Sardinka5

"V životě jsem zažil pár chvil naprostého osvícení. Když se na pár vteřin vynoří z hlubin ticho a místo myšlení cítím. Vše se zdá tak ostré, ostřejší a svět mi přijde tak svěží. Vše kolem jako by ožilo. Tyto chvíle nejdou prodloužit. Držím se jich, ale hned blednou jako vše. Na těch chvílích já přežívám, ty mě vždy přitáhnou do přítomnosti. A tehdy mi dojde, že vše je přesně tak, jak má být." ()

ZekiZeki

Napodruhé a s odstupem ještě silnější. Čím starší jste, tím víc vás film vtáhne a rozseká. Nejlepší Firthův herecký výkon! ()

vladi3

vizualne absolutne dokonale dielo... uzasny pohlad do duse osameleho muza... Colin perfektny a Tomova rezia bezkonkurencna... ()

PeDe

Vyborne spracovanie. Mam rada filmy, pri ktorych aj bez jedneho slova divak vie, ako sa postavy citia. Tento film je presne ten, ktory nepotreboval vela slov a predsa bol uplne vystihnuty kazdy okamih. Hlavna postava - velmi vnimava a ciltliva. Kvoli tomu nedokazal zit dalej sam, bez svojho partnera. Osud to zariadil, to je proste krasa zivota (a smrti a osudu). ()

mmirri

Film plný hluboké moudrosti, výborně zahrané role, krásná hudba. V záplavě bolesti se život sám zajiskří jako vzácný klenot. Ale smrt měla tak navrch, že jsem si tu radost ze života nestačila vychutnat. Nuže i smrt patří do života v jeho nekonečnosti. ()

kika1650

Raz na margo hodnotenia Avatara niekto povedal niečo v tom zmysle, že film má byť predovšetkým vizuálnym zážitkom a teda je vlastne podstatnejšie AKO? než ČO? A v tomto konkrétnom prípade som schopná sa s týmto pohľadom absolútne stotožniť. Hovoriť o tom, že sa toho ani tak veľa neudeje, je zbytočné, pretože ide o to AKO sa to rutinné každodenné "nič" deje. Čudujem sa, že ešte nik tu nespomenul Daldryho (alebo skôr Woolfovej) Hodiny, pretože práve to bol svojím spôsobom film o nesfilmovateľnosti čo len jedného dňa, všetkých pocitov, nálad, myšlienok, obrazov, o bezmocnosti preniesť na plátno človeka a jeho vnímanie v celej šírke, zachytiť "skutočnosť" subjektívne vnímanú, čo len na moment, aby to nebol len nepatrný nič-nevypovedajúci a nič-nepostihujúci výsek. Ale Fordovej réžii akoby sa to v tomto prípade aspoň chvíľkami darilo, a to už je čo povedať. Lebo vizuálne je to chvíľami strhujúce (a to tento efekt ešte podčiarkuje hudba nie nepodobná tej Glassovej). A to až v takej miere, že aj vďaka hereckým výkonom (hlavne Firth, Moore len vyzerá a stačí to), divák môže prehliadnuť - áno istú príbehovú vatu a využitie sprofanovanej témy istej "neviditeľnej menšiny" (slovami prof.Falconera). A v neposlednej rade slabýýý koniec, chcelo to viac na záver. BTW, nech žije retro a úžasne kostýmami a interiérmi zachytené 60.roky! Zatiaľ 4, chce to uležať. ()

zebu_cz

Děj filmu se dá shrnout do jedné věty a navíc je opravdu hodně čitelný. Film stojí na hereckých výkonech Moore a Firtha, tempo je pomalé až uspávající, celkově to je takové hraní si na umění. ()

jay.jay.13

Režisér Tom Ford je původním zaměstnáním módní návrhář a z jeho filmového debutu Single Man je to poznat. Od začátku do konce se jedná o přehlídku toho nejvytříbenějšího filmařského vizuálu. Opojné skloubení krásné kamery, střihu, hudby, práce s barvami... všechno tohle dohromady působí jako perfektně střižený oblek od armaniho a nejtrefnější by bylo označení "metrosexuál mezi filmy". Problém je v tom, že na rozdíl od módního průmyslu je v tom filmovym ještě jedna nezbytná složka - obsah. Děj se odehrává někdy v 60. letech, homosexuální vysokoškolský profesor (výborný Colin Firth) přišel o svého partnera, který se zabil při autonehodě. S touto ztrátou se nemůže vyrovnat a tak se rozhodne spáchat sebevraždu. A to je všechno, celých 100 minut sledujeme jak se připravuje na svůj odchod. Bez ohledu na technickou dokonalost, bez ohledu na skvělé herecké výkony - tohle je prostě málo! Emociálně se mě film příliš nedotkl, měl sem s ním totiž podobný problém jako například s "Pokáním" - přílišná vyumělkovanost v tomto ohledu působí spíše rušivě. Taky mi přišla dost nevyužitá a tim pádem i zbytečná homosexuální tématika - uplně stejně mohl hrdina oplakávat svojí mrtvou manželku. Přesto všechno se ale pořád jedná o formálně okouzlující snímek, který si pozornost zaslouží. 6/10 ()

