Strážce pořádku (TV seriál)

Justified

Strážca poriadku

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2010, 78x42 min

Předloha:

Elmore Leonard (kniha)

Steve Porcaro

Timothy Olyphant, Nick Searcy, Joelle Carter, Jacob Pitts, Erica Tazel, Walton Goggins, William Ragsdale, Neal McDonough, Margo Martindale, Doug E. Doug, Jere Burns, David Meunier, David Haley, Byrne Offutt, Katherine LaNasa, Fredric Lehne, Hassan Johnson, Daniel Stewart Sherman, Stephen Root, Jeremy Davies, Marcus Ashley, Natalie Zea, Raymond J. Barry, James Logan, Michael Shamus Wiles, Kaitlyn Dever, Sarah Jones, Chris Coy, Joe Stevens, Mike Foy, Scott Wilson, Carla Gugino, Chris Ellis, Ryan O'Nan, Sarah Baldwin, David Warshofsky, Matt Craven, Pruitt Taylor Vince, Richard Lineback, Ethan Wilde, Savannah McReynolds, Blake Adams, Peter Jason, Demetrius Grosse, Lew Temple, Adam Johnson, Tony Hale, Daniel Buran, Chadwick Boseman, John W. Iwanonkiw, David Hill, Michael Scott Allen, Frank Pacheco, Kevin Daniels, Jes Macallan, Romy Rosemont, Bonnie Root, Damon Herriman, Chris Ashworth, Mark Elias, Alexandra Kyle, Jessica Camacho, Mark Irvingsen, Tara Buck, A. J. Buckley, Robin Riker, Nathan Sutton, Jim Haynie, Chris Chalk, Mickey Jones, Sam Anderson, Adam Bartley, Ronnie Gene Blevins, Gabrielle Dennis, Christie Lynn Smith, T.J. Linnard, Justin Cuomo, Jonathan Kowalsky, Leslie Stevens, Jim Klock, Casey Sander, Jacob Lofland, Jesse Luken, Daryl Crittenden, Shelley Hennig, Kai Lennox, Ryan McCann, Daniel Moncada, Ian Reed Kesler, Todd Stashwick, Noel Arthur, Kevin McNamara, Don McManus, Carlos Pratts, Darin Heames, Timothy Brennen, Eric Ladin, Maggie Lawson, Robert Baker, Amy Smart, Erin Cardillo, Grainger Hines, Rebecca Creskoff, Jill Basey, Matt Riedy, Patrick Carlyle, Tahmus Rounds, Danielle Panabaker, Ted Cannon, Tim DeZarn, Rachel Eggleston, Alejandro Furth, Stephen Tobolowsky, Will Harris, John Lee Ames, Jonathan Tucker, David Ury, Billy Miller, David Fernandez Jr., Brad Carter, Hope Allen, Zoran Korach, Tom Schmid, Mandy June Turpin, Jeff Fahey, Sam Elliott, Kareem J. Grimes, Tony Becker, David Wells, Robert Allen Mukes, Bridgett Newton, Pilar Holland, Joel McCrary, Peggy Stewart, Adrienne Frantz, Bradley Snedeker, John Ainsworth, Heather Olt, Murphy Dunne, Tom Kiesche, Dave Florek, Joe Unger, Myk Watford, Brandon Keener, Mo Gaffney, Karina Logue, Arriane Alexander, Dean Chekvala, Ron Yuan, Brad Leland, Andrew J. West, Conor O'Farrell, Page Kennedy, Brian Howe, Stephanie Cleough, Michael Gladis, Allen Cutler, B.J. Clinkscales, Connie Ray, Max Rose, Clifford McGhee, Deidrie Henry, Gill Gayle, Chalo González, Leonard Kelly-Young, Frank John Hughes, Brian Goodman, Shawn Parsons, James LeGros, Terry Dale Parks, Clarence Williams III, Ron Eldard, Peter Murnik, Rolando Boyce, Corby Sullivan, Louis Herthum, Valerie Brandy, Guy Nardulli, Matt Leonard, Tasha Ames, Karen Landry, Chris Tardio, Blake Heron, Tonja Kahlens, Rick Gomez, Garret Dillahunt

