František Vedral byl vekslákem, podvodníkem i mafiánem a nakonec se stal i vrahem, kterého se bálo mnoho lidí. Původně začínal jako malý podvodníček a vekslák ve skupině, kterou vedl za socialismu JUDr. Tipl se svým synem. Skupina prodávala na Západ výměnou za elektroniku kradené umělecké předměty. Když byli chyceni, právě Vedral se dostal z celé záležitosti na podmínku a převzal šéfovy obchody. Po revoluci začal Vedral uplácet politiky a na všechny sháněl kompromitující materiály. S podivným privatizačním fondem se zúčastnili s Tiplem kupónové privatizace. Krytí jim poskytoval jejich kamarád Strnad, který v té době pracoval pro tajnou službu. Jako první začal ohrožovat Vedralovu skupinu novinář Smetana. Ve chvíli, kdy zjistil, že ho nemůže uplatit, zaplatil si jeho vraždu. To už na Vedralově kauze začal pracovat policista Cajthaml, který získal dostatek důkazů na zatčení. Od Strnada se Vedral dozvídá, že jeho kauzu přebírá neúplatná státní zástupkyně, tu také nechá zavraždit. Zdá se, že Vedrala s Tiplem nic nezastaví. Cajthaml odchází od policie a své vyšetřování vede na vlastní pěst. (TV Nova)

Chrustyn

Na české poměry slušný, ale celkově přesto průměrný snímek, zpracovávající vzestup a pád všehoschopného gangstera. Herci nepřekvapí, režie slušná, ale pokusy o americký (nebo spíše scottovský) vizuál mi na vyprávění retro gangsterky přeci jen neseděl. Ale i já, odpůrce české filmové produkce, jsem se bavil a i přes veškerou průměrnost mohu "Příběh Kmotra" nazvat jedním z nejlepších českých filmů za posledních několik let. Ale ve výsledku to je docela smutné. ()

CarloRizzi

Petr Nikolaev natočil Příběh kmotra velmi dobře a tak, že nevíme, kolik je z toho fikce a kolik pravda. Natočít film o skutečném mafiánovi Františku Mrázkovi alias Vedralovi, to bylo hodně odvážné, zvlášť když rodina Mrázkova nebo nějaký politik vám oznámí, že vás kvůli filmu pošle k soudu. Kdo by z toho neměl staženou prdel, že jo? Ondřej Vetchý se zhostil role Františka Mrázka na výbornou, totéž můžu říct i o Lukáši Vaculíkovi v roli policejního vyšetřovatele Čestmíra Cajthamla. Mít po ruce Mrázkovy materiály z archivu a čerpat z nich informace ke zfilmování snímku, bylo by to ještě lepší a detailnější filmové dílo, ale to se, bohužel, nestane, protože jeho archiv je buď dobře schovaný, nebo už je dávno zničený. ()

Arsenal83

Vetchý za do úlohy záporáka vždy hodí znamenite. Príbeh v podstate pravdivo zobrazuje osudy porevolučných "podnikateľov", tie roky sú už chvalabohu preč, len škoda že mnoho z týchto biznismenov doteraz okupujú relácie typu Smotánka a stále sa tvária ako slušní a bohabojní občania. Chýbala mi tu tak trochu dynamika, dejové vyhrotenie, inak to ale nebolo zlé. ()

korbitch22

Že si tvůrci upravili pravdu pro umělecké záměry, to bych jim odpustil, ale že příběh nemá místy hlavu ani patu, to je věc druhá. Šílený střih, scény na sebe občas vůbec nenavazují a motivace či jednání postav místy nemá logiku. Další mínus naprosto nezvládnutá scénografie a kostýmy. Nic nevypadá na rok 1988 a už vůbec ne na roky 1995 nebo 97. Neodpovídající oblečení, lokace i auta. Odfláknuté šíleně. Potěší vidět praktiky mafiánů po revoluci a Vaculík je tady úplně boží a Vica ukáže kozy. Vetchý naprosto komediální a zoufalý výkon. Ten herec od roku 97 otočil z úžasného a svěžího talentu na dementního a arogantního kreténa s lachtaním výrazem. X let co role, to výkon na presdržku. 60%. ()

raroh odpad!

Trapné po všech stránkách, shodou okolností jsem den poté sledoval adaptaci Zolova Člověka bestie natočeného Fritzem Langem, která je přesným opakem v kvalitě a zpracování dotyčné nicoty. ()