tomkat

Tady hraje prim lyrika, žádné dějové eskapády nečekejte. Pokud tuhle hru přijmete, uvidíte mikrosvět "vyloučených" (ke kterému hořce odkazuje už název filmu - co myslíte, jaké možnosti byly k zaškrtnutí v kolonce "Stav" ve formulářích v USA v 60. letech?), sužovaný stereotypy "těch ostatních" - a přitom stejně pestrý a obyčejný zároveň jako kterýkoliv jiný. Režisér ho dokázal vystavět citlivými a nápaditými záběry, a také skvělým herectvím Colina Firtha, který mě svým podáním dost překvapil. ()

Djehuty

Tento film mi zanechal čáru na duši. Je 4 D - má totiž hloubku, šířku i délku a je nadčasový. . . .Ještě teď mám před očima scény, kdy George vzpomíná na svou lásku. A je velice pěkné, že smysl života, který George hledá, nakonec najde, pozdě, ale přece. . .Ten závěr není tak smutný jak vypadá. . . ()

ghostwo

Nebylo to až tak zlé, jak jsem si po několika minutách myslel. Některé části byli dokonce vynikající. Colin Firth je zde v plné formě. Zahrál to výborně a takhle uvolněného jsem ho snad ještě neviděl (trochu ironie říkat o někom, že je uvolněný, když se chystá zabít - ale možná právě proto). ()

Bolletta

Jestli jsem kdy nesouhlasila s vítězem Oscarů za hlavní mužskou roli, tak to bylo v roce 2010, kdy si Colin Firth neodnesl sošku za George Falconera v A Single Man. Jen za prvních deset minut filmu si těch sošek zaslouží aspoň pět! Vlastně celý film si nějakého toho naháče zaslouží. Neznaje obsah filmu, pustila jsem si ho jako ukolébavku na dobrou noc a věřte mi, že jsem se moc nevyspala. Poslední den v životě muže, který svůj život pokládá za tak zbytečný, že nechce ani způsobit těžkosti s odklízením mrtvého těla, který přesto zkouší vyjádřit své nitro a najít na poslední chvíli spřízněnou duši, aby pak dostal podpásovku od jediného člověka, který mu zbyl a našel útěchu v někom úplně cizím a nejméně očekávaném. Zní to jako klišé a snaha vydřít z diváka slzy dojetí, ale není. Strašně se mi líbila kamera, ačkoliv se v tomhle vůbec nevyznám. Celkově barevnost filmu mi utkvěla v hlavě. Co mě zklamalo, byla Julianne Moore, připadala mi taková... nijaká, ale Colin Firth zářil i za ní. Suma sumárum hodnotím 100% a Akademii posílám kopanec do zadku. ()

Agora

Psychologické drama Single Man je opravdu estétská záležitost. Režisér nezapře, že pracoval v módním průmyslu. Film o profesorovi literatury, který se nedokáže vyrovnat s úmrtím dlouholetého partnera je po vizuální stránce tak dokonalý, až to malinko zastiňuje odsah. Ale Colin Firth hraje opravdu skvěle svou osamělost, skrývané zoufalství, zdrženlivost, nadhled a stopy humoru. Jenom jsem nepochopila režisérovu zálibu v podvodních scénách a byla jsem zvědavá, po všech těch sebevražedných přípravách, jestli a jak ho nechá zemřít. Mně osobně se líbila scéna, kdy Falconer telefonuje své jediné přítelkyni (Julianna Moore) a ptá se jí, co dělá. Ona se zdlouhavě a pečlivě líčí a s klidem odtuší, že si čte knihu. Přece se před profesorem literatury neznemožní! To bylo roztomilé! ()

rado3105

Neviem ci to je tym ze homosexualita nie je pre mna prijemna. Alebo dotyky, bozky, vztah dvoch muzov mi taktiez nic nehovori. Podobne ani tento film mi nic extra nepovedal. Georgovi sa zabila zivotna laska(muz), cim stratil zmysel zivota(podobne ako aj heterosexuali) a snazil sa zabit... len tomu akosi neslo, spomienky nejde vymazat.. vela z toho uz niekde bolo, len sa to aplikovalo na dvoch muzov... ale zahrane pomerne dobre ()