S Justified mám rovnaký problém ako napr. s Mentalistom a to, že jedna sympatická postava v hlavnej úlohe celý seriál nespasí...pretože všetko ostatné je len x-tá variácia tuctovej kriminálky, akých v bedni bežia naozaj mraky..(8.6.2010)

Mně se hrozně líbí ty burani, kterých je každý díl plný, ústřední dvojice Raylan & Boyd a drsňáckej humor Raylana. Jsou to slabé 4 hvězdy ale první 2 série jsem skouknul během 4 dní...takže to nemůže bejt zlej seriál, když člověk pouští jeden díl za druhym:-) P.S Postava debilního nácka Deweyho je parádní:-) P.S Třetí série jen potvrzuje, že Raylan je jednou z nejlépe hláškujících seriálových postav současnosti;-)(16.6.2011)

Badass Olyphant a perfektní titulní song. Tyhle vidlácký seroše můžu.(13.10.2015)

Hodnocení po první sérii. Hlavní oporou seriálu je bez pochyb Timothy Olyphant. Vědí to naštěstí i tvůrci, a tak Olyphant defacto nezmizí z obrazovky. Je ale škoda, že pro seriál s takovýmto námětem nebyl nikdo schopen vymyslet nějakou výraznější zápletku, která by spojovala všechny díly (jako je tomu třeba u Dextera, kde všechny díly spojuje jak hledání masového vraha, tak i vývoj Dexovy postavy). Takhle je to pouze seriál, jehož epizody spojuje jen hlavní postava, nikoliv příběh. Koukat ale budu dále, hlavně díky již zmíněnému Olyphantovi.____ V posledních třech dílech se ale situace dost vyhrotila a samotné finále v Bulletville (příhodné to jméno) bylo grandiózní. Proto zvyšuji hodnocení na 4 hvězdy.____ 2. a 3. série bezchybná, výběr vedlejších postav stejně geniální, jako byl výběro Olyphanta do hlavní role. 4. série ke vší dokonalosti přihazuje několik velice překvapivých událostí a slušnou porci nevybíravé brutality. Spolu s Homeland a Dexterem je Justified takříkajíc na bedně.(3.5.2010)

S01E01: První epizoda nového šerifského seriálu s jedním z nejcharakterističtějších seriálových herců poslední doby - Olyphantem - se náramně vyvedla. Timothy se zhostil nenápadného, rázného detektiva se ctí, a mě nečinil sebemenší problém uvěřit mu veškeré jeho herectví během celých padesáti minut. Osobně si již delší dobu myslím, že tento herec má před sebou velice slibnou kariéru, a stále čekám na jeho první Oscarovou roli... Raylan v jeho podání je drsný týpek schovávající se za nevýmluvného samotáře, který ctí zákon a pořádek nadevše. Bez skrupulí bere spravedlnost do svých rukou a zločincům nedává po důsledném varování příliš možností na výběr. Givens je typickým poldou, který bere trest smrti smrtelně vážně - prostě se s ničím nese*e! A tak to má být. Rozhodně sleduji dále (tématika nacistů má koule na celou sezónu). Update po 3. dílech: Dal jsem Ti šanci, Time, ale táhneš to jenom ty, a ztrácí to pro mne význam sledovat. Olyphant je hvězda, ovšem náboj pilotu si vzal dovolenou. Veskrze průměrný krimi seriál.(2.5.2010)

• - Postava Raylana Givensa (Timothy Olyphant) bola vytvorená spisovateľom Elmorom Leonardom a objavila sa v dvoch z jeho románov, "Pronto" a "Jazda na koni Rap". Givens sa tiež objavil v Leonardovom krátkom príbehu "Fire in the Hole", ktorý bol základom pilotnej časti seriálu Justified. (Spilvo)

• - Séria sa mala pôvodne menovať Lawman (Muž zákona). Titul bol však zmenený, aby sa zabránilo zámene s TV reláciou Steaven Segal Lawman (2009). (Spilvo)

• - Postava Raylana Givense se již jednou na televizních obrazovkách objevila. A sice v TV filmu Pronto. (DaViD´82)