Snímek Moneyball společnosti Columbia Pictures je natočen podle skutečného příběhu Billyho Beaneho (Brad Pitt) – bývalého nadějného hráče baseballu s vyhlídkami na oslnivou kariéru, který se poté, co nedokázal splnit nadějná očekávání, se svou soutěživou povahou raději zaměřil na administrativní stránku tohoto sportu. Na počátku sezóny v roce 2002 se Billy ocitá v zapeklité situaci: jeho špatně financovaný tým Oakland Athletics, zvaný též lidově A's, přišel o své nejlepší hráče (znovu), kteří se nechali zlákat velkými týmy (a s tím souvisejícími nemalými platy) a on je nucen dát svůj tým znovu do pořádku a zahájit sezónu s třetinou původního rozpočtu. V touze po vítězství se Billy rozhodne jít proti klasickým zvyklostem, které v baseballu platí. Zaměří se zcela mimo baseballová hřiště na zneuznané teorie Billyho Jamese a najme Petera Branda (Jonah Hill), inteligentního ekonoma, který vystudoval univerzitu v Yale. Společně se postaví selskému rozumu vyzbrojeni odhodláním vše přehodnotit a vybaveni počítačovou statistickou analýzou, kterou baseballová administrativa dlouhodobě ignoruje. Dospějí k neuvěřitelným závěrům a začnou najímat hráče, které zbytek baseballového světa považuje za příliš nevhodné, příliš staré, příliš nemocné nebo příliš problematické, kteří jsou ale současně všichni velmi nedocenění. Jak se Billy a Peter neúnavně tlačí kupředu, vzbudí jejich nové metody a pozoruhodná sestava outsiderů pozornost ostatních týmů, médií, fanoušků i hlavního manažera jejich vlastního týmu (Philip Seymour Hoffman), který odmítá spolupracovat. Tento experiment ale nakonec vede nejenom ke změnám v tom, jak se baseball hraje, ale také k výsledku, který Billymu definitivně otevře oči a posune ho na zcela novou úroveň. (oficiální text distributora)

Gedes

Nechápu, jak ten film může mít tak dobré hodnocení. Nechápu, jak mohli nominovat BP za tento "herecký výkon" na ZG???!!! Film je absolutně o ničem, kdyby o tom, čem tento 133 minutový film pojednává, natočili 60 minutový dokument, tak udělají líp. V kině jsem si opravdu ty dvě hodiny protrpěla. Ve filmu se akorát telefonuje, plyje, cvičí... záběry na ztrápené výrazy Brada, mě opravdu dostávali.. doooo transu.. Tady není co ocenit, tady není co zahrát. Film je akorát plný zdlouhavých dialogů o tom, který hráč bude na které metě apod. Možná jsem to nepochopila, můj názor je asi ovlivněn i faktem, že k této hře nemám žádný vztah...ale na tomhle filmu není nic zajímavýho. A trošku mě mrzí BP, že si začal vybírat role tohodle typu - vysloužilec bojující za něco...(???!!!) KLISE. Je vidět, že Angie ho drží pěkně zkrátka a bojí se, aby nenatáčel s nějakými křehotinkami a nedej bože se do nich zamiloval... Ježiš, jenže jako bohémovi, který sbalil každou koc, mu to šlo prostě nejlíp! Holka si v kině slintla nad jeho úžasnou hrudí a pro každýho byl nej herec... A ne točit takovýhle... blbosti, když na to očividně nemá! ()

rekkky

Osobité sportovní drama zasazené do prostředí americké MBL, které popisuje revoluční způsob poskládání a následné vedení týmu Oakland Athletics v průběhu sezóny 2002. Námět, který čerpá ze skutečné události, znamená pozitivní stopu a ve výsledku je zvládnut bez nějakých větších patosů a kýčů. Dvojice Brad Pitt a Jonah Hill na plátně z hlediska hereckého výkonu zanechává ostatní herce přičemž scény z klubové šatny patří k těm lepším. Velmi koukatelný biják, zvláště linie s osobním životem hlavního hrdiny, která ukazuje Billyho Beaneho v pozici starostlivého otce, vhodně doplňuje obsah filmu a závěrečná scéna s melancholickou písní jen umocňuje zážitek. ()

Colleague

Další variace filmu o tom, že neobvyklé přístupy vedou k neobvyklým výsledkům. Škoda jen, že to nebylo ztvárněno v nějakém sportu, kterému český divák rozumí o něco více, jinak věřím, že by bylo hodnocení daleko vyšší. ()

