Camino (festivalový název)

Javier Fesser

Alex Catalán

Rafael Arnau

Jaume Roures

Rozpaky. Silné momenty filmu rozhodně nechyběly, ale přesto o slzách a velkém zážitku ze sledování Camina nemůže být v mém případě řeč. Dávno mě tyhle prvoplánované dojáky nedojímají. Evidentní snaha ždímat z diváka slzy, na mě má naprosto opačný účinek. Rozčiluje a otravuje.(8.11.2009)

Camino je velice inteligentní film, který nabízí velmi neotřele různé pohledy na otázku víry a náboženství. Zpočátku je zobrazen život mladé Camino jako jedna velká idylka, hlavní hrdinka vypadá jak z reklamy na zubní pastu a i náboženství se nejprve jeví jako rozumně fungující instituce. Později se však objevují nové kontexty, které samozřejmě staví náboženství do nového světla. Ani dogmaticky věřící matka už na konci filmu není tak sympatická, jak se na začátku zdálo. Pro mě největší překvapení 44th MFF KV.(12.7.2009)

až se mi nechce věřit jak může být film tak smutný a přitom tak odporný a plný náboženského fanatismu(28.2.2010)

Slovami českého klasika: "Smrt není strašná, strašné je umírání..." 11-ročné dieťa teoreticky môže umierať s úsmevom na perách vďaka vedomiu, že za svoj krátky život jednoducho nemohlo stihnúť nikomu ublížiť alebo uškodiť. Pôjde sa rovno do nebíčka k Ježiškovi! U starších by to už pravda tak ľahko nešlo... Prečo všetky staré babky upaľujú každú nedeľu do kostola? Lebo vedia, že to už majú za pár a na rováši plno prúserov! Toľko môj názor na kanonizovanie tínedžerov, ktoré sa mi zdá byť minimálne nepatričné. Fanaticky katolícka matka je trafená síce málo, ale presne. Očakávať od takýchto jedincov racionálne konanie je rovnaká debilina ako voda v koši. Najhoršie na tom je, že pár takýchto ľudí vo svojom okolí som poznal... A všetci by povinne mali vidieť tento film, možno patetický, možno emocionálne príliš náročný, ale predsa veľmi hodnotný. Hlavné poučenie z filmu: nedá sa nič robiť, láska k hmatateľnému spolužiakovi Ježišovi je automaticky väčšia ako láska k neviditeľnej duchovnej entite, ktorú človek uvidí až po smrti (a možno aj nie...).(29.5.2013)

• Handle

Důkaz toho, že né všechny dramata o bolestech života mě dostanou. Ten náboženský fanatismus, melodramatická hudba a celkový patos mě někdy vážně dováděl k šílenství. Přesně v místech, kde se tvářil snímek smutně a dojemně, mi přišel spíše otravný. Emoce se u mě prostě nedostavily vůbec. A zbytek filmu mi přišel nudný. Vlastně jako jediný plus vidím herecké výkony, které jsou opravdu dobré, zvlášť hlavní představitelka se mi líbila. A pak možná ještě ty snové scény, které mi ale paradoxně do filmu jako celku příliš nepasovaly. Čekal jsem emoce jako u Je to i můj život (nesrovnatelné), ale jsem opravdu zklamán, protože tohle pro mě bylo už místy vyloženě kýčovité.(4.1.2013)