marhoul

První díl Devadesátek mě nasměroval k projekci Příběhu kmotra s odstupem let, který mě původně neoslovil. Asi to chtělo čas. Čili reparát. Dnešním okem uznávám, že s ohledem na téma, na obsáhlost Mrázkových aktivit, které nešlo zmapovat úplně, jen čert ví, kde všude vekslácké paprče měl, je film natočen skvěle. Necelých sto minut a člověku jde hlava kolem. S tímhle gaunerem se zašpinil kde kdo. A mě osobně velmi baví, že takováto ulpělá špína, nutí ještě dnes kravatové grázly, zavrtat se maximálně v komunální politice a nevystrkovat nos příliš vysoko, jelikož by jejich mladické podržtažkování kolem Mrázka okamžitě investigativec vyhodil na světlo a z porcování medvěda by nebylo nic. Natolik je spolupráce s Mrázkem kontroverzní ještě dnes. Takže hezky v rohu, na severu a tam si šmudlej svoje kšefty a hraj si na kápo, hlavně ať tu tvoji držku nikdo moc nikde nevidí. Jo a na vzdělání a kravatě nesejde. Toto je nemlich stejná buranská verbež, jako Fanda. No a abychom zůstali in i co se týče politické scény slovenské, hm, hm, hm... Stupidita voličů se pozná i podle toho, že si podobné vekslácké čuně dobrovolně zvolí do parlamentu. A tady toho smrada se, miláčci drazí, nezbavíte dlouho. To nejsou jen nafukovací panny ve vládní limuzíně... Toto byla veliká chyba! ()

packa

Zjevná inspirace žánrovou klasikou se nezapře, v jednotlivých scénách poznáváme tu Scarface, tu Heat či Pulp Fiction a hudba místy zní, jako by ji komponoval sám Hans Zimmer. Jen herci světových parametrů nám tu jaksi chybí. Ústřední duo Vetchý + Vaculík se snaží seč může a především Ondra "Vraník" Vetchý odvedl slušný výkon. Jen jim prostě nikdo z vedlejších postav nesekunduje, Kryštof Hádek nedokázal překonat omezení daná vlastní fyziognomií a se svým mladistvým vzhledem, sametově jemným hláskem se na roli policisty opravdu nehodí a i u Andreje Hryce jsme zvyklí na hlubší herectví. Z vedlejších představitelů tak zaujala snad jen krásná Vica Kerekes ... ehm ... scénou ve sprše. Záverečný verdikt - režiséru Nikolaevovi se po opravdu nepovedených Lidicích podařil vcelku slušný reparát, i kameraman se na české poměry opravdu vytáhl. Stopáž filmu je tak akorát, aby diváci ke konci nezačali koukat na hodinky. Jen ten casting se až tak nepovedl, proto zatím "jen" za tři, ale jsou to opravdu silné tři hvězdičky. Po druhém zhlédnutí možná známku přehodnotím. ()

triatlet

Nikolaev umí příběh odvyprávět poutavě, bez zbytečné vaty - oceňuji únosnou stopáž. Herecky jsou přesvědčiví Ondra Vetchý i Jan Vondráček. ()

heyda

Potvrzení toho, že nejlepší příběhy píše život sám. Podle mě super film se super obsazením, který by si zasloužil americkýho režiséra. Nikolaev sice vyloženě nezklamal, ale občas to jeho zpracování bylo trošku naivní. Každopádně velký palec nahoru a rozhodně koukatelný český kriminální film. 80% ()

lillien

Pro kina slabší, ale na české poměry přeci jen slušná kriminálka, spíše vhodná k domácí pohodičce u vína, kdy si chcete nostalgicky zavzpomínat, jak jsme se z jedné prdele díky tunel dědkům, tunel vekslákům a tunel soudruhům plynule přesunuli do prdele druhé. Pro nás chudé a nad systémem rezignované jen ukázka toho, že mít hovno, ale čisté svědomí a klid nemusí být zas až taková životní prohra. A pro ty ostatní příklad ze života, že koupit nebo vydírat se dá sice každý, ale stejné pravidlo platí i pro konkurenční kmotry, kteří taky nikdy nemají dost, tudíž nikdy nevíš, kdy ti nějaký najatý mongoloid provrtá chlopeň v rámci střetů impérií. Možná si to hoši pro filmové účely malinko zdramatizovali a poupravili, ale film v zásadě vystihuje zcela srozumitelně (i pro blbé a naivní) naše nedávné (no..) politicko-podnikatelské zákulisí, a proto mu odpouštím i drobné nedostatky. Vetchý vynikající, Vaculík snesitelný, zbytek kupodivu nenudil. Jen škoda té pachuti, když si uvědomíte, že tohle opravdu nebyla fikce. ()

sharky

Skoda, ze se tvurci v nejlepsim zalekli toho, co chystaji, z Mrazka udelali Verdala a bali se na nekoho konkréního ukazat prstem, takze spoustu akteru vynechali, nebo je zcela zmenili. Takhle je z toho jen velmi zrucne natocena, solidne odsypajici oddechovka (coz ale v Cesku znamena hodne, uz dlouho jsem nevidel domaci film s tak dobre zvladnutym tempem, i kdyz je to za cenu velkeho zjednodusovani). Ale mohl to být klidně i přelomový biják, který vyburcuje davy k defenestracím a vytvoří potřebný tlak veřejnosti vedoucí k dovyšetření některých zahlazených kauz. Velká škoda, takhle je to spíš sólo pro šikovného režiséra a dva charizmatikcé herce. 73% ()

Flego

Poctivá žánrovka rozprávajúca príbeh muža, ktorý sa z veksláka "prepracoval" na mafiánskeho bossa českého podsvetia. Páči sa mi zvolený postup, keď vyšetrovateľ rozpráva tento príbeh, v mnohom vyjadruje až osobnú snahu dostať gaunera za mreže. Nikto nepochybuje o tom, že sa mnohí mafiáni podobným sposobom dostali k moci a teraz sú z nich ctihodní občania. Film však viacej poukazuje na nebezpečnú bezradnosť polície ako by bolo vhodné, ale zrejme taká je dnes doba. Ekonomicko-politické prepojenia sú oveľa silnejšie ako zákon a morálka. Nikolaevov snímok mohol byť aj dlhší, určite by si zaslúžil vačšie prepracovanie vedľajších postáv a motívov, v každom prípade je tento český mafiánsky epos príjemným filmovým spestrením. ()

honajz

Mám trochu výtky k výběru Vetchého jako Mrázka, on to pořád hraje na jedno brdo, a vlastně to ani není buranské, jak by chtělo být. Propojení s tajnými službami a politikou jsou jen jemně a lehce naznačena. Celkově tento film spíše jen naznačuje. A přesto je ve výpovědi silný. Čekali byste v chlápkovi s pravděpodobně dawnovým syndromem chladnokrevného vraha? Odklízení protivníků sice není naturalistické, ale ve svých náznacích o to působivější. Primárně šlo o to pojmenovat problém, říct, že tady to bylo takto, a ne takto (návštěva v Občanském fóru například), a člověku je jenom zle, když si uvědomí, že tohle je jen špička ledovce a ty hlubiny jsou daleko krutější, vychcanější, zvrácenější a chladnokrevnější. A kolik lidí muselo zbytečně zemřít, aby se pár současných papalášů mělo dobře. ()

Ivoshek

Vetchý je maximální. Reálný podklad je ultra. Jenže ztvárnění je příliš plytké, všechno se to točí doslovně, aby i bába Dymáková chápala z krátkýho dialogu, kdo byl dobrák a kdo zloduch. A přesně tohle ten film sráží dolů... Když to srovnám se Sametovými vrahy, tak je vidím o velký kus výš. ()

borsalino

Musím říci, že mi v tom našem špinavém, prorostlém a smradlavém kačáku připadl film jako celkem odvážný kousek. Na druhou stranu je zřejmé, že film pojednává o minulosti a že dneší kápové jsou zase o nějaký level výše, takže "prosté" mafiálnské metody Mrázka-Vedrala, by se dnes daly sotva uplatňovat. Metody organizovaného zločinu postoupily a my všichni jsme pouze diváky toho prohlubujícího se marasmu. Film byl zajímavý, ale tím, že jde o naši národní "minulost", se mi zdá dost málo aktuální. Bohužel jsme dál - Bém, Rath, Sobotka, Ransdorf, Huml, Nečas, Topolánek, Babiš... ()

SOLOM.

Na české poměry docela slušný film, který se nám snažil ukázat, jak to tehdy (no já bych řekl i dnes, když se dívám na ty úplatné politiky, senátory, soudce chodilo/chodí). Najde se tu pár povedených mordů, občas to mělo i zajímavou atmosféru, herecké výkony taky nebyli k zahození a k tomu ženské přednosti Vicy Kerekes – ovšem nic tak extra, aby to muselo být v červených číslech. Ondřej Vetchý i Lukáš Vaculík to zahráli dobře, ostatní je zdárně doplňovali, takže v celkovém součtu lepší průměr. 60% ()

HellFire

Ploché jako OSB deska. Nabízí se srovnání s Wolf of Wall Street, ale Příběh kmotra nesahá hollywoodskému trháku ani po paty. Celkově zkratkovité podání scén, podivné pokusy se střihem (mám na mysli blikající obraz) a neherectví prakticky všech představitelů mě vyloženě bolelo. Takový Vaculík vypadal jako bezdomovec s kruhy pod očima, které by mu mohl záviděl leckterý alkoholik. Celkově ta snaha o epičnost a osudovost vyšla naprázdno. ()

evapetra

Docela zdařilý thriller, který bohužel věrohodně zobrazuje českou polistopadovou realitu, tedy rozkrádání republiky ve velkém novodobými zlatokopy, jejich mafiánské praktiky a propojení s nejvyššími vrstvami vládní politické garnitury. Ondřej Vetchý svým výkonem hodně celý film zvedá, role Franiška Mrázka alias Vedrala mu opravdu sedla, skoro s ní splynul. ()

Earl_23

Na úvod musím říct, že tleskám po delší době české scéně a hlavně režisérovi Nikolaeovi, protože tohle je suverénně jeho nejlepší film. Příběh Kmotra je až překvapivě dobrá podívaná s nadstandardním scénářem a hereckým výkonem Vetchého (jak jinak, že...?). I když úvodní scéna to tak všechno trošku kazí, v kině jsem se nenudil ani minutu a tomuhle hutnému snímku musím jenom tleskat. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc