Císařův pekař - Pekařův císař

• Československo Cisárov pekár a pekárov cisár (více)

DocBrown

Budovatelsko-historicka pohadka. V te dobe nic lepsiho vzniknout nemohlo. Matej mi ale nikdy k srdci neprirostl, to spise Filipovskeho astrolog. ()

Rssa

Možná moje nejoblíbenější role Wericha, který ve dvojroli císaře Rudolfa a pekaře Matěje předváděl své expresivní herectví v plné kráse. I když jsou zde vidět prvky socialismu, které museli autoři do snímků zakomponovat, stejně nemlžu dát horší hodnocení než 5 hvězd. Klasika žánru. ()

Paity

Parádní pohádka, která už sice hraje na socialistickou notu, ale co se dá dělat. Vzniklo to, kdy to vzniklo. Ale jina výpravou a kostými se Císařovu pekaři může rovnat jen máloco. Krásný film i 50 (!!!) letech! ()

Bohemák

Tenhle příjemný dvojfilm mi nezoškliví ani naše šílené televize, které ho dávají snad každý týden. Moc hezký pohádkový příběh. To budovatelství jsme se naučili nevnímat a hloupé to jinak není. ()

bloodline

Zatiaľčo súčasnú česko(-slovenskú) filmovú (slobodnú) produkciu čas uvrhne do zabudnutia, zo starých kúskov ako Císařův pekař – Pekařův císař, spravil čas honosnú klasiku hodnú nálepky kultúrne dedičstvo. Nech má toto dielo akýkoľvek podtón jednostrannej červenej filozofie, navždy zostane jeho televízna projekcia malým sviatkom pre oči a pohladením pre dušu s tým najkrajším "vedľajším" účinkom v podobe smiechu. Nad Slnko jasná genialita pána Wericha nepotrebuje komentár. ()

Scevola

Jeden z mojich najoblubenejsich ceskych filmov. Tento film sa snad da vidiet aj 100-krat a stale bude bavit. Krasne vykreslene postavicky na cisarskom dvore a k tomu este nezabudnutelna piesen "Ten udela to a ten zas tohle", robia z tohto filmu skvost ktory prezije casy. 9/10 ()

Haymar

Skvělá, klasická pohádka s geniálním Werichem (hned dvakrát), výbornou Gollovou (a Golemem) v hlavních rolích, v bezchybné režii M. Friče... Celkový kouzelný dojem jen tu a tam kazí pár otravných (leč tehdy nevyhnutelných) odkazů na tehdejší (temnou) budovateskou éru! ()

Wishkah

I přes ten budovatelský ráz filmu v závěru pekařova císaře se jedná o nádherné a jedinečné duo filmů s hereckým koncertem Jana Wericha, Nataši Gollové a mnoha hvězd filmového nebe. ()

Prochy38

Jako fakt sorry, ale co k tomu napsat?? J. Werich*, J. Werich*, F. Filipovský*, F. Černý* a Golem* = 5*. Prostě kouzelné!***** ()

Hanes88

Naprostá pecka!!!! Tady není co řešit - výkony všech herců v čele s Werichem, hlášky, děj...no prostě nádhera! ()

Disease

S odstupem času už to tak nefunguje, příliš z toho vylézá ta agitka. Zůstává ale dobrá filmařina a parádní herectví. ()

Rozjimatel

[4,5*]     "A jak jste vysoký?" "Jako topol.“ "A taky tak štíhlý?“ „...Štíhlý jako topol... Jo, ale musel by ten topol být spíš tak trochu jako buk."     Veľkolepo pojatá historická komédia, ktorú som ja vždy vnímal skôr ako rozprávku, a to ako jednu z najlepších rozprávok, aké kedy boli v Československu nakrútené. Je to klasika z pradávnych dôb, ktorú som miloval ako dieťa a ktorá dodnes príliš nezostala (ak človek prižmúri oči nad tým ideologickým podfarbením) a nachádza si stále nové generácie priaznivcov. Ide na svoju dobu o nákladný veľkofilm, exportný artikel, čo je už na prvý pohľad zrejmé - film doslova ohuruje svojou vizuálnou stránkou (žiadne lacné kulisy, ale veľkolepá výprava, pôsobivé interiéry s majestátnymi komnatami, chodbami, hladomorňou, parádne kostýmy a aj dobre vyzerajúce triky). Proti tomuto vyzerajú takmer všetky podstatne novšie rozprávky ako lacné televízne inscenácie (vrátane na ČSFD tak adorovaného filmu S čerty nejsou žerty (1984)). Film ťahá na svojich mocných pleciach Jan Werich, z ktorého charizma priam prýšti a veľmi presvedčivo stvárňuje obe role, samoľúbeho, rozmarného cisára Rudolfa "Kolikátý jsme?" i pekára Mateja, človeka z ľudu. Herecké obsadenie je celkovo veľmi silné, veľmi ma zaujali ešte aj Nataša Gollová (Kateřina), pre ktorú mám slabosť, Jiří Plachý st. (Kelley), František Černý (Scotta) a František Filipovský (dvorný astrológ). V superlatívoch sa musím zmieniť aj o dialógoch s množstvom skvelých hlášok ("Vždyť je to němá tvář!" "Tak ho píchni do němé tváře!"). Dôvod, prečo nejdem s hodnotením na maximum, je jednak ten trochu pomalší rozjazd, ale predovšetkým tá citeľná budovateľská prísada, ktorá vrhá tieň na toto inak skvelé dielo (a to komunisti chceli film zakázať, že málo propaguje robotnícku triedu). Najviac vypuklé to je v postave pekára múdreho ako hodiny, odborníka na všetko, v tej budovateľskej piesni, rozjarene oslavujúcej robotnícku triedu a v tých naivných masových scénach, evokujúcich proletársku revolúciu.     "Máš štěstí. Přicházíš za pět minut dvanáct." "S prominutím, milosti. Sypou se vám napřed." "Jsou taky větší." ()

Jeržik

Vzácní dobrodinci moji, on tam sice ten socialisticlý podtext opravdu je, ale oceňuji, že jsem ho jako dítě absolutně nevnímal a jako dospělému mi nevadí. Čím to je?(čím to je, čím to je?;) Snad géniové zodiakální, snad osmapadesátá vyšší inteligence se proti tomu spykli. Možná se nějaký soudruh zmýlil v planetární klasifikaci považuje vrchničku a řařichu za rostlinu Saturnovu, kterou je bezpochyby fenikl. Třebas se v nepřátelském znamení štíra střetl mikrokosmos s makrokosmem... zkrátka, tenhle film se podařil;) ()

Alf

skvělá místa (a že jich je opravdu požehnaně), bohužel celkově film poněkud zasmrádl dobovými úlitbami, které chápu a neodsuzuji... ()

evil_ryu

Jedna z najkrajších českých rozprávok, ak nie najkrajšia. Klasika českej kinematografie, z vynikajúcim Werichom a nádhernými skladbami. Tento film bavil po dlhé roky malých aj veľkých a to že ho každý videl najmenej 10-krát nezmenšuje jeho kvality. 5* ()

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014