní thriller a navíc v podstatě bez konce... Pravděpodobně tady někdo myslel na pátý díl, ale myslím, že by to už fakt nebylo ono... Nebýt v názvu Bourne, možná by obecné hodnocení bylo i lepší, protože takto je to přímo srovnáváno se špičkovou trilogií, která už trilogií zůstane..... ()

Jacques1

Sice se nevyrovná předchozím dílům, ale jinak je to kvalitní akční film. Relativně ke své sérii ovšem jen 3*. ()

JohnZ87

Bourneovský film bez Jasona Bournea, i když ne tak docela... Povedená odbočka od hlavní Boureovy série, která ale dokáže pevně stát na svých základech, zajímavým způsobem rozšiřuje dosavadní filmové univerzum. Na předchozí události se tu odkazuje velice často, stejně jako na samotnou postavu obávaného agenta bez minulosti. S postavou Aarona Crosse (Jeremy Renner) jsem se velmi rychle sžil a nutno podotknout, že působí celkem sympaticky, k čemuž nepochybně přispívá i příjemný hlas jeho dvorního dabéra Marka Liberta. "Záporák" Edward Norton všechny operace řídí z bezpečí "hlavního stanu" a s hlavním hrdinou tak kromě jednoho flashbacku vlastně není přímo konfrontován. Sympatická Rachel Weisz (kterou mám rád už od první Mumie z roku 1999) Jeremymu skvěle sekunduje a společně tvoří zajímavou dvojici. Akce je sice méně, ale zato je efektní a řemeslně dobře zvládnutá. Některé dílčí akční momenty na mě udělaly takový dojem, že jsem si je musel pustit ještě jednou, i když jich bylo jen pár - hlavně při závěrečné honičce na motorkách. Když už jsme u závěrečné části filmu, tak agent, který ústřední dvojici pronásledoval a měl za úkol jejich likvidaci, mi svou houževnatostí silně připomínal terminátora.... :-) Špionážní stránka tohoto filmu je opravdu velmi působivá, zejména to, jakým způsobem Byerův tým vypátrá dvojici na Filipínách (je až děsivé, že něco takového dost možná funguje i v reálném světě). Ta podivná dějová linka s prášky a viry mi přišla trochu překombinovaná, byť pro nemalou část děje měla zásadní význam. Pevně doufám, že se Aaron Cross a Jason Bourne někdy sejdou společně v jednom filmu. 70% ()

prometheusXX

Skvelý odkaz predchádzajucich dielov.Režiser to zvládol viac než dobre.bavil som sa.krásne zábery.film vobec nenudí.práve že sa vyrovnáva ostatným častiam s M.Damonom. Skvelý J.Renner. za mna 87% ()

papadoce

Matt Damon je Jason Bourne. A ani sympaťák pod vplyvom piluliek Jeremy “Hawkeye” Renner s krásnou Ráchel na tom nič nezmenia. Ak sa odosobním a nebudem brať do úvahy, že sa tvorcovia iba chceli zviesť na značke Bourne, aby zarobili prachy, tak poviem, že ide o slušný akčný srillerík so sympatickým obsadením na všetkých postoch. Lenže ja sa neviem odosobniť, pretože Bourne je pra mňa ikonická filmová postava a teda vravím, že vyššie ako na tri to nevytrieskam ani za svet. A aj keby som chcel, ten záver bol slabší, takže ... ()

Shitonit

NIc novýho ani nic nasrávacího. Do poloviny si klíďo můžete uvařit večeři, pomilovat kocoura a strčit vokurku do zadku vašeho spícího spolusledovníka. Nic se nestane. První půlka je vlažná poznávačka Aljašky a kecy v kleci. Jak pak vylítne do luftu barák doktorky Vojeďmě, tak to dostává spád, Celý se to nasere a lítá to jak Superman na tyči. A jak se říká Ende gut alles gut, nakonec jdou všichni do piči a doufám, če se doktorka dočkala. Vokurky :-) ()

Kellerman

Nechci Bourneův odkaz nějak přehnaně kritizovat,protože je mi v mnoha ohledech velmi sympatický.Třeba prací s rozpočtem,který se podařilo díky rozumně zvolené formě udržet na uzdě a přitom stále získat technicky naprosto precizní snímek s minimálně jednou skvělou akční scénou.Nebo způsobem,jakým se tvůrci vyhnuli zbabělému restartu nebo přímému pokračování a předvedli nám asi nejoriginálnější navázání na úspěšnou sérii za hodně dlouhou dobu,protože způsob,jakým události v Bourneově odkazu ovlivňuje jednání samotného Bournea z Ultimáta je svým způsobem revoluční.A konečně samotným hlavním hrdinou,kterého si Jeremy Renner vyloženě užívá,líbí se mi jeho zarputilost,lehká drzost a celkově na mě působil lidštěji než samotný Jason Bourne.Jenže... filmu se vůbec nedaří ani navázat na filmařský styl předchozích dílů ani si najít styl vlastní.Hodně se mluví,málo se bouchá,ale na seriózní špionážní drama snímek ukáže příliš málo z pozadí celé situace,příliš málo prostoru dostanou potenciálně nosné postavy (Nortonův záporák brutálně nevyužitý) a taky nefunguje postava Rachel Weisz,protože je v podstatě omezená na hysterické záchvaty a důležité pohledy.Navíc to celé skončí v tak nevhodné chvíli,což jsem v podobném filmu hodně dlouho neviděl... Gilroy zkrátka pokračování bourneovské série nepojal vůbec špatně,ale převzal si až příliš ze svých minulých filmů a málo z těch Greengraasových a nic nedotáhl úplně do konce.Přesto filmu z výše zmíněných důvodů přeju úspěch a Rennerova Alexe Crosse bych rád potkal v kině znovu. ()

RyanRainheart

Na to, že se jedná o nadstavovaný díl a v celkovém pořadí čtvrtý díl, docela slušné. Myslím si, že v rámci možností se podařilo propojit svět Bournea a nového hrdiny Aarona Crosse i bez Matta Damona. Film trošku brzdí jeho pomalejší rozjezd, ve kterém poznáme všechny hlavní hrdiny, ale i přesto si udržuje vysoké tempo vyprávění. Hudba od Jamese Newtona Howarda dobrá, na konci filmu jedna s výborných honiček na motorce a nechybí ani bourneovská Mobyho závěrečná písnička. Osobně bych si přála vidět film, ve kterém by se Cross a Bourne potkali v jednom filmu, ale u pokračování tohoto filmu bych si už tak nebyla jistá. Nevím co ještě by se dalo s Bourneova světa více vytěžit, než nám bylo nabídnuto. ()

dur.dur

Jeremy Renner převzal roli nespolehlivého agenta na výbornou. Čtvrtý díl se pevně drží logiky dílů předchozích a odkazy na ně nejsou jenom umělým provázáním, ale plně funkčním lepidlem příběhu. Matt Dammon tu vlastně ani není potřeba. Vše se točí kolem toho, co zveřejnění Treadstone projektu vlastně rozpoutalo. Jednu hvězdu ubírám za přílišnou svázanost a neochotu režiséra přijít s něčím novým. ()

Nightmare89

Od tohto doplnku k Bourneovskej trilógií som naozaj nemal veľké očakávania. Prišlo mi to ako celkom slušná práčka peňazí využívajúc Bourneovskú značku. Matt Damon jednoducho poslal tvorcov do prdele s tým, že otázka okolo Bourna je už uzavretá (...otázka výšky honoráriku zohrala asi tiež svoju úlohu). Tvorcovia to ale vymysleli šalamúnsky: Namiesto Damona obsadili Jeremyho Rennera spolu s ako malým bonusom "šéfom tajných" Edwadom Nortonom. Celkom slušná náhrada za Damona nemyslíte? Problém ale spočíva v tom, že Damon je tvárou Bourneovskej značky a je v podstate nenahraditeľný. To je jak keby ste chceli natáčať Ramba bez Stallonea. Do kina som teda išiel fakt bez žiadnych očakávaní a to nemyslím len po stránke hereckého obsadenia (Tiež som bol zástancom názoru, že otázka Bournea - ako príbehu - je ukončená). Bohužiaľ, moje neočakávanie sa nakoniec ukázalo mojou najväčšou devízou. Začiatok filmu síce začal celkom sľubne, vďaka výbornej sibírskej atmosfére zmixovanou s prequelmi z obdobia konca Bourneovho ultimáta/mýtusu. Celé to ale začalo byť akési zdĺhavé, až som si začal klásť otázku, kedy sa to už konečne nakopne. No nenakoplo. Renner je úplne zabudnuteľný, príbeh okolo jeho postavy Aarona Crossa totálne nezaujímavý a z väčšiny scén som mal pocit absolútnej zbytočnosti. Pozitívne stránky by som videl vo výkone Rachel Weiszovej, ktorá úlohu vedkyne Marty Shearingovej zahrala naozaj excelentne. Pochopiteľne som nechápal slabému priestoru Edwarda Nortona, ktorý podal svoj kvalitný štandard, no aj to stačilo na to, aby sa zaradil medzi highlighty filmu. Nesmiem zabudnúť ani na skvelú "manilskú" naháňačku, ktorá jednoducho nemala chybu a celkom nostalgicky pripomenula "zlaté" Bournovské časy. Toto všetko ale na 134 minútový film s Bourneovskou značkou nestačí ani náhodou a vy rozhodne najlepšie urobíte, keď pôjdete do kina (podobne ako ja) s očakávaním rovnajúcim sa nule! Budete najmenej sklamaní. Alebo nemusíte ísť do kina vôbec. Bohužiaľ, smutné to konštatovanie na záver. ()

pery352

Toto pokračovaní se vážně nepovedlo. Bourne bez Bourna vážně není to pravé. Čekal jsem od toho prostě víc, akční scény jsou sice povedené a hlavní hrdina je sympaťák, ale film se příběhově táhne až nakonec skončí za zvuků Mobyho Extreme Ways. Dám tomuto filmu šanci možná ještě později, ale po zatím za 2 hvězdy. ()

Stranger77

Hodně jiné, ze začátku překombinované, ale postupem času stále lepší a zajímavější. Klidně bych mohl sledovat další díly i bez Damona, i když s ním by to bylo samozřejmě ještě lepší. Každopádně milé překvapení za 9*. ()

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (více)

Další Star Trek má režiséra

Další Star Trek má režiséra

23.12.2014

Sci-fi fenomén Star Trek se v roce 2009 dočkal filmového rebootu. J. J. Abrams (Mission: Impossible III) posléze natočil ještě pokračování nazvané Star Trek: Do temnoty, pak ale vyslyšel volání Síly… (více)

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

16.09.2014

Ještě před pár dny se Paul Greengrass (Kapitán Phillips) zajímal o režii nového filmu s Leonardem DiCapriem a Jonahem Hillem (Vlk z Wall Street). Teď to ale vypadá, že ho spíš čeká návrat k… (více)