Ham.and.eggs

Původně jsem chtěl dát 4 knoflíky, něco mi tomu jakoby chybělo. Chvíli jsem si zvykal na tak nějak jiného Pitta (přišlo to jen mně, že tu vypadá jinak, než v kterymkoliv předchozim jeho filmu?) a na svět Baseballu, který je mi blízký asi jako sračkoidní chuť lanýžů. Pak se mi film tak nějak usadil v hlavě, rozležel, dozrál a já teď můžu sklidit jen to, že je to jeden z nejlepších filmů o sportu a jeho zákulisí, co jsem měl tu čest vidět. A kam se hrabe autorka songu "The Show" (Lenka) na Kerris Dorsey a její podání... ()

GOREGASM

Druhý snímek Bennetta Millera a podruhé velice silný zážitek. Scénář převrací klišé sportovních snímků naruby a Miller svou pečlivou režií a vypiplaností každého záběru dokáže vtáhnout i nesportovně laděného diváka do své kompozice, k čemuž mu pomáhají i výborně napsané dialogy. Brad Pitt se sice občas nevyhne okázalejším gestům, jeho výkon je ale celkově velmi civilní a jeho Billy Beane jako muž, který obrátil filozofii baseballu vzhůru nohama, si vaše sympatie zaslouženě získá. Jde si totiž za svým i přes nekonečný zástup překážek a proher, ať už životních nebo sportovních. Své první dramatické krůčky si zde odbyl Jonah Hill, který určitě nezklamal a to se v konkurenci Phillipa Seymoura a Brada opravdu cení. Moneyball je působivý příběh podle skutečné události, který vám připomene, že je potřeba věřit sám sobě a bojovat. 85% ()

Adm.Nelson

Poctivo urobená žánrovka, kde mi trochu chýbalo lepšie sa oboznámenie so samotnými hráčmi, ktorí sú tu odsunutí až na poslednú koľaj (aj keď o to tvorcom pravdepodobne išlo), inak je ťažko niečo vytknúť. Baseball je pre mňa španielska dedina, rád by som videl niečo podobné z hokejového prostredia, no ten je vo športových filmoch takisto ďaleko upozadený. Ale pozerať sa na ambiciózneho a mierne nerváckeho Brada Pitta bolo fajn, čo mi aj trochu pripomenulo jeho postavu sedmičkového Millsa, takéto postavy mu sedia. Jeho výkon by som ale nepreceňoval, omnoho viac som si užíval Jonaha Hilla (kto by to bol povedal), a aj na malom priestore ako vždy vynikajúceho P.S.Hoffmana. 8/10 ()

Quipido

Na film se můžete dívat jako na sportovní drama, ale jeho skutečná hodnota je samozřejmě v příběhu Billyho Beana, manažera. Bohužel snímek nabízí příliš mnoho expozice samotných okolností a málo se věnuje tomu, co je -alespoň pro mě- důležité. Jinak se jedná o další "filmařsky precizní" film, který ale tak trochu postrádá duši, charakter. ()

agassi68

Baseball je jeden z mála športov, ktorému nerozumiem a preto som váhal, či má význam si tento film vôbec pozrieť. Presvedčili ma názory viacerých mne podobných nefanúšikov tejto hry. A urobil som dobre! Tu totiž ani tak nešlo o baseball ako o tú manažérsku prácu za tým. Šport si tam môžte dosadiť podľa ľubovôle. Režijne skvele vedený snímok ma pohltil od začiatku a cítil som sa ako súčasť tímu. Pitt nemusí dokazovať, že hrať vie. Mal perfektného sekundanta v PSH a herecký minimalizmus v podaní Jonaha Hilla možno tiež niekto čoskoro ocení. 80% ()

Rokle

Delší dobu jak obvykle mi trvalo vytvořit komentář a udělit hvězdičkové hodnocení tomuto sportovnímu dramatu. Kdybych chtěl napřímo vyjádřit zápory, tak postupně dojdu ke kladům a naopak při pozitivech bych se letmými kroky dotknul negativních věcí. O co jde? Řekněme, že baseball není zrovna můj oblíbený sport. Letmo vím, o co v něm kráčí, co musí hráči dělat, ale abych ho sledoval na obrazovce, to jaksi ne. Udělat však radikální řešení jako generální manažer (společně se svým asistentem), to chce kus odvahy. Přesvědčit o správnosti a důvěře ostatní je ale kumšt. Právě v tomto ohledu je krása vidět, jaké je chování trenéra, který tomuhle kroku od začátku nevěřil a je zhola nemožné ho nastavit na vlnu, kterou razí manažer týmu… Film je řádně odosobněný, nečekejte žádné oslavné chorály (je tu pouze jeden moment, který se snaží být cool), ale v podstatě to nemůže být výtka, protože tenhle film razí jednu setsakra důležitou myšlenku. Věřte, že váš úsudek je správný a nenechejte se zviklat ostatními… i když vám budou tvrdit, že jste blázen a že to takhle nemůže jít. Jsem rád, že Jonah Hill si konečně zahrál (a zvládl) normálního člověka z masa a kostí a ne bláznivého pošahance. Brad Pitt předvádí svůj vysoký standardní výkon, nicméně nominaci na Oscara vidím jako přehnanou. Rozhodně má za svou hereckou kariéru zajímavější role… Musím říci, že se mi moc líbilo závěrečné zakončení v podobě písně, kterou zpívá dcera Billyho Beanea. 70% ()

hazaba

Možná se jedná o zajímavý snímek a přiznávám, že pojetí výběru hráčů podle statistik je opravdu zajímavé, ale pokud byste chtěli vidět baseball jako takový, běžte na jiný film. Tady to je o zákulisí, o víře ve svou pravdu a o spoustě dialozígů. Navíc více jak dvě hodiny jsou opravdu znát a ke konci film pomalu ztrácí dech. Pro mě nezapamatovatelný... ()

owwidius

neviem kedy, a ci vobec, som videl tak dobre natoceny sportovy film. postavy, resp herci su paraaadni, vsetci do jedneho. zral som im to od prvej minuty. o baseballe viem prd, ale to tu vobec neprekaza. fakt vyborny filmik, uzival som si kazdu chvilu a preto u mna skoro plny pocet, 9/10 ...az teraz som si pozrel trailer a z neho to vyzera na uplne iny styl filmu [#25/2012, kino #9] ()

Rockerman

Více, než samotný baseball, nám film odhaluje zákulisí tohoto, v Americe, velmi oblíbeného sportu. Tak jako v každém vrcholovém sportu, tak i v baseballu rozhodují peníze o tom, kdo bude úspěšný a kdo méně. Jsou-li prachy, tak si nakoupíte nejlepší hráče a to pak vede k těm "překvapivým" vítězstvím. Vždycky se však najde nějaký nadšenec, který se pokusí i s minimální finanční podporou vytvořit mužstvo, které pak je schopné konkurovat a i vítězit nad těmi bohatšími kluby. No a o tom to je. Bill si najde mladého ekonoma, který má teorii a statistiky baseballu v malíčku a na základě těchto jeho výpočtů pak sestaví tým. Přes mnoho úskalí a problémů pak tato metoda sklízí úspěch, ikdyž ta nejvyšší meta zůstane nedobyta. Velmi dobrý film, u kterého se mohou pobavit i "neznalci" tohoto druhu sportu, jako já. Hvězdu jsem ubral za občasné vkrádání nudy, vinou delší stopáže. ()

strikeman

Ač baseball coby sport není můj šálek kávy, tento snímek mne zaujal - možná ani ne příliš konzervativní režií a pomalejším tempem vypravování, jako spíš zajímavými hereckými výkony Pitta a Hilla (kteréhožto registruji mezi hereckou elitou poprvé). Příjemný snímek na "single" večer... 75% ()

Fawkes

Bohužel mě tento film nezaujal svým dějem, což je hlavní problém. Baseball neřadím mezi své oblíbené sporty, ani mu vlastně úplně nerozumím, takže to bude ten důvod. Nicméně líbil se mi výkon Brada Pitta, který se celé dvě hodiny postaral o to, abych u snímku aspoň vydržel do konce. Docela mám rád filmy ze sportovního prostředí, ale tento mě zkrátka neoslovil. Moneyball se přesto dá shlédnout, ale pro nefanoušky baseballu je možná zbytečně natáhlý. (40%) ()

mala_kea

Osobité sportovní drama zasazené do prostředí americké MBL, které popisuje revoluční způsob poskládání a následné vedení týmu Oakland Athletics v průběhu sezóny 2002. Námět, který čerpá ze skutečné události, znamená pozitivní stopu a ve výsledku je zvládnut bez nějakých větších patosů a kýčů. Dvojice Brad Pitt a Jonah Hill na plátně z hlediska hereckého výkonu zanechává ostatní herce přičemž scény z klubové šatny patří k těm lepším. Velmi koukatelný biják, zvláště linie s osobním životem hlavního hrdiny, která ukazuje Billyho Beaneho v pozici starostlivého otce, vhodně doplňuje obsah filmu a závěrečná scéna s melancholickou písní jen umocňuje zážitek.Abych zase nepřechválil - nějaká emotivní scéna, které by film strhla k pětihvězdičkovým bijákům tu chyběla. ()

helloween93

Sportovní filmy o baseballu mám rád, vůbec baseballu nerozumím, ale mají prostě své kouzlo. Když k tomu postavíte B.Pitta a výborný scénář, musí z toho být výtečný film, přesně jako v tomhle případě. Sportovní filmy mají většinou pořád stejná schémata, to ale neplatí u tohohle snímku. Tohle není zidealizováno, působí to reálným dojmem. Jak naznačuje Brad Pitt: "Když vyhraješ 20 zápasů v řadě a prohraješ poslední zápas sezóny, nikdo si nebude pamatovat tu sérii 20 výher, ale pouze ten neúspěch". Billy Beane neuspěl jako hráč, a tak se snaží uspět jako generální manažer Oaklandu. Jenže když někdo přijde s novou metodou vedení týmu, většinou nenajde pochopení...Škoda Brade, že si nezískal toho Oscara, myslím si, že sis ho zasloužil. ()

BOURQUE

Parádne vymyslené a režírované. B. Pitt mi opäť potvrdil, že jeho univerzálnosť nepozná hranice. J. Hill prekvapujúco podal nadpriemerný výkon. S nomináciu na Oscara u oboch aktérov plne súhlasím. Osobné hodnotenie: 84% (****) ()

Ben Nevis

U sportovních filmů sem zvyklá na to, že mě dojme parta loserů, kteří vyhrají sázkovým kurzům navzdory. Tenhle film je jiný. Ukazuje nám sport z manažérského pohledu, kde jde pouze a výhradně o peníze. Billy se snaží vybřednout ze začarovaného kruhu peníze --> nejlepší hráči --> vítězství --> peníze a podaří se mu to díky neortodoxní metodě (ta ortodoxní vybírá hráče podle toho, jak hezké mají přítelkyně). Jenže proč fandit metodě, která transformuje lidi na čísla a kašle na fanoušky = platící zákazníky? Film se naštěstí moc nezabývá baseballem, protože tomu sportu jsem nikdy nepřišla na kloub. Ani vlastně nevím, čím se zabývá, protože v závěru nic nevyřeší. Nekritizuje komercializaci sportu, přeměnu sportovců na zboží (hráči se chovají jako ovce, když jim je oznámeno, že už se s nimi nepočítá). Nejde o to, že lůzři dostali druhou šanci, protože o jejich kariéru se nikdo doopravdy nezajímá. Možná že film postavil pomník lidem, kteří si věří natolik, že do realizace své myšlenky vsadí všechno, a zvítězí. Ne nadarmo je přirovnáván k Social Network. PS: Na Pittovi už jde vidět blížící se padesátka a nestárne zrovna do krásy. ()

HDeer

Dôstojne spracovaná životopisná snímka zachytávajúca potenciál bystrosti a uvedomenia. Ako baseballový laik som si však mnohokrát prišiel jednoducho zmätený nad volenými pojmami a neprehľadnými zábermi, ktoré mohli byť podstatne zjednodušené. Celkom vydarenú gradáciu v sprievode kvalitného hudobného podkladu, s chválitebným výkonom kameramana mi však nepokazil ani rozťahaný, nezáživný štart či pár zbytočných scén. Každopádne veľmi kredibilné spracovanie. ()

Evander

Překvapivě dobře zpracované sportovní drama z prostředí baseballu. Pitt opět vynikající jako vždy. Dobře se na Moneyball dívá a děj rychle ubíhá. Skutečnost, že je inspirován reálným životním příběhem je jen třešničkou na dortu. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Aaron Sorkin chystá režijní debut

Aaron Sorkin chystá režijní debut

09.05.2016

Jen těžko byste v Hollywoodu hledali výraznějšího scenáristu, než je Aaron Sorkin. Autor Západního křídla a Newsroomu napsal i Moneyball nebo Stevea Jobse, hlavně má ale doma Oscara za Social Network… (více)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi