Hořká komedie režiséra Ondřeje Trojana Občanský průkaz na motivy stejnojmenné knihy Petra Šabacha sleduje osudy čtveřice dospívajících mladíků, jejich přátel, lásek a rodičů od okamžiku, kdy v patnácti letech dostanou občanský průkaz, až do chvíle, kdy se v osmnácti snaží uniknout vojně a pokoušejí se získat modrou knížku. Petr, Aleš, Popelka a Míťa dospívají v sedmdesátých letech, v době, kdy vyjít na ulici bez občanského průkazu znamenalo koledovat si o průšvih, a kdy povinná vojenská služba byla pro mnohé tím největším strašákem. Každý po svém i společně se snaží neztratit v totalitním státě zdravý rozum a smysl pro humor, ale také nezadat si s režimem. Prožívají řadu epizod, některé jsou úsměvné s nádechem absurdní grotesky, jiné dramatické a fatální. Občanský průkaz vypráví o tom zvláštním životním období, kdy dětství zvolna přechází v dospělost, a tahle cesta v každé době vede skrz bourání konformismu a rodičovských ideálů, revoltu vůči společnosti, hledání a nalézání sebeúcty. (Magic Box)

Katullka

Velmi dobrý film. Bohužel, kvůli příšernému hereckému obsazení musím dat o jednu hvězdičku méně. Tento film si však zaslouží poznámku: Nejlepší překvapení tohoto roku! Viděno po třetí: Vždy musím a vždy je to děsivá nuda. Snižuji hodnocení a klepu se na čelo. /// 2014 - Kateřino, ty vole! ()

ScarPoul

Už veľmi dlho som nevidel priemyselne a príbehovo tak dobre zvládnutý film ako Občiansky preukaz. Ondřej Trojan vytvoril citlivú sondu do duší mládeže v socialistických časoch a jeho spôsob prepájania súvislostí, ktoré vyúsťujú k dôležitým životným rozhodnutiam, zvládol na výbornú. Film predstavuje dobu v ktorej som nežil a ktorú mi vďaka mojej značnej nechuti k podobne ladenému filmu ako sú Pelíšky, dosť ľudí vyčítalo, že tomu jednoducho nerozumiem. Ide o to že rozumiem. Chápem ako sa cíti človek, ktorý musí kráčať tak ako pískajú a tiež že revolta za mlada s chladeným pivkom v ruke je to jediné čo nám pomáha ísť ďalej. Nech už je to revolta proti čomukoľvek. Film ma vtiahol a nepustil do záverečných titulkov. Postava Petrovho otca je výborná, rovnako ako postava učiteľky, alebo Aleša s jeho básničkami. Zasmial som sa a na konci som odchádzal z kinosály uchvátený a dojatý. Rozhodne film, ktorý stojí za to si pozrieť a ktorý má to správne čaro ak sa na neho vyberiete z kamošmi. A ak máte teda radi dobrú hudbu. ()

Genero

Z neveselých Husákových časů si pamatuju tolik, že bych za puky na džínách z Tuzexu babičku nejraději poslal rubat uran, sem tam mi teta přivezla z Maďarska čokoládu a všichni chlapi z LIAZu se chvěli vzrušením, když na Prvního máje dorazil do cíle pod tribunou alegorický vůz z klášterského pivovaru a čekal na odstrojení. Za komárů jsem ještě tahal kačera, takže o nějakém sentimentu nemůže být řeč. Přesto bych hlavní hrdiny mohl považovat za své starší kamarády, podle jejichž vzoru bych si, až vyrostu, míchal koktejly z čůča a toho lahodného Francova nápoje a cestou na Plastiky si nechal pravidelně dávat do držky od kosmonautů. Jediné, co je mi líto, že příběh obsahoval spoustu zajímavých postav, které se objevují a zase mizí, aniž bych se dozvěděl cokoliv o jejich dalším osudu. Třeba by mě zajímalo, jestli ten slizký Pačesovic bonzáček nakonec dostane syfilis, zřítí se na školním výletě ze sochy Jana Švermy, na kterou šplhal s úmyslem národního hrdinu líbat na ústa, přejede mu přes ksicht sekačka na trávu, nebo zemře nějakou ošklivou smrtí, jakou by zemřel, kdyby hrál v Občanském průkazu Jason Statham. ()

rawen

Softcore verze film u "A bude hůř" potěšila především hereckými výkony, dlouhou stopáží a máničkoidním zaměřením, škoda jen toho, že šlo většinu zápletek docela dobře předvídat... A ten klipový konec se tam taky moc nehodil. Přesto dám 8/10, jde o dost lepší film než v tomto roce "oficiálně" nejlepší Pouta ()

maseer2

po první polovině jsem byl nadšen, po té druhé poněkud zklamán přehnaným rozepizodováním děje, kvůli kterému trochu opadlo tempo.. přesto ale český nadprůměr a povedené nahlédnutí do doby, kdy člověk mohl svůj názor "bezpečně" vyjádřit snad jen dlouhým páčem a natržením stránky 15 v občanském průkazu.. ()

GeusX

Jsou filmy, které se mi po dalších shlédnutí zamlouvají čím dál víc. A Občanský průkaz je jedním z nich. Zřejmě trochu nostalgických připomenutí, jak to tenkrát chodilo. 85% (viděno: 5x) ()

BoPo

Nakoľko českých filmov s komunistickou témou vzniklo extrémne množstvo, tak som Občanský průkaz dlhodobo ignoroval, ako nadbytočný počin, nemajúci možnosť priniesť mi niečo zaujímavé. Áno, zasa je to o tom istom, o čom bolo tých x filmov predtým. Áno, najhoršie pôsobiaci herci sú tí najčastejšie v zábere. Ale napriek tomu som si film užil, pretože je tu skvelo zachytená atmosféra doby ako takej, ale hlavne každodenného života. Tie malé problémy, otravnosti, ktoré prechádzajú do absurdností či existenčných starostí. Celá tá paleta charakterov, ktoré doba umocňovala či potlačovala. Atmosféra, kde všetci vedia, že tie hovná na ich hlavy len tak padať neprestanú. Občanský průkaz patrí medzi tie filmy, kde sa tá povestná chémia trafila a vďaka tomu sa jednoznačne odlišuje. ()

Hwaelos

Veskrze příjemné retro plné neokoukaných tváří, což s sebou nese problém číslo jedna. Herci jsou sice neokoukaní, ale velmi prkenní. Hlavní čtyřka neumí vážné věci říkat s vážnou tváří. Druhý problém tkví ve scénáři, který vypadá, jako by vypadl z nedělní scenaristické školy. Je to sice skvělá mapa cesty jedné generace, která je uvěřitelná, ale velmi velmi předvidatelná. Trojan se vymezil proti Hřebejkovu pojetí pábitleského, poetického zobrazení normalizace (i přesto, že adaptují oba stejného autora), ale na druhou stranu nedokázal dát filmu překvapivý, nový výraz. Od začátku čekáte, kdy přijdou na přetřes Plastici a když už přijdou, je jasné, že hlavní hrdinové dostanou na budku. Ve chvíli, kdy si Míťa lehne na sníh, je zřejmé, že si koleduje o smrt, atd. Přesto všechno je Občanský průkaz velmi dobrý a zručně zrežírovaný film. Myslím, že by mohl být ideální i pro školní pro školní návštěvy kin (přesně pro ono zobrazení generační cesty). ()

Johny_fork

S Habrmanovým mlýnem nejlepší český film roku 2010. Občanský průkaz působí jako zjevení v zatracovaném žánru české tragikomedie. Atmosféra dospívání v 70. letech. Odpor, strach, zhnusení nad stavem společnosti. Nezažil jsem tu dobu, ale Trojanův film nám k ní dává solidně přičuchnout.. Přidejme k tomu vynikající obsazení, citlivou kameru a úderný humor. Občanský průkaz má šanci postavit se vedle Pelíšků. ()

Terva

Tati, džíny jsou pracovní oblek dělnický třídy. Americký dělnický třídy, synu........... Ve filmu se natrhávala stránka číslo patnáct v občanském průkazu. Jsem trochu mladší, za mé éry se natrhávala stránka číslo sedmnáct. CITÁT - Polib nám prdel, Daňku.......... Věta - žijeme v zemi kde vládnou práskači - je až krutě pravdivá. Básnička " O dětech na kolejích " a o konci prázdnin na počátku prázdnin, je Boží. Celní kontrola zase byla krutá a drtivá. Krásně dojemný, smutný a dokonale dobový snímek z jedné české doby. Scéna na záchodě bývala docela běžná, ale musela se podařit, jinak to bolelo oba aktéry. CITÁT - Sorry, vole, to byl reflex.......... Skoro celým snímkem nás doprovází hlas jednoho z hrdinů příběhu, Žabáka. Říkají mu Žabák, protože má velkou hubu. On by raději, aby nu říkali Jagger. Legendární cesty za ještě legendárnějšíma Plastikama jsou pro tu dobu skoro nutností. Konce někdy opravdu byly krušné. Fotři jsou v tomto příběhu prostě klasikové. CITÁT - Fotr je vůl, ne idiot, on to pochopí......... Jeden z nejlepších českých filmů poslední doby. Krutě pravdivý, šíleně smutný a nádherně natočený. Scénář - Petr Jarchovský. Podle předlohy Petra Šabacha. Kamera - Martin Štrba. Autor básniček Aleš Kovanda. Ve filmu je slyšet - Led Zeppelin, Ozzy Osbourne a jeho Paranoid, Sweet a jejich Ballroom Blitz, Matouš Vrba a píseň Obut a oblečen, Plastic people of the universe se songem Eliášův oheň, Vltava z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany nebo třeba Karel kryl a v hojné míře i skupina Traditional. Vyberu od nich song Nemakej. ()

hejahou

Jeden z mála českých filmů, který se fakt povedl.Některé hlášky jsou fakt povedené.A i když v něm hrají herci-neherci, fakt je to moc pěkně zahrané.Tento film doporučuji. ()

moviesfan

Konečně jsem se dočkal více než dobrého počinu v naší kinematografii. OP je sice místy zábavný, ale dobře poukazuje na problémy tehdejší doby, i když jsem je samozřejmě nezažil. Po všech stránkách vesměs spokojenost. ()

JohnCZ

Češi tahle dramata z doby vlády komančů prostě uměj a ačkoli už mě už tenhle žánr v rámci českého filmu docela unavuje, Občanský průkaz je natolik kvalitní film, že mě bavil a užíval jsem si ho. Je vtipný a dojemný zároveň a i když není tak nahláškovaný jako Pelíšky, má řadu scén (a básniček), které si pamatovat budu. U scén ze základní školy mě až zarazilo, jak moc se moje dětství (konec 90. let) strávené na místní základce podobalo tomu zobrazenému ve filmu. Režim už byl jiný, ale zvyky zůstaly. ()

Marek1991

Musím priznať, že to bol kvalitný film, postavy sa prekvapujúco vyvíjali, trocha ma mrzela smrť toho Dmitrija na konci. Mladí herci sa tohto dosť dobre chopili. Život za oponou tu bol tiež fajn spracovaný, hlavne udavačov, policajtov a mladistvých bez veľkej perspektívy do ďalšieho života. Ale zas veľmi som sa nebavil. Mám s tým mierny problém u väčšiny českých filmov, snáď až na Pelíšky a svojím spôsob na Kolju. Akosi mi dej, dialógy, prostredie a celkové spracovanie nie sú až tak po chuti aj keď kritikmi sú väčšinou hodnotené vysoko pozitívne. Aj keď nie som zástancom "západného" spôsobu života, Hollywood je pre mňa vysoko napred a jeho napodobovanie, či slabé pokusy o odlíšenie vlastnými štýlmi mi nie sú zatiaľ pochuti, chcelo by to veľké režisérske esá ako Kusturica a podobne. Zatiaľ a možno nastálo 60%. ()

liquido26

Snad ještě nikdy mě takhle nebavil nový český film. Skutečně skvělá komedie a zároveň skvělé drama odehrávající se v době minulého režimu. Více takovýchto českých filmů!!! ()

DDT

Přesně na půli cesty mezi nekompromisními "Pouty" a nekompromisně komediálními "Pelíšky". Navíc silněji oslovující asi jen ty, kteří uprostřed 70. let opravdu dospívali. V jednotlivostech vůbec ne špatný, ale typicky česky "ukecaný" film s poněkud nadměrnou délkou a podle mne zbytečnou snahou nacpat do děje úplně všechno, co se doby týkalo. Po skvělé "jugoslávské" epizodě a jejích dopadech na hlavní hrdiny jsem už další potíže s "modrými knížkami", "překvapivým" odhalením udavače atd. tak nějak setrvačně dokoukal. Mezi českými filmy poslední doby bych "Občanský průkaz" viděl jako lehký nadprůměr s několika skvělými scénami a dobře vybranými herci (i neherci). Jen ten Dylan na mne působil spíš rušivě. Proč, když už se ostatními songy tvůrci snažili přesně vystihnout dobovou atmosféru (Sweet, Black Sabbath...), vybrali zrovna tuhle píseň z přelomu 90. let ? Například jakýkoli song z té doby, třeba z alba "Blood on the tracks" (1975) by "ladil" mnohem víc